IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
    С какъв по големина портфейл бихте могли да трайно се издържате, т.е. години наред без да правите нищо друго? Колко от годишните печалби ще реинвестирате, за да е устойчива системата ви? Кога мислите, че ще се случи това? В колко на брой компании бихте си разпределили инвестициите и ако има нещо друго освен акции, какво ще е то и в какъв % от портфейла?
    На първият въпрос отговорът е лесен: взимаш месечните си разходи и тази сума я умножаваш по 300. Отговор на останалите въпроси може да ги получиш от последователите на движението FIRE, като например от този негов активист : ) https://www.mrmoneymustache.com/2012...or-retirement/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
      Да не оставаме саво на ниво проценти, защото е доста глупаво да гледаме сямо тях - всичко накрая допира до размера на това, което си получил в джоба.
      С какъв по големина портфейл бихте могли да трайно се издържате, т.е. години наред без да правите нищо друго? Колко от годишните печалби ще реинвестирате, за да е устойчива системата ви? Кога мислите, че ще се случи това? В колко на брой компании бихте си разпределили инвестициите и ако има нещо друго освен акции, какво ще е то и в какъв % от портфейла?
      Ако човекът иска да я кара само на дивиденти - 300 Б може би. Ако иска и сериозно да реинвестира - поне 400. То се знае - добре е човекът да си има и други работи - златце (и при него е важна формата) НИ теоретически - добър вариант, макар в нашата държава има сериозни рискове (знаеш мнението ми).
      В колко компании - това е същественият въпрос... защото на БФБ големите експозиции са рискови, заради слабата ликвидност. За най-оборотноте компании - Софарми, Химимпортовици - границата може би е към 15 Б, за Трейдингче, Имотаджийското, Атерката, Стара планина, Брефче - 10-12 Б, другите са надолу. Вие - с големите портфейли на БФБ, поемате ного голям риск... а рискувате и инвестициите на другите. Навън е друго - и 1 КБ да тури човек в някоя силна компания, пак ликвидният риск е малък.

      Иначе аз - който дето се вика всяка седмица намирам някоя нова секси компания - хич не ми се мисли 380 бимберички (например) на колко места бих ги инвестирал Може и между 118 компании да ги разхвърлям.

      Иначе аз сега - мисля си - от дивиденти печеля повече навън - защото капиталово от някои съм назад, но дивиденти вземам отвсякъде. Вчера в сметката съм пропуснал Admiral Group - защото вече не се търгува на Ксетрата, но тя ми е малка инвестиция и не променя значително картината. Хубаво малко застрахователченце - това ми е може би най-немогъщата компанийка...
      Last edited by Императорът; 09.08.2018, 09:30. Причина: Господин Колини
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Да не оставаме саво на ниво проценти, защото е доста глупаво да гледаме сямо тях - всичко накрая допира до размера на това, което си получил в джоба.
        С какъв по големина портфейл бихте могли да трайно се издържате, т.е. години наред без да правите нищо друго? Колко от годишните печалби ще реинвестирате, за да е устойчива системата ви? Кога мислите, че ще се случи това? В колко на брой компании бихте си разпределили инвестициите и ако има нещо друго освен акции, какво ще е то и в какъв % от портфейла?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
          7.16% за колко време година две три
          Започнах да инвестирам навън 15-а година... но както казах - различно за всяка компания поотделно - а в някои пакетът съм си го събирал на 2-3 пъти. Средно за около година и половина да речем например значи. Не е зле, но може и по-добре - ама аз нямам талант за спекулантченце.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • 7.16% за колко време година две три

            Коментар


            • Сметнах си - само за чуждите инвестиции. Интересен баланс.
              От 7 компании съм на минус.
              От 7 съм на плюс.

              Тук трябва да се каже, че:
              - Платформата в покупната цена ми туря и таксата за самата покупка. От две компании съм на малък минус само зарад туй.
              - НЕ съм отчитал дивидентите.

