IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиции Peer to Peer

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от snedev Разгледай мнение


    Благодаря,
    Ползвам и Twino и като цяло съм доволен. Но не ми харесва, че са доста непрорзчна платформа. Това за мен си е доста притеснително. Иначе реалната дойоност не е лоша 8.3%, при 10.3% средна лихва. Понякога има малко cash drag, но се търпи.

    [ATTACH=CONFIG]n3376405[/ATTACH]
    За Бондора, доходностите, които си посочил реалните ли са или обещаните?

    Коментар



    • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

      Много добро представяне! А и на другите няколко платформи. Ако имаш опит с twino, би ли споделил?
      Благодаря,
      Ползвам и Twino и като цяло съм доволен. Но не ми харесва, че са доста непрорзчна платформа. Това за мен си е доста притеснително. Иначе реалната дойоност не е лоша 8.3%, при 10.3% средна лихва. Понякога има малко cash drag, но се търпи.

      Click image for larger version

Name:	6F24B5A0-BC05-441B-8CC9-334ECC72C128.jpeg
Views:	0
Size:	0
ID:	3376405
      www.wavetrader.eu

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Roanoke Разгледай мнение

        Кой оригинатор в Минтос фалира, че съм пропуснал тази информация?
        Eurocent. Ето последната информация по случая - https://blog.mintos.com/latest-update-on-eurocent/

        www.wavetrader.eu

        Коментар


        • Първоначално изпратено от slavo Разгледай мнение

          Аз съм в Mintos от Юли 2017 - засега според техните изчисления 12.80% - залагам само на оригинатори Mogo & ID Finance, тъй като са най-надеждните (стабилен растеж и приходи, достатъчно нови заеми). Един от оригинаторите при тях фалира, така че тези buyback гаранции не са съвсем сигурни.
          Кой оригинатор в Минтос фалира, че съм пропуснал тази информация?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от snedev Разгледай мнение

            Точно така е iuvo не плащат лихва на делфотираните кредити. А иначе повечето Европейски платформи го правят. Затова и Mintos чукнаха 1 милиард евро инвестиции днес и имат на 75,000 инвеститора. А работят от 2015 година. Iuvo имат под 80 милиона и 6000 инвеститора. Вярно е, че работят от година по-малко, но и двете платформи не са много сравними. Едва ли причината е само в това, че са година назад,

            Но пък е добре да се диверсифицират и самите платформи, защото риска от фалит винаги съществува. Особено за тези, които работят на загуба. Аз ползвам 11 платформи в момента. Може да е малко екстремно, но активно си търся и още. Няколко от тях са само с цел проба и с малки суми, но към някои ще добавя още пари.

            10% възвръщаемост в момента е доста висока цел, която трудно се постига. В момента и 6% е десет пъти повече от годишната лихва по 5 годишен депозит

            Пуснах малко цифри за Mintos в блога си. Впечатляващи са - https://www.vivainvest.eu/index.php/...rani-v-mintos/
            Много добро представяне! А и на другите няколко платформи. Ако имаш опит с twino, би ли споделил?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от slavo Разгледай мнение
              Здравейте,

              Това е първия ми пост тук, тъй като отскоро ползвам IUVO, но пък имам опит с другите британски и европейски платформи от известно време. Всичко казано в темата е доста интересно.

              Аз по принцип ползвам високо-рискови стратегии в останалите европейски платформи, но в момента такива не могат да се осъществят в IUVO. Причината е че buy-back гаранцията на оригинаторите не включва начислената лихва по кредитите в началния период (30 или 60 дни съответно). В Mintos например, една от успешните стратегии до преди време беше да се купуват просрочени кредити за по-малко от 60 дни, да се държат докато се изкупят обратно от оригинатора, и да се печели от високата лихва изплатена от датата на купуване до 60тия ден. Това обаче не работи тъй като оригинаторите в IUVO изплащат само главница.

              В момента съм заложил на високорискови HR Румънски кредити с цел събиране на статистическа информация за това каква част от тях минават в default. В идеалния случай IUVO трябва да предоставя тази информация, но в момента на тяхната страница със статистики има само общите инвестирани средства, без никакви данни за възвращаемост и просрочени кредити. Дано скоро публикуват повече.

              Като цяло за мен всичко под 10% възвращаемост в подобни платформи не си заслужава риска, но да видим как ще се развие пазара.
              Точно така е iuvo не плащат лихва на делфотираните кредити. А иначе повечето Европейски платформи го правят. Затова и Mintos чукнаха 1 милиард евро инвестиции днес и имат на 75,000 инвеститора. А работят от 2015 година. Iuvo имат под 80 милиона и 6000 инвеститора. Вярно е, че работят от година по-малко, но и двете платформи не са много сравними. Едва ли причината е само в това, че са година назад,

              Но пък е добре да се диверсифицират и самите платформи, защото риска от фалит винаги съществува. Особено за тези, които работят на загуба. Аз ползвам 11 платформи в момента. Може да е малко екстремно, но активно си търся и още. Няколко от тях са само с цел проба и с малки суми, но към някои ще добавя още пари.

