IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

    OK
    Това е така.

    Те сега приемат лесно българските вузове и се завършва сравнително лесно. Освен написано от теб, един ръководител на предприятие трябва да има финансова дисциплина, да е рестриктивен и да има и други качества, освен добър математик, трябва да планира, организира и управлява, да мотивира и да подбере персонал,

    След завършване е трудно да се реализираш в БГ, за хубави места трябва препоръчване.
    Също така описания ръководител требва да назначи млада и убава секретарка от дълбоката провинция . Кво ще кажеш Евго требе ли

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      Е, от педагогика до УНСС скокът е голям. Според мен изпитите трябва да са с въпроси с точки, а не преподавателят да те оценява според това колко му харесваш, в мензис ли е, какво е прозрял и т.н.

      Физиката едва ли е полезна пряко за икономиката, но математиката е задължителна според мен. Това, че приемаха в УНСС счетоводство с география беше идиотизъм. Може би геометрията на триъгълник не е толкова важна за икономист, но статистиката, доста труден дял от математиката е. Освен, че трябва да даде математически оценки на състоянието на предприятието финансовият мениджър трябва да има и уменията на добър играч на покер - пак статистика. Примерно ако купува ток за предприятието, трябва да оцени рисковете, да направи правилен хеджинг, да прецени голяма или малка премия му искат за него и т.н. А бе един вид, ако не е добър математик, а парашутист или някой учил соц счетоводство с география, може лесно да набута предприятието във фалит при пазарни условия, да не говорим за печалбата. За макроикономиката пък с много математически модели пак трябва математика. Моделите не сработват точно както при точните науки, но ако икономистът е добър математик се оправя много по-добре. Добър икономист и лош математик са несъвместими неща, освен ако под икономист не разбираме някой писарушка.
      OK
      Това е така.

      Те сега приемат лесно българските вузове и се завършва сравнително лесно. Освен написано от теб, един ръководител на предприятие трябва да има финансова дисциплина, да е рестриктивен и да има и други качества, освен добър математик, трябва да планира, организира и управлява, да мотивира и да подбере персонал,

      След завършване е трудно да се реализираш в БГ, за хубави места трябва препоръчване.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
        Бе не знам дали е по темата. Ама потенциалните студенти губят интерес към МБА в САЩ.

        https://www.forbes.com/sites/poetsan...-mba-programs/
        Най после тъпаците разбраха че си имат работа с големи измамници много пари за едно голямо нищо

        Коментар


        • Бе не знам дали е по темата. Ама потенциалните студенти губят интерес към МБА в САЩ.

          https://www.forbes.com/sites/poetsan...-mba-programs/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение

            На времето не можех да намеря веднага като теб ъгъла, защото обикновените, че и повечето от напредналите калкулатори, нямаха функциите "arctan, arcsin", та затова се налагаше да намеря хипотенузата, от там синуса и, с използването на функцията sin, която калкулаторът имаше, чрез итеративно въвеждане на различни ъгли да намеря ъгъла, съответстващ на намерения вече синус.
            ​​​
            .........................

            Кажи ми, само, защо предпочитах синуса пред косинуса в тези си изчисления, кът се правиш на толкуз математик?
            И на мен ми стана интересно що си предпочитал синуса пред косинуса да смяташ...
            За мен разлика няма.
            Или може би калкулатора е имал само бутони за синус и тангенс?
            Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
            ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

            Коментар


            • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

              Пак се напикахме пак.
              ...със забравени памперси.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Ricognito Разгледай мнение
                Винаги си задавам въпроса: за какво ти послужи в живота да знаеш какво е котангенс (а няколко години минават в изучаването му)
                котарангенса е най-важното умение за един мъж
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                  Е, от педагогика до УНСС скокът е голям. Според мен изпитите трябва да са с въпроси с точки, а не преподавателят да те оценява според това колко му харесваш, в мензис ли е, какво е прозрял и т.н.