              Най-ного надолулу ме дърпат Ford и Daimler. Донякъде и Тинтата - но това е кенгурска акция, която сега падна заради ексдивидентната си дата. Още докъм петък може пак да съм на плюс по нея. Газпром също - най-вече заради покупките миналата година - когато имаше вариант да бъде раздаден голям дивидент от 18 рублички и затова акцията бе скъпа в период, когато по принцип е евтинка. Форд сигурно ще ги разкарам - зимата - преди извънредният дивидент обикновено поскъпват и се надявам да ги шитна без загуба. Не че ме е яд, че съм ги купил по-високо - просто не ми харесват доста големите им дългове.

              Най-ного нагоре ме дърпа най-голямата ми инвестиция - могъщият Allianz, след него - Мидичката и ВР. Общо съм на нелош плюс.

              Доходността ми - САМО капиталова и с включени такси като разход - е 7.16%. Туканка като резултат се включват всички, включително дори например и ВНР, дето си ги купих тия дни. Също и Sanofi и Rio Tinto, дето ги взех тая година и вече нагувичих хубави дивиденти... впрочем от френските хапчеджии имам и нелош капиталов ръст от 11% в добавка.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                Импе какъв ти е резултата последната година или три години като си включваш дивидентите и капиталовите печалби и загуби, не казвай само че не си го смятал, толкова сложни колелца си играеш да правиш и разделения по сектори и т.н.
                Не знам, драги - това ного сложно Ще ме накараш да го сметна
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                  Импе, преди всичко искам да знаеш, че питам с цел да разбера мисленето ти, а не се заяждам, нито искам да ти давам акъл.

                  Та - аз не харесвам могъщи неща. Защо ли - еми защото историята е доказала, че всяко такова нещо /държава, империя и т.н./ винаги се срутва. Просто за подобен тип компании в нашия случай, всяко падане под 100% покритие на света и целият теоритичен пазар е провал, съответно и срив в акциите. Аз се занимавам с лампи и ще ти кажа, че на глобално ниво имаше 4 марки такива от над век - GE, OSRAM, PHILIPS и SYLVANIA. И четирите бяха толкова могъщи, че на практика нямаше други - всяко изборетение, заводи и т.н. бяха техни. В момента и четирите са продадени и ще забравим /за 3 от тях вече е факт/ за тези имена и брандове. Същата съдба според мен очаква голяма част от сегашните могъщи компании и в други сектори. Примерно какво стана с NOKIA, IBM и т.н. и т.н. Вчера четох статия, че Тесла била продала повече от всички могъщи компании. Същото е и при телефоните - преди година някъзе агитирах един приятел да си вземе xiaomi, но той като теб си искаше могъщо нещо. Накара ме да проверя фактите и се оказа, че в годината, за която гледах продажбите на ВСИЧКИ могъщи имаха спад, а ксиаомито имаше примерно ръст от 70% и някаква друга марка имаше 180% ръст. Говоря ти за милиони продадени бройки, да не си помислиш, че става въпрос за някакво ограничено количество и тези % са лесно постижими. Ставаше въпрос за топ 10 примерно производители в света. Говоря ти ги тези неща, защото като компанията е на върха е неизбежно някой да я следва и да я задмине. Какво става с цената на акциите на тези 2 вида компании знаем......
                  Агитирал си приятел да си вземе телефон Ксиаоми или акции на компанията? Защото ако е акции, тя не се ли листна преди по-малко от месец? И цената от тогава е отрицателна доходност?

                  Коментар


                  • Импе какъв ти е резултата последната година или три години като си включваш дивидентите и капиталовите печалби и загуби, не казвай само че не си го смятал, толкова сложни колелца си играеш да правиш и разделения по сектори и т.н.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                      1. За Теслата е абсолютен факт, а не в мечтите на когото и да било. Това на месечна база.

                      2. Не знам портфейла ти, говоря по принцип. След като САЩ са станали номер 1, то неизбежно мноооого компании от дрги държави са се сринали. Сега в конкпетика не ми се изпада, а и не съм подготвен.
                      На месечна база, в един сегмент, на един пазар - може би. И още не е спечелила и един цент за акционерите си.

                      Колко могъщи компании са се сринали - и колко - перспективни са изчезнали за същото време? САЩ са номер 1 основно в по-нови бизнеси. Има хляб за всички.

