Хармониците ги бъркат, тези дребни инвертори знаеш ли как ще се отразят на качеството на тока на мрежата към която работят ? Няма да го повишат.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМатеев, според мен колкото по добър инвертор се постави и по сериозно направен толкова по добре, защото чистата синусоида по електронен начин генерирана не е никак лесна работа. Доколкото аз имам опит, ако инвертора е хубав всякакви електронни устройства с неговия ток ти работят дори по добре отколкото с тока от мрежата. Сега разгледах и действително има инвертори на които входящото е по няколко стотин волта прав ток, има и такива с по 50 волта входящо. Това според монтажа и изискванията според мен. Не от опит но не ми изглежда голям тока от един панел ако е 48 волта изходящото напрежение, ще ти даде 6.5 ампера и то когато произвежда максимално а това ще е много рядко т.е. тока ще е по малък и дебелината на проводниците пак си зависи и от дължината им разбира се. Тези микроинвертори как се съгласуват по фаза ако са повече от 2 -3, предполагам голямо съгласуване ще падне. Най капризното нещо което може да включиш да захраниш е телевизор с електронно лъчева тръба от старите и когато инвертора ти е хубав, ще работи по добре отколкото с ток от мрежата от опит ти го казвам. С много микроинвертори дали ще се получи толкова качествен ток ? Едва ли ..
СПОКО.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
Е токът не би трябвало да падне няколко пъти. Все пак мерки са взетиLast edited by Pyramid; 23.09.2021, 18:51.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
Е токът не би трябвало да падне няколко пъти. Все пак мерки са взети
Добре че сенките не са чак толкова плътни, защото освен директна има и дифузна радиация. При това положение засенчването не срива мощността на 100%, а например 3-4 пъти, което е еквивалентно 1000 W/кв.м. да се сринат до 200/250 W/кв.м.
Ето картинка от днешната соларна радиация. Картинката я направих преди секунди. Ясно се вижда как плътната облачна покривка е направила засенчване, което е свалило радиацията от 900 на средно 250 W/кв.м. Само няколко пъти през деня за по 5-10 минути слънцето е намерило пролука в облаците и е вдигнало радиацията до нормалната.
Ако нямаше облачна покривка, трябваше да наблюдаваме красива полусинусоида с пик от около 900 W/кв.м., случващ се около 13:00 часа.Last edited by Mateev; 23.09.2021, 18:44.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Защото един стринг обикновено е 15-20 панела, свързани последователно, в които има например по 72 клетки, също свързани последователно. И ако се засенчи дори и една единствена клетка от тези над 1000 последователни клетки, токът в целия стринг пада няколко пъти. Тоест мощността пада няколко пъти.
След като знаеш, че си тотално невеж в тази материя, защо не оформяш постингите си като въпроси към по-знаещите, вместо ежедневно да се дъниш пишейки бисер след бисер?Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Матеев, според мен колкото по добър инвертор се постави и по сериозно направен толкова по добре, защото чистата синусоида по електронен начин генерирана не е никак лесна работа. Доколкото аз имам опит, ако инвертора е хубав всякакви електронни устройства с неговия ток ти работят дори по добре отколкото с тока от мрежата. Сега разгледах и действително има инвертори на които входящото е по няколко стотин волта прав ток, има и такива с по 50 волта входящо. Това според монтажа и изискванията според мен. Не от опит но не ми изглежда голям тока от един панел ако е 48 волта изходящото напрежение, ще ти даде 6.5 ампера и то когато произвежда максимално а това ще е много рядко т.е. тока ще е по малък и дебелината на проводниците пак си зависи и от дължината им разбира се. Тези микроинвертори как се съгласуват по фаза ако са повече от 2 -3, предполагам голямо съгласуване ще падне. Най капризното нещо което може да включиш да захраниш е телевизор с електронно лъчева тръба от старите и когато инвертора ти е хубав, ще работи по добре отколкото с ток от мрежата от опит ти го казвам. С много микроинвертори дали ще се получи толкова качествен ток ? Едва ли ..D.Y.F-091066
Коментар
-
Всъщност, (малко да допълня),
1.Напрежението на една клетка е по-високо. Около 0,6-0,67 [V].
2. Амплитудната стойност, ако гледаме = захранване за инверторите,
при 220[V] e 310[V], а, при 380 -около 560 [V], оттам и броят на клетките в панел/стринг.
И да, Дани, нещата са ... абе, различни от това, което, приемаш за истина от въздуха.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМатеев защото нещо не те разбирам, последователно свързани клетки в един панел ? Ако свържеш последователно 72 клетки ще получиш 36 волта изходно напрежение от панела, една клетка е 0.5 волта. После защо да свържеш последователно 20 панела, трябва ти напрежение към инвертора 720 волта ? Не ги ли свързаваш панелите успоредно, така че към инвертора да подадеш тези 36 волта. Ако е успоредно тогава засенчен панел или една клетка ще ти смъкват мощността с един панел колкото произвежда в момента.
