IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • mpy_yordanov , като на бащица ви се моля, разкарайте хората с логорея и психически отклонения. Поне временно модерирайте форума. Загубите понякога са полезни - могат да научат на нещо. При други хора обаче явно пораждат злоба и завист. Пак отварям сайта и пак един индивид е натраскал по три мнения едно след друго. Нямаше да е чак толкова лошо, ако поне се коментираха пазарите, а то се коментират другите форумци. Щом някой иска състезание, да направим тема с прогнози, да качи някъде таблица или да пуска линк към tipranks.

    За борсовата търговия днес... според мен сега е моментът да се купуват финансови, имотни и нафта/газ/тръби и високодивидентни. Най-добрите в тези категории вече са прекалено скъпи. Има обаче втора и трета цедка. Какво остава - за първите писах с примери - консервативни малки банки; Имотните - избрани рейтове с нисък до умерен дълг и дивидент поне 4%. STAG е добър пример, но ако падне под 30; За нафтата и тръбите съм писал до откат, а за дивидентните цигарки снощи. За жалост не паднаха до моя лимит, а днес се изстреляха нагоре. Извън тези сектори, потенциалът за сериозни печалби е нисък. Да следваш вълната може да изглежда по-сигурно, но пък и таванът е по-близо. Чисто статистически, не може да очакваш компании като Епъл да продължават с досегашния си ръст.

    След вчерашния спад, годишната ми доходност е 58%. Търгувам точно от година и един месец. Гледам да не пипам технологии, дори с лайняна пръчка. Бях пълен лаик. Преди това имах паркирани само някакви глупости на БФБ. Всичко това наужким разбира се, да не си помислите нещо друго. Март загубих 1/3 от портфейла, но имах страшен късмет да си ги върна с търговия почти на сляпо - предимно APT. Препоръчах я на форума и вчера, защото беше нарисувано.

    ---

    добавка - засега абонаментът за Seeking Alpha са едни от най-добре похарчените ми 200 лв. Вече го спрях, защото ми се струва, че схванах чии съвети да следвам и кои не.
    Last edited by terziеv; 22.09.2020, 18:06.

    Коментар


    • Имах предвид конкретно кои акции си взимала тогава. Или съвсем не си спомняш?

      Лично аз едва ли щях да забравя такова нещо

      Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

      посмали малко - никога не съм казала 80%. По едно време стигна до 72% но в момента съм едва на 66,13%. И съм казала как съм ги направила - почти всичкото направих в началото, когато хич не го мислех, а купувах и продавах по интуиция. Малко да съм на плюс и продавам. Купувам друго и него така и вървеше порядъчно точно защото не се лакомих и не чаках определен процент за да продам. отделно, че тогава на опрактика всичко си вървеше нагоре. Последните 3,5 месеца обаче мисля прекалено много, чудя се колебая се, не ми стиска и резултатът е плачевен. Вчера пак от сметки и лакомия направих фатален пропуск. Днес имах шанса да компенсирам леко, но пак го пропуснах щото се опитвам да предвиждам непредвидими движения. Та тъй....
      Освен това не съм преживяла срива, а почнах след него. На теб той е проблемът, така че няма база за сравнение между твоя и моя случай.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

        посмали малко - никога не съм казала 80%. По едно време стигна до 72% но в момента съм едва на 66,13%. И съм казала как съм ги направила - почти всичкото направих в началото, когато хич не го мислех, а купувах и продавах по интуиция. Малко да съм на плюс и продавам. Купувам друго и него така и вървеше порядъчно точно защото не се лакомих и не чаках определен процент за да продам. отделно, че тогава на опрактика всичко си вървеше нагоре. Последните 3,5 месеца обаче мисля прекалено много, чудя се колебая се, не ми стиска и резултатът е плачевен. Вчера пак от сметки и лакомия направих фатален пропуск. Днес имах шанса да компенсирам леко, но пак го пропуснах щото се опитвам да предвиждам непредвидими движения. Та тъй....
        Освен това не съм преживяла срива, а почнах след него. На теб той е проблемът, така че няма база за сравнение между твоя и моя случай.
        Мис ... казах ти го вече .... ама ти нарочно ли го правиш не моа да разбера ??
        Довери се на своите вътрешни усещания, довери се на интуицията си, стига си мислела !!!!
        Жена си и при теб тези вътрешни психо състояния би трябвало да са доста развити, те са и развити, само че ума ти е задръстен с всекви социални- битови боклуци и спирачки и още по- шантави математически модели и моделчета и прогнози .....
        Спри да мислиш и слушай вътрешния си глас или както искаш там го наречи ....
        Препоръчвам ти това в червеното което си написала да си го принтираш и да го ламинираш и си го сложи на стената, чети го през 5 минути и като се ядосаш си удари 1 шамар да се освестиш ...
        Не съм учтив и любезен , но с вас рибите така требва да се работи иначе оплесквате сичко

