IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
    В случая си мнителен, нямах подтекст във въпросите. Исках да разбера как мислиш. Но ти не отговори на всички.
    Не съм мнителен , просто исках да изляза по-рано навън, защото днес е слънчев неделен ден в Брюксел, а това рядко се случва.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
      Ей това за таргетите не мога да го разбера. Ако може да ми обясниш гледната си точка няма да е зле.
      Това за таргетите/целите - ако компанията съм я купил с идеята за дългосрочно - не бих я продал само защото е била пазара. Гугъл е много добър пример - качи се много при един равен пазар. За мене няма смисъл да продавам Гугъл на 750 ако не очаквам да го купя после обратно на поне 650. А каква е гаранцията, че ще падне много под 650 - никаква.

      Ако купиш нещо адски спекулативно, като Тесла примерно на 150 по време на спиха, тогава бих те разбал ако продадеш сега на 260. Така бих направил и аз. Дори щях да съм продал още на 200-220, за всеки случай.

      Коментар


      • В случая си мнителен

        Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
        Много въпроси, Ив.

        В случая си мнителен, нямах подтекст във въпросите. Исках да разбера как мислиш. Но ти не отговори на всички.

        Значи смяташ, че се заблуждавам че търся качествени компании за дългосрочно държане. Може и да си прав, но ако стигна до такъв извод тогава просто ще вляза в СиП и пак ще държа дългосрочно.

        Не казвам такова нещо. Качествени компании за дългосорочно инвестиране е чудесно да търсиш. Аз например, мога да прима виста да направя поертфейл от американски най вече но и европейски и японски компании веднага. Ако знам че утре ще умра и няма кой да се занимава с парите ми бих направил точно това като наследство за децата ми. Бих купил много компании ( без бондове ) с тежест от 0.5 до 3-4 % от средствата ми. Абсолютно съм готов в този момент да направя такъв портфейл т.е прекрасно знам какво искам да купя. Но за тази цел е нужно утре да знам че ще умра и не мога да чакам. Всъщност ако има ситуация тази или другата година е почти сигурно че ще направя точно това за доста по дълъг хоризонт
        Кои са тези компании - ако говорим за следващите 2-3 години е по-лесно да се каже. Примерно Гугъл, който и двамата го имаме. Ти как прецени да го купиш и да е една от малкото компании, които продължаваш да държиш?

        Гугъл е едно от най добрите неща което можеш да си купиш в сектора. (Сега го държа заради ърнинга обаче ще го продам ако скочи.

        Дали Гугъл е евтин? Ами не е евтин. Ако в понеделник има борсов крах, Гугъл може да подне под 537, на колкото съм го купил преди повече от година. От друга страна Гугъл е много евтин, ако човек прецени, че те и след 10 ще доминират интернет рекламите. Потенциалът за растеж там е доста голям. А ако пък някой от техните "муншот" проекти успеят да се наложат като стандарт, като Гугъл кар, тогава Гугъл е без пари.

        [COLOR="rgb(65, 105, 225)"]На фона на останалите Гугъл е почти без пари сега, което не означава че е без пари. [/COLOR]

        Какъв е нормалният процент възвръщаемост на американските акции? Осем процента след инфлацията. Дали ще остане такъв, може би ще е по-нисък в следващите 10 години.

        Дали аз съм бил пазара. Тъпото е, че не мога да кажа понеже не съм водил счетоводство. Всяка година от 2012 насам съм влизал в нови позиции. А в началото съм купувал и продавал доста повече от сега, но не чак като тебе Предполагам, че щях да имам по-добра възвръщаемост ако редовно си купувах СиП. Примерно WFC и AIG ми underperform-ват пазара.

        Таргети нямам. Примерно Гугъл, как да имам таргет? Гледам дали вървят добре и дали се появява конкуренция и накъде върви интернет и хай тек пространството като цяло.