Сечението на проводниците от 4 кв.мм ще стане 80 кв.мм. Куплунзите ще станат дебели и скъпи, медта в проводниците ще е много и като цяло опроводяването ще стане по-скъпо от самите панели. Самите инвертори ще станат 10 пъти по-скъпи, защото и в тях ще трябват мощни транзистори за огромни токове. Заради ниското напрежение ще се наложи от безтрансформаторни инверторите да станат с трансформатори, което ще намали КПД-то с още 3-4% и ще ги направи по-тежки и по-скъпи няколко пъти....
Отделно от това влошеното КПД ще доведе до отделянето на голямо количество топлина вътре в инвертора, която пък ще доведе до използване на вентилатори, които са най-ненадеждната част и които силно ще намалят времето на живот на инверторите.
За да може един инвертор да е високоефективен и да няма трансформатори и вентилатори, напрежението на входа от панелите трябва да е като минимум 260V за еднофазните и 420V за трифазните инвертори.Last edited by Mateev; 23.09.2021, 18:20.
Коментар
-
Матеев защото нещо не те разбирам, последователно свързани клетки в един панел ? Ако свържеш последователно 72 клетки ще получиш 36 волта изходно напрежение от панела, една клетка е 0.5 волта. После защо да свържеш последователно 20 панела, трябва ти напрежение към инвертора 720 волта ? Не ги ли свързаваш панелите успоредно, така че към инвертора да подадеш тези 36 волта. Ако е успоредно тогава засенчен панел или една клетка ще ти смъкват мощността с един панел колкото произвежда в момента.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМатеев, микроинверторите имат само едно предимство и недостатък едновременно. Като изгори инвертора на един панел другите продължават да работят и не викаш техник да го смени защото соларката ти още прави ток, но като извикаш все пак техник да го смени, той демонтира панела който е на покрива за да смени инвертора и това сигурно струва повече отколкото смяна на инвертор монтиран на удобно място. Ти би ли платил екстра пари за това "удобство" , "предимство". Може да ги продаваш на неграмотно население, обаче то трябва и да е платежеспособно.
Ако обаче започнем да говорим за централи, от които се иска максимално евтин ток, микроинверторите стават тотално неподходящи по финансови причини.
ПП: Между другото версията с изгарянето на единичен панел е много смешна. Аз през живота си не съм видял изгорял панел. Изгарят само инверторите. Изгарят (окъсяват) се и единични клетки от някой модул, но модула си остава работоспособен.Last edited by Mateev; 23.09.2021, 10:07.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеНяма никъв проблем със засенчване на един панел и когато от панелите към общ инвертор се подава прав ток. Защо изобщо ги коментирате
След като знаеш, че си тотално невеж в тази материя, защо не оформяш постингите си като въпроси към по-знаещите, вместо ежедневно да се дъниш пишейки бисер след бисер?
Коментар
-
Матеев, микроинверторите имат само едно предимство и недостатък едновременно. Като изгори инвертора на един панел другите продължават да работят и не викаш техник да го смени защото соларката ти още прави ток, но като извикаш все пак техник да го смени, той демонтира панела който е на покрива за да смени инвертора и това сигурно струва повече отколкото смяна на инвертор монтиран на удобно място. Ти би ли платил екстра пари за това "удобство" , "предимство". Може да ги продаваш на неграмотно население, обаче то трябва и да е платежеспособно.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
Верно си спал мечи сън, какъв ЛАН и кабелни връзки при микроинверториZ-wave е масовия стандарт тук, инак ей-един за пример:
https://www.energysage.com/solar-inv...6-y-acm-z-208/
Инвертора е по-евтин от панела, ако си купува човек с кашони, инак е горе-долу колкото модула. Големия бонус е очевиден - извлича се максимума от инсталацията, не го бъркат засенчване - нищо. Монтажа е прост, окабеляването е евтино - като цяло има и другия бонус, че при дефект не ти пада цялата система в кофата.
ПП: пирамидалния пак се дъни с гадаенето къде и как се ползват
Потенциалните клиенти не се интересуват от технически подробности около реализацията. Интересуват се само за колко години ще им се изплати инвестицията. И като им кажеш 20 години, бягат като дявол от тамян през 9 планини в десета.
ПП: И престани да обиждаш, защото с това само демонстрираш простащина и нищо повече. Отделно демонстрираш и невежество.Last edited by X_Y; 23.09.2021, 08:34.
Коментар
Коментар