IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за рестрикции за платежни операции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
    - Къде в действащото законодателство има ограничения върху преводи между сметки в ЕС?
    Заповядай:
    EUR-Lex - 32015L0849 - EN - EUR-Lex (europa.eu)

    Като го изчетеш, ще ти дам още няколко...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

      Извинявай, че се намесвам, но по Наредба №3 на БНБ, банка може да ти откаже откриване на сметка без да се мотивира, и да откаже изпълнението на платежна операция в случай на ограничения съгласно действащото законодателство, приложимите правила за изпълнение на съответната платежна операция и договорените условия, при които се води сметката.

      Това произвол ли е, щом е законово уредено?
      - Не говорим за откриване на сметка.
      - Къде в действащото законодателство има ограничения върху преводи между сметки в ЕС?

      Доро и да има в нашето законодателство(че дори и договора между мен и банката да има, което не е така), то не може да противоречи и/или отмени европейското такова, а една от основните идей и точки върху които е създаден ЕС е точно свободното движение на хора и капитал.
      По специално директива от 88/361/ЕИО на единното европейско законодателство, приета още през 88-а година.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

        Отново си избълвал една купчина глупости.

        Проблема са точно такива хора като теб - толериращи полу-законието и бълващи една камара глупости нямащи общо с темата за злато, черен пазар, сметки в САЩ и т.н. Неща който нямат общо с главния проблем в темата. Разбирам, че явно не ти харесва криптото, но не е то важното в случая.
        Дали за банките или превишена скорост има закони и те трябва да се спазват.
        Извинявай, че се намесвам, но по Наредба №3 на БНБ, банка може да ти откаже откриване на сметка без да се мотивира, и да откаже изпълнението на платежна операция в случай на ограничения съгласно действащото законодателство, приложимите правила за изпълнение на съответната платежна операция и договорените условия, при които се води сметката.

        Това произвол ли е, щом е законово уредено?
        Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
        ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

        Коментар


        • Първоначално изпратено от representjah

          1. Черен пазар - физическото притежание на определен предмет винаги го позволява - имаш анонимност, бързина на транзакцията, няма нужда от посредници - само продава и купувач. Предмета на търговия лесно може да бъде разпознат от истинки/менте. В САЩ не е било точно изземване на злато, а обезценка. Правителството го е изкупило на определена цена - 20 долара и след това го е фиксирала на 35. Ей така да се е крало злато - не се е. Напълно законен арбитраж за сметка на обществото.
          2. Не можеш да правиш с парите си каквото искаш - можеш да искаш и наркотици да си купуваш, или оръжие, или пък да спонсорираш терористи. Аргумента е същия - парите са мои, мога да правя каквото си поискам. И не, поне в САЩ не можеш да игориш банкнота - наказва се от закона.

          Помисли от друга гледна точка - Теорията на Игрите. Нека вземем Банките от една страна (като съвскупност) и Биткойн от друга. Биткойн се бори да "убие" банките и да ги премахне напълно (паразитира на тяхна сметка, защото е напълно зависим от инфраструктурата). Няма никаква икономическа логика Банката да продължава да толерира един Паразит. В момента в който Паразита се окаже заплаха за живия организъм - симбиозата приключва. Като иска да се развива биткойна - ами да си изгрджа инфраструктура, да си ссъздавамма системи, да си правили реклами, да обучава хората в ползването му. В момента Биткойна празитира на гърба на финансовата система. И е напълно зависима от него. Но пък иска да убие гостоприемника.

          Как да ги избегнеш всички тия неща - вече ти писах. СМетки в различни банки, държави, електронни портфейли няма да навлизам в детайли. Златото също е добър ваинт, но щом имаш супер. Грешката е че примаш Държавата за съюзник. Да, до момента в който не възникне конфликт на интерсите. Ти харесваш Биткойн, държавата харесва Биткойн - ти и държавата имате общ интерес, всичко е супер и гладко. Ако единият от вас не го харесва - вече имаш проблем и не можеш да разчиташ на съюзника си. Не казвам че Държавата е лоша, но ЛИЧНИЯТ ИНТЕРЕС е водещият мотив за всеки един жив отганизъм и фирма/държава/корпорация/ и подобни неща.
          Отново си избълвал една купчина глупости.

