IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиции Peer to Peer

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение
    Тази ми е една от любимите. Специално продукта й Bondora Go&Grow е едно от най-добрите предложения за начинаещи инвеститори в P2P. Вярно, че доходността от 6.75% не е от най-високите, но е съвсем конкретна не изисква стратегии и има незабавна ликвидност. Прилича на високодоходен безсрочен депозит..Без гаранцията, разбира се!
    Първата статия, която написах на блога ми беше точно за Bondora Go&Grow. Който му е интересно има подробности на линка.
    Алтернатива на депозит с лихва от 6,75%, внасяне и теглене без ограничения. Подходящ за инвеститори без опит. Няма необходимост от управление на парите.
    www.wavetrader.eu

    Коментар


    • https://www.investor.bg/biudjet-i-fi...rlfix=1&adurl=

      Коментар


      • Реших да направя детайлно описание на личната ми инвестиционна стратегия в iuvo, която използвам малко повече от 6 месеца и устойчиво дава над 14% нетна годишна доходност в евро и малко над 9.5% в лева. Доста е необичайна и предполагам, че може да е интересна на онези, които инвестират на тази P2P платформа.
        Инвестиционна стратегия, даваща над 14% доходност в iuvo, реализирана с портфейли за автоматично инвестиране. Максимална доходност без силно повишен риск.
        www.wavetrader.eu

        Коментар


        • Определено P2P са алтернатива. В света на инвестициите няма доходност без риск. Но пък парите са като деца, имаш ли ги искат гледане. Ако някой се интересува също , но на лични мога да споделя опит в платформи в които инвестира и snedev . За да се избегне определн риск , може да с езапочне с малка сума , да се опитат нещата. И в началото, незаависимо какво е - опитвайте с актив, който ако загубите, няма да пострада личния Ви комфорт и този на семейството. Успех !

          Коментар


          • В iuvo са направили подобрения в справките и възможностите за депозиране. Появила се и възможност за депозиране с Trustly. За съжаление в определени случаи Trustly изобщо не работи (поне при мен) и е изгодно само при малки суми - под 50 евро.
            Важните за инвеститорите подобрения като приоритети на автоинвестирането и служебна бележка за дохода още ги чакаме.
            iuvo подобри справките. Предлага нови възможности за депозиране с Trustly, но таксата от 2.3% е твърде висока. По-изгодно е с Paysera и Revolut.
            www.wavetrader.eu

            Коментар


            • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

              Ще се нароят масово такива платформи, после нови и нови оргинатори.
              В Китай ли бяха изгърмели колко такива платформи бях чел преди време. И тук ще има такива.
              В Китай е малко по-различно - там това не са платформи, а схеми за измама, работещи с благословията на правителството и мафията. Изобщо не е случайно, Затворени са няколко стотин платформи от около общо 3400! От тях почти хиляда имат проблеми. Това не е нормално, не мисля, че ше останат повече от 200 за държава като Китай.

              В Европа ги има от 10 години и са по-малко от 100. Най-много - 23 са в UK, от където през 2005 започва този бизнес модел, За 13 години има фалирали 3 платформи и един оригинатор. Не е лошо предвид, че само в САЩ от 2008-2012 са фалирали 464 банки и нито една P2P платформа За сравнение за предишния 5 годишен период от 2004-2008 са фалирали само 10 банки. Интересното е, че първата платформа в UK - Zopa получи банков лиценз в началото на декември. Доста от платформите (и двете български) са лицензирани (някои от цели 3!) европейски регулатора, така че вероятността да се окажат Поци схеми е почти нулева.
              www.wavetrader.eu

              Коментар


              • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                Snedev доходноста за момента е горе долу ок, но илище падне порадитова че ще отпускат на по ниски лихви след време или ще започнат да гърмят кредити което ще докара 1-5 в най добрия случай. Ти толкова ли ти е зле представянето по борсите че всячески се опитваш да популяризираш тия платформи.
                Или ще стане нещо друго или няма да стане, или ще се окаже, че е малко по-друго Доста точен анализ

                Представянето на БФБ ми е добре като за нея около -9% за годината. За щастие имвестициите там са под 5% от портфейла ми. Чуждите акции са доста по-добре малко над 9.5%, а те са малко над 25% от портфрйла ми, но ги намалям постепенно, тъй като смятам, че пазара започва да пада. P2P са ми най-добре - малко над 11% и там увеличавам дела от портфейла, който е почти 25% в момента. Инвестициите в имоти са донесли малко над 8% само от наеми (не отчитам повишението на цените) и са около 35% от портфейла.