        Ей това за таргетите не мога да го разбера. Ако може да ми обясниш гледната си точка няма да е зле. За компаниите е трудно да имаш таргет но за пазара не чак толкова трудно. И ако приемем факта че компаните се движат с пазара общо взето таргета е възможно да се опредлеи по лесно. За този казус трябва да хванеш листа и да пишеш както казва Голдрат. И да си напишеш плюсовете и минусите за себе си. Таргета е цел. Не може да нямаш цел според мен. Бъфет също продава и той има цел. Искаш ли да потърся един материал ако не си го чел ,който аз четох в който пише че освен да се занимава с бай анд холд завинаги както е мита Бъфет прилично активно продава и купува.
        А знаеш ли аз какво правя? като искам да продам дадена компания никога не я продавам цялата, винаги си оставям последната акция. Сега имам около 50-60 компании с по 1 акция. Така ми е супер лесно ако дойде момент да знам какво да купя без да мисля. И освен това всеки ден мога лесно да им виждам цената как се движи.

        Добре, ако допуснем че утре по някакъв начин СП скочи на 235 за половин месец. Би ли продал всичко дори с малък хоризонт да го купуш отново същото на по добра цена? И ако не защо?
        Last edited by Iv_max; 10.04.2016, 16:43.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
          Няколко въпроса.

          1. Кои смяташ че са тези бизнеси?
          2. Как ти се струва и по какъв начин определяш връзката между стойността на тези бизнеси с цените на акциите им?
          3. Какъв средногодишен процент доходност смяташ за добър и какъв е хоризонта на инвестициите ти? И ако прецениш че може да кажеш - какъв средносрочен процент грубо постигаш реално?
          4. Как преценяваш според личното ти мнение, към настоящия момент пазара е определил справедливи цени на инвестициите или не, и ако не - подценени или надценени са те?
          5. Налага ли ти се, или отделяш ли средства от вложените такива в инвестицията, за лични нужди или други инвестиции ( различни от борсата ) и ако да, колко често ?
          6. Имаш ли друг тип инвестиции?
          7. Имаш ли таргет, определен по какъвто и да е начин над който преценяваш че актива който имаш си заслужава да бъде продаден, целия или част от него?
          8. Случвало ли ти си е да продаваш, имайки пред вид точка 7 или точка 5?
          9. Къде си инвестирал? Например в Европа, Щатите, Япония и т.н и съвсем накратко защо?

          Бих продължил но ще стане много.


          Малко стана като викторина. Понеже аз съм си задавал тези въпроси на себе си и не само тези и по някакъв начин съм си отговорил..та съм любопитен да чуе теб защото много пъти си казвал че мислим тотално различно.

          Знаеш предполагам Голдрат.

          Не че го харесвам много, обаче от него ми е останало едно правило което от време на време спазвам. Като имам някакъв казус или като се чудя какво да направя или как да постъпя или какви действия да предприема или как да се държа в някоя инвестиция или в живота хващам един лист , пиша проблема и от едната страна пиша какво мисля в подкрепа на решението и какво против решението. Идеята е че понякога човек като мисли нещо изпада в заблуждение че има много доводи за това нещо, но ако го накараш да ги напише и формулира нещата придобиват друг смисъл. При мен това работи.
          Сега се замислям че е време да хвана листа и да реша проблема защо пиша в този форум и каква е целта.
          Много въпроси, Ив.

          Значи смяташ, че се заблуждавам че търся качествени компании за дългосрочно държане. Може и да си прав, но ако стигна до такъв извод тогава просто ще вляза в СиП и пак ще държа дългосрочно.

          Кои са тези компании - ако говорим за следващите 2-3 години е по-лесно да се каже. Примерно Гугъл, който и двамата го имаме. Ти как прецени да го купиш и да е една от малкото компании, които продължаваш да държиш?

          Дали Гугъл е евтин? Ами не е евтин. Ако в понеделник има борсов крах, Гугъл може да подне под 537, на колкото съм го купил преди повече от година. От друга страна Гугъл е много евтин, ако човек прецени, че те и след 10 ще доминират интернет рекламите. Потенциалът за растеж там е доста голям. А ако пък някой от техните "муншот" проекти успеят да се наложат като стандарт, като Гугъл кар, тогава Гугъл е без пари.