                  Физиката едва ли е полезна пряко за икономиката, но математиката е задължителна според мен. Това, че приемаха в УНСС счетоводство с география беше идиотизъм. Може би геометрията на триъгълник не е толкова важна за икономист, но статистиката, доста труден дял от математиката е. Освен, че трябва да даде математически оценки на състоянието на предприятието финансовият мениджър трябва да има и уменията на добър играч на покер - пак статистика. Примерно ако купува ток за предприятието, трябва да оцени рисковете, да направи правилен хеджинг, да прецени голяма или малка премия му искат за него и т.н. А бе един вид, ако не е добър математик, а парашутист или някой учил соц счетоводство с география, може лесно да набута предприятието във фалит при пазарни условия, да не говорим за печалбата. За макроикономиката пък с много математически модели пак трябва математика. Моделите не сработват точно както при точните науки, но ако икономистът е добър математик се оправя много по-добре. Добър икономист и лош математик са несъвместими неща, освен ако под икономист не разбираме някой писарушка.
                  Пак се напикахме пак.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                    И математиката и физиката са полезни за икономиста, защото го учат да разсъждава правилно.

                    Аз съм изкарвал отличен на приемен изпит в УНСС по математика, въпреки това нямам математическа мисъл, а по-скоро мозък и памет, подходящ за изучаване на езици.

                    Давам пример, един познат изобщо не разбира от математика, едвам 3 връзваше в гимназията. Приеха го педагогика, после записа магистратура икономика, ама не може да решава задачи никак......и не можа да го завърши. Една стара преподавателка се заяде с него и не го пусна, прозря, че е безнадежден случай.
                    Е, от педагогика до УНСС скокът е голям. Според мен изпитите трябва да са с въпроси с точки, а не преподавателят да те оценява според това колко му харесваш, в мензис ли е, какво е прозрял и т.н.

                    Физиката едва ли е полезна пряко за икономиката, но математиката е задължителна според мен. Това, че приемаха в УНСС счетоводство с география беше идиотизъм. Може би геометрията на триъгълник не е толкова важна за икономист, но статистиката, доста труден дял от математиката е. Освен, че трябва да даде математически оценки на състоянието на предприятието финансовият мениджър трябва да има и уменията на добър играч на покер - пак статистика. Примерно ако купува ток за предприятието, трябва да оцени рисковете, да направи правилен хеджинг, да прецени голяма или малка премия му искат за него и т.н. А бе един вид, ако не е добър математик, а парашутист или някой учил соц счетоводство с география, може лесно да набута предприятието във фалит при пазарни условия, да не говорим за печалбата. За макроикономиката пък с много математически модели пак трябва математика. Моделите не сработват точно както при точните науки, но ако икономистът е добър математик се оправя много по-добре. Добър икономист и лош математик са несъвместими неща, освен ако под икономист не разбираме някой писарушка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                      Tа добре ма виж кво си написал.Въпросът е ако не знаеш един от острите ъгли.Скоро ми се наложи да сметна един наклон колко градуса е ъгъла.Премерих двата катета и чрез аркустангенс намерих веднага ъгъла
                      Да, вместо правилното 90 градуса съм сложил 180.
                      Грешка.

                      На времето не можех да намеря веднага като теб ъгъла, защото обикновените, че и повечето от напредналите калкулатори, нямаха функциите "arctan, arcsin", та затова се налагаше да намеря хипотенузата, от там синуса и, с използването на функцията sin, която калкулаторът имаше, чрез итеративно въвеждане на различни ъгли да намеря ъгъла, съответстващ на намерения вече синус.
                      ​​​
                      Така на ръка изпълнявах изчислението arctan или arcsin.

                      А още по- на времето, когато калкулаторите нямаха и тригонометричните функции, използвах таблиците, ако са под ръка.

                      Кажи ми, само, защо предпочитах синуса пред косинуса в тези си изчисления, кът се правиш на толкуз математик?
                      Или нека nradev отговори, гледам - има желание момчето. Нали е сметководител?
                      Last edited by eta orel; 22.05.2019, 06:32.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                        Tа добре ма виж кво си написал.Въпросът е ако не знаеш един от острите ъгли