IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да си купя чужди технологични акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • да в годишната данъчна декларация се декларира този доход от дивидент, като документ съм прикачил към декларацията стейтмънт от ИП (незнам къде е описано само че какъв трябва да е документа и какво да съдържа)

    аз не съм запознат с процедурата по възстановяването, знам че има фирми, които се занимават с това, предполагам се попълват някакви формуляри и се изпращат към някоя данъчна администрация - може би ако използваш фирма първият път, ще разбереш какви формуляри се попълват и след това ако ти се занимава ще може да си вършиш работа и сам
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
      ако търгуваш акции на щатските борси, няма да те обложат двойно, там ще си платиш
      данъкът, а тук ще декларираш че си го платил там.
      по-сложното с документите е ако искаш да си възстановиш разликата, защото тука е 5 % а там плащаш 10%, а ти не си щатски гражданин вероятно
      Тук къде си декларираш, че си си платил данъка в САЩ? В годишната данъчна декларация ли? Трябва ли документ удостоверяващ това, ако да какъв?

      Не не съм щатски гражданин. Това значи, че може да си възстановя разликата ли?

      Остава и въпроса какви са тези сложни документи и от къде се вадят?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
        А къде може да прочетем/ някой може ли да каже, какви са тези документи дет ги изискват за да не те облагат двойно и дето са толкова сложни за изкарване?
        ако търгуваш акции на щатските борси, няма да те обложат двойно, там ще си платиш
        данъкът, а тук ще декларираш че си го платил там.
        по-сложното с документите е ако искаш да си възстановиш разликата, защото тука е 5 % а там плащаш 10%, а ти не си щатски гражданин вероятно
        “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

        Коментар


        • А къде може да прочетем/ някой може ли да каже, какви са тези документи дет ги изискват за да не те облагат двойно и дето са толкова сложни за изкарване?

          Коментар


          • на повечето е 10%, май имаше и някои с 15 % но не съм сигурен
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Относно облагането на дивиденти, ето какво пише в сайта на елана (http://www.elana.net/bg/trading-news...-dohodi.html):

              Там в повечето случаи данъкът, също като в България, се начислява и удържа при източника, но все пак полученият доход е облагаем и следва да се декларира в данъчната декларация. Ако удържаният данък в чуждата страна е по-нисък от 5%, тогава трейдърът трябва да доплати остатъка до 5%, в противен случай не следва да се доплаща нищо.

              От тук излиза, че е ОК да не го декларираш според мен, ако вече са те обложили с 5+ процента.

              Колко е данъка с САЩ?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                След като декларираш може да ти върнат тези 5% но трябва да търсиш някакви документи от държавата която ти е издала документа. За акциите хубавото е че пишеш общо сбора с който си на + и номера минава не е кой знае какво. Докато за дивидента трябва да пишеш май всяка компания която ти го е дала и е лудница. Ако съм излъгъл за нещо съжелявам. Между другото и аз съм в ИТ сектора занимавам се с PHP програмиране ще се радвам ако някой покаже примерно попълнена декларация за дивидент.
                Тези дивиденти са голяма каша. Онзи документ няма кой да ти го издаде на практика. И най-забавното е, че в закона пише, че данъка се плаща върху сумата, определена в решението за разпределяна на дивидент - тоест трябва да се ровиш из публично достъпните отчети на компаниите за да намериш точно колко е дивидента (защото получената сума е след удържане на данък) - т.е. получава се двойно данъчно облагане. И като ти направят ревизия или проверка трябва да обясняваш защо си платил данък върху по-голяма сума от тази, която се вижда в извлечението от сметката при инвестиционния посредник (те и данъчните не са много наясно).

                Въпреки, че ако се приложат спогодбите за двойното данъчно облагане (СИИДО) не би трябвало да дължиш двойно данък, на практика няма как да ги приложиш, защото не можеш да си изкараш онзи документ (инвестиционния посредник ти вкарва в сметката каквото е останало след удържане на данък от емитетна - никой не те пита искаш ли или не двойно данъчно облагане).