          1. Това, че не разбираш как работи не означава че не може да има черен пазар и за криптовалути. Не съм писал, че е било изземване. Примера ти отново няма никакъв смисъл.
          2. Мога да правя каквото си поискам, дали това което правя с тях е легално или не, не е финансова а правова фукнция. Тоест банката не може да ми казва какво да правя с парите си.
          Да ти го обясня още по-добре - мога да отида да си изтегля парите от банката, да ги запаля пред клона и банката няма никакво право да направи каквото и да е освен да сигнализира органите и от там по надлежния ред държавата да ме съди, и чак тогава съда може да реши дали това което съм направил е законно или не. Не решава банката еднолично какво мога да правя с парите си, а спазва спуснати наредби и закони.

          В примера ти точно банките са паразите - единственото което правят е да паразитизират и взимат такси върху вече израбетни блага под формата на пари. Те не добавят никаква стойност и не създават никакъв продукт освен инфлация. Те едва се справят с основната си дейност - да съхраняват капиталовложенията(КТБ), нещо повече от това - те не се справят изобщо защото нямат наличните пари на всички вложители. Банките са едни измамни структури работещи с дълг, паразитизаращи върху бъдещите очаквания за производителност.
          Не приемам никого за съюзник - просто очаквам отсрещната страна да си изпълнява задълженията, а отсрещната страна не е държвата, а банката в случая. Не мисля повече да ти пиша защото е все едно говоря на стена която си има някакъв репертоар.

          Както ти казах съвети не искам - купих каквото исках да купувам с 2-3 дни забавяне, преди още 8-9 месеца, просто се сетих за тази простотия като видях темата.

          Проблема са точно такива хора като теб - толериращи полу-законието и бълващи една камара глупости нямащи общо с темата за злато, черен пазар, сметки в САЩ и т.н. Неща който нямат общо с главния проблем в темата. Разбирам, че явно не ти харесва криптото, но не е то важното в случая.
          Дали за банките или превишена скорост има закони и те трябва да се спазват.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от representjah

            Банкер не ме бяха изкарвали. Но да знаеш, под достойнството ми е да нося някакво смешно RTW костюмче. Да не говорим, че един възел не могат да си вържат на вратовръзките като хората.
            Но да оставим безупречния ми стил настрана, какво се оказва с прословутия биткойн. Нали беше независим! Извън сисметмата!
            ЗНачи освен: Интернет, електричество, Правителство, то въпросните виртуални чипове зависят и от благоволението И на банките. Невероятна независимост, няма що. Дали ще става по-добре - понеже няма да се досетиш - няма.

            Да видим със златото какво се случва. Имам 3 бонбона в джоба и отивам в Тавекс, Айголд и си взимам една жълтица. Нито ток ми трябва, нито интернет, нито си показвам личната карта. Ако се съмнявам и в тях - произволен златарски магазин в голям град - и пак същото. Работи и в двете посоки - носиш ланеца - излизаш с кешовицата. Имам невероятното удоволствие да познавам златари - и представа си нямаш как се случват нещата. Но спирам дотук и те оставям с най-невероятните виртуални чипове на тая планета - Биткойн. Все пак са точно такова - токени.
            Пак не разбираш за какво ти говоря, аз и инвестиционно злато имам - това отново няма общо със своеволията на банките.

            По твоята логика със златато - ако държавата забрани да го притежаваш и търгуваш от къде ще си го купиш? Не е като да не се е случвало.
            Ако банките наложат лимит за теглене да кажем 1к/месец или ти кажат, че не могат да изпълняват транзакции защото "може да се прекараш" към търговци на злато също ще си купиш с "3 бинки" злато през крив макарон.

