IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение
    Един от големите играчи в Щатите - Cheniere в дългосрочните си договори за износ използва като базова цена число 15% по високо от текущата. В случая 115% x $2.52=$2.9.
    След това я товари с $3.00 за втечняване. Дотук $5.90.
    След това добавяш возене, застраховка и регазификация.
    И себестойността става нещо като $7-8 за Европа и около $10 до Азия.
    Което е скъпо в Европа и на нула в Азия.

    Далаверата се отлага. Да я оставим на специалистите.
    Maй долу горе така си е. По скоро ще стане дума за диверсификация отколкото за далавера и надежди за евтиния.
    Интересно четиво :

    http://www.iea.org/publications/free...n/WEIO2014.pdf

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение
      Един от големите играчи в Щатите - Cheniere в дългосрочните си договори за износ използва като базова цена число 15% по високо от текущата. В случая 115% x $2.52=$2.9.
      След това я товари с $3.00 за втечняване. Дотук $5.90.
      След това добавяш возене, застраховка и регазификация.
      И себестойността става нещо като $7-8 за Европа и около $10 до Азия.
      Което е скъпо в Европа и на нула в Азия.

      Далаверата се отлага. Да я оставим на специалистите.
      Важното е да търсим далавери. Нали това ни е работата.Все някоя ще стане
      Остава варианта за газопровод, което обаче е сложна задача след като дори статойл не се замислят за такъв вариант.

      Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      Определено идват интересни времена в енергетиката. Съчетанието между фотоволтаици, батерии и електроавтообили действа катастрофално за фосилните горива. Всяка една технология по отделно не може да промени нищо, но съвместно променят цялата игра. В момента масово се изваждат от употреба централи на въглища. Реално погледнато въгледобива е изчезващ сектор. Когато правите сметките за природният газ не отчитате още един рисков за цената фактор. Възможно е проникването на ВЕИ да продължи и след като изместят въглищата да доведат и до частична замяна на природният газ. Това би намалило потреблението му за електроенергия и от тук съвкупното търсене. Паралелно се движи и процеса с енергийната ефективност който задържа потреблението. Докато при въглищата катастрофата се случва, то свиването на търсенето при петрола и природният газ предстои някъде в средносрочен план. Процеса би трябвало да се отключи след около 5 години и да приключи в рамките на 15-20. Тъй като цените на енергията от ВЕИ и батериите намаляват експоненциално, то единственият шанс да се запази пазарният дял при фосилните горива е постоянното намаление на тяхната цена. Естествено това не може да продължава до безкрай защото са ограничени от производствената себестойност. Накрая петрола и природният газ ще се ползват само в химическа промишленост, парфюмерия и козметика. Ще загубят напълно ролята си за производство на електричество и транспорт.
      Европейските директиви са от 2020-та всичкото ново строителство да е енергийно независимо. Явно са изчислили по някакъв начин че тогава няма да има никакъв проблем да се проектират сградите по този начин. Дори и сега е възможно с по-малко от 1000 лева на апартамент да се осигури топлата вода за периода април-октомври, което на практика означава че инвестицията се избива за 6 месеца. Въпрос на организация между собствениците но го смятах, че при комбинация с термопомпа вноската по 10 годишен кредит ще е доста по-ниска от сметката за ток.
      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
        А колко струва транспорта от Щатите до Европа? Според мен това обяснява голяма част от разликата в цените. Следя темата с интерес, защото смятам че това трябва да ни е фокуса като инвеститори. Много европейски компании обявяват намерение да местят фабрики в САЩ заради евтиният газ, което би довело до спад на безработицата там и съответно бум на компаниите им продаващи потребителски стоки.
        Един от големите играчи в Щатите - Cheniere в дългосрочните си договори за износ използва като базова цена число 15% по високо от текущата. В случая 115% x $2.52=$2.9.
        След това я товари с $3.00 за втечняване. Дотук $5.90.
        След това добавяш возене, застраховка и регазификация.
        И себестойността става нещо като $7-8 за Европа и около $10 до Азия.
        Което е скъпо в Европа и на нула в Азия.

