IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
    Благодаря на колегите за точните примерни, ще изчакаме и lobos за Испания да пише, както и ако се включи някой друг.

    Запитали сме и съпорта на Карол IB, които са много коректни и бързо отговарят, като казаха, че до каря на седмицата ще имат ясен отговор за Германия, докато съпорта в САЩ е много муден.

    Знаете ли за американските ADR-и колко % е данъка върху дивидента, отново 10 с попълнена W8BEN или нещо различно?
    аз имам TEVA като адр през интерактив, данък деивидент е 15%
    за мен казуса продалжава да бъде ЕС, то излиза че за щатите ни е ясно какво става, а тука където живеем не
    Last edited by ceneto; 29.03.2017, 14:06.
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • Благодаря на колегите за точните примерни, ще изчакаме и lobos за Испания да пише, както и ако се включи някой друг.

      Запитали сме и съпорта на Карол IB, които са много коректни и бързо отговарят, като казаха, че до каря на седмицата ще имат ясен отговор за Германия, докато съпорта в САЩ е много муден.

      Знаете ли за американските ADR-и колко % е данъка върху дивидента, отново 10 с попълнена W8BEN или нещо различно?
      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

        Все пак тук няма ли колеги, клиенти на IB(директно или не), които са получавали дивидент от компания, листната в Европа, да напишат колко им е бил данъка, конкретен пример?
        Консултирах се с един колега, който е получавал дивиденти. Примерът не е за компания, която първоначално е листната в Европа, но все пак се търгува и в Европа.

        Bank of America - акциите са купени от европейска борса.
        Последен брутен дивидент - 0.075 цента (в USD) на акция.
        Получен нетен дивидент - 0.0675 цента (в USD) на акция.
        Автоматично удържан данък (пресметнат на ръка) - точно 10%.

        Колегата също като мен ползва услугите на IB през Карол като introducing broker. Не е подписвал и подавал никакви допълнителни декларации, освен тези, при създаването на акаунта му в IB. Сметката му за търговия е в EUR, а полученият дивидент е в USD, без никакви автоматични превалутирания и сега колегата разполага както с EUR, така и с USD.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

          Уклончив отговор от съпорта, дадох сега пример с акция и чакам отново, ще пиша, ако решат този път без заобиколки да върнат.

          Има консултанти, които спомагат за връщане на данъци, преди мисля във форума бяха посочили конкретни фирми, но таксите им не бяха малки, добре е да се избегнат.

          Все пак тук няма ли колеги, клиенти на IB(директно или не), които са получавали дивидент от компания, листната в Европа, да напишат колко им е бил данъка, конкретен пример?
          и аз мога да потвърдя за Холандия 15% данък дивидент, то там си е толкова. Според мен начин да се намали данъка е да се издаде пут опция за периода на дивидента като гледам цените на пут опциите

          Коментар


          • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

            Уклончив отговор от съпорта, дадох сега пример с акция и чакам отново, ще пиша, ако решат този път без заобиколки да върнат.

            Има консултанти, които спомагат за връщане на данъци, преди мисля във форума бяха посочили конкретни фирми, но таксите им не бяха малки, добре е да се избегнат.

            Все пак тук няма ли колеги, клиенти на IB(директно или не), които са получавали дивидент от компания, листната в Европа, да напишат колко им е бил данъка, конкретен пример?
            За Испания по спомен 25% по -късно ще проверя

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
              сподели ако е удобно, какво е отговорил съпорта
              и аз вчера питах в булброкерс, те ми казаха че за френски акции(конкретно Toatal S.A.) данъкът който ще ми сложат е 30%, питах ги на АДР TOT(търгува се на NYSE) има ли разлика и човека, каза че няма вероятно и там е 30% разговора стана по телефона и за въпроса с адр-а не беше на 100% сигурен, разбира се каза че можело данъчен консултант да ми възстанови данъка...
              гледам че в seekingalpha коментират че за да получат от tot 15% американците трябва да подават някакъв формуляр form 1116
              след това разглеждах в един сайт adr.com и там опцията 30% е дадена като дифолт опция
              Уклончив отговор от съпорта, дадох сега пример с акция и чакам отново, ще пиша, ако решат този път без заобиколки да върнат.