            Това за което става дума е, че парите са мои, ако искам ще си ги изтегля и ще ги запаля пред клона. Дали ще си купувам крипто, злато, земя или сладолед не влиза в работата на банкерите.

            Между другото въпреки банките съм на 150% печалба от криптото и имам част която държа. Ама като видях тая тема се сетих и пак запалих, чудя се все пак дали да не ги съдя макар да няма особен смисъл.

            Ще взема да го кача после това писмо да се види колко са прости и нагли.

            Коментар


            • Извинявам се, ако вече е коментирано и в други теми, но кои криптоборси приемат трансфери от Revolut (по-конкретно - в EUR, чрез SEPA)? За някои, например, Kraken, Binance, имат информация на сайтовете си, че Revolut е сред тези, които не позволяват депозиране.

              Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
              ...Револют също има проблеми от мииналата седмица - нито с карта може да се купува, нито да се нареди по сметка. Пак за битстамп става дума. За други ексчейнджи не мога да говоря.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                Тея просто ти правят услуга и те предпазват да не ти изгорят спестяванията, и да не си хвърлиш парите на вятъра. Въпреки че сега не го осъзнаваш, след време ще си им благодарен, че са ти блокирали преводите към крипто-борсите.
                Ами да бяха спрели и преводите към КТБ, разни форекс брокери или сайтове за залагане. Те утре могат да решат, че не ми трябва часовник Ролекс, от гледната точка на много хора, това са пари на вятъра.
                П.П, Фрости, много се стараеш хората да намразят банките и определено ти се отдава

                Коментар


                • Първоначално изпратено от representjah

                  Някой да те спира да си отвориш сметка в друга държава от ЕС? Иди в УК и барклис (примерно) и ще разбереш след втората ти "съмнителна"транзакция какво се случва с акаунта ти. Всички биткойнъри сте милионери, като нищо ще покриеш дори швейцарските изисквания. Можеш и в Китай толкова благоговеете пред него.
                  Пиши ни после да кажеш как е минал процеса.
                  Ти май си се засегнал защото си от търтейте които казах, че скоро ще станат ненужни като редакатор на жълт труд?
                  Това е самата истина за твое съжаление.
                  Какво общо има отварянето на сметки в други държави със своеволието на нашите банки?
                  Или ти е трудно да осмисляш прости концепции?
                  Транзакциите изобщо не са съмнителни тъй като бистамп е лицензирана финансова институция в ЕС.
                  Това е просто произвол на банките и нарушаване основни права гарантирани ми от ЕС.
                  На теб и на другите банкери явно им е трудно да разберат, че това което правят не е законно.

                  Това е като да ти спра тока и да ти кажа като не ти харесва да се изнасяш в нормална държава.
                  Иначе както писах аз съм се оправил отдавна, просто ме дразни отношението им и че трябва да се занимавам с глупости.

                  Mateev Има ли смисъл да се жалвам на арменския поп (бнб)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                    Тея просто ти правят услуга и те предпазват да не ти изгорят спестяванията, и да не си хвърлиш парите на вятъра. Въпреки че сега не го осъзнаваш, след време ще си им благодарен, че са ти блокирали преводите към крипто-борсите.
                    Ти си някакъв банкер и ти, точно със същото сополиво оправдание излизат и те.
                    Не може някакъв умрял банкер/чиновник да ми казва какво ще правя с парите изкари с честен труд и на които съм платил данъци.
                    Те банките скоро ще окапят като вестниците - не им давам повече от 10 години, особено централните банки като пуснат дигитални валути, тия нехранимайковци които искат да ми дават наклон как ще си харча парите ще станат много рязко много ненужни.

