IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • По повод проекта BSE International ... С малко повече ровене в интернет намерих видео BSE H1 2018 Earnings Call качено от БФБ в youtube на 31.07.2018. Повече информация и подробности за развитието на проекта BSE International дава Иван Такев в кратка презентация след 9 мин. 25 секунда. По интересното за мен е че до момента това видео е видяно от 27 човека ???

    https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=v9YfetaPvP8
    Last edited by Innocent; 10.08.2018, 13:21.

    Коментар


    • проекта е в задъднена улица, примерно новите регулации есма, проблеми със сетълмента и тн, няма лошо,
      но като публична компания не могат ли да излязат и да кажат така и така не стават нещата....
      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение

        По повод закупуването на реални акции. Има ли друг/и ИП в България или в чужбина чрез които могат да се закупят реални акции?
        п.п До колкото си спомням имаше някакъв опит да се търгуват реални чужди акции на БФБ. Някой от колегите във форума започнат ли е по-подробно как се развива проекта ?
        Ба - Инокентий - ти ако им вярваш на обещанията.... пред палячовците от БФБ дори илон мъск изглежда немошшшшшшшеник, истинско ангелченце на честната дума.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

          Моят посредник е Евро финанс, разбира се, че си купувам истински акции.

          Сега си мисля, че не ги изиграх добре - трябваше пръво да си взема Imperial brands, че иде дивидентец - 23-ий е ексдивидентна дата за третият дивидент. АХА можеше и после - когато пак ми се наберат парички - че то дивидентите си вървят, тоя месец само Газпром, но септември ще има по-сериозно гувичене.

          Форти - алчен си - 1 КБ А и нужно ли е нищо да не правиш? А има и други фактори - например дивидентите на могъщите компании растат ежегодно... е, да - и животът поскъпва.
          По повод закупуването на реални акции. Има ли друг/и ИП в България или в чужбина чрез които могат да се закупят реални акции? До колкото си спомням имаше някакъв опит да се търгуват реални чужди акции на БФБ. Някой от колегите във форума започнат ли е по-подробно как се развива проекта ?

          от статия в Инвестор 02.05.2017

          БФБ на крачка от въвеждане на чужди акции на българския пазар*

          Направените промени най-общо разширяват приложимостта на общите правила за търговия и по отношение на пазар BSE International, обясниха от КФН. Още през септември миналата година изпълнителният директор на БФБ Васил Големански обяви, че операторът работи за въвеждане на чужди акции на българския пазар. В началото на 2017 г. той обяви, че до края на март или началото на април може да бъде реализиран достъпът на европейски акции на нашия пазар, а до два месеца и на американски. Пред Investor.bg той заяви, че има списък с около 75 компании, които се търгуват на германската борса, както и на нюйоркската.

          https://www.investor.bg/novini-i-ana...-pazar-238617/

          10.08.2018г ... явно все още са на крачка ...
          Last edited by Innocent; 10.08.2018, 12:20.

          Коментар


          • Абе, ний туканка си спорим за доходности, ама ей-сега смятах дивидентната на Патето... 5.57%... аз моята ще я докарам до 5%, но на кантар... ако има някой туканка, дето да я бие... ми евала, ама ни ми се вярва ного...



            Личи си, че аз съм я учил....

            Опа, дори не съм и сметнал оставащите два дивидента от Мидичките - клас А... те - малко, ама...
            Last edited by Императорът; 10.08.2018, 08:31.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
              По принцип изглежда, че стоенето не е лесно постижимо при условие, че искате стабилност с години напред - десетилетия.
              Минимума според мен е доходоносни активи от поне 1 мил. лева.
              При дивидент 40,000лв на година - това е за живот на едно семейство - долу-горе ще стигнат...
              Какво означава стоене? Иначе ако си подредиш симулация на портфолио от 60% акции към 40% облигации например в този калкулатор: https://www.retirementsimulation.com/ лесно ще откриеш че ако 20 години инвестираш по 20,000 на година, то след това ще можеш в продължение на 40 години да теглиш по 40,000 и при това тези цифри са инфлационно изгладени.
              Според статистиката на Българската народна банка, вероятността през тази година ти да разполагаш с един милион наличен за инвестиране е 826 : 7,050,034 т.е. задачата да си един от тези 826 български гражданина никак не е лесна за постигане независимо от подхода ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                Импе, сподели кой ти е ИПто! Купуваш директно акции, а не договори за разлики?
                Моят посредник е Евро финанс, разбира се, че си купувам истински акции.

                Сега си мисля, че не ги изиграх добре - трябваше пръво да си взема Imperial brands, че иде дивидентец - 23-ий е ексдивидентна дата за третият дивидент. АХА можеше и после - когато пак ми се наберат парички - че то дивидентите си вървят, тоя месец само Газпром, но септември ще има по-сериозно гувичене.

