IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

    Знам, че нищо не знам... Нищо ново след античността. Сигурно и по-рано са ги разбрали нещата, но мишките са изяли папирусите. Ливанчето е прав за някои неща и едно от тях е, че нищо записано преди по-малко от 50 години не си заслужава.

    И проблемът не е в ИИ, а в излишъка от ресурс... Нищо качествено ново няма. Просто работилницата на света не е Англия, а Китай. Ще му мислим като калият започне да не достига. Една от съвременните шашми е пробутването на STEM простотиите и неглижирането на историческото познание.
    Историческите познания са идеални за интелектуална мастурбация, но да разчиташ на нея за предвиждане на бъдещето е като да анлизираш свойствата на пазара само през оцелелите акции

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение
      В същото време за поръчки с доставка от Китай през ебай ук това не важи - Тези 20% са от критична важност и ще стане по изгодно да се пазарува от ебай ук от колокото от Алиекспрес и оборота на ебай ще скочи чуствително за сметка на алиекспрес

      Това вероятно ще се отрази много зле и на много други продавачи базирани извън ЕС като etsy и подобни


      Втората е свързана с цената на морският транспорт който в последното тримесечие скочи зверски от около 1800 долара на контейнер до над 6000 долара - Вероятно вече е отразено в цената на въпросните компании но когато излезнат резултатите за последното тримесечие вероятно ще има скок особено ако пазара не се нормализира след китайската нова година
      Кой кого изиграва е въпросът. Ясно, че много народ е ядосан, че жълтите източват чуждите пощенски служби. Да закараш един вибратор на 10 хил. километра за без пари е с мащабите на библейско чудо. Един път си поръчах очила от китайците, само защото от тукашния магазин в Студентски до центъра на София ми искаха пет лева за доставка. "Камартон" закриха магазинчето в "Редута" и почнаха да искат по пет лева за доставка от Илиенци май -> започнах и ножките (абсолютно същите) да си поръчвам от китайците, само защото са с безплатна доставка.

      ... друг е въпросът, че Запада се е превърнал интелектуална и технологична пустиня и дори 200% мито да ударим на китайците, тук вече няма никой с нужните умения, за да произведе една гайка.

      A за контейнерите... предупредих аз за даровете на данайците, но не знам дали някой се възползва от тройния скок.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pantaleev Разгледай мнение
        jori ,
        То не е по темата, но като се повдигна въпроса за biases, а и не само това, мисля че това е страхотно интервю и си заслужава да се гледа :

        https://www.youtube.com/watch?v=uUc0Yil-6gs

        "...Understanding how cognitive impaired we are as humans is a form of enlightenment ..." (около 12-13 мин)

        "...if humanity were a stock I will short it. I do not think our cognitive abilities equal to the challenges we face..."


        P.S. Някои от интервютата които прави Tom Bilyeu буквално са ме оставяли с отворена уста. Много от гостите му са просто светлинни години напред в мисленето си.
        Знам, че нищо не знам... Нищо ново след античността. Сигурно и по-рано са ги разбрали нещата, но мишките са изяли папирусите. Ливанчето е прав за някои неща и едно от тях е, че нищо записано преди по-малко от 50 години не си заслужава.

        И проблемът не е в ИИ, а в излишъка от ресурс... Нищо качествено ново няма. Просто работилницата на света не е Англия, а Китай. Ще му мислим като калият започне да не достига. Една от съвременните шашми е пробутването на STEM простотиите и неглижирането на историческото познание.

        Коментар


        • Чета ви с удоволствие ето ви и две информации които може да сте пропуснали и могат евентуално да повлиаят на пазара и да ги отиграете според разбиранията си

          От вчера Алиекспрес е започнал да начислява автоматично авансово 20% ДДС за поръчките за УК след 6 месеца същото ще се случи и с останалата част от ЕС като по този начин прави невъзможно избягването на ДДС с посочването на по ниска стойност на поръчката

          В същото време за поръчки с доставка от Китай през ебай ук това не важи - Тези 20% са от критична важност и ще стане по изгодно да се пазарува от ебай ук от колокото от Алиекспрес и оборота на ебай ще скочи чуствително за сметка на алиекспрес

          Това вероятно ще се отрази много зле и на много други продавачи базирани извън ЕС като etsy и подобни


          Втората е свързана с цената на морският транспорт който в последното тримесечие скочи зверски от около 1800 долара на контейнер до над 6000 долара - Вероятно вече е отразено в цената на въпросните компании но когато излезнат резултатите за последното тримесечие вероятно ще има скок особено ако пазара не се нормализира след китайската нова година





          Коментар


          • jori ,
            То не е по темата, но като се повдигна въпроса за biases, а и не само това, мисля че това е страхотно интервю и си заслужава да се гледа :

            https://www.youtube.com/watch?v=uUc0Yil-6gs

            "...Understanding how cognitive impaired we are as humans is a form of enlightenment ..." (около 12-13 мин)

            "...if humanity were a stock I will short it. I do not think our cognitive abilities equal to the challenges we face..."