                      Трябва да обичаш могъщите компании Те печелят добре и ти носят стабилност и сигурност в
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение


                        1. Тислата е продала повече от всички други, ама само в сънищата на мошшшшеникът мъск. Ако гледаме електрическите и хибридите - BMW - дето те дори не са и основен бизнес, е продала повече миналата година. Ако гледаме само електрически - BYD продава повече.

                        2. Хайде - кажи ми коя от моите могъщи има спад - ама траен и значителен? Някои примерно 17-а година имат по-малки продажби от 16-а, ама 18-а засега бият по продажби 16-а. Във суровините, финансите, фармацията - е много трудно някой нов да пробие. Особено суровините - нали всичко опира до концесии? Те са дългосрочни, а новите - обикновено все едни и същи ги вземат. Газпром - за да го изхвърли някой от пазара - какво трябва да направи - или пък Мидичката? Ами ако ще от Юпитер да внася газ - пак няма да може. Във фармацията пък - ако някоя нова компания тръгне да пробива - големите или я задушават, или просто я купуват. Във финансовата сфера - първо ти трябва ресурс от ного милиарди и дори трилиони - после реноме, доверие от хората - а то трудно се печели.
                        1. За Теслата е абсолютен факт, а не в мечтите на когото и да било. Това на месечна база.

                        2. Не знам портфейла ти, говоря по принцип. След като САЩ са станали номер 1, то неизбежно мноооого компании от дрги държави са се сринали. Сега в конкпетика не ми се изпада, а и не съм подготвен.
                        Пътека се прави камък по камък!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                          Като пишеш за петрола и диверсификацията от могъщи компании - какво стана с ОПЕК? Кой НОВ е номер 1 в света ВЕЧЕ по производство? Всичко тече, всичко се променя. В тази връзка не обичам могъщите, защото те вече са стигнали пика си, оттам-нататък следва или водоравно, или движение надолу. Интересни са ми компаниите, които сега растат.
                          Кой - САЩ ли? Че аз не инвестирам в държави, цоцащи слуз - но в компании.

                          Ето например - доста слуз и газчица там добиваха ВНР - в която съм акционерче. Наскоро продадоха - за доста милиарди - тоя бизнес на друга "моя" компания - ВР. И какво ме касае - щом една моя компания прехвърля бизнесът на друга моя компания?
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            Импе, преди всичко искам да знаеш, че питам с цел да разбера мисленето ти, а не се заяждам, нито искам да ти давам акъл.

                            Та - аз не харесвам могъщи неща. Защо ли - еми защото историята е доказала, че всяко такова нещо /държава, империя и т.н./ винаги се срутва. Просто за подобен тип компании в нашия случай, всяко падане под 100% покритие на света и целият теоритичен пазар е провал, съответно и срив в акциите. Аз се занимавам с лампи и ще ти кажа, че на глобално ниво имаше 4 марки такива от над век - GE, OSRAM, PHILIPS и SYLVANIA. И четирите бяха толкова могъщи, че на практика нямаше други - всяко изборетение, заводи и т.н. бяха техни. В момента и четирите са продадени и ще забравим /за 3 от тях вече е факт/ за тези имена и брандове. Същата съдба според мен очаква голяма част от сегашните могъщи компании и в други сектори. Примерно какво стана с NOKIA, IBM и т.н. и т.н. Вчера четох статия, че Тесла била продала повече от всички могъщи компании. Същото е и при телефоните - преди година някъзе агитирах един приятел да си вземе xiaomi, но той като теб си искаше могъщо нещо. Накара ме да проверя фактите и се оказа, че в годината, за която гледах продажбите на ВСИЧКИ могъщи имаха спад, а ксиаомито имаше примерно ръст от 70% и някаква друга марка имаше 180% ръст. Говоря ти за милиони продадени бройки, да не си помислиш, че става въпрос за някакво ограничено количество и тези % са лесно постижими. Ставаше въпрос за топ 10 примерно производители в света. Говоря ти ги тези неща, защото като компанията е на върха е неизбежно някой да я следва и да я задмине. Какво става с цената на акциите на тези 2 вида компании знаем......
                            Да, светът се променя, но не и толкова бързо.

