IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ПОРТФЕЙЛЪТ ми на инвеститор среден времеви хоризонт се състои от 13 позиции в 5 окрупнени групи:

    1. Стабилен бизнес (Спиди, Хес, Алтерко и Телелинк с еднакви тегла) - общо 36 % от портфейла;
    2. Рискови акции (Доверие обединен, Софарма Трейдинг в съотношение 3 към 2) - 20 % в портфейла;
    3. Дивидентни акции (Терафонд, Софарма имоти, БФБ, БРЕФ, в съотношение 12 : 8 : 5 : 3) - тегло 36 %;
    4. Schroders Government Bonds в Евро - тегло 7 %;
    5. Непублични Дунав Турс за дивиденти в съотношение Цена 20 : 4 дивидент. - към 1 % от портфейла.

    За една година съм увеличил капитала с общо 23 %, от които 19 % от печалба от продажби и 4 % от собствен кеш. Заеми и/или репа не практикувам. Разкарах държаните за дивидент: Златния жабок, Елана агрокредит, част от Софарма трейдинг и Имоти към Септември, Монбат, ЧЕЗ Разпределение. Закупих като нови ХЕС и Телелинк. Увеличих дела на Терафонд с 30 % и на Доверие холдинг с 50 % спрямо средата на годината.

    Ключова дума на стратегията: Предпазливост. Чистене на уморените коне. Продажба в годината на 10-20 % от буйните коне и заместване с нерискови активи.

    ГОРНОТО е само лично мнение. Не е препоръка за търговия. Всеки си има пари и глава на раменете?!

    Last edited by nik_naydenov; 02.01.2022, 22:11.

    Коментар




    • Така посрещам 2022.
      Спрямо наличност и стойност към 01.01.21:
      през годината добавен кеш - 7,8%
      ползвани заеми и/или репа - около 16% - текущо останало репо за около 4%

      продеден - BSO
      нови позиции - DRO, BREF, ATERA, SO
      Увеличени бройки - CHIM, DUH, SKK
      Attached Files
      Last edited by Иво Орозов; 02.01.2022, 18:23.

      Коментар


      • Е, чак спад не, но може да очаквам корекция пък и ясно се вижда, че имам само 2 акции в портфейла от състава на SOFIX. Абе въртят ми се някакви неща в главата, ама да видим кво ще стане

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение
          Индексите и акциите не вървят само нагоре
          Това е ясно, но за]о с другите акции, не ти ли трепе доходността?
          Ако другите акции вдигат (корелирани с индекса) а шорта спада, той не гори ли възхода на портфейла, - все едно 10% от портфейла ще стоят ефективно на място без промяна. Ми по-добре в кеш да са и да чакат за спада - според мен де

          Коментар


          • Индексите и акциите не вървят само нагоре

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение
              По принцип не съм човек, който обяснява за инвестициите си, но сега ще направя изключение. Понеже няколко човека ме питаха за избора ми на акции, след като си пуснах портфейла, реших да отговоря тук. Първо искам да кажа, че аз съм спекулант и се опитвам да хващам и краткосрочни движения. За мен не е проблем да сменя някое конче, когато усетя че се е уморило и да се върна пак на него, когато усетя че е готово за ново препускане Една от причините да ми е така структуриран портфейла е защото смятам че тези позиции имат потенциал за поскъпване и както може да се види най-тежките ми позиции са едни от най-поскъпващите в BGBX 40 за последния месец.





              Мнението не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
              Весело посрещане на Нова година!
              ​​​
              Може ли да попитам още малко разяснение
              А Bgh-shost sofix, BGХS - 5% по каква идея е в порфейла?
              Short-софикс на Никито ли е този код, да не бъркам все пак кода ?
              Last edited by Zaki; 02.01.2022, 11:11.

