Междувременно от миноритарния собственик на КТБ – ВТБ, беше заявен интерес за водене на разговори с БНБ за подкрепа на КТБ. /БЛИЦ
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Мнения и впечатления КТБ и предлаганите депозити
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнениеМи прочети закона там пише
Раздел VIII.
Специален надзор при опасност от неплатежоспособност
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 115. (1) За да се оздрави банка, при която е налице опасност от неплатежоспособност, БНБ може да постави тази банка под специален надзор.
(2) Опасност от неплатежоспособност на банка е налице, когато:
1. отношението й на общата капиталова адекватност е под определеното минимално равнище, или
2. ликвидните активи на банката по преценка на БНБ няма да бъдат достатъчни, за да може банката да изпълнява задълженията си в деня на тяхната изискуемост, или
3. банката не е изпълнила в срок едно или повече изискуеми задължения към своите кредитори.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2014 г.) Срокът на специалния надзор не може да надхвърля 6 месеца. Ако преди прилагането на тази мярка са били назначени квестори по реда на чл. 103, ал. 2, т. 22, 6-месечният срок тече от датата на назначаване на квесторите.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 116. (1) В случаите по чл. 115, ал. 1 БНБ поставя банката под специален надзор, като:
1. назначава квестори, ако такива не са били назначени преди това, и определя техните правомощия;
2. определя срока и условията на специалния надзор.
(2) В случаите по ал. 1 БНБ може да:
1. намали лихвите по задълженията на банката до средния им пазарен размер;
2. спре за определен срок изцяло или частично изпълнението на всички или на някои от задълженията й;
3. ограничи дейността й изцяло или частично;
4. определи условия и допълнителни изисквания относно реда за разпореждане с имуществото на банката;
5. разпореди принудително увеличаване на капитала, включително като лиши досегашните акционери от право да участват в увеличаването;
6. отстрани от длъжност членовете на съвета на директорите, съответно на управителния и на надзорния съвет;
7. лиши временно от право на глас акционери, притежаващи пряко или косвено повече от 10 на сто от акциите с право на глас, ако с дейността или с влиянието си в управлението на банката са навредили на нейната надеждност или сигурност;
8. разпореди принудително намаляване на акционерния капитал на банката с размера на натрупаната от банката загуба.
(3) Подлежащите на вписване обстоятелства по ал. 1 и 2 се вписват в търговския регистър по искане на БНБ.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 117. (1) Принудително намаляване на акционерния капитал се прилага, при условие че натрупаната от банката загуба не може да бъде покрита от резервите с общо предназначение, включително от неразпределените печалби от минали години.
(2) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 8 едновременно с намаляването на капитала се взема решение за увеличаване на капитала по реда на чл. 203 от Търговския закон. В този случай акционерите на банката губят правото по чл. 194, ал. 1 и 2 от Търговския закон на придобиване на съответна на техния дял преди увеличаването част от новите акции.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 118. (1) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 5 или 8 БНБ може да разпореди увеличаването на капитала да бъде извършено под условие, че новите акции ще бъдат придобити от Фонда за гарантиране на влоговете в банките или от одобрени от БНБ финансови институции.
(2) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 8 новите акции се придобиват по номинална стойност. В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 5 новите акции се придобиват по емисионна стойност. Емисионната стойност се определя, като собственият капитал по баланса на банката се раздели на броя акции в капитала й и се спазва изискването на чл. 176, ал. 2 от Търговския закон.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2009 г., в сила от 31.03.2009 г.) Когато Фондът за гарантиране на влоговете в банките участва в увеличаването на капитала на банка по реда на ал. 1, одобрение на БНБ по чл. 28 не се изисква.
(4) Когато БНБ е разпоредила увеличаване или намаляване на капитала на банка, квесторът упражнява правомощията на общото събрание и определя условията, реда и сроковете за записване на акции и извършване на вноските. В тези случаи редът за увеличаване и намаляване на капитала, предвиден в устава на банката, не се прилага.
(5) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 7 размерът на притежаваните акции от лишения от право на глас акционер не се взема предвид при изчисляване на необходимия кворум за провеждане на общото събрание на акционерите и за вземане на решения от това събрание.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 119. (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2011 г.) Нищожни са действията и сделките, извършени от банката в нарушение на чл. 116, ал. 2, т. 1 - 4 след обявяването в търговския регистър на решението на БНБ.
(2) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 2 изпълнителните производства, включително производствата по изпълнение по реда на Закона за особените залози срещу имуществото на банката, се спират.
(3) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 2 е разрешено:
1. изпълнението на задължения, възникнали от платежни нареждания, приети за сетълмент от банката преди поставянето й под специален надзор;
2. изпълнението на нареждания за плащания, произтичащи от упражняването на права или изпълнението на задължения по споразумения за финансови обезпечения, ако нарежданията са дадени преди или на датата на поставяне на банката под специален надзор или ако насрещната страна по обезпечението докаже, че не е знаела за поставянето на банката под специален надзор;
3. извършването на нетиращи операции чрез платежна система;
4. изпълнението на парични задължения, свързани с издръжката на банката или възникнали след датата на специалния надзор в резултат на правни сделки и действия, извършени от квесторите и необходими за оздравяването на банката.