        Далаверата се отлага. Да я оставим на специалистите.

        Коментар


        • Определено идват интересни времена в енергетиката. Съчетанието между фотоволтаици, батерии и електроавтообили действа катастрофално за фосилните горива. Всяка една технология по отделно не може да промени нищо, но съвместно променят цялата игра. В момента масово се изваждат от употреба централи на въглища. Реално погледнато въгледобива е изчезващ сектор. Когато правите сметките за природният газ не отчитате още един рисков за цената фактор. Възможно е проникването на ВЕИ да продължи и след като изместят въглищата да доведат и до частична замяна на природният газ. Това би намалило потреблението му за електроенергия и от тук съвкупното търсене. Паралелно се движи и процеса с енергийната ефективност който задържа потреблението. Докато при въглищата катастрофата се случва, то свиването на търсенето при петрола и природният газ предстои някъде в средносрочен план. Процеса би трябвало да се отключи след около 5 години и да приключи в рамките на 15-20. Тъй като цените на енергията от ВЕИ и батериите намаляват експоненциално, то единственият шанс да се запази пазарният дял при фосилните горива е постоянното намаление на тяхната цена. Естествено това не може да продължава до безкрай защото са ограничени от производствената себестойност. Накрая петрола и природният газ ще се ползват само в химическа промишленост, парфюмерия и козметика. Ще загубят напълно ролята си за производство на електричество и транспорт.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
            Има и друго което искам да попитам. Тук сме все уж финансово грамотни хора. Интересно ми е колко от вас са инвестирали например в система за топла вода. Това е инвестиция на р/е между 0.5 и 2. Няма такава акция в момента. Соларите също стават все по-изгодни. Термопомпите не мога да разбера защо имат такава разлика в цената с обикновените климатици и според мен е въпрос на време да се изравнят. Всички тези неща биха свалили разхода за електричество с поне 70% в световен мащаб. Днес чета и че фолксваген измислили как да свалят цената на електромобилите. Интересни времена предстоят в енергийният сектор според мен
            вече има стъкла за прозорци дейсттващи като фотоволтаици. Но са още прекалено скъпи за да са изгодни. Тесла се готвят да продават батерии за домашна употреба и соларни панели за покривите. Аз за това в една друга говорих че електрическите монополи им е изпята песента. реално и с фосилните горива е същата работа.

            Коментар


            • Има и друго което искам да попитам. Тук сме все уж финансово грамотни хора. Интересно ми е колко от вас са инвестирали например в система за топла вода. Това е инвестиция на р/е между 0.5 и 2. Няма такава акция в момента. Соларите също стават все по-изгодни. Термопомпите не мога да разбера защо имат такава разлика в цената с обикновените климатици и според мен е въпрос на време да се изравнят. Всички тези неща биха свалили разхода за електричество с поне 70% в световен мащаб. Днес чета и че фолксваген измислили как да свалят цената на електромобилите. Интересни времена предстоят в енергийният сектор според мен
              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Не е свободен защото САЩ не изнасят. Австралия нямаше капацитет да изнася, до няколко години тя ще има капацитет да изнася по-голям от сега на Катар - които са основния износител на ЛНГ. русия постоянно използва ценова дискриминация не според разходи а според възможност за натиск. Нямаше достатъчно изградени ЛНГ терминали - вече в Европа има, но в Азия без япония и в латинска америка няма.
                Доколкото съм запознат тепърва предстои да се пускат големите добиви в САЩ.
                Явно Путин усеща накъде духа вятъра и сигурно затова все обяснява как трябвало Русия да има нула внос. Предполага се че ако не изнасят газ и нефт няма да има кинти с които да внасят и ще им се наложи всичко да си правят на място
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
                  Време за здраво изсипване... а рановесие ... Газпром не ги мисли... мисли какво ще шортиш за да не ти скъсат шортите
                  Точно Газпром мисля да шортя - ама има още години до като дойде момента да се превърне от компания за фосилни горива във фосил на загинал динозавър

