IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да си купя акции?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Импе- отговорът ти бе изчерпателен.Той питаше как да си купи акции,а не какви да са.

    Коментар


    • growth - човекът зададе конкретен въпрос, а тука разни го пращат в Била и на Женският пазар. Това е чиста проба подигравка с човек, който нищо лошо не ви е направил, нито някак ви е обидил.
      Не знам дали аз съм ти смешен, но ти на мен си ми анонимник в тоя форум. И да - мога да му обясня как да подбира качествени акции или да му кажа направо какво да купи, без да го засипвам със сложна терминология и да го плаша по тоя начин. Впрочем това го забелязах и навремето в университетът - идва първо да ни преподава някакво жалко асистентче и ни засипва с неразбираеми термини, така че се изприщвахме от страх, след него идваше старият професор, често известен и уважаван и извън пределите на България (когото посрещахме със страх, убедени, че на него вече НИЩО няма да му разберем) и се оказваше, че той говори и обяснява всичко на съвсем нормален човешки език !!!
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Има много свестни както и от другите.А Импа ,това е начин на изразяване а не мерене на патлак.Лично аз от тук съм получил доста добронамерено инфо.[/quote]

        Коментар


        • Re: Как да си купя акции?

          Първоначално изпратено от Императорът
          Първоначално изпратено от largo
          kak da si kupq akcii
          Ларгов - намираш си инвестиционен посредник (много са), правите договор, даваш му кинти и му казваш какво да ти напазарува... няма нищо сложно и страшно - по-важният въпрос езнаеш ли какво да пазаруваш и дали си психически подготвен да се пробваш? Но ако си навит, желая ти успех.... :-)

          Срам за всички, които се подиграват на човекът !!! И като гледам - правят се на отворени все разни новобранци, дето в тоя форум нямат и 100 постинга !!! Кога ви порастнаха пишлетата, бе, чек.джии !!!
          Eх че си ми смешен. Ние чек.джии, не подвеждаме потенциалният инвеститор все пак, както го правиш ти? Щом ти толкова голем патлака що не му обясниш следните по важни въпроса на човека:
          - какво е това акция и какви права и произтичат от нея?
          - какво е това фондова борса и как функционира?
          - какво е това животно инвестиционен посредник, как работи и т.н?
          - как да си изчисли изискуема норма на възвращаемост?
          - какво означава понятието "риск" и как се измерва?!!
          - как да си определи капиталовата алокация?
          - как да си изготви инвестиционна политика?
          - какви техники за селекция на акции, облигации и други инвестиционни инструменти да използва? например картини, злато и т.н?
          - на кои пазари да инвестира, развити, развиващи се. В какви отрасли да инвестира.?
          - защо се използват технически и фундаментални анализи?
          - какви техни за портфелиране да прилага ------- Хари ......... т.н Други, много други.

          И не на последно място ти с големия патлак, що направо не му кажеш на момчето какво да си купи?
          ... и още много други неща, но смята да си ги запазя за себе си

          А аз си мислех, че тук пишещите, все пак притежават някаква, дори минимална инвестиционна култура.

          Коментар


          • Re: Как да си купя акции?

            Първоначално изпратено от largo
            kak da si kupq akcii
            Ларгов - намираш си инвестиционен посредник (много са), правите договор, даваш му кинти и му казваш какво да ти напазарува... няма нищо сложно и страшно - по-важният въпрос езнаеш ли какво да пазаруваш и дали си психически подготвен да се пробваш? Но ако си навит, желая ти успех.... :-)

            Срам за всички, които се подиграват на човекът !!! И като гледам - правят се на отворени все разни новобранци, дето в тоя форум нямат и 100 постинга !!! Кога ви порастнаха пишлетата, бе, чек.джии !!!
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mitkodotcom
              Всички български форуми страдат в една или друга степен от синдрома "Аз съм Велик, всички останали са тъпи", но обикновено тази болест отшумява, когато възрастта на участниците надскочи 25. Човек очаква във финансовите форуми средната възраст да е по-голяма, но явно не е... Това само по себе си е странно, но да не се отклоняваме.

              Макар да съм абсолютен дилетант в материята, ще се опитам да отговоря на човека така, както бих очаквал на мен да ми отговорят, когато задам "тъп" въпрос ([клише]никой не се е родил научен[/клише]).

              Най-общо може да се каже, че има три вида акции:

              1. Акции на публични компании, които се търгуват на борсата
              2. Акции (дялове) във фондове за колективно управление
              3. Акции (дялове) в непублични (частни) дружества

              Ще започна отзад напред.

              Очевидно вариант 3 отпада - при него трябва да се договаряш директно със собствениците.

