IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
    Нищо не разбирам, признавам си. Обаче не е ли енергоемко?
    По-скоро не, тук ключово е да имаш изградена инфраструктурата. Пазара текущо се оценява на около 90-100 млрд. годишно и се очаква да има CAGR от 6% в следващите 10 години. Като приложение около 18-20% от този пазар се реазлизира във фармацията. Азия носи около 1/3 от приходите.

    Разбира се не съм още прекарвал рецесия с тази компания за да видим какво ще се случи, но предвид микса от приложения има леко дефенсив компонента. И най-важното е че за разлика от нефтения който е доста политизиран - този не е.

    Коментар


    • Нищо не разбирам, признавам си. Обаче не е ли енергоемко?

      Коментар


      • Идея пак за нещо дългосрочно. Специфичен пазар - индустриални газове. За разлика от нефтения където имаме повече от дузина играчи този е много интересен пример за олигопол разпределен между има няма 3 компании. AIR LIQUIDE е 2рата най-голяма компания в света която се занимава с този бизнес. Ситуирана е във Франция, има солиден баланс с приемливо ниво на дълг предвид индустрията в която оперира. Стартира преди 100ина години като семеен бизнес.

        Що се отнася до приходи и растеж - не е ИТ компания, но пазара на индустриални газове е прекрасно диверсифициран - въпросните имат приложение в голяма гама от отрасли - като започенеш от електроника, минеш през хранителната индустрия и спреш на фармацевтичната.

        Това е бизнес с много високи прагове за навлизане на конкуренти, сравнително стабилни търсене - особено във фармацията и не на последно място много слабо податлив на технологични дисруптивни модели.

        Най-сладката част с тази компания дивидентната политика която освен доста приличен годишен дивидент е допълнена и от даване на допълнителни акции през определен период от време. Последно го направиха тази година - преди това мисля беше или 18 или 19та. Самата компания е регистрирана като посредник и можеш да си отвориш директно акаунт през тях - доста удобно ако си с дългосрочен хоризонт.

        В момента са на около 15% под върха и макар да е агресивно ниско като процентна корекция - аз бих влязъл. Така или иначе на мен въпросната компания ми формира най-голямата единична позиция текущо в портфолиото.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
          товарим METC, BTU; дебнем VET за путове
          Иха, как го нацелих не е истина!!! Продаваме 1/3 от позицията.

          Коментар


          • товарим METC, BTU; дебнем VET за путове

            Коментар


            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
              Конкретна питанка, че не ми се чете като изоглавен.

              Данъчно как се приема търговията в Осло?

              Мнение за норвежката крона? Защо дълбае и има ли шанс да живне?

              Благодаря предварително.
              Ще четеш до премаляване докато ти стане все едно дали ще те глобят...
              https://redtapepayments.blogspot.com...g-post_28.html
              Според него зависи от кой сегмент ти е инструмента.
              Трябва в сайта на борсата да намериш ексел с инструментите и сегмента и след това в ESMA да провериш дали MIC e Regulated Market или MFT.
              От IB не можело да се разбере през кой сегмент е минала сделката, така че ако акцията се търгува само на 1 сегмент може да се приеме че на него е станала сделката.
              По тази логика дори на XETRA може да се окаже че са облагаеми.
              Но дори от НАП не казват никога конкретна акция на борса да е необлагаема.

              Коментар


              • 15.05.2022, 18:21



                Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                Имам немалко евраци и почвам леееко да се паникьосвам. Планът за седмицата е да ги ликвидирам. Дали още тази седмица ще стигнем до паритет?

                На втори план - продължаваме играта на асансьор с нафтата. Всяко слизане там е BTFD.
                Нищо не се е променило от май. За съжаление не ликвидирах всичкото евро, едни 20% останаха.

                Коментар


                • Конкретна питанка, че не ми се чете като изоглавен.

                  Данъчно как се приема търговията в Осло?

                  Мнение за норвежката крона? Защо дълбае и има ли шанс да живне?