              Има консултанти, които спомагат за връщане на данъци, преди мисля във форума бяха посочили конкретни фирми, но таксите им не бяха малки, добре е да се избегнат.

              Все пак тук няма ли колеги, клиенти на IB(директно или не), които са получавали дивидент от компания, листната в Европа, да напишат колко им е бил данъка, конкретен пример?

              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                ......................................

                До колкото разбрах, за останалия свят, ако купиш акции френски, испански, немски, ти продължаваш да си американеца John и се възползваш от данъчните спогодби на САЩ с Франция, Испания, Германия, като данъка е съобразно тази таблица и не е необходимо да се подава нищо допълнително: Dividend Tax Rates

                Нека хора с конкретна практика допълнят или внесат корекции в написаното от мен. Така полезно Импето обърна внимание, че дивидентите му от акциите клас А на ШЕЛ са му били обложени според холандското данъчно законодателство, така бяхме прочели и разбрали, но е друго да се получи потвърждение.
                сподели ако е удобно, какво е отговорил съпорта
                и аз вчера питах в булброкерс, те ми казаха че за френски акции(конкретно Toatal S.A.) данъкът който ще ми сложат е 30%, питах ги на АДР TOT(търгува се на NYSE) има ли разлика и човека, каза че няма вероятно и там е 30% разговора стана по телефона и за въпроса с адр-а не беше на 100% сигурен, разбира се каза че можело данъчен консултант да ми възстанови данъка...
                гледам че в seekingalpha коментират че за да получат от tot 15% американците трябва да подават някакъв формуляр form 1116
                след това разглеждах в един сайт adr.com и там опцията 30% е дадена като дифолт опция
                Option 1: Cash with 0% Tax Withholdings. ADR holders will receive the Dividend in cash amounting to $ 0.670819 per ADR held as of the Record date (subject to 0% withholding taxes). The cash rate for this option is net a tax relief at source fee of $0.005 per ADS.
                Option 2: Cash with 15% Tax Withholdings. ADR holders will receive the Dividend in cash amounting to $ 0.569447 per ADR held as of the Record date (subject to 15% withholding taxes). The cash rate for this option is net a tax relief at source fee of $0.005 per ADS.
                Option 3: (Default) Cash with 30% Tax Withholdings. ADR holders will receive the Dividend in cash amounting to $ 0.473074 per ADR held as of the Record date (subject to 30% withholding taxes). There is no tax relief at source fee for this option.
                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

                  както знаеш и аз се интересувам от темата, видях някакви неща но не са ми напълно ясни, разглеждах конкретно за Франция:

                  това е формуляра
                  https://www.impots.gouv.fr/portail/f...00-sd_1402.pdf
                  тука има разяснения
                  https://www.impots.gouv.fr/portail/f...00-sd_1403.pdf
                  точка 4 е интересна излиза че трябва да я разпишат и подпечатат от НАП
                  и на мен ми е интересно осъществимо ли е това начинание от България
                  Принципно е осъществима, подобни декларации имат всички държави, аз съм гледал за Хърватска дори, но е интересно дали става през IB, както изрично е посочено за W-8BEN. Писах на съпорта вчера, но той не е от най - бързите.

                  От предоставената информация, аз го разбирам така, но с уговорката, че е непотвърдено към момента: IB са щатска компания, която за да предложи такива изгодни комисионни, служи като депозитар за своите клиенти, т.е. не всяко отделно лице фигурира в акционерната книга на компания X, а има обща сметка на всички лица и така ти все едно си американеца John и ако купиш американски акции плащаш над 30 % данък, но попълниш ли W-8BEN вече ставаш българина Иван и ти удържат 10% според СИДДО на България със САЩ. (Тази декларация важи за период от 3 години, предполагам, че IB актуализират непрекъснато базата си с данни за данъчни цели и подават необходимите документи от тяхна страна накуп за техните клиенти, като това спомага за този чудесен ефект)

                  До колкото разбрах, за останалия свят, ако купиш акции френски, испански, немски, ти продължаваш да си американеца John и се възползваш от данъчните спогодби на САЩ с Франция, Испания, Германия, като данъка е съобразно тази таблица и не е необходимо да се подава нищо допълнително: Dividend Tax Rates

                  Нека хора с конкретна практика допълнят или внесат корекции в написаното от мен. Така полезно Импето обърна внимание, че дивидентите му от акциите клас А на ШЕЛ са му били обложени според холандското данъчно законодателство, така бяхме прочели и разбрали, но е друго да се получи потвърждение.
                  Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                    IB играе ролята на депозитар за нашите акции, собственост на аналитично ниво, за американски акции и очакван дивиден се попълва W-8BEN, с което бива удържан по - малко данък според СИДДО.