                Популяризирам P2P, защото смятам, че са добра инвестиция, която е малко позната, не отричам никоя друга инвестиция и както се вижда P2P платформите съвсем не са нито единствените, нито най-голямата част от портфрйла ми.
                Last edited by snedev; 17.12.2018, 23:34.
                www.wavetrader.eu

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Bobacho Разгледай мнение

                  Доходността падна вече. На Twino гарантираните заеми с 8% доходност от околко месец. Преди бяха 10%. Въпреки това не е изключени цялата тази
                  P2P работа да се окаже една голяма Понци схема.
                  Ще се нароят масово такива платформи, после нови и нови оргинатори.
                  В Китай ли бяха изгърмели колко такива платформи бях чел преди време. И тук ще има такива.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                    Snedev доходноста за момента е горе долу ок, но илище падне порадитова че ще отпускат на по ниски лихви след време или ще започнат да гърмят кредити което ще докара 1-5 в най добрия случай. Ти толкова ли ти е зле представянето по борсите че всячески се опитваш да популяризираш тия платформи.
                    Доходността падна вече. На Twino гарантираните заеми с 8% доходност от околко месец. Преди бяха 10%. Въпреки това не е изключени цялата тази
                    P2P работа да се окаже една голяма Понци схема.

                    Коментар


                    • Snedev доходноста за момента е горе долу ок, но илище падне порадитова че ще отпускат на по ниски лихви след време или ще започнат да гърмят кредити което ще докара 1-5 в най добрия случай. Ти толкова ли ти е зле представянето по борсите че всячески се опитваш да популяризираш тия платформи.

                      Коментар


                      • Ок мерси

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                          И все пак докато влизат повече пари нещата са добре. Но те не могат да влизат безкрайно. Какво ще стане като няма ликвидност и ако приемем че има оргинатори които приключат дейност. Няма гаранционни фондове. Няма ЦБ. Ако искам да изляза от инвестицията си какво ще правя, ще чакам всеки месец вноската по кредите ли.
                          ​​​​
                          По принцип си прав, че "все пак докато влизат повече пари нещата са добре" Това важи за абсолютно всички инвестиции - борса, имоти, земеделска земя и т.н... Спрат ли да влизат пари ликвидността изчезва и цената започва да пада. При кредитите не е точно така
                          Не оригинаторите осигуряват ликвидност, а инвеститорите. Има си вторичен пазар (нещо като борса), на който можеш да продадеш кредитите, в които си инвестирал преди падежа им. Там може да продаваш по номинал, с надценка или с отстъпка. В момента се продава много лесно по номинал, а дори и с малка надценка, но ако ликвидността изчезне може да се наложи да продаваш с отстъпка и да се разделиш с част от печалбата - също като на борсата.

                          Ако искаш да не зависиш от ликвидността на вторичния пазар, може да използваш стратегия с краткосрочни кредити (примерно до 3 месеца) спокойно може да си чакаш вноските по кредитите. Аз лично инвестирам на iuvo само в кредити до 3 месеца със седмични вноски. Нямам проблем да изчакам 3 месеца - не държа пари, които да са ми спешни.

                          Понеже виждам, че си падаш по регулациите ще ти кажа, че всички оригинатори са регулирани от централната банка на съответната държава, в която отпускат кредити. Иначе те просто не могат да извършват такава дейност. Примерно Easy Credit, Viva Credit са регулирани. Много от платформите също са регулирани - и българските iuvo и klear. Но ако се замислиш, какво като са регулирани? Значи само, че не са някакви мошеници и толкова. Нищо повече. Всички фалирали банки също бяха и регулирани и лицензирани и надзиравани... Всеки бизнес може да фалира. Регулациите не са панацея и не са гаранция.

                          За намаляване на рисковете се използва диверсификация - инвестираш минималното възможно в един кредит, използваш няколко оригинатора и няколко платформи. Не е сложно.

                          Ако разбира се имаш притеснения - не инвестирай! Никой не те задължава. Ако не ти е проблем да имаш 0.1% доходност годишно и над 3% инфлация - не е проблем. Ще ти е спокойно, защото знаеш, че кораба потъва нормално и регулирано И има гаранционен фонд, който макар и празен след КТБ е взел над 90% от парите си на заем, но с тях може да покрие депозитите на някоя малка банка извън Топ 10.