        Поздрави

        Коментар


        • Еми аз препоръчвам по-малко цъкане, дългосрочен хоризонт и стратегия с large cap growth с дивидентен растеж. Макар и колегата ED да не е съгласен, че това е стратегия

          Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

          Ще взема и аз да се занимая
          ще цъкам дребни суми и ще се забавлявам

          +1

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            На мене ми е съмнително как Ивелина е направила 80% от средата на март до началото на май, а не може да каже как е станало това

            В смисъл може винаги да се разрови постфактум и да намери такива компании, макар че няма да е лесно де
            посмали малко - никога не съм казала 80%. По едно време стигна до 72% но в момента съм едва на 66,13%. И съм казала как съм ги направила - почти всичкото направих в началото, когато хич не го мислех, а купувах и продавах по интуиция. Малко да съм на плюс и продавам. Купувам друго и него така и вървеше порядъчно точно защото не се лакомих и не чаках определен процент за да продам. отделно, че тогава на опрактика всичко си вървеше нагоре. Последните 3,5 месеца обаче мисля прекалено много, чудя се колебая се, не ми стиска и резултатът е плачевен. Вчера пак от сметки и лакомия направих фатален пропуск. Днес имах шанса да компенсирам леко, но пак го пропуснах щото се опитвам да предвиждам непредвидими движения. Та тъй....
            Освен това не съм преживяла срива, а почнах след него. На теб той е проблемът, така че няма база за сравнение между твоя и моя случай.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Защо го правя?

              Няколко причини:

              (1) Защото ми е кеф да се занимавам
              (2) От края на 2017 до феруари 2020 биех пазара доста прилично общо с около 15% за периода
              (3) Смятам, че след още едно известно време пак ще бия и то с повече

              Но дори (3) да не се реализира, (1) ми е достатъчно ако съм само малко назад спрямо пазара

              Не го приемам за "борене" и не ми тежи въобще, защото ме кефи ужасно много


              Ще взема и аз да се занимая
              ще цъкам дребни суми и ще се забавлявам

              +1

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                И аз обичам моментума, болшинството от акциите ми ( вкл.и по тежест) са от този род. То дори и етф-те са един вид залог на моментум поради теглото на успешните акции, само сравни графиките на spy/rsp и ясно за какво иде реч.
                Обаче съм на мнение че един портфейл за да е успешен трябва да комбинира различни стратегии, моментум, валю, дивиденти, ботъм фишинг, суинг трейдинг и др., т.е. трябва да е диверсифициран и в това отношение. Малък % и в откровена високорискова спекула дори не е излишен.
                Примерно при рейтовете малко ме интересува капиталовата, не че не е добре дошла..

                ПС Пак сте я подкарали напоследък през просото туканка, на искрено и лично, дори по скоро на селска кръчма сте замязали. Земете са повразумете малко.
                Напълно съгласен, но под стратегии не разбирам да се инвестира в акции класифицирани с различни лейбъли - growth, value, small, large, etc. Кой знае колко голяма разлика в диверсификацията няма дали ще си с 5 или 50 акции. Като дойде време за корекция 90% падат, като дойде време за рали 60-70% растат.

                Диверсификацията за мен е следната - по-голямата част от портфейла инвестиран в активи с различна корелация (акции, облигации, злато). Това е “пасивния” дял от портфейла, който залага на риск парити концепцията и друга по-малко част е за чесане на крастата с тактически трейдове - отделни компании (моментум), стоки, валути и пр.
                Last edited by ED; 22.09.2020, 15:39.

                Коментар


                • При мене нещата си показват след доста време (пример Адидас - на времето не изглеждаше като добър залог, но се оказа трепач и смятам, че ще трепе още десетина години). Капитализацията отнема време, но магията на капитализацията работи


                  Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Защо го правя?