            P.S. Някои от интервютата които прави Tom Bilyeu буквално са ме оставяли с отворена уста. Много от гостите му са просто светлинни години напред в мисленето си.
            Last edited by pantaleev; 02.01.2021, 17:21.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

              Тази глупост, ако още веднъж я напишеш те тургам в игнора.

              За 50ти път сигурно те питам: Защо мамамуипрасе просто не сложиш ПОРЪЧКА, щом искаш да си следваш толкова добрия и печеливш план??? Друга причина освен мурака да го играеш Многострадална Геновева де.
              А каква е разликата между аларма и поръчка? Както мога да пренебрегна алармата, така мога (и съм го правила) да променя поръчката, като посоката тръгне против моята. Хубавото на алармата е, че там имаш повече контрол. Като ти звънне, че е стигнало определна цена имаш възможност да проследиш какво става и ако спадът продължава надолу да изчакаш още малко ида го вземеш още по-евтино. Което с поръчка няма как да спадне, защото моментално ще се купи. Затова ползвам аларми - като я удари и ако продължава надолу я премествам и така може няколко пъти и чак после да купя. Лошото е, че рядко успявам да си следвам стратегията. Поръчките са добре за хора, които нямат време да следят акцията. Аз имам.
              А като гледам как ми почва годината и планът ми за трейдинг в по-евтиния брокер няма да проработи защото там разбира се всичко е на минус. А е на минус, защото когато беше на плюс, беше миналата година и не исках да продам заради ш...те данъци.
              Last edited by IvelinaJensen; 02.01.2021, 15:41.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                Жорка, почвам да ставам все по-уверен в тезата си, че назобването с подобни глупотевини лишава човек от елементарен здрав разум. Колкото и "нобела" да лапне Канеман, преяждането с поведенческа психология, която е пълна псевдонаука, е вредно за втория етаж на човек и особена за критичното му мислене. Има смисъл единствено за хората, които печелят от разпространяването на подобни фигни. Ако искаш вярвай, обаче едно що годе умничко 10-годишно дете гледа по-трезво на основите на борсовата търговия отколкото доста от "професионалистите". Във форума имаме пример с хората, които чакат дефлация при печатане и повсеместно раздаване на пари и заеми с 0 лихви.
                Иронията е че тези behavioral biases, страдат от hindsight bias - могат да се използват за обяснение на нещо случило се, но не и за предвиждане.
                Винаги мога да извадя някой bias и да ти кажа "каза ли ти Канеман, че така ще стане"


                Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                Ако искаш вярвай, обаче едно що годе умничко 10-годишно дете гледа по-трезво на основите на борсовата търговия отколкото доста от "професионалистите"
                Вярвам ти, защото това е Bias #7 Snake Bite Effect https://www.svwealthadvisors.com/med...an_WFA_4cF.pdf

                Коментар


                • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                  Значи план си правя и задавам на алармата да ми сигнализира, ако определена цена падне под определена стойност, която съм преценила че е реална да се стигне и която ми е ОК за вход.
                  Тази глупост, ако още веднъж я напишеш те тургам в игнора.

