IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Честита да ни е 2021-ва съфорумци! Искрено вярвам че ще е по-добра и благодатна от изминалата кошмарна 2020-та!
    Ще спазя и аз традицията да публикувам портфейла с който започвам Новата година

    ДОХ - 19%
    Алтерко - 15%
    Агрия - 14%
    Хим - 12%
    ПИБ - 10%
    ЦКБ - 7%
    Билборд - 4%
    КЗ - 4%
    Гагарин - 3%
    Сфтрд - 2%
    Хика - 2%
    БТХ - 2%
    Др. и непублични - 6%

    Като цяло експозицията ми в акции е доста над 100%. Малко прекалих с ливъриджа, но вярвам че тайминга е точен и риска ще се отплати.

    Пожелавам успех на смелите и находчиви играчи на БФБ - София!

    Коментар


    • Моят портфейл към края на 2020 г.:
      Алтерко - 49,2 %
      Софарма - 17,6 %
      Софарма Трейдинг - 13 %
      Браво Пропърти фонд - 8 %
      Монбат - 6,5 %
      ФНИ България - 4,5 %
      Адванс Терафонд и Агрия Груп холд -общо около 1 %
      Доволен съм от годината благодарение на Алтерко, Браво и Трейдинга. Ако не бяха такива резултатите на Монбат и ФНИБ годината щеше да е отлична!
      Пожелания за успешна 2021 г. на всички колеги!
      Last edited by GG-BG; 04.01.2021, 11:10.

      Коментар


      • Портфейл към 03.01.2021г.

        Imperial Brands - 17,73%
        Софарма имоти АДСИЦ - 14.63%
        Equinor - 10,57%
        Royal Dutch Shell Plc A - 9,00% (с включени и Royal Dutch Shell Plc B)
        Daimler - 5,32%
        Корадо България АД- 4,63%
        Telenor - 4,22%
        Софарма трейдинг АД - 3,73%
        Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ - 3,57%
        British American Tobacco - 3,55%
        Philip Morris International - 3,41%
        Градус АД - 3,39%
        Хидравлични елементи и системи АД - 2,97%
        Befimmo (SICAFI) - 2,67%
        Стара планина холд АД - 2,10%
        Браво Пропърти Фонд АДСИЦ -1,97%
        Total - 1,37%
        Спиди АД - 1,05%
        М+С хидравлик АД - 1,04%
        Софарма АД - 0,92%
        Елана агрокредит АД - 0,77%
        Адванс Терафонд АДСИЦ - 0,66%
        Монбат АД - 0,35%
        Индустриален Капитал Холдинг АД - 0,24%
        Арома АД - 0,12%
        София комерс заложни къщи - 0,01%
        Алкомет - 0,01%

        Нямам особено голямо движение от май месец насам. Единствено продадох Репсол, и с кеш-а купих Филип Морис. Останалите размествания са най-вече от движението на цената на самите компании. Много съм доволен от Даймлер, който за въпросния период си удвои цената. Много е вероятно ако цената продължи да расте да изляза, и да търся вход в някоя по-подценена компания. Корадо България също има добър ръст за периода, а най-голям спад има при Бритиш Американ Табако. Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ също не се представи добре, като положителното и при двете компании, е че изплащат доста добър дивидент. Иначе като цяло портфейла е леко нагоре от май, и доста надолу за цялата 2020-та. Като дивидентна доходност съм много доволен, но когато е за сметка на капиталовата доходност, това не е толкова добра новина. Хубавото е че енергийните се стабилизираха, като там очаквам ръстове, ако нещата около корона-кризата започнат да отшумяват. Желая на всички много успешна 2021-ва година.

        Коментар


        • ЧНГ и от мен с пожелания за здраве и печалби през 2021 При моите акции имаше раздвижване последните месеци но въпреки това завършвам 2020 някъде - 22.8% като за 2021 съм си оставил относително поравно deutsche bank, wereldhave и societe generale(тук си допълвах последните месеци и може би към момента е най-интересна от 3-те като оценка).

          Deutsche bank са изненадващо вече по-скъпи откъм P/tangible book спрямо societe generale, но пък интересното при тях е че държат 79.5% от DWS което са 5.5 млрд. евро при капитализация на самата deutsche bank от 18.5 млрд. та реално не са чак толкова по-скъпи Последния Investor deep dive беше доста интересен дано повече компании започнат да правят такива

          wereldhave въпреки вируса се представиха доста добре и мисля ще завършат 2020 с EPRA EPS някъде поне 1.75-1.80(без преоценките които пак ще са надолу) , което в голяма степен се дължи на това че в Холандия цяла година не затвориха магазините но пък за жалост точно сега са затворени вече за 2021 прогнозите са доста широки, ако с ваксината стане фиаско печалбата може да падне до 80 цента, ако пък тръгне много добре може да стигне и 2 евро, реално си представям около 1.40-1.50 евро пък ако случайно продадат Франция по някое време може да е една идея по зле заради диливърижда.