                  Благодаря предварително.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение

                    Няма такова нещо като "наи-добра дългосрочна инвестиция". Емперично погледнато пазарите на акции имат най-висока възвращаемост и това няма да се промени докато имаме някъква форма на капитализъм.

                    Иначе няма лошо всеки да си фаворизира определен тип активи - стига да не изпада в еуфория водеща до отричане на всички останали класове активи. В крайна сметка във всеки един тип бизнес или инвестиция може да се генерира доходност.
                    Конкретният спор в другата тема беше Декември 2021 за последните 20г СП500 срещу имотите в София - В които към края на миналата година СП500 дори не се доближаваше до резултата на имотите и то без да смятаме приходите от наеми

                    По спомен към оная дата СП500 беше х4 а имотите в София х6+ а със наемите над х10

                    Сега съотношението е много по трагично за СП500, а ще става и още по трагично въпреки че и имотите ще почнат да падат до края на годината

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение

                      Ще дойде време за много неща да се съгласяваш с мене - В другата тема за имотите преди половин година ми обяснявахте как акциите биели имотите дългосрочно - Сега може пак да се пробвате да ми обясните, а пък зимата ще ми е най интересно да ви слушам

                      Кретена се фалеше как е забогатял от койни купени на 40к долара пък сега нещо мълчалив е станал

                      Ще дойде време да разберете че тухлите са най добрата дългосрочна инвестиция ама си трябва време да ви оврът главите

                      Акците пък са хубави за спекулации и убиване на време
                      Няма такова нещо като "наи-добра дългосрочна инвестиция". Емперично погледнато пазарите на акции имат най-висока възвращаемост и това няма да се промени докато имаме някъква форма на капитализъм.

                      Иначе няма лошо всеки да си фаворизира определен тип активи - стига да не изпада в еуфория водеща до отричане на всички останали класове активи. В крайна сметка във всеки един тип бизнес или инвестиция може да се генерира доходност.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение

                        Невероятно, но тук съм съгласен с тебе.
                        Ще дойде време за много неща да се съгласяваш с мене - В другата тема за имотите преди половин година ми обяснявахте как акциите биели имотите дългосрочно - Сега може пак да се пробвате да ми обясните, а пък зимата ще ми е най интересно да ви слушам

                        Кретена се фалеше как е забогатял от койни купени на 40к долара пък сега нещо мълчалив е станал

                        Ще дойде време да разберете че тухлите са най добрата дългосрочна инвестиция ама си трябва време да ви оврът главите

                        Акците пък са хубави за спекулации и убиване на време

                        Коментар


                        • Не съм съгласен. Редица компании бяха повлечени надолу от загубите на идиотите, пардон "инвеститорите" в дисруптивни иновации и лапнишараните, повярвали в митичния "недостиг на чипове". Същите тези не обръщат внимание на съвсем реалния недостиг на джанти.

                          С други думи: калъфите са яко буй. Всичкото пошибалки и търговия е яко сел. Комуналки и енергийни са с висок политически риск. Изключение са копачите на въглища - горивото на бъдещето.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение

                            Невероятно, но тук съм съгласен с тебе.
                            Вероятно ще наблюдаваме криза на енергийните пазари с много високи нива на цената на електрическата енергия и природния газ през зимата, съчетана с икономическа рецесия през първото тримесечие на 2023 г.
                            Всички фактори - разрушаване на търсенето, високи енергийни ресурси, затруднения по цялата верига на снабдяването – ще се сблъскат наведнъж.
                            И ако Пауъл продължи до март да дига ....
                            А ако компаниите почнат да постват слаби тримесечия след това лято до пролетта, май въздуха ще се изпуща на Наско за месеци наред - което е гарантирано за повечето такива, поради слабите продажби и завишените разходи.
                            Инфлацията е много коварно нещо, тя счупва смазаната икономическа машина и нещата стават като лавина.
                            Ако ще има стагнация в икономиката, тя ще се случи през зимата, ако ще се спират или ограничават доставките, има смисъл да се прави през зимата.
                            Водещите политици усещат как столовете им се клатят здраво поради високата инфлация, затова ще адмирират и подпомагат всяко затваряне, локдауни, рецесия и т.н с цел да се намали потреблението.
                            Вероятно е летните цени за енергия да са само прелюдия за зимните такива във Европа, за което краварите ще са предоволни.
                            Време е да разбере защо СИП има стогодишен разтеж от 7-8% годишно, ами щото въздуха рано или късно се изпуска.