                          Всяка инвестиция носи риск. Въпроса е какъв точно е той и какво правиш да го намалиш. Но пък има добра доходност, която си заслужава риска (за мен! за теб ти си решаваш ) Например най-близкото до депозит и най-сигурно за мен в момента е Bondora Go&Grow, но доходността е само 6.75%. Не е малка, защото реално нищо не правиш и не се занимаваш и можеш да си получиш парите на следващия ден и доходността е много по-добра от депозит, но гаранционен фонд няма! Ей тук е описано - https://www.vivainvest.eu/alternativ...-visoka-lihva/

                          На същата платформа Bondora, но с продукта им Portfolio Pro и активно управление аз постигам 15%, но ако парите ми потрябват ще излизам с месеци, а и има хора, които реализират загуби. Така, че за всеки влак си има пътници. Важното е да си определиш поносимостта към риска, защото той винаги (абсолютно винаги!) съществува, каквито и гаранции да има. Ако имаш интерес към P2P инвестиране има доста материал на блога ми, както и във facebook групата към него.
                          Алтернатива на депозит с лихва от 6,75%, внасяне и теглене без ограничения. Подходящ за инвеститори без опит. Няма необходимост от управление на парите.
                          Last edited by snedev; 14.12.2018, 11:22.
                          www.wavetrader.eu

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                            И все пак докато влизат повече пари нещата са добре. Но те не могат да влизат безкрайно. Какво ще стане като няма ликвидност и ако приемем че има оргинатори които приключат дейност. Няма гаранционни фондове. Няма ЦБ. Ако искам да изляза от инвестицията си какво ще правя, ще чакам всеки месец вноската по кредите ли.
                            ​​​​
                            Рисковете на професията - то затова доходността е 10-12%. Ако искаш гаранционни фондове и ликвидност - скоро ми предлагаха промоционален депозит в ДСК с 0.01% годишна лихва.
                            Не знам защо смяташ, че трябва да влизат постоянно пари в системата. В голямата си част просто се въртят едни и същи пари. Повечето от тези кредити са бързи - месец-два и парите пак се завъртат, със съответната лихва. Това не е депозит. Това е високо-рискова инвестиция. Смятай го като много високи рискови облигации.
                            Решил си, че е пирамида. Не знам защо продължаваш да настояваш за още обяснения. Като няма ликвидност - няма кой да ти купи обратно заемите на вторичен пазар и седиш и чакаш вноските. Същото е при кризи и на борсите - или продаваш с голяма отстъпка или стискаш и се надяваш. Нищо по-различно.

                            Коментар


                            • И все пак докато влизат повече пари нещата са добре. Но те не могат да влизат безкрайно. Какво ще стане като няма ликвидност и ако приемем че има оргинатори които приключат дейност. Няма гаранционни фондове. Няма ЦБ. Ако искам да изляза от инвестицията си какво ще правя, ще чакам всеки месец вноската по кредите ли.
                              ​​​​

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

                                Да долу горе се изяснява.
                                Но за да ги изкупи обратно тези кредити които не се изплащат, той трябва или да има пари които да ги обезпечават или да разчита на нови вноски на нови инвесритори. Нали така. Докато има нови инвеститори нещата са ОК. Но ако започнат да теглят пари, да не се погасяват кредити може би ще е проблем.
                                Ако оргинатора не го е грижа за парите които е раздал и приключи дейност кой го регулира него. Всички оргинатори заделят ли някакви суми в някакъв вид гаранционен фонд както е при банките?
                                Гаранционни фондове няма, това са небанкови финансови институции. Оригинатора никой не го регулира, това е и основния риск на това инвестиране. Трябва да се внимава от кой се купува. За да се запази общ интереса всеки оригинатор има skin in the game, тоест част от сумата по кредита си остава за него,така че да има стимул да събира парите. Разбирам, че биеш към пирамидална структура, но поне при читавите оригинатор парите за изкупуването идват от разликата между реалната лихва, която кредитополучателя плаща - обикновено 50% и повече - и това, което ти получавш - 8-12%. Така хем поделят риска, хем си печелят голяма лихва за тях. Отделно повечето не се финансират изцяло по този начин, а само част от заемите или в пикови периоди като сега преди Коледа. Много по-бързо и лесно отколкото да търсиш заеми от банки или пък облигации. Да не говорим, че има такива оригинатори, които посмъртно няма как да издадат облигации на нормални цени. Разни от Африка и други екзотики. Мого, които са едни от най-читавите обаче си пуснаха облигация на 9% и си изтеглиха много от заемите от минтос.
                                Обаче забелязвам една странна закономерност. Заемите от по-скапаните държави, разбирай Русия, Казахстан, Африка и т.н. Се представят много по-добре от белите държави. Така е поне в twino (Дания), бондора (Испания) и в минтос за някои определени държави. Преди, когато бях купил почти само обезпечени с имущество заемки от Мого дефолта беше около 20%, сега съм пълен с някакви африкански и дефолта е около12%, при все че нямат обезпечение. Предполагам особености на събирачите на заеми...
                                Last edited by new_investor; 13.12.2018, 20:53.

                                Коментар

                                Working...
                                X