                  За 50ти път сигурно те питам: Защо мамамуипрасе просто не сложиш ПОРЪЧКА, щом искаш да си следваш толкова добрия и печеливш план??? Друга причина освен мурака да го играеш Многострадална Геновева де.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                    Тук се случват някакви behavioral biases.
                    Според мен, нямаш тактика. Ако твърдиш че имаш, се пробвай да я напишеш на хартия и търгувай по написаното.
                    Просто като набележиш някоя акция, разглеждаш и двата варианта, да е нагоре "гледай, тая ракета няма спиране" и да е надолу "оо, тя вече е яко набалончена". После каквото и да стане - "ето, казах ли си аз?".
                    Това май е hindsight bias https://en.wikipedia.org/wiki/Hindsight_bias
                    Другият феномен е че, голяма печалба последвана от малка загуба ти съсипва настроението (карък). Нарича се Loss aversion https://en.wikipedia.org/wiki/Loss_aversion
                    Жорка, почвам да ставам все по-уверен в тезата си, че назобването с подобни глупотевини лишава човек от елементарен здрав разум. Колкото и "нобела" да лапне Канеман, преяждането с поведенческа психология, която е пълна псевдонаука, е вредно за втория етаж на човек и особена за критичното му мислене. Има смисъл единствено за хората, които печелят от разпространяването на подобни фигни. Ако искаш вярвай, обаче едно що годе умничко 10-годишно дете гледа по-трезво на основите на борсовата търговия отколкото доста от "професионалистите". Във форума имаме пример с хората, които чакат дефлация при печатане и повсеместно раздаване на пари и заеми с 0 лихви.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                      Тук се случват някакви behavioral biases.
                      Според мен, нямаш тактика. Ако твърдиш че имаш, се пробвай да я напишеш на хартия и търгувай по написаното.
                      Просто като набележиш някоя акция, разглеждаш и двата варианта, да е нагоре "гледай, тая ракета няма спиране" и да е надолу "оо, тя вече е яко набалончена". После каквото и да стане - "ето, казах ли си аз?".
                      Това май е hindsight bias https://en.wikipedia.org/wiki/Hindsight_bias
                      Другият феномен е че, голяма печалба последвана от малка загуба ти съсипва настроението (карък). Нарича се Loss aversion https://en.wikipedia.org/wiki/Loss_aversion
                      Не е както си мислиш. Значи план си правя и задавам на алармата да ми сигнализира, ако определена цена падне под определена стойност, която съм преценила че е реална да се стигне и която ми е ОК за вход. Това съм го решила преди да отворят пазара. Когато обаче отворят и акцията тръгне нагоре изведнъж се разколебавам заради самото моментно движение, че изобщо може да падне до моята цена и взема че импулсивно я купя. На теория съм пределно наясно, че посоката се мени и това, че сега е нагоре изобщо не значи, че така ще си остане завинаги. Но просто се влияя от моментната посока и въпреки че ми е скъпа си викам "Абе може и да съм се объркала, че ще падне - я дай да я купя - може да не е стигнала още върха". Купя и след това тя вземе че падне не ами удари точно до моята и след нея пак обърне посоката. Но тогава вече е много под моята покупна и се оказва, че понякога с месеци трябва да я чакам пак да я стигне. Импулсивността, колебанието и липсата на вяра в себе си са ми природно заложени и ме саботират постоянно. Така да го кажем, че като говоря за каръщина не ме вземат насериозно.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                        окс
                        През 2020 ФЕД наля 12 трил и имаше геополитически фактори, като гледам повечето хора тук са на плюс, някои стигат до 70%.
                        А ти, как беше през 2020 YTD ?
                        Иначе по темата, няма прецедент за неравномерните икономически и финансови резултати през 2020 г.
                        В резултат няма прецедент за това, което се случва след това ...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                          Дадох ти го като пример уж да разбереш, ама ти пак не успя. Иначе точно такава цел няма шанс да си поставя в реала, защото съм наясно с възможностите си. Иначе има играчи, които с опции ги правят тия 10 000%, но не съм и като гледам няма и да бъда от тях. Дразня се, че реша едно, а направя друго подведена от моментни настроения. И последствие в 95% от случаите се оказва, че щях да спечеля, ако просто си бях следвала тактиката без да се разсейвам и да действам импулсивно.
                          За фирмата се чудя кво да правя, защото нямам доверен човек на който да вярвам да ми свърши работа. Затова пък е пълно с измамници
                          Тук се случват някакви behavioral biases.
                          Според мен, нямаш тактика. Ако твърдиш че имаш, се пробвай да я напишеш на хартия и търгувай по написаното.
                          Просто като набележиш някоя акция, разглеждаш и двата варианта, да е нагоре "гледай, тая ракета няма спиране" и да е надолу "оо, тя вече е яко набалончена". После каквото и да стане - "ето, казах ли си аз?".
                          Това май е hindsight bias https://en.wikipedia.org/wiki/Hindsight_bias
                          Другият феномен е че, голяма печалба последвана от малка загуба ти съсипва настроението (карък). Нарича се Loss aversion https://en.wikipedia.org/wiki/Loss_aversion