                            Каква е тая мантра, че СЕГА акциите били евтини щото СЕГА имали едноцифрено Р/Е ?
                            Ами те вече са във рейдж посл 1-2 месеца, може така "евтини" да си се влачат до зимата.
                            А Когато се публикуват новите Р/Е със намалени печалби, ще се види, че не са така евтини.

                            Eдинствено замаскирано ново QE, би спряло рецесията и при борсите, но е малко верояно да се подкрепи сега от републиканците, а след ноември - хептен.
                            До next са 12%
                            https://finviz.com/screener.ashx?v=111&o=pe&r=1041

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение
                              След 4 до 12 месеца ще има невероятен прозорец за влизане на много ниски нива и само който е успял да устиска кеша до този момент ще може да разказва после легенди
                              Невероятно, но тук съм съгласен с тебе.
                              Вероятно ще наблюдаваме криза на енергийните пазари с много високи нива на цената на електрическата енергия и природния газ през зимата, съчетана с икономическа рецесия през първото тримесечие на 2023 г.
                              Всички фактори - разрушаване на търсенето, високи енергийни ресурси, затруднения по цялата верига на снабдяването – ще се сблъскат наведнъж.
                              И ако Пауъл продължи до март да дига ....
                              А ако компаниите почнат да постват слаби тримесечия след това лято до пролетта, май въздуха ще се изпуща на Наско за месеци наред - което е гарантирано за повечето такива, поради слабите продажби и завишените разходи.
                              Инфлацията е много коварно нещо, тя счупва смазаната икономическа машина и нещата стават като лавина.
                              Ако ще има стагнация в икономиката, тя ще се случи през зимата, ако ще се спират или ограничават доставките, има смисъл да се прави през зимата.
                              Водещите политици усещат как столовете им се клатят здраво поради високата инфлация, затова ще адмирират и подпомагат всяко затваряне, локдауни, рецесия и т.н с цел да се намали потреблението.
                              Вероятно е летните цени за енергия да са само прелюдия за зимните такива във Европа, за което краварите ще са предоволни.
                              Време е да разбере защо СИП има стогодишен разтеж от 7-8% годишно, ами щото въздуха рано или късно се изпуска.

                              Каква е тая мантра, че СЕГА акциите били евтини щото СЕГА имали едноцифрено Р/Е ?
                              Ами те вече са във рейдж посл 1-2 месеца, може така "евтини" да си се влачат до зимата.
                              А Когато се публикуват новите Р/Е със намалени печалби, ще се види, че не са така евтини.

                              Eдинствено замаскирано ново QE, би спряло рецесията и при борсите, но е малко верояно да се подкрепи сега от републиканците, а след ноември - хептен.
                              Last edited by hazard; 05.07.2022, 05:41.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

                                А примерно тези които сега теглят ако отново лихвата падне на 3 имат ли право да предоговарят за по - ниска лихва. Или всичко е бетон и нема мърдане. Излиза така че тез които са на висока лихва ще субситират тези с ниската за да стабилна системата .
                                Ако е така това може в по - дългосрочен план да се породи социално напрежение или да се променят условията или системата да рухне поради отказ на тези с високите лихви да спрат да плащат.
                                Краткия отговор е ДА,имат право предсрочно да погасят и да договорят нов кредит.Не казвам ,че масово го правят а и не е съвсем евтино ,но при разлика от 2% по-скоро го правят.Но в Щатите е така ,за разлика от останалия свят.Дори в Канада са като в Европа с променящи се лихви.Има и обратния вариянт,искаш да си продадеш жилището и да купиш по-хубаво ,но губиш ниската лихва,след изплащане на ипотеката.Аз примерно за това не си пордавам едната къща,просто ми е ниска лихвата и наема е ок

                                Коментар

                                Working...
                                X