              Коментар


              • ЧНГ и от мен, здраве и печалби през 2022! Аз последните месеци почнах да пълня и Commerzbank така че при мен нещата са нещо от сорта на:
                10% Commerzbank - търгуват се малко по-евтино от Deutsche Bank, тук също приключва голямо преструктуриране и въпреки че мисля че структурно ще имат по-ниска рентабилност от DB имат и по-ниски капиталови изисквания
                35% Deutsche Bank - тук през второто полугодие имаше застой, правиха допълнително преструктуриране, а асет мениджмънта го проверяват регулаторите, но мисля че 2022 вече няма да има тежестта от преструктурирането и ще могат да почнат да дават дивиденти и байбек, още си се търгуват доста евтино, получиха подкрепа и от слабото евро през 2021 г, което се опасявам че може да ги спъне през 2022
                32% Wereldhave - тук реализираха голяма част от имотите във франция през H2 2021 така че дългът със сигурност не е проблем, сега се тургуват на наемна доходност около 7.8% което мисля е атрактивно.
                23% Societe Generale - за тях 2021 беше много силна, имаше и раздвижване при капиталовите пазари, и в потребителското кредитиране, очаквам през 2022 да има спад в резултатите но пък акцията все още се търгува на доста атрактивни нива
                Иначе 2021 определено за капиталовите пазари беше пир по време на чума, жалко за всичките жертви... при мен като доходност се получи втората най-добра година изобщо, някъде плюс 49% на първоначалния капитал (реално е няколко процента по-ниско заради доходността на вноските дето си правя през година, ама сменях сметки и няма кой да смята money-weighted rate of return). Ако през първата половина на годината naked long си беше супер стратегия последните месеци определено комбинирането на covered calls & cash secured puts с акциите дава подкрепа на резултатите, мисля ще е удачна стратегия и занапред, е поне докато не се сурнат пак пазарите и не се почне новия цикъл....
                2022 очаквам да е доста по-зле откъм доходност, като гледам повишената спекулативна активност чак става притеснително, но ще видим

                Коментар


                • По принцип не съм човек, който обяснява за инвестициите си, но сега ще направя изключение. Понеже няколко човека ме питаха за избора ми на акции, след като си пуснах портфейла, реших да отговоря тук. Първо искам да кажа, че аз съм спекулант и се опитвам да хващам и краткосрочни движения. За мен не е проблем да сменя някое конче, когато усетя че се е уморило и да се върна пак на него, когато усетя че е готово за ново препускане Една от причините да ми е така структуриран портфейла е защото смятам че тези позиции имат потенциал за поскъпване и както може да се види най-тежките ми позиции са едни от най-поскъпващите в BGBX 40 за последния месец.





                  Мнението не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
                  Весело посрещане на Нова година!
                  ​​​

                  Коментар


                  • Моят портфейл към края на 2021 г. е:
                    A4L - 58,38 %
                    BDT - 11,17 %
                    SFA и SFT /общо, приблизително по равни дялове/ - 16,36 %
                    MONB - 3,2 %
                    BPF и BREF /общо, приблизително по равни дялове/- 4,49 %
                    IMP и HRC /общо, като първото е с три пъти по-голямо тегло/ - 1,52 %
                    KBG - 1,71 %
                    TBS - 1,66 %
                    AGH - 1,51 %
                    За годината +126 % /благодарение на Алтерко/, като този резултат ми е най-добрия до момента /вероятно трудно ще го подобря?!?/. Най-зле се представи Софарма Трейдинг, като се надявам през следващата година да "навакса".
                    Доста съм се поразхвърлял, но се надявам част от дружествата с по-малки тегла да ги реализирам през 2022 г. на добри цени!
                    Успешна 2022 г. на всички форумци!

                    Коментар


                    • Чудесен избор Софикс, Успех!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение



                        Така ще посрещна Нова година
                        Много успехи и през 2022!

                        Коментар





                        • Така ще посрещна Нова година

                          Коментар


                          • руска лопата,
                            гребло,
                            мотика,
                            шиник,
                            АГЛИКА Безосилест, с къси осилчета на връхните 2-3 реда класчета
                            Еликсир (базови семена) - 6 лв./кг без ДДС
                            Илина (базови семена) - 4 лв./кг без ДДС
                            Сорт Фаворит (стокова продукция), реколта 2019 г. - 1,50 лв./кг без ДДС

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                              В наше село абсолютно аналогичен случай. Обаче бая по-голям %. Като допълнение GOGL, но там не са розови нещата.
                              GOGL сякаш е в даунтренд, но параметрите й изглеждат добре. Може би е време за допълване или вход, с идеята, че ще възстанови до 13.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BigGun Разгледай мнение

                                ET & DHT
                                В наше село абсолютно аналогичен случай. Обаче бая по-голям %. Като допълнение GOGL, но там не са розови нещата.

                                Коментар

                                Working...
                                X