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                            Йорданов, аз съм на демо, бре човек. Само си играя на пари. Геймър един вид. 0 лева печалба. Пък и все още се занимавам с други неща, ако и борсата вече да е ~60% от заниманията ми. Обещавам ти, че ако отиде над 90%, аз ще те потърся и даже може да си платя за реклама.
                            окс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                              Не е важно какво ти се случва, а как го възприемеш. Самосаботажът ти се състои в поставянето на неизпълними цели.
                              Доколкото си споделила имаш прекрасен годишен резултат от 70%. Някои сделки обаче, не ги познаваш и губиш от тях. Е кой човек на земята познава всяка сделка?
                              Това със свръх амбициите е български синдром - изстрадала нация сме, но имаме много високи цели - шампиони по бокс, измислили компютрите, България на три морета, нация космическа, дали азбука на стотици милиони, геостратези, форумни съветници на Тръмп, вирусолози, а сега и "10 000% тази година".
                              Схемата е следната - ако имам 1% шанс да спечеля 10000%, това прави present value 100% - значи в момента съм на двойна печалба, само със силата на мисълта, в страната на фантазиите. После като се върнем в реалността, се чувстваме каръци. Това е емоционална волатилност - не съм сигурен, че ти е приятно, но знае ли човек. Но да правиш фирма и счетоводство - няма как да е забавно.
                              Дадох ти го като пример уж да разбереш, ама ти пак не успя. Иначе точно такава цел няма шанс да си поставя в реала, защото съм наясно с възможностите си. Иначе има играчи, които с опции ги правят тия 10 000%, но не съм и като гледам няма и да бъда от тях. Дразня се, че реша едно, а направя друго подведена от моментни настроения. И последствие в 95% от случаите се оказва, че щях да спечеля, ако просто си бях следвала тактиката без да се разсейвам и да действам импулсивно.
                              За фирмата се чудя кво да правя, защото нямам доверен човек на който да вярвам да ми свърши работа. Затова пък е пълно с измамници

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                                Ето това е основната причина да не правиш фирма - ако не си уверена, че ще печелиш много занапред, данъците не са ти проблем. Ниска очаквана печалба, ниски данъци. Фокусирането в данъците означава че търсиш проблема извън себе си. Същото ти се случва и с експериментирането ти с leverage - мислиш, че причината, че не продължаваш да печелиш е в това че не ползваш leverage. Основният актив на трейдърска фирма, е know how/работеща стратегия. Нисък данък от 10%, не може да бъде актив.
                                Имаш някакъв проблем, който смяташ че ще решиш като правиш по 50% печалба всяка година.
                                Е по-вероятно да си решиш/приемеш първоначалния проблем, отколкото да откриеш начин да печелиш 50% всяка година.
                                Колко процента ежегодна печалба би те накарала да спреш да се чувстваш карък?
                                По принцип имаш право, но да факто не вникваш добре в казуса. Данъците са МНОГО важни. В случая проблемът с данъците възниква, защото ВЕЧЕ има реализирана печалба.

                                Представи си, че една година печелиш по 10% от вложени 100 лв. Другата година губиш 7%. При българските данъци си оставаш на печалба. При датските не. Добави дивидента доходност и отиваш на 2ро ниво.

                                Нищо чудно Ивелина да си развие идеята (която си е много правилна) и за пореден път да демонстрира, че за да печелиш, трябва да играеш. Иначе доводи за отказване да искаш. То човек може да намери причини да не стане сутрин от леглото.

                                да не говорим, че при нея има космическото предимство - няма да и почукат на вратата разни джуджета, ако вземе да и се получи както трябва.

                                ---

                                За путовете... гледам да продавам на компании и цени, които ме устройват по принцип. Geo на 7 е добър вход и без това. Cwco на 10 или apt на 9 също. Има компании, които съм още по-уверен tr, flo... но там самата цена на акциите ме спира. Едно е 100x10 да рискувам, друго 100х30, трето 100х200 - както е при baba.

                                Специално при затворите cxw/geo има чутовен страх, все едно фалитът е зад ъгъла и затова путовете февруари са с някаква безумна надценка и си заслужават извънредно. В същото време това за изключително ПЕЧЕЛИВШИ компании, ако и да не са перспективни. Тук ме обвиниха подло подло, че пробутвам спекулации, но не ми посочиха конкретни примери. Аз пробутвам точно обратното - стари, стабилни, печеливши, дивидентни, небалоняци, НЕ IT . Просто нетолкова модни и затова на добри цени.
                                ~~

                                Йорданов, аз съм на демо, бре човек. Само си играя на пари. Геймър един вид. 0 лева печалба. Пък и все още се занимавам с други неща, ако и борсата вече да е ~60% от заниманията ми. Обещавам ти, че ако отиде над 90%, аз ще те потърся и даже може да си платя за реклама.
                                Last edited by terziеv; 01.01.2021, 22:59.

                                Коментар

                                Working...
                                X