                Форти - алчен си - 1 КБ А и нужно ли е нищо да не правиш? А има и други фактори - например дивидентите на могъщите компании растат ежегодно... е, да - и животът поскъпва.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                  А, фондовете имат ного по-голямо често - ако са например да кажем нашите ПФ - там средната тежест на компаниите е под 1%.... поне в Алианц де...

                  Не, не гоня бройка Дори докато не бях избройкал днес - не знаех колко компании имам, честно. Защо да няма смисъл - ако комисионите за пазаруване са пренебрежимо ниски? Защо да не си направя сосна диверсификация и също така и кефът, щом имам добри условия от посредникът и почти безкрайни възможности на световните пазари? Неслучайно казах по-долу, че ако имам 1 КБ за инвестиране, сигурно ще си напазаря стотици компании.
                  Импе, сподели кой ти е ИПто! Купуваш директно акции, а не договори за разлики?

                  Коментар


                  • Пак се закопахте в нещата на Импето. От там ли чакате пробивна мисъл???
                    По принцип изглежда, че стоенето не е лесно постижимо при условие, че искате стабилност с години напред - десетилетия.
                    Минимума според мен е доходоносни активи от поне 1 мил. лева.
                    При дивидент 40,000лв на година - това е за живот на едно семейство - долу-горе ще стигнат.
                    От тук нататък е ежегодното инвестиране. Ако нямаш нищо повече - тогава чакаш капиталова - 3 - 4% на година или общо 8% с дивидента.
                    Май в този случай ще се наложи да работите с жената/мъжа и да изкарване едни пове 30х на година, за да можеш да оставяш поне нови 20х в инвестиции.
                    За стоене ще ти трябват 2 мил лева - и пак подобни сметки.
                    Е ако не може да го направи първото поколение - работиш за второто или за третото. И така може да станат нещата за мен !!!!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                      Имам чувството, че гониш бройка компании ! Какъв е смисъла да влизаш в много на брой компании с малки суми ? Фондовете нямат такова портфолио, а управляват милиони.
                      А, фондовете имат ного по-голямо често - ако са например да кажем нашите ПФ - там средната тежест на компаниите е под 1%.... поне в Алианц де...

                      Не, не гоня бройка Дори докато не бях избройкал днес - не знаех колко компании имам, честно. Защо да няма смисъл - ако комисионите за пазаруване са пренебрежимо ниски? Защо да не си направя сосна диверсификация и също така и кефът, щом имам добри условия от посредникът и почти безкрайни възможности на световните пазари? Неслучайно казах по-долу, че ако имам 1 КБ за инвестиране, сигурно ще си напазаря стотици компании.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                        4% - ако е дивидентна + капиталова - това е доста кежаво.

                        Или - може би - само дивидентна - защото идеята е да живееш от - без да продаваш активи.

                        Както и да е - аз днес: не издръжах на изкушението и добавих 24-ата компания в моят секси портфейл - този път е недобивна - това е могъщият застрахователен конгломерат АХА. По своята тегловост в - АХА=HSBC - моята любима и неописуемо могъща бамка.
                        Имам чувството, че гониш бройка компании ! Какъв е смисъла да влизаш в много на брой компании с малки суми ? Фондовете нямат такова портфолио, а управляват милиони.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                          може би 300 = 12 х 25 , 4% доходност
                          4% - ако е дивидентна + капиталова - това е доста кежаво.

                          Или - може би - само дивидентна - защото идеята е да живееш от - без да продаваш активи.

                          Както и да е - аз днес: не издръжах на изкушението и добавих 24-ата компания в моят секси портфейл - този път е недобивна - това е могъщият застрахователен конгломерат АХА. По своята тегловост в - АХА=HSBC - моята любима и неописуемо могъща бамка.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                            може би 300 = 12 х 25
                            Точно така, 12 е броят месеци в годината, а цифрата 25 е реципрочната стойност на 4-те процента "безопасно" годишно теглене от портфолиото на човек, според Trinity study разработката от 98-ма на трима професора. По темата има публикация и във Форбс: https://www.forbes.com/sites/wadepfau/2015/06/10/safe-withdrawal-rates-for-retirement-and-the-trinity-study/

                            За FIRE ентусиастите разбрах от тази публикация в manager.bg иначе по-надолу ви дадох препратка към сайта на един от водещите му щатски последователи - при тях интересното е че исползват изключително лесни формулки като например тази за умножение/деление на 300 и т.н.:
                            Едно ново движение набира все по-голяма популярност сред хората, родени между 1980 и 2000 година (millenials или
                            Last edited by vgc; 09.08.2018, 10:40.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                              Защо: по триста?
                              може би 300 = 12 х 25 , 4% доходност
                              Last edited by petyob; 09.08.2018, 10:30.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение
                                На първият въпрос отговорът е лесен: взимаш месечните си разходи и тази сума я умножаваш по 300. Отговор на останалите въпроси може да ги получиш от последователите на движението FIRE, като например от този негов активист : ) https://www.mrmoneymustache.com/2012...or-retirement/
                                Защо: по триста?
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X