                    Нещо за свободно движение на хора и капитали в ЕС да сте чували?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                      Няма официални разпоредби от БНБ за бойкотиране на криптото от страна на банките, или поне аз не знам за такива. Напълно възможно е обаче да е имало някакво устно разпореждане, което разбира се е незаконно. Както и да е - много банки в България бойкотират криптото, но не всички. Специално за Алианц съм ги питал има ли нещо такова, и те ми казаха, че мога спокойно да правя преводи или да получавам такива от криптосайтове. Също така доколкото знам с ePay също няма проблеми.

                      Колкото до Revolut - с него гарантирано няма проблеми, но преминаването през него усложнява живота на трейдера. Тоест пътища има, при това не един, но се създават допълнителни главоболия, допълнителна загуба на време и допълнителни банкови такси.
                      Аз пък мога да кача официално писмо от директор на клон на Алианц в което ми отказват преводи към битстамп. Това още от миналото лято. Това естесвено не ме спря, единственото което направи е да зачеркна банката от тези с които мога да работя.
                      Щях даже да ги съдя, но адвоката каза, че ще ме мотаят с години и ще се измъкнат по някакъв закон за изпиране на пари.

                      Револют също има проблеми от мииналата седмица - нито с карта може да се купува, нито да се нареди по сметка. Пак за битстамп става дума. За други ексчейнджи не мога да говоря.

                      Коментар


                      • Така май в един момент взимаха такса за превод към доставчици на електронни пари.

                        Коментар


                        • Не целя да инвестирам в криптовалути на този етап, просто все повече от инвестиционните посредници предлагат и подобни услуги. Питането ми е по-скоро от тази гледна точка.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                            Тея просто ти правят услуга и те предпазват да не ти изгорят спестяванията, и да не си хвърлиш парите на вятъра. Въпреки че сега не го осъзнаваш, след време ще си им благодарен, че са ти блокирали преводите към крипто-борсите.
                            Целта ми не е да инвестирам в крипто, просто все повече от инвестиционните посредници предлагат и подобни услуги, та питането ми идва по-скоро от тази гледна точка.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от haimana Разгледай мнение
                              Здравейте, в онлайн банкирането виждам следното предупредително съобщение:

                              "Във връзка със зачестилите опити за нареждане на платежни операции, свързани с виртуални валути (криптовалути, биткойни и пр.), обръщаме внимание, че съгласно т. 45 и 46 от Общите условия на "Банка ДСК" АД за предоставяне на платежни услуги, представляващи неразделна част от договора за платежни услуги за физически лица и т. 5.9.1 и 5.9.2 от Общите условия към договори за откриване и обслужване на разплащателни сметки на бизнес клиенти и за предоставяне на платежни услуги по тях, Банката не предоставя платежни услуги, а Клиентът се задължава да не нарежда платежни операции, свързани с виртуални валути, включително, но не само, плащания към платформи за търговия с такива валути.

                              Моля да имате предвид, че ако Банката бъде уведомена или има основателно съмнение да смята, че Клиентът извършва дейности, свързани с виртуални валути или използва сметката за незаконни цели, Банката има право да прекрати незабавно договора и не отговаря за последиците от неизпълнение на задължения на Клиента или трети лица.
                              "

                              Как тълкувате "платформи за търговия с такива валути"? Според васа отнася ли се за платформи като eToro, Revolut etc., чиято основна дейност не е търговия с крипто, но го позволяват?
                              Тея просто ти правят услуга и те предпазват да не ти изгорят спестяванията, и да не си хвърлиш парите на вятъра. Въпреки че сега не го осъзнаваш, след време ще си им благодарен, че са ти блокирали преводите към крипто-борсите.
                              ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение
                                Що просто не си смениш банката? От тази всичко може да се очаква.
                                Аз ползвам предимно Revolut и почти не се занимавам с тукашните банки. Там биткоини се купуват и продвават с две натискания на екрана.
                                Вярно, таксите и спреда са доста високи.
                                Ако друго не се сетиш, прехвърли си парите от банката в Revolut и от там в крипто борсата.
                                Револют НЕ ПРЕДЛАГА купуване на койни. Прочети условията.

                                Коментар

                                Working...
                                X