              10% възвръщаемост в момента е доста висока цел, която трудно се постига. В момента и 6% е десет пъти повече от годишната лихва по 5 годишен депозит

              Пуснах малко цифри за Mintos в блога си. Впечатляващи са - https://www.vivainvest.eu/index.php/...rani-v-mintos/
              www.wavetrader.eu

              Коментар


              • Първоначално изпратено от investor4fun Разгледай мнение
                И в Mintos и в Twino при Bay-back ти изплащат и лихвата за периода на просрочие. 60 дни в Mintos и 30 дни в Twino. За съжаление установих, че в Mintos когато продадеш на вторичен пазар не ти изплащат натрупаната лихва за периода от покупката. В Klear напротив при продажба на вторичен пазар ти изплащат и натрупаната лихва. При Twino не разбрах как работи вторичния пазар. Някак кредитите се появяват и не е ясно кои са от първичен и кои от вторичен пазар. До тук резултатите са: Klear-за 4 месеца - 9,5% Mintos-за 3 месеца 11,2% Twino-2 месеца 7,6% (но според мен не го смята коректно тъй като отчита само изплатената лихва, а не начислената, а пък аз кредити под 10% нямам и дефолт нямам). Като стратегия: Klear - всички без А при автоматично инвестиране. Mintos - само 1 месечни с bay-back гаранция и не повече от 15% на оригинатор - автоматично инвестиране по 10 евро на кредит. Twino - само
                1 месечни с bay back гаранция при автоматично инвестиране при не по-вече от 100 евро на кредит. Много трудно ми работи автоматичното инвестиране в Twino понякога пропуска с дни и затова се налага по няколко пъти на ден човек да следи какво става и да дебне за кредити за покупка. Като ликвидност на вторичния пазар: Най-ликвидни Twino - можеш да разпродадеш портфейл от 1000-2000 евро за един ден. При Mintos не мога да определя тъй като не съм тествал масово обратно изкупуване но като гледам факта, че броя на продаваните кредити на вторичния пазар е около два пъти по-голям от броя кредити на първичния пазар ми се струва тегаво ако човек реши да излиза. При Klear портфейл от 2000-4000 лв. може да бъде разпродаден за около седмица, но само ако са с KIP 0% иначе такива с KIP ? или -5,-15,-50% практически не можеш да ги продадеш. Най рискова платформа ми се струва Klear тъй като няма bay-back гаранция.
                Аз съм в Mintos от Юли 2017 - засега според техните изчисления 12.80% - залагам само на оригинатори Mogo & ID Finance, тъй като са най-надеждните (стабилен растеж и приходи, достатъчно нови заеми). Един от оригинаторите при тях фалира, така че тези buyback гаранции не са съвсем сигурни.

                Преди време Mintos имаха 5% кешбек кампания, така че ако ползвам XIRR доходността според моите изчисления е 16% към края на Юли 2018. Не мисля че тази среда ще се запази задълго, но при това положение инвестирането ми в други платформи е по-скоро за разучаване. Не мисля че риска в българските е по-малък а доходността е значително по-ниска.

                Вторичният пазар в Mintos зависи от това какво се продава - ако е без премия мисля че съм успявал за 2-3 дни да продам всичко обявено, но това е информация от лято 2017. Много се променят нещата и постоянно трябва да се следи - това е истината.

                Коментар


                • И в Mintos и в Twino при Bay-back ти изплащат и лихвата за периода на просрочие. 60 дни в Mintos и 30 дни в Twino. За съжаление установих, че в Mintos когато продадеш на вторичен пазар не ти изплащат натрупаната лихва за периода от покупката. В Klear напротив при продажба на вторичен пазар ти изплащат и натрупаната лихва. При Twino не разбрах как работи вторичния пазар. Някак кредитите се появяват и не е ясно кои са от първичен и кои от вторичен пазар. До тук резултатите са: Klear-за 4 месеца - 9,5% Mintos-за 3 месеца 11,2% Twino-2 месеца 7,6% (но според мен не го смята коректно тъй като отчита само изплатената лихва, а не начислената, а пък аз кредити под 10% нямам и дефолт нямам). Като стратегия: Klear - всички без А при автоматично инвестиране. Mintos - само 1 месечни с bay-back гаранция и не повече от 15% на оригинатор - автоматично инвестиране по 10 евро на кредит. Twino - само
                  1 месечни с bay back гаранция при автоматично инвестиране при не по-вече от 100 евро на кредит. Много трудно ми работи автоматичното инвестиране в Twino понякога пропуска с дни и затова се налага по няколко пъти на ден човек да следи какво става и да дебне за кредити за покупка. Като ликвидност на вторичния пазар: Най-ликвидни Twino - можеш да разпродадеш портфейл от 1000-2000 евро за един ден. При Mintos не мога да определя тъй като не съм тествал масово обратно изкупуване но като гледам факта, че броя на продаваните кредити на вторичния пазар е около два пъти по-голям от броя кредити на първичния пазар ми се струва тегаво ако човек реши да излиза. При Klear портфейл от 2000-4000 лв. може да бъде разпродаден за около седмица, но само ако са с KIP 0% иначе такива с KIP ? или -5,-15,-50% практически не можеш да ги продадеш. Най рискова платформа ми се струва Klear тъй като няма bay-back гаранция.
                  Last edited by investor4fun; 31.08.2018, 18:01.