          Societe generale имат доста излишен капитал като въпреки че ще направят малко преструктуриране мисля ще възобновят дивидента през 2021 като дано има и малко байбек При банките изненадващо нямаше големи поражения от коронакризата, поне засега, един вид нормална рецесия си се получи, ако не беше това щеше да стане заради нещо друго така или иначе

          Иначе 2020 ми припомни важността на управлението на риска, мисля че максималния drawdown ми е бил някъде минус 59.5% което ми припомни времето когато имах облигации на София комерс и имаше доста месеци без бидове по тях

          Другото интересно е че след месец правя 10 г. на финансовите пазари, като цяло съм доволен, мисля се получи нещо от сорта 6 години на плюс, 1 около нулата и 3 години на минус Но съм и малко разочарован, видях от първа ръка че има доста мошеници по финансовите пазари, говорят едно зад кулисите правят друго, но пък какво да се прави има и такива хора, така го разбират така го правят за сметка на това има много други свестни хора

          Лошото е че всички индекси са старшно скъпи и риска да се загубят пари занапред си е съвсем реален пък печалбите изглеждат доста имагинерни, пък тръгне ли цунамито надолу видяхме няма спасение Но все пак трябва да сме оптимисти

          Коментар


          • Благодаря.
            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

              Може ли да кажеш кой е фондът?
              Schroder ISF Global Sustainable Growth USD A Acc , предлаган от Карол в долари или евро.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение
                Ето и как се е движила цената на фонда. Не го споменавам нарочно, сигурно има много други подобни.



                [ATTACH=CONFIG]n3621031[/ATTACH]
                Може ли да кажеш кой е фондът?
                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Браво, Здравко, но все пак е частен случай, както и всеки друг де. аз ще ти кажа моя опит - преструктурирах портфейла и набих почти всичко в Спиди, като доусредних цената, на която влязох на няколко пъти от началото на годината, усредних малко и хима, като го продадох с почти никаква загуба в последствие, фибанкасъту си го продадох на загуба, обаче тази ми загуба е на по-висока цена от моментната, оправих се и с чезките, като ги продадох и купих част от тях на по-ниска цена. За финал, свърших наличния кеш, предивден за БФБ, обаче твърдо и упорито виждах дъното и да ти кажа честно, направо го уцелих (ма то с падащ нож обикновено е така, все някога го хващаш за дръжката, след като си се порязал десетина пъри преди това). проблемът е, че приятелите с пари, които имам, твърдо и категорично отказаха да влязат на Бреф от 1,50 или Хим на 90 стинки, както и Спиди на 49 лева. не и не, отказаха ми, въпреки че им поемах загубите до 20%, при дележ на печалбата - е, както казваше дядо ми в играта на табла, когато те затворят с капия - "бие, ама не ходи", т.е. ползата от това, че съм хванал дъното, е почти нулева, щото е виртуална, без да съм вкарал кеш (репа никога не правя и бягам категорично от тях).

                  та така, успех и все да ги целиш с пари, а не виртуално като мен, въпреки че не се оплаквам кой знае колко де, сравнително леко минах през мартенската изцепка, при положение че бях на едно 85%+ в акции от портфейла ми, предвиден за БФБ

                  П.С. Чакай, че се сетих - най-точната прогноза за кризата края на 2007 и 2008 даде мой авер - просто шофьорче. Излезе на абсолютния връх, ама разбирай абсолютния връх до стотинка от един договорен фонд. Как го е направил, само той си знае - и аз излязох почти без щети в началото на 2008, даже бях реализирал печалби от врътки с Енемона след това, но той изби рибата. Прост шофьор
                  Абе каквото и да си говорим само с късмет не става, трябва си и друго/сухо/ ! Както и обратното де също важи ! И все пак малко знания трябват