                    Някой подавал ли е за Европа, независимо за коя държава, еквивалентна декларация през IB и ако да: къде е, наименование? Аз не успях да намеря към момента на сайта или през платформата.

                    Ако някой е взимал някой дивидент от компания е Европа, колко е удържано? Приложимо ли е и за българи: Dividend Tax Rates ?
                    както знаеш и аз се интересувам от темата, видях някакви неща но не са ми напълно ясни, разглеждах конкретно за Франция:
                     Dividends: the simplified procedure provided for in Administrative Instruction 4 J-1-05 of 14 February 2005 enables you to benefit from the lower withholding tax rate stipulated in the applicable treaty simply by providing an affidavit of residence, i.e. Form 5000, which replaces Annexes I and II referred to in that Instruction. In order for you to claim the lower tax rate, your bank or the French institution paying the dividends must receive the affidavit of residence before the income is paid. If not, you must complete Form 5001, in addition to Form 5000, in order to reclaim the withholding tax.
                    това е формуляра
                    https://www.impots.gouv.fr/portail/f...00-sd_1402.pdf
                    тука има разяснения
                    https://www.impots.gouv.fr/portail/f...00-sd_1403.pdf
                    точка 4 е интересна излиза че трябва да я разпишат и подпечатат от НАП
                    и на мен ми е интересно осъществимо ли е това начинание от България
                    Last edited by ceneto; 28.03.2017, 23:48.
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                      Ниво на сигурност - 10 от 10. IB са сред най-големите брокери въобще в световен мащаб.

                      Колко време отнема - няколко дни. Правиш си акаунт, след това има процес по обработка на документите, но общо взето в рамките на една седмица всичко приключва.

                      Съпорт - онлай чат съпортът им е на ниво. Питал съм ги за специфики по тегленето и внасянето на пари. Един друг колега е ползвал и телефонния им съпорт, когато му се прецака смартфона и съответно не можеше да се логне, защото беше активирал two phase authentication (както казах - сигурност 10 от 10) и в рамките на минути получи адекватна помощ.

                      Разходи - при теглене и внасяне, зависи от банката, която ползваш. От страна на IB нямаш изходяща такса за превода към твоя банкова сметка, ако правиш преводи само веднъж в месеца. Нямат и входяща такса, т.е. когато захранваш сметката си, там влизат толкова пари, колкото си вкарал. Говоря за EUR сметка и SEPA преводи.

                      На кого се водят акциите - изцяло на името на IB (изрично потвърдено от тяхнам страна след мое конкретно запитване), но под формата на попечителска сметка, т.е. IB не могат да се разпореждат на своя инициатива с акциите, които аз съм купил. Когато дойде време за някакви общи събрания, IB могат да издадат документ, с който съответният клиент да отиде на общото събрание, с документа удостоверява, че има акции и може да гласува, след което клиентът влиза и си гласува. В моя конкретен случай IB директно ми пратиха поща (физическа) и в писмото имаше линк към сайт, където можех да въведа моето гласуване по точките от общото събрание, след което IB агрегират резултатите и препращат към съответната компания.
                      Благодаря за поясненията , успех !
                      За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                      Коментар


                      • IB играе ролята на депозитар за нашите акции, собственост на аналитично ниво, за американски акции и очакван дивиден се попълва W-8BEN, с което бива удържан по - малко данък според СИДДО.

                        Някой подавал ли е за Европа, независимо за коя държава, еквивалентна декларация през IB и ако да: къде е, наименование? Аз не успях да намеря към момента на сайта или през платформата.