          Какъв е нормалният процент възвръщаемост на американските акции? Осем процента след инфлацията. Дали ще остане такъв, може би ще е по-нисък в следващите 10 години.

          Дали аз съм бил пазара. Тъпото е, че не мога да кажа понеже не съм водил счетоводство. Всяка година от 2012 насам съм влизал в нови позиции. А в началото съм купувал и продавал доста повече от сега, но не чак като тебе Предполагам, че щях да имам по-добра възвръщаемост ако редовно си купувах СиП. Примерно WFC и AIG ми underperform-ват пазара.

          Таргети нямам. Примерно Гугъл, как да имам таргет? Гледам дали вървят добре и дали се появява конкуренция и накъде върви интернет и хай тек пространството като цяло.

          Коментар


          • Няколко въпроса ако е възможно.

            Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
            Философията на трейдъра е как да прецака останалите. В краткосрочен план търговията с акции е zero sum game.

            Аз се интересувам от бизнеси, които в следващите няколко години ще се развиват добре, печалбата ще расте и съответно стойността на бизнеса ще се увеличава.
            Няколко въпроса.

            1. Кои смяташ че са тези бизнеси?
            2. Как ти се струва и по какъв начин определяш връзката между стойността на тези бизнеси с цените на акциите им?
            3. Какъв средногодишен процент доходност смяташ за добър и какъв е хоризонта на инвестициите ти? И ако прецениш че може да кажеш - какъв средносрочен процент грубо постигаш реално?
            4. Как преценяваш според личното ти мнение, към настоящия момент пазара е определил справедливи цени на инвестициите или не, и ако не - подценени или надценени са те?
            5. Налага ли ти се, или отделяш ли средства от вложените такива в инвестицията, за лични нужди или други инвестиции ( различни от борсата ) и ако да, колко често ?
            6. Имаш ли друг тип инвестиции?
            7. Имаш ли таргет, определен по какъвто и да е начин над който преценяваш че актива който имаш си заслужава да бъде продаден, целия или част от него?
            8. Случвало ли ти си е да продаваш, имайки пред вид точка 7 или точка 5?
            9. Къде си инвестирал? Например в Европа, Щатите, Япония и т.н и съвсем накратко защо?

            Бих продължил но ще стане много.


            Малко стана като викторина. Понеже аз съм си задавал тези въпроси на себе си и не само тези и по някакъв начин съм си отговорил..та съм любопитен да чуе теб защото много пъти си казвал че мислим тотално различно.

            Знаеш предполагам Голдрат.

            Не че го харесвам много, обаче от него ми е останало едно правило което от време на време спазвам. Като имам някакъв казус или като се чудя какво да направя или как да постъпя или какви действия да предприема или как да се държа в някоя инвестиция или в живота хващам един лист , пиша проблема и от едната страна пиша какво мисля в подкрепа на решението и какво против решението. Идеята е че понякога човек като мисли нещо изпада в заблуждение че има много доводи за това нещо, но ако го накараш да ги напише и формулира нещата придобиват друг смисъл. При мен това работи.
            Сега се замислям че е време да хвана листа и да реша проблема защо пиша в този форум и каква е целта.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
              А как определеш ти, кое ни различава? Като начин на мислене.
              Философията на трейдъра е как да прецака останалите. В краткосрочен план търговията с акции е zero sum game.

              Аз се интересувам от бизнеси, които в следващите няколко години ще се развиват добре, печалбата ще расте и съответно стойността на бизнеса ще се увеличава.

              Коментар


              • А как определеш ти

                Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                Добавил съм и WFC (на 42) и AIG (на 50). Но основното ми влизане беше 2012 и 2013. Държа да отбележа при долар/евро над 1.30.

                Не знам дали си забелязал, но ние имаме коренно различен начин на мислене. Но ти за себе си си прав - най-добре е да стоиш кеш.
                А как определеш ти, кое ни различава? Като начин на мислене.

                Коментар


                • Windows or MAC?