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                    Това са сложни работи за моята глава с тези двойки и т.н.
                    А сега пазара на газ не си ли е свободен според теб? Просто няма как да е еднаква цената на две различни места. Едно е да купуваш доматите от нивата а друго е да искаш и доставка и съхранение.
                    Не е свободен защото САЩ не изнасят. Австралия нямаше капацитет да изнася, до няколко години тя ще има капацитет да изнася по-голям от сега на Катар - които са основния износител на ЛНГ. русия постоянно използва ценова дискриминация не според разходи а според възможност за натиск. Нямаше достатъчно изградени ЛНГ терминали - вече в Европа има, но в Азия без япония и в латинска америка няма.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
                      Време за здраво изсипване... а рановесие ... Газпром не ги мисли... мисли какво ще шортиш за да не ти скъсат шортите
                      Той държи кеш, което си е шорт на всичко
                      Щеше да идваш ?
                      Утре сутрин ще ти звънна !
                      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        То късите се играят по друг начин. Пускаш дълги и къси на дадена двойка и печелиш от относителната разлика в движението на цената.

                        Не мисля че означава ниски цени на горивата пер се. Просто означава глобален пазар без трайни възможности за арбитраж. към момента това означава вдигане на цената на газа в САЩ спад в Азия, а за европа е противоречиво. След пет години пак газа може да струва пет повече от сега. Или пък на 50% от сега.
                        Това са сложни работи за моята глава с тези двойки и т.н.
                        А сега пазара на газ не си ли е свободен според теб? Просто няма как да е еднаква цената на две различни места. Едно е да купуваш доматите от нивата а друго е да искаш и доставка и съхранение.
                        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                          Не откривам къси позиции по принцип, но дори и да откривах никога не бих скъсявал компания с толкова ниско р/е като на Газпром. Друга ми беше мисълта. В случай че газпром свали цената на газа си, може да няма никакъв превоз на никакъв газ Още по-интересното ще е, че това ще означава трайно ниски цени на горивата а това пък би означавало дефлация и съответно спад на всички цени. Дори и на акциите Просто казано досега се разбираха и държаха високи цени, но в момента според мен са в състояние на ценова война.
                          То късите се играят по друг начин. Пускаш дълги и къси на дадена двойка и печелиш от относителната разлика в движението на цената.

                          Не мисля че означава ниски цени на горивата пер се. Просто означава глобален пазар без трайни възможности за арбитраж. към момента това означава вдигане на цената на газа в САЩ спад в Азия, а за европа е противоречиво. След пет години пак газа може да струва пет повече от сега. Или пък на 50% от сега.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            То и това няма значение. Реално това което има значение за спада при газпром поне е че средната цена която продава ще падне. може дори да не падне спрямо средната на която продава в момента - ако се засили употребата на газ - но ще е по-ниска спрямо това което би била ако нямаше свободен пазар.
                            Не откривам къси позиции по принцип, но дори и да откривах никога не бих скъсявал компания с толкова ниско р/е като на Газпром. Друга ми беше мисълта. В случай че газпром свали цената на газа си, може да няма никакъв превоз на никакъв газ Още по-интересното ще е, че това ще означава трайно ниски цени на горивата а това пък би означавало дефлация и съответно спад на всички цени. Дори и на акциите Просто казано досега се разбираха и държаха високи цени, но в момента според мен са в състояние на ценова война.
                            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                            Коментар


                            • Време за здраво изсипване... а рановесие ... Газпром не ги мисли... мисли какво ще шортиш за да не ти скъсат шортите

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                                Ако Газпром продава на американски цени ще остане ли на печалба според теб или ще излезе на загуба. Не знам колко им е себестойността
                                То и това няма значение. Реално това което има значение за спада при газпром поне е че средната цена която продава ще падне. може дори да не падне спрямо средната на която продава в момента - ако се засили употребата на газ - но ще е по-ниска спрямо това което би била ако нямаше свободен пазар.

                                Коментар

                                Working...
                                X