                        Ако някой е взимал някой дивидент от компания е Европа, колко е удържано? Приложимо ли е и за българи: Dividend Tax Rates ?
                        Last edited by k.o.; 27.03.2017, 20:32.
                        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

                          Сигурен ли си? За Карол IB знам, че се става реален собственик на акциите, водят се на твое име, директно акаунт в IB не мисля да е различно? Нека и друг напише, ако за най - точно е направил запитване до дадена компания по някаква причина или само дали фигурира името му като акционер.
                          Когото и колкото да питаш, по-добро обяснение от това долу няма да получиш!
                          .
                          Click image for larger version

Name:	ib.jpg
Views:	1
Size:	66.5 КБ
ID:	3181881

                          Last edited by Иван Давидов; 24.03.2017, 22:27.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                            На кого се водят акциите - изцяло на името на IB (изрично потвърдено от тяхнам страна след мое конкретно запитване), но под формата на попечителска сметка, т.е. IB не могат да се разпореждат на своя инициатива с акциите, които аз съм купил. Когато дойде време за някакви общи събрания, IB могат да издадат документ, с който съответният клиент да отиде на общото събрание, с документа удостоверява, че има акции и може да гласува, след което клиентът влиза и си гласува. В моя конкретен случай IB директно ми пратиха поща (физическа) и в писмото имаше линк към сайт, където можех да въведа моето гласуване по точките от общото събрание, след което IB агрегират резултатите и препращат към съответната компания.
                            Сигурен ли си? За Карол IB знам, че се става реален собственик на акциите, водят се на твое име, директно акаунт в IB не мисля да е различно? Нека и друг напише, ако за най - точно е направил запитване до дадена компания по някаква причина или само дали фигурира името му като акционер.
                            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                              Бихте ли споделили впечатления и реален опит ? Например :
                              - ниво на сигурност - всичко е през нета и нищо на хартия..Възможно ли е да пращат картата с кода по обикновената поща ...
                              - колко време отнема - одобрение и т.н.
                              - съпорт - кога се е налагало да търсите такъв
                              - разходи - такси захранване, теглене ...
                              Така и не прочетох в темата някой да е написал категорично на кого се водят акциите - когато си през интродюсър ...
                              Да не говорим за по-сериозни въпроси като онаследяване ...
                              Ниво на сигурност - 10 от 10. IB са сред най-големите брокери въобще в световен мащаб.

                              Колко време отнема - няколко дни. Правиш си акаунт, след това има процес по обработка на документите, но общо взето в рамките на една седмица всичко приключва.

                              Съпорт - онлай чат съпортът им е на ниво. Питал съм ги за специфики по тегленето и внасянето на пари. Един друг колега е ползвал и телефонния им съпорт, когато му се прецака смартфона и съответно не можеше да се логне, защото беше активирал two phase authentication (както казах - сигурност 10 от 10) и в рамките на минути получи адекватна помощ.

                              Разходи - при теглене и внасяне, зависи от банката, която ползваш. От страна на IB нямаш изходяща такса за превода към твоя банкова сметка, ако правиш преводи само веднъж в месеца. Нямат и входяща такса, т.е. когато захранваш сметката си, там влизат толкова пари, колкото си вкарал. Говоря за EUR сметка и SEPA преводи.

                              На кого се водят акциите - изцяло на името на IB (изрично потвърдено от тяхнам страна след мое конкретно запитване), но под формата на попечителска сметка, т.е. IB не могат да се разпореждат на своя инициатива с акциите, които аз съм купил. Когато дойде време за някакви общи събрания, IB могат да издадат документ, с който съответният клиент да отиде на общото събрание, с документа удостоверява, че има акции и може да гласува, след което клиентът влиза и си гласува. В моя конкретен случай IB директно ми пратиха поща (физическа) и в писмото имаше линк към сайт, където можех да въведа моето гласуване по точките от общото събрание, след което IB агрегират резултатите и препращат към съответната компания.

                              Коментар


                              • Бихте ли споделили впечатления и реален опит ? Например :
                                - ниво на сигурност - всичко е през нета и нищо на хартия..Възможно ли е да пращат картата с кода по обикновената поща ...
                                - колко време отнема - одобрение и т.н.
                                - съпорт - кога се е налагало да търсите такъв
                                - разходи - такси захранване, теглене ...
                                Така и не прочетох в темата някой да е написал категорично на кого се водят акциите - когато си през интродюсър ...
                                Да не говорим за по-сериозни въпроси като онаследяване ...
                                Last edited by Protokol; 24.03.2017, 15:53.
                                За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                                Коментар

                                Working...
                                X