(4) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 2 и за периода, за който БНБ е упражнила това правомощие, се смята, че банката не е в забава относно изпълнението на паричните задължения, чието изпълнение е спряно.
(5) В случаите по чл. 116, ал. 2, т. 2 банката не носи имуществена отговорност за неизпълнението на задълженията, чието изпълнение е спряно със специалния надзор. През времето на специалния надзор не текат лихви за забава и неустойки относно паричните задължения на банката, чието изпълнение е спряно, а договорните лихви върху такива задължения се начисляват, но се заплащат след вдигане на специалния надзор.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 120. (1) Квесторите при специален надзор имат правомощията по раздел VII и по този раздел, освен ако в акта на БНБ за назначаването им е предвидено друго.
(2) Квесторите при специален надзор могат да:
1. спрат изпълнението на решения, взети от общото събрание или от управителните органи на банката;
2. прекратят без предизвестие договори, сключени преди налагането на специалния надзор, без банката да дължи обезщетение в случаите, когато тези договори са неизгодни за банката и клаузите им се отклоняват от действащите пазарни условия.
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 121. В едномесечен срок от назначаването им квесторите при специален надзор представят на БНБ счетоводен отчет и доклад за текущото състояние на банката. Те могат да предлагат и вземането на мерки по чл. 103, ал. 2.
Раздел IX.
План за преструктуриране на банка (Нов - ДВ, бр. 27 от 2014 г.)
[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Чл. 121а. (Нов - ДВ, бр. 27 от 2014 г.) (1) Българската народна банка изготвя план за контролирано преструктуриране на всяка банка, лицензирана в Република България, който може да бъде приложен, ако банката изпадне във финансови затруднения.
(2) Плановете за преструктуриране се актуализират периодично и отчитат влиянието, което би имала несъстоятелността на конкретната банка във връзка с нейния пазарен дял, бизнес модел или взаимовръзката й с другите пазарни участници върху финансовите пазари като цяло, другите банки и условията за тяхното финансиране.
(3) Банките предоставят на БНБ в съответствие с принципа на пропорционалност информацията, необходима за изготвянето на надеждни планове, които съдържат варианти за преструктуриране на съответната банка.
Коментар
-
Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнениеКТБ поиска надзор от БНБ заради опасност от неплатежоспособност
http://www.blitz.bg/news/article/274667
Хмммм, мазалото продължава Моля някой по-компетентен да разясни на практика какво означава тази стъпка - че искат да успокоят вложителите или че са го загазили?
Коментар
-
БНБ постави КТБ под специален надзор
http://www.blitz.bg/news/article/274669
Тодоров ме изпревари Сега ще я купува някой или държавата ще налива, предстои да видим...Last edited by andy2000; 20.06.2014, 13:47.
Коментар
-
Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнениеКТБ поиска надзор от БНБ заради опасност от неплатежоспособност
http://www.blitz.bg/news/article/274667
Хмммм, мазалото продължава Моля някой по-компетентен да разясни на практика какво означава тази стъпка - че искат да успокоят вложителите или че са го загазили?
Прочети повече на: http://profit.bg/news/BNB:-KTB-prekr...id-124609.html
Коментар
-
КТБ поиска надзор от БНБ заради опасност от неплатежоспособност
http://www.blitz.bg/news/article/274667
Хмммм, мазалото продължава Моля някой по-компетентен да разясни на практика какво означава тази стъпка - че искат да успокоят вложителите или че са го загазили?Last edited by andy2000; 20.06.2014, 13:40.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vinkel Разгледай мнениеСамо че при предсрочното теглене изгубиха лихвата
Коментар
-
Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнениеРазнасяха едни поръчки на определени хора за истинско действие говоря
Коментар
-
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнениеЧе те не действаха ли до сега???
Коментар
-
Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнениеВреме е КФН-то и прокуратурата да действат,ама нейсе...
Коментар
-
http://www.blitz.bg/news/article/274650
Поне платените журналя сменят снимките на опашките. Интересното е,че що годе нормалните медии вече спряха, след като стана ясно, че всичко е пушилка и след официалните становища на БНБ,КФН,АББ и КТБ, обаче медиите на младежа продължават да мелят.Време е КФН-то и прокуратурата да действат,ама нейсе...
Коментар
-
Първоначално изпратено от oiling the gears Разгледай мнениеТова с ПИБ е градска легенда - отново резултат на безуспешения опит да се фалира една банка. Знам от достоверни източници, че тогава бяха изтеглени около 200 млн. в рамките на 4 дни. След това всичко се върна при тях за по малко от месец. Така ще бъде и тук.
Коментар
Коментар