                  (3) Смятам, че след още едно известно време пак ще бия и то с повече

                  Коментар


                  • Защо го правя?

                    Няколко причини:

                    (1) Защото ми е кеф да се занимавам
                    (2) От края на 2017 до феруари 2020 биех пазара доста прилично общо с около 15% за периода
                    (3) Смятам, че след още едно известно време пак ще бия и то с повече

                    Но дори (3) да не се реализира, (1) ми е достатъчно ако съм само малко назад спрямо пазара

                    Не го приемам за "борене" и не ми тежи въобще, защото ме кефи ужасно много


                    Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                    Да тия сметки се правят сравнително с труд, защото при всяко внасяне, теглене, трябва да се смята.

                    Примерно имаш доходност от 5%, тоест портфейла ти е стигнал 10 500 евро. Влагаш 10 000 евро. И тук почваш от 5% доходност. Ако портфейла ти стигна общо 21 000 евро, доходността ти е 7,55%
                    при тегленията пак така
                    понеже трейдирите влагат изнасят е занимателно
                    НОО знам че някой платформи смятат доходността, но някои я смятат грешно
                    затова няма да те моля за 5 г, YTD ми е инъф

                    Money, благодаря за откровеността.
                    И сега въпрос
                    Щом си с доходност около индексите, ЗАЩО по дяволите се бориш?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение

                      аз също, друго имах предвид в поста ми, по диагонала ли четеш ?
                      а не, цялото четох
                      да наистина, с 1/4 от акуанта и виу на бънджи скокове нагоре надолу и в тиквите

                      проблеми много при малкото капитал
                      Първо искаш с 10 000 евро да избиеш заплата и да спреш да работиш
                      после искаш да станеш милионер
                      и докато се бориш, вземеш че фалираш и си седнеш на Д-то

                      Една дума обрисува всичко и тя е КЛАСИКА

                      в темите за БГ акциите стана голяма скука, та тук се развличам. Ще ме извинявате, че съм нетактичен и любопитен, но като журналист имам това право. Трала ла ла ла

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        А, аз не съм трейдър. Тотала ми YTD е -3% така че не очаквам да ми дадете стредства за управление. Но защо на Вие?

                        От друга страна, това може и да не е толкова зле като се има предвид, че имам и ДАКС компании, а ДАКС-а е на едни -5% YTD. Ама все пак приемам, че пазарът ме е бил YTD

                        За съжаление не ми е лесно да правя тези сметки


                        Да тия сметки се правят сравнително с труд, защото при всяко внасяне, теглене, трябва да се смята.

                        Примерно имаш доходност от 5%, тоест портфейла ти е стигнал 10 500 евро. Влагаш 10 000 евро. И тук почваш от 5% доходност. Ако портфейла ти стигна общо 21 000 евро, доходността ти е 7,55%
                        при тегленията пак така
                        понеже трейдирите влагат изнасят е занимателно
                        НОО знам че някой платформи смятат доходността, но някои я смятат грешно
                        затова няма да те моля за 5 г, YTD ми е инъф

                        Money, благодаря за откровеността.
                        И сега въпрос
                        Щом си с доходност около индексите, ЗАЩО по дяволите се бориш?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                          Аз вярвам, че не играят на демо
                          аз също, друго имах предвид в поста ми, по диагонала ли четеш ?

                          Коментар


                          • Ето например една идея. Взела е баш на 22 март Toll Brothers (TOL) и до 1 май прави +78%

                            Коментар


                            • На мене ми е съмнително как Ивелина е направила 80% от средата на март до началото на май, а не може да каже как е станало това

                              В смисъл може винаги да се разрови постфактум и да намери такива компании, макар че няма да е лесно де

                              Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                              Аз вярвам, че не играят на демо

                              Коментар


                              • А, аз не съм трейдър. Тотала ми YTD е -3% така че не очаквам да ми дадете стредства за управление. Но защо на Вие?

                                От друга страна, това може и да не е толкова зле като се има предвид, че имам и ДАКС компании, а ДАКС-а е на едни -5% YTD. Ама все пак приемам, че пазарът ме е бил YTD

                                За съжаление не ми е лесно да правя тези сметки


                                Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                                Моля и вие да си кажете тотала за жлгодина и 5 години? Аз съм журналист и това ми дава право да питам нетактично

                                Коментар

                                Working...
                                X