                            Примерите ти не са съвсем свързани с. Говориш за по-високотехнологически компании - там нещата се променят доста бръже - и аз затова не ги обичам, но обичам класически отрасли.
                            Тислата е продала повече от всички други, ама само в сънищата на мошшшшеникът мъск. Ако гледаме електрическите и хибридите - BMW - дето те дори не са и основен бизнес, е продала повече миналата година. Ако гледаме само електрически - BYD продава повече.

                            Хайде - кажи ми коя от моите могъщи има спад - ама траен и значителен? Някои примерно 17-а година имат по-малки продажби от 16-а, ама 18-а засега бият по продажби 16-а. Във суровините, финансите, фармацията - е много трудно някой нов да пробие. Особено суровините - нали всичко опира до концесии? Те са дългосрочни, а новите - обикновено все едни и същи ги вземат. Газпром - за да го изхвърли някой от пазара - какво трябва да направи - или пък Мидичката? Ами ако ще от Юпитер да внася газ - пак няма да може. Във фармацията пък - ако някоя нова компания тръгне да пробива - големите или я задушават, или просто я купуват. Във финансовата сфера - първо ти трябва ресурс от ного милиарди и дори трилиони - после реноме, доверие от хората - а то трудно се печели.

                            Затова аз не инвестирам в могъщи високотехнологически - именно по твоите причини. Ламбите са едно тясно специализирано производство, дето все пак не е нещо супер сложно и не изисква колосални финансови, технологически, суровинни и научни ресурси. Знам, че не се заяждаш - дискутираме просто
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Като пишеш за петрола и диверсификацията от могъщи компании - какво стана с ОПЕК? Кой НОВ е номер 1 в света ВЕЧЕ по производство? Всичко тече, всичко се променя. В тази връзка не обичам могъщите, защото те вече са стигнали пика си, оттам-нататък следва или водоравно, или движение надолу. Интересни са ми компаниите, които сега растат.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                                Ами - защото съм традиционалист, може би. Кой не обича могъщи неща? Растежът им - защо да е ограничен? Могъщите компании обикновено разширяват бизнесът си трайно, макар и не ного бързо, но - уверено - именно заради тяхната мощ. Лидерството им рядко е случайно - особено в класическите отрасли.
                                .
                                Импе, преди всичко искам да знаеш, че питам с цел да разбера мисленето ти, а не се заяждам, нито искам да ти давам акъл.

                                Та - аз не харесвам могъщи неща. Защо ли - еми защото историята е доказала, че всяко такова нещо /държава, империя и т.н./ винаги се срутва. Просто за подобен тип компании в нашия случай, всяко падане под 100% покритие на света и целият теоритичен пазар е провал, съответно и срив в акциите. Аз се занимавам с лампи и ще ти кажа, че на глобално ниво имаше 4 марки такива от над век - GE, OSRAM, PHILIPS и SYLVANIA. И четирите бяха толкова могъщи, че на практика нямаше други - всяко изборетение, заводи и т.н. бяха техни. В момента и четирите са продадени и ще забравим /за 3 от тях вече е факт/ за тези имена и брандове. Същата съдба според мен очаква голяма част от сегашните могъщи компании и в други сектори. Примерно какво стана с NOKIA, IBM и т.н. и т.н. Вчера четох статия, че Тесла била продала повече от всички могъщи компании. Същото е и при телефоните - преди година някъзе агитирах един приятел да си вземе xiaomi, но той като теб си искаше могъщо нещо. Накара ме да проверя фактите и се оказа, че в годината, за която гледах продажбите на ВСИЧКИ могъщи имаха спад, а ксиаомито имаше примерно ръст от 70% и някаква друга марка имаше 180% ръст. Говоря ти за милиони продадени бройки, да не си помислиш, че става въпрос за някакво ограничено количество и тези % са лесно постижими. Ставаше въпрос за топ 10 примерно производители в света. Говоря ти ги тези неща, защото като компанията е на върха е неизбежно някой да я следва и да я задмине. Какво става с цената на акциите на тези 2 вида компании знаем......
                                Last edited by 15%; 08.08.2018, 20:19.
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X