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                    Груйче, ако разсъждаваме така, то всичко в живота ще кажеш, че се дължи на късмета, но не е така ! Ако говорим за борсата и печалбите от нея много често освен късмет трябва желание, смелост, финансови възможности и възползване от моментните ситуации за инвестиции. И много други неща може би освен късмета. Ще разкажа за една такава ситуация и момент от съвсем скоро. Мой познат знаейки, че инвестирам и търгувам на борсата точно когато бяха почнали сривовете Март месец по света и у нас, ме попита дали не е добре да се влезне при този спад. Казах му мнението си, че това е идеална възможност да купи евтино, и че ще реализира добра доходност след време. Дори аз самия не очаквах толкова бързо възстановяване на борсите, тук визирам основно чуждите индекси. То и съвета ми към него беше инвестицията му да е навън и да не е директно в акции, а в дялове от фонд. Фонда от който купи беше в деня на дъната по борсите около 20 Март, донякъде е късмет, че улучи тогава да влезне, но пък и показва смелост да го направи когато всичко се срива. И да ти кажа Груйче, човека излезна от инвестицията си преди две седмици може би след държане на фонда малко над два месеца с 45% капиталова доходност. И всичко това с мой съвет и насърчаване, и с неговата смелост да инвестира в онзи момент ! Самия аз не успях да се възползвам от ситуацията и останах инвестиран на БФБ, и не очаквах такъв бърз растеж и възстановяване навън. Така, че освен късмет се иска и да ти стиска да го направиш, както и финанси разбира се.
                    Браво, Здравко, но все пак е частен случай, както и всеки друг де. аз ще ти кажа моя опит - преструктурирах портфейла и набих почти всичко в Спиди, като доусредних цената, на която влязох на няколко пъти от началото на годината, усредних малко и хима, като го продадох с почти никаква загуба в последствие, фибанкасъту си го продадох на загуба, обаче тази ми загуба е на по-висока цена от моментната, оправих се и с чезките, като ги продадох и купих част от тях на по-ниска цена. За финал, свърших наличния кеш, предивден за БФБ, обаче твърдо и упорито виждах дъното и да ти кажа честно, направо го уцелих (ма то с падащ нож обикновено е така, все някога го хващаш за дръжката, след като си се порязал десетина пъри преди това). проблемът е, че приятелите с пари, които имам, твърдо и категорично отказаха да влязат на Бреф от 1,50 или Хим на 90 стинки, както и Спиди на 49 лева. не и не, отказаха ми, въпреки че им поемах загубите до 20%, при дележ на печалбата - е, както казваше дядо ми в играта на табла, когато те затворят с капия - "бие, ама не ходи", т.е. ползата от това, че съм хванал дъното, е почти нулева, щото е виртуална, без да съм вкарал кеш (репа никога не правя и бягам категорично от тях).

                    та така, успех и все да ги целиш с пари, а не виртуално като мен, въпреки че не се оплаквам кой знае колко де, сравнително леко минах през мартенската изцепка, при положение че бях на едно 85%+ в акции от портфейла ми, предвиден за БФБ

                    П.С. Чакай, че се сетих - най-точната прогноза за кризата края на 2007 и 2008 даде мой авер - просто шофьорче. Излезе на абсолютния връх, ама разбирай абсолютния връх до стотинка от един договорен фонд. Как го е направил, само той си знае - и аз излязох почти без щети в началото на 2008, даже бях реализирал печалби от врътки с Енемона след това, но той изби рибата. Прост шофьор
                    Last edited by Грую Груев; 02.07.2020, 12:46.
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Ето и как се е движила цената на фонда. Не го споменавам нарочно, сигурно има много други подобни.



                      Click image for larger version

Name:	Screenshot_2020-07-02 Prices Performances - Professional Investor - Schroders.png
Views:	1
Size:	7.5 КБ
ID:	3621031

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        иииии КЪСМЕТ. Това, че не си знаел какво е борса и си започнал да влизаш през 2011, а не 2007 на върха да речем, си е чиста проба късмет, ама много чиста проба, без да те обиждам. Я някой да ми покаже печеливш портфейл за тази година - е, това ще е връх на сладоледа. РАзбира се, не портфейл за 1000 лева, нали

