Първоначално изпратено от ravnovesie
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Как функционира процесът по създаване на нови пари в България?
Collapse
X
-
Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.
-
Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
Е и какво ако публикуваха? Ти щеше ли да вярваш ако ги публикуваха тези данни? Да не говорим че самият показател "капиталова адекватност' е толкова измислен че няма и накъде повече. Например рисковия коефициент при вземания от други финансови институции защо е нула а при корпоративните облигации е 100%? Това според мен трябва да зависи от конкретната икономическа обстановка например
Коментар
-
Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнениеГледам в някои държави като Великобритания няма минимални изискуеми резерви. Окей, там банките ако си увеличават капитала могат да правят повече кредити. Но в САЩ има, макар и доста ниски минимални изискуеми резерви.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
Това не го разбирам. Федът контролира лихвата, при която една банка дава на заем резерви във Феда на друга банка (federal funds rate). Ако тези резерви са ирелевантни тогава какво контролира Федът?Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
Това не го разбирам. Федът контролира лихвата, при която една банка дава на заем резерви във Феда на друга банка (federal funds rate). Ако тези резерви са ирелевантни тогава какво контролира Федът?
Да даваш пари на банка е рисков бизнес. Да даваш пари на правителството далеч не толкова. Така ако имаш да кажем от милион или дори 100 000 сводни нагоре имаш избор. Дали да ги дадеш на банка на депозит или дали да си купиш ДЦК. Така всъщност ФЕД влияе на лихвите по депозитите, като влияе на ДЦК. И това влияение е много по пряко отколкото на кредитирането през даване пари на заем на банки.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеКапиталова адекватност е друго нещо. То не стои в баланса. И за огромно мое съжаление БНБ крие данните за капитаедна бловата адекватност на банките ни като държавна тайна. Това и една от причините аз да нямам ама никаква вяра нито в БНБ, нито в банките ниАкъл ми дай, пари сам ще си спечеля.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеБанките са в бизнеса с риска. Също като застрахователите. И банките и застрахователите печелят ако продават риска скъпо и купуват риска евтино. При засттрахователите това са премиите по застраховките спрямо платените обезщетения. При банките са лихвите по кредитите, спрямо лихвите по депозитите + загубите от невърнатите кредити. Централната банка контролира реално лихвите по депозитите, тъй като ДЦК тата са алтернатива на депозитите. По този начин централната банка може да прави кредитирането по привлекателно или не, според цената която слага на риска, който банките плащат.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
Възможно е отсега нататък банките за винаги да имат огромни излишни резерви и нещата никога да не се върнат на положението от преди кризата
- 1 like
Коментар
-
Банките са в бизнеса с риска. Също като застрахователите. И банките и застрахователите печелят ако продават риска скъпо и купуват риска евтино. При засттрахователите това са премиите по застраховките спрямо платените обезщетения. При банките са лихвите по кредитите, спрямо лихвите по депозитите + загубите от невърнатите кредити. Централната банка контролира реално лихвите по депозитите, тъй като ДЦК тата са алтернатива на депозитите. По този начин централната банка може да прави кредитирането по привлекателно или не, според цената която слага на риска, който банките плащат.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеЗабрави тези глупости за екстра резервите - това е тотално неадекватен показател. Те са просто успокоение за лаици че ЦБ контролира банките. Паричното предлагане се контролира чрез капиталовата адекватност.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеБанката работи с чужди пари и то не само твоите.
Както казах парите са имагинерна величина и поне що се отнася до банките те почти си ги измислят от въздуха, особено ако има доверие към тях.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеБанката работи с чужди пари и то не само твоите. Нейните кредити не са ограничени от парите които стоят в нея, или от парите които и дава централната банка, а от капиталовата и адекватност. Ако ти и върнеш твой кредит с твой депозит моментално и вдигаш капиталовата адекватност. Колкото по-рисков ти е бил кредита, с толкова повече и вдигаш адекватността. И тя ведннага може пак да кредитира. Ликвидността ПОЧТИ никога не е проблем за банките. Както казах парите са имагинерна величина и поне що се отнася до банките те почти си ги измислят от въздуха, особено ако има доверие към тях. Капиталовата адекватност от друга страна е почти винаги проблем особено ако банката иска да расте.
Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнениеКакто казах парите са имагинерна величина и поне що се отнася до банките те почти си ги измислят от въздуха, особено ако има доверие към тях.
Коментар
Коментар