                Преди време мислех дали да инвестирам в акции на публични компании (чрез инвестиционен посредник), ама тези глупости ме ядосаха и се отказах.

                По форумите чета, че има инвеститори, които просто не декларират дивидентите (защото според СИДДО не трябва да се плащат двойно), въпреки че не могат да предоставят онези невъзможни за предоставяне документи.

                Други пък съвсем я карат през просото - декларират си реалната печалба (вместо да спазят закона и да напишат всяка продажба на отделен ред в таблицата, като комисионните платени на ИП не се смятат за разход - за разход се смята само цената на придобиване на съответния финансов актив) на един ред в данъчната декларация... Направо си плачат за глоба.

                Ако смяташ да инвестираш сериозни пари - отваряш си фирма в "бяла" държава и чрез нея въртиш спекулациите (може и в "офшорна" държава - ще спестиш доста от счетоводство). Иначе ако сумите са по-малки - не си струва. Гледай си бизнеса, от който си вадиш основните приходи и не се занимавай с глупости.

                Онова подчертаното не питай как го разбрах...

                Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Ако не иска да се занимава с бумащината по това пълно прилагане - и с разходите свързани с него - които не са малки, то просто си остава чуждата ставка.
                Това къде точно в закона го пише? Защото аз си мисля, че никъде го няма (трябва да плащаш още веднъж 5% върху сумата, определена с решението за разпределяна на дивидент). За да приложиш СИДДО трябва да предоставиш онези невъзможните за предоставяне документи.

                Но в общия случай без прилагане на СИДДО се облагат дивидентите само в чужбина.
                Някои спекуланти точно това правят. Ама ако им направят проверка/ревизия ще има да обясняват защо не са предоставили онзи документ от данъчната служба на другата държава.

                Редно е да бъде така, ама никъде в ЗДДФЛ не видях да пише, че е допустимо да не се предоставя онзи документ и може да не се плаща двойно данък.

                За сега ви спасява това, че служителите на НАП не са много наясно с нещата и ги мързи да се занимават. Ама като се усетят, че според буквата на закона сте нарушители винаги, каквото и да направите...

                * * *

                Елана имат интересно предложение за връщане на данъци: http://www.elana.net/bg/trading/vazs...ne_danaci.html
                Last edited by vstoykov; 28.01.2015, 20:42.
                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                Коментар


                • И колко процента е данъка в щатите при продажба на акции.?

                  И едно не им разбирам на блекрок, дават цена , но не мога да разбера какви са разходите за покупка и управление и т.н

                  П.С с тоя долар ич нямам мерак да влизам на пазара там скоро.......

                  П.С 2 видях, че имат дадено expense ratio, то включено ли е при формиране на цената ?
                  Last edited by road_runner; 27.01.2015, 15:18.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                    още един, непоискан съвет - гледай таксите за влизане в позиция да са под 1%
                    И за излизане също....
                    Питай дали ще има такси за депозитар - особено ако ще ги държиш с години ...
                    За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                    Коментар


                    • още един, непоискан съвет - гледай таксите за влизане в позиция да са под 1%
                      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                      Коментар


                      • Мерси, погледнах че ishares S&P и US Technology, както и повечето ishares се предлагат от бенчмарк.

                        За човек, който не разбира може и да започна с нещо от типа на http://www.ishares.com/us/products/239726/IVV - S&P top 500,
                        И ще гледам малко поне да се пообразовам преди това, че има много възможности, т.е и много начини да се прецакаш сам от незнание .
                        Примерно има и на Vanguard подобни на горните фондове, т.е дори тук има колебания кое да се избере......

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение
                          50% за 7 години не е особено впечатляващо... за същия период NASDAQ е направил над 100% . Като умишлено сравних от периода преди кризата т.е. началото не е от времето на кризата иначе нещата се изкривяват.