                        Бъди здрав и все така с късмет - късметът е в основата на всичко, другото е излишно перчене
                        Груйче, ако разсъждаваме така, то всичко в живота ще кажеш, че се дължи на късмета, но не е така ! Ако говорим за борсата и печалбите от нея много често освен късмет трябва желание, смелост, финансови възможности и възползване от моментните ситуации за инвестиции. И много други неща може би освен късмета. Ще разкажа за една такава ситуация и момент от съвсем скоро. Мой познат знаейки, че инвестирам и търгувам на борсата точно когато бяха почнали сривовете Март месец по света и у нас, ме попита дали не е добре да се влезне при този спад. Казах му мнението си, че това е идеална възможност да купи евтино, и че ще реализира добра доходност след време. Дори аз самия не очаквах толкова бързо възстановяване на борсите, тук визирам основно чуждите индекси. То и съвета ми към него беше инвестицията му да е навън и да не е директно в акции, а в дялове от фонд. Фонда от който купи беше в деня на дъната по борсите около 20 Март, донякъде е късмет, че улучи тогава да влезне, но пък и показва смелост да го направи когато всичко се срива. И да ти кажа Груйче, човека излезна от инвестицията си преди две седмици може би след държане на фонда малко над два месеца с 45% капиталова доходност. И всичко това с мой съвет и насърчаване, и с неговата смелост да инвестира в онзи момент ! Самия аз не успях да се възползвам от ситуацията и останах инвестиран на БФБ, и не очаквах такъв бърз растеж и възстановяване навън. Така, че освен късмет се иска и да ти стиска да го направиш, както и финанси разбира се.
                        Last edited by Zdravko; 02.07.2020, 12:16.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          иииии КЪСМЕТ. Това, че не си знаел какво е борса и си започнал да влизаш през 2011, а не 2007 на върха да речем, си е чиста проба късмет, ама много чиста проба, без да те обиждам. Я някой да ми покаже печеливш портфейл за тази година - е, това ще е връх на сладоледа. РАзбира се, не портфейл за 1000 лева, нали

                          Бъди здрав и все така с късмет - късметът е в основата на всичко, другото е излишно перчене
                          Има печеливши, но няма да е на БФБ. Навън и аз изключвам тези, които с късмет влязоха март - април и реализираха печалби, те ще идат постепенно към 0, имам вече приимери, само с късмет не става, а и подобни възможности идават 1 път на 10 години. Трудна работа е на БФБ, слаби дивжения, 1 от 100 акции да изненада приятно, а от известно време няма и такава бяла лястовица.
                          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                            иииии КЪСМЕТ. Това, че не си знаел какво е борса и си започнал да влизаш през 2011, а не 2007 на върха да речем, си е чиста проба късмет, ама много чиста проба, без да те обиждам. Я някой да ми покаже печеливш портфейл за тази година - е, това ще е връх на сладоледа. РАзбира се, не портфейл за 1000 лева, нали

                            Бъди здрав и все така с късмет - късметът е в основата на всичко, другото е излишно перчене

                            "Изтървал" си ми края;- началото бе 10,10,2008 с 8700лв. буффф у БФБ по феФруари бех с 4330 , а бех смел тогиз хидравлики, капачки, каУлини и дистрибУци на апове и Розови масла и кот се сетиш ... кълдъръми и мостове ;- с две думи -върнал се бях от отвъдното и видох просветлението на БФБто , а лъжовно си бе то до начало на 13то лето!!!
                            А аз кУраФ и считащ всеки следващ изгрев за Божи поздрав, приведен копах ровове и канафки, и защитни диги-банки!нема лесен ляб от от пръст не става- требва първом от пръста да отбереш зобта!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              иииии КЪСМЕТ. Това, че не си знаел какво е борса и си започнал да влизаш през 2011, а не 2007 на върха да речем, си е чиста проба късмет, ама много чиста проба, без да те обиждам. Я някой да ми покаже печеливш портфейл за тази година - е, това ще е връх на сладоледа. РАзбира се, не портфейл за 1000 лева, нали

                              Бъди здрав и все така с късмет - късметът е в основата на всичко, другото е излишно перчене
                              Смея да твърдя, че моя е печеливш, но за късмет реших да вляза през март и няма за какво да се перча.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение

                                Купувал съм евтино доста преди дивидента да е ясен и съм продавал доста по високо след яснотата, така се изгражда " защитния ров", следващите стъпки са да си оформиш стабилни "банки" и правилно да ги изпозползваш преди ръст и по време на достатъчен спад;- Трябват си комплексни неща и .....
                                иииии КЪСМЕТ. Това, че не си знаел какво е борса и си започнал да влизаш през 2011, а не 2007 на върха да речем, си е чиста проба късмет, ама много чиста проба, без да те обиждам. Я някой да ми покаже печеливш портфейл за тази година - е, това ще е връх на сладоледа. РАзбира се, не портфейл за 1000 лева, нали

                                Бъди здрав и все така с късмет - късметът е в основата на всичко, другото е излишно перчене
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X