              Дялове във взаимен фонд се купуват от самия фонд. Той инвестира парите от твоите дялове, като купува акции от други компании по свое усмотрение. Ти не притежаваш акциите, които фондът е купил, а само дялове във фонда. Колкото повече поскъпват акциите, купени от фонда, толкова повече поскъпват неговите собствени дялове (които ти притежаваш) и като ги продадеш правиш печалба от разликата в цената. Едни фондове са по-агресивни, поемат повече рискове и постигат по-голяма доходност, но са изложени на по-голям риск от срив, ако нещата тръгнат зле. Други обратно - носят по-малка доходност, но инестират в по-сигурни активи, които по-малко се влияят от временни смущения. Фондовете са добър избор за начинаещия инвеститор, защото го освобождават от необходимостта ежедневно да следи борсата и също така ежедневно да взема решения какво да продаде и какво да купи.

              Ако обаче инвеститора е решил сам да си управлява парите и сам да взима решенията в какви акции да бъде инвестирано, той трябва да сключи договор с инвестиционен посредник и да преведе парите по негова сметка. Причината е, че право да търгуват на борсата имат само инвестиционни посредници, които са получили необходимите лицензи и са си купили място на борсата за един или повече брокери. Тези договори най-общо биват три вида - а) за "обикновено" посредничество, при което просто казваш на брокера си какво искаш да ти купи или продаде, б) за доверително управление, при което му оставяш една сума пари и той взима всички решения вместо теб и в) за директен достъп до борсата чрез cobos или друга подобна онлайн система.

              Вариант б) (доверително управление) не е кой-знае колко по-различен от участието във взаимен фонд (освен, че акциите се водят директно на твое име), но тъй-като няма изискване за инвестиране на определен % в нискорискови активи (каквото има за фондовете), доверителното може да донесе по-голяма доходност. Но тъй-като това е отговорна и трудоемка задача, инвестиционните посредници имат високи лимити. Например лимитът на Капман е 300000 (триста хиляди) оборот на тримесечие (милион на година). Има и по-малки лимити, разбира се. В този случай посредникът взима възнаграждение % от твоята печалба.

              Вариант а) също е трудоемък и се използва основно при първично предлагане или при големи сделки и поради тази причина комисионната обикновено е двойно по-голяма, отколкото при вариант в) (cobos). Ползвайки cobos отново минаваш през посредник, но той е "невидим" и почти не забелязваш, че стои между теб и борсата. Поръчките за покупка или продажба на определени акции подаваш директно през уеб-браузъра си. Посредникът обаче пак има грижата да регистрира сделките ти в Централния депозитар, за да се знае кой какво притежава и отново прибира комисионна, но доста по-малка.

              Кой вариант ще избере зависи от опита на инвеститора, от целите му (например за колко време ще остави парите на борсата), от това колко време може да отдели и не на последно място - от неговото желание. Аз не бих дал конкретен съвет, но мога да кажа какво избрах аз преди два месеца, когато бях на нивото на питащия. Инвестирах в три различни фонда - един високодоходен, един индексен и един, който играе на чужди пазари. Договорих се с четвърти ИП за доверително управление и с пети - за cobos. Мисля, че практически покрих целия възможен спектър и сега имам значително по-ясна представа кое каква доходност и кое какъв риск има, с кое ми се занимава и с кое - не. Моята препоръка към начинаещите инвеститори е да следват същите стъпки или поне докъдето им стигнат парите, но в този ред, в който го правих аз.

              Митко
              Respect !!!

              Spored men bi bilo pravilno da se sazdade otdelna tema/forum za hora, koito pravjat parvi stapki na borsata, imat vaprosi etc. Vaprosa e oba4e kolko bi bil efficient takav forum, tai kato po-naprednalite njama da iskat da izlogat opita i vpe4atlenieto si a samo ste spamjat gluposti.

              Коментар


              • Всички български форуми страдат в една или друга степен от синдрома "Аз съм Велик, всички останали са тъпи", но обикновено тази болест отшумява, когато възрастта на участниците надскочи 25. Човек очаква във финансовите форуми средната възраст да е по-голяма, но явно не е... Това само по себе си е странно, но да не се отклоняваме.

                Макар да съм абсолютен дилетант в материята, ще се опитам да отговоря на човека така, както бих очаквал на мен да ми отговорят, когато задам "тъп" въпрос ([клише]никой не се е родил научен[/клише]).

                Най-общо може да се каже, че има три вида акции:

                1. Акции на публични компании, които се търгуват на борсата
                2. Акции (дялове) във фондове за колективно управление
                3. Акции (дялове) в непублични (частни) дружества

                Ще започна отзад напред.

                Очевидно вариант 3 отпада - при него трябва да се договаряш директно със собствениците.