                          Но дори да вземем различен период примерно последните 3 години. 53% е доходноста, докато NASDAQ прави 67%.
                          То това не е NASDAQ , а технологични компании.
                          Ако държиш на NASDAQ ето ти нещо вързано с него http://www.blackrock.com/ca/individu...ssthrough=true

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                            Защо не пробваш с нещо подобно?

                            http://www.ishares.com/us/products/2...technology-etf
                            50% за 7 години не е особено впечатляващо... за същия период NASDAQ е направил над 100% . Като умишлено сравних от периода преди кризата т.е. началото не е от времето на кризата иначе нещата се изкривяват.

                            Но дори да вземем различен период примерно последните 3 години. 53% е доходноста, докато NASDAQ прави 67%.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от road_runner Разгледай мнение
                              Мерси за мнението. Аз може да не разбирам много , но съм изключително мнителен, не могат лесно да ме излъжат да си дам парите.
                              Относно парите- говорим за макс 10-20 % от капитала ми да отидат в тек акции.
                              Ако имаш предвид някой фонд за технологични акции също бих могъл да се поинтересувам, но с комисионните им и таксата за управление не знам дали е реалистично да се очакват 4-5 % доходност средно за 5 години.
                              Защо не пробваш с нещо подобно?

                              http://www.ishares.com/us/products/2...technology-etf

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от road_runner Разгледай мнение
                                Безналичните акции на чужди компании къде се записват? Някакъв регистър има ли?

                                А и защо да ме излъже финансовия посредник, виждам цената на акциите, питам ги каква им е комисионната, какво може да се обърка?

                                Не целя спекула с акциите, нито често търгуване. Нямам намерение да ги анализирам , защото не умея. Не гоня някаква огромна доходност.

                                Записват се при твоя посредник (брокер). Платформата за търговия ти дава гъвкавост, представи си, че нещо започне да се случва... много по лесно ще е да включиш компа и да продадеш позицията, отколкото да търсиш твоя брокер, дори по телефона и той да ти закрива позицията вместо теб.

                                Запомни най важното, брокерите не са ти някакви приятели, те имат печалба от твоята загуба... и колкото по малко информация виждаш в реално време, толкова по лошо за теб. Примерно обаждаш се по телефона на брокера и му казваш купи сега акции... брокера ще ги купи на най изгодната за него, а не за теб цена... като ще си прибере разликата без дори да те информира, ти няма нито как да разбереш нито как да докажеш. Понякога сумите може да са доста сериозни...

                                Всяка брокерска компания си има своите такси и комисионии и колкото повече разчиташ те да ти управляват парите, толкова по малко ще спечелиш. Твоят стремеж е ти да купиш акциите, а посредника просто да ти предостави платформата... той като ги купува вместо теб... (мислено си представи още една такса и комисонна), колкото по примитивен е начина по който купуваш... примерно отиваш до офиса и си поръчваш хартиени акции (това е най примитивния начин), ще те натоварят с най големите възможни такси и комисионни... особено като видят, че не разбираш осбено за какво става въпрос.


                                Първо проучи брокерите, разглдай им платформите (тези които имат демо версия, според мен са за предпочитане). Също така компютърните платформи са за предпочитане пред тези за таблет или телефон (на таблета или телефона може да си следиш котировките, но аз лично не бих ги ползвал да търгувам от там).

                                Освен това използването на платформа не ти отнема възможноста, ако нещо се обърка да се обадиш по телефона или да отидеш на място в офиса, тези с които съм работил имаха чат в реално време и отговаряха веднага на въпроси.

                                Не е нужно да търгуваш всеки ден, нашите брокери повечето (за разлика от международните), нямат изискване за обем търговия.

                                Първоначално е добре да започнеш с по малка сума пари, да видиш как са таксите комисионните и тн.
                                Last edited by Xman1; 22.01.2015, 02:43.

                                Коментар

                                Working...
                                X