                  Първоначално изпратено от snaky Разгледай мнение
                  Вчера ми го направи веднъж на мобилната апликация и ми се стори странно, ама помислих, че нещо таблета не е в час. Логнах се през компа и нямаше проблем. След 2-3 мин всичко беше ок и не съм се чудил изобщо кво става.

                  Ама аз като цяло ползвам само мобилната апликация и от време на време уеб версията. Само на мен ли ми се струва desktop версията супер калпава? Имам чувството, че е правена преди 20 години и не е бутана от тогава Никва ергономия
                  Щото тази за Епъл е мнгоо добре.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                    Банките обаче не са глупави и инвестират в софтуеър, за да изтикат финтек стартъпите. Мисля, че банките, изполвайки предимството си на този пазар, ще победят като самите те станат финтек компании.
                    Става дума за американските банки. Европейските може и да са малко по-малко умни. За съжаление

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                      Ама нищо... нито купуваш нито продаваш от тези позиции? )) От тогава?
                      Добавил съм и WFC (на 42) и AIG (на 50). Но основното ми влизане беше 2012 и 2013. Държа да отбележа при долар/евро над 1.30.

                      Не знам дали си забелязал, но ние имаме коренно различен начин на мислене. Но ти за себе си си прав - най-добре е да стоиш кеш.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        Въпроса е какво му е бъдещето.....на тоя бизнес.
                        Да кажем след 10-20-30 годинки.
                        Само до преди няколко месеца смятах, че това е тъп въпрос. Но всъщност си е резонен.

                        Банките няма как за изчезнат, защото те съдватат парите (M2). Финтек компаниите предоставят разни услуги свързани с основната банкова дейност, като влизат в конкуренция с банките, които печелят доста от такси за тези услуги. Финтека предлага същите услуги на по-ниска цена и с по-високо качество. Банките обаче не са глупави и инвестират в софтуеър, за да изтикат финтек стартъпите. Мисля, че банките, изполвайки предимството си на този пазар, ще победят като самите те станат финтек компании.

                        А някои от каудфъндиг компаниите ще изгърмят като subprime shadow banking-а. Не бих се учудил ако в един момент традиционните банки няма да ги купят на ниски цени.

                        Коментар


                        • Вчера ми го направи веднъж на мобилната апликация и ми се стори странно, ама помислих, че нещо таблета не е в час. Логнах се през компа и нямаше проблем. След 2-3 мин всичко беше ок и не съм се чудил изобщо кво става.

                          Ама аз като цяло ползвам само мобилната апликация и от време на време уеб версията. Само на мен ли ми се струва desktop версията супер калпава? Имам чувството, че е правена преди 20 години и не е бутана от тогава Никва ергономия

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                            Дали...?
                            Ако погледнеш първите 7-8 в индекса с почти 50% тегло ще видиш че е средно 16 и нещо трейлинг.
                            Същевременно инсайт с 2.8% тегло и 2582 ре допринася цели 72ре за ИББ

                            Това индексно ре доста може да те сконфузи...

                            И все пак дори и 90 да се приеме си е колкото на фейсбука и 5-6 пъти по малко от амазоня например...
                            Пип, ти като гледаш ПЕ на СиП нали не изключваш Нетфликс, Амазон и Фейсбук :-)

                            90 не е малко... Фейсбук не бих купил. Потенциалът за монетизиране на Фейсбук уж е огромен, но аз си оставам скептик за тях. Дори не мога да разбера откъде генерират приход като не познавам никой който да клика на рекламите им. Но това е друга тема - встрани от биотека

                            Коментар


                            • През десктоп приложението не става както под Windows, така и под Линукс. С таблета влизам без проблем. Явно имат проблеми.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                                Това е предполагам защото не сте директно към интерактив а през някой български бозайник.
                                Възможни са и други хипотези.
                                Аз смятам за най-вероятна - ти да пoлзваш десктоп базиран интерфейс на IB, вместо останалите му две алтернативи - WEB или Mobile

                                Коментар

                                Working...
                                X