                Дялове във взаимен фонд се купуват от самия фонд. Той инвестира парите от твоите дялове, като купува акции от други компании по свое усмотрение. Ти не притежаваш акциите, които фондът е купил, а само дялове във фонда. Колкото повече поскъпват акциите, купени от фонда, толкова повече поскъпват неговите собствени дялове (които ти притежаваш) и като ги продадеш правиш печалба от разликата в цената. Едни фондове са по-агресивни, поемат повече рискове и постигат по-голяма доходност, но са изложени на по-голям риск от срив, ако нещата тръгнат зле. Други обратно - носят по-малка доходност, но инестират в по-сигурни активи, които по-малко се влияят от временни смущения. Фондовете са добър избор за начинаещия инвеститор, защото го освобождават от необходимостта ежедневно да следи борсата и също така ежедневно да взема решения какво да продаде и какво да купи.

                Ако обаче инвеститора е решил сам да си управлява парите и сам да взима решенията в какви акции да бъде инвестирано, той трябва да сключи договор с инвестиционен посредник и да преведе парите по негова сметка. Причината е, че право да търгуват на борсата имат само инвестиционни посредници, които са получили необходимите лицензи и са си купили място на борсата за един или повече брокери. Тези договори най-общо биват три вида - а) за "обикновено" посредничество, при което просто казваш на брокера си какво искаш да ти купи или продаде, б) за доверително управление, при което му оставяш една сума пари и той взима всички решения вместо теб и в) за директен достъп до борсата чрез cobos или друга подобна онлайн система.

                Вариант б) (доверително управление) не е кой-знае колко по-различен от участието във взаимен фонд (освен, че акциите се водят директно на твое име), но тъй-като няма изискване за инвестиране на определен % в нискорискови активи (каквото има за фондовете), доверителното може да донесе по-голяма доходност. Но тъй-като това е отговорна и трудоемка задача, инвестиционните посредници имат високи лимити. Например лимитът на Капман е 300000 (триста хиляди) оборот на тримесечие (милион на година). Има и по-малки лимити, разбира се. В този случай посредникът взима възнаграждение % от твоята печалба.

                Вариант а) също е трудоемък и се използва основно при първично предлагане или при големи сделки и поради тази причина комисионната обикновено е двойно по-голяма, отколкото при вариант в) (cobos). Ползвайки cobos отново минаваш през посредник, но той е "невидим" и почти не забелязваш, че стои между теб и борсата. Поръчките за покупка или продажба на определени акции подаваш директно през уеб-браузъра си. Посредникът обаче пак има грижата да регистрира сделките ти в Централния депозитар, за да се знае кой какво притежава и отново прибира комисионна, но доста по-малка.

                Кой вариант ще избере зависи от опита на инвеститора, от целите му (например за колко време ще остави парите на борсата), от това колко време може да отдели и не на последно място - от неговото желание. Аз не бих дал конкретен съвет, но мога да кажа какво избрах аз преди два месеца, когато бях на нивото на питащия. Инвестирах в три различни фонда - един високодоходен, един индексен и един, който играе на чужди пазари. Договорих се с четвърти ИП за доверително управление и с пети - за cobos. Мисля, че практически покрих целия възможен спектър и сега имам значително по-ясна представа кое каква доходност и кое какъв риск има, с кое ми се занимава и с кое - не. Моята препоръка към начинаещите инвеститори е да следват същите стъпки или поне докъдето им стигнат парите, но в този ред, в който го правих аз.

                Митко

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kehaja
                  Първоначално изпратено от Longin
                  Първоначално изпратено от 3008
                  evala , ama ne e li po hybavo bez posrednik?
                  НОМИНАЦИЯ за Въпрос на Годината - 2007


                  прав е човека - без посредник е най-хубаво
                  Ходи и питай на женския пазар там продават, до рибните атрибути
                  Безспорно трябва да спечели номинацията Въпрос на годината.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Longin
                    Първоначално изпратено от 3008
                    evala , ama ne e li po hybavo bez posrednik?
                    НОМИНАЦИЯ за Въпрос на Годината - 2007


                    прав е човека - без посредник е най-хубаво
                    There is much to be said for not saying much

                    Коментар


                    • Е, няма право да зададе такъв въпрос )))

                      Коментар


                      • Re: Как да си купя акции?

                        Първоначално изпратено от largo
                        kak da si kupq akcii
                        По-добре не си купувай

                        Не е препоръка естествено

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 3008
                          evala , ama ne e li po hybavo bez posrednik?
                          НОМИНАЦИЯ за Въпрос на Годината - 2007

                          "the trend is your friend until the end..."

                          Коментар


                          • http://www.investor.bg/?cat=155

                            тук можеш да се орентираш кой фонд каква доходност е реализирал досега

                            Коментар


                            • http://invest.start.bg/ почни от тук

                              Коментар


                              • Re: Как да си купя акции?

                                Първоначално изпратено от largo
                                kak da si kupq akcii
                                posle shte pitash kakvi akcii da si kupia, da prodavam li pri korekcia, zashto tochno moite akcii sa s nai-niska dohodnost


                                vzemi da prochetesh foruma, dosta e pisano ot diletanti i za diletanti

                                Коментар

                                Working...
                                X