                  Коментар


                  • Здравейте,

                    Това е първия ми пост тук, тъй като отскоро ползвам IUVO, но пък имам опит с другите британски и европейски платформи от известно време. Всичко казано в темата е доста интересно.

                    Аз по принцип ползвам високо-рискови стратегии в останалите европейски платформи, но в момента такива не могат да се осъществят в IUVO. Причината е че buy-back гаранцията на оригинаторите не включва начислената лихва по кредитите в началния период (30 или 60 дни съответно). В Mintos например, една от успешните стратегии до преди време беше да се купуват просрочени кредити за по-малко от 60 дни, да се държат докато се изкупят обратно от оригинатора, и да се печели от високата лихва изплатена от датата на купуване до 60тия ден. Това обаче не работи тъй като оригинаторите в IUVO изплащат само главница.

                    В момента съм заложил на високорискови HR Румънски кредити с цел събиране на статистическа информация за това каква част от тях минават в default. В идеалния случай IUVO трябва да предоставя тази информация, но в момента на тяхната страница със статистики има само общите инвестирани средства, без никакви данни за възвращаемост и просрочени кредити. Дано скоро публикуват повече.

                    Като цяло за мен всичко под 10% възвращаемост в подобни платформи не си заслужава риска, но да видим как ще се развие пазара.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Kire Разгледай мнение

                      Цифрата, която виждаш на таблото си в iuvo е просто осреднен лихвен процент на портфейла, за разлика от Klear например. Ако ти трябва реалната доходност - трябва сам да смяташ XIRR.
                      Определено не говоря за цифрата на таблото, а за XIRR, сметнат на база данните за 2 години свалени в Excel. Той си има функции за смятане на XIRR и директно работи с данните, които си сваляш от iuvo. Този калкулатор е меко казано неудобен за повече от няколко транзакции.
                      www.wavetrader.eu

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                        На какви кредити залагаш в двата случая?
                        Най общо над 12%тни кредити, като избягвам Easycredit заради ниските им лихви.
                        Ето нещо полезно за смятане на реалната доходност, за който го мързи да смята с Excel -

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kire Разгледай мнение
                          Аз от началото на годината имам Iuvo в левове - пробвах различни стратегии, реалната доходност е 6,43%, от 2 месеца направих и в евро и там гони 10%.
                          На какви кредити залагаш в двата случая?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kire Разгледай мнение

                            Цифрата, която виждаш на таблото си в iuvo е просто осреднен лихвен процент на портфейла, за разлика от Klear например. Ако ти трябва реалната доходност - трябва сам да смяташ XIRR.
                            Както става ясно в постовете по-долу, ние това се опитваме да правим. Демек не лежим на техните проценти, а се опитваме да смятаме реално. Трудността идва, че iuvo не дава баланс в началото и края на определен срок (защо ли...). Аз си правя екранни снимки и така смятам реалната доходност. Twino дава извлечение от първо до крайно число на месеца, но ако се внася на неравномерни интервали като мен, това не е показателно. Чакам да натрупам поне година статистическа информация, че да мога да кажа аргументирано мнение. Но засега доходността ми в двете платформи се движи около 11%.

                            Коментар


                            • Аз от началото на годината имам Iuvo в левове - пробвах различни стратегии, реалната доходност е 6,43%, от 2 месеца направих и в евро и там гони 10%.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от snedev Разгледай мнение

                                Само се чудя дали това, че процента в iuvo е над 11 е по техни сметки или по реална доходност и какък преиод, тъй като при мен за 2 години реалната доходност е около е малко над 8%. Вярно е, че ползвам консервативна стратегия, но все пак разликата е значителна?
                                Цифрата, която виждаш на таблото си в iuvo е просто осреднен лихвен процент на портфейла, за разлика от Klear например. Ако ти трябва реалната доходност - трябва сам да смяташ XIRR.
                                Last edited by Kire; 24.08.2018, 21:46.

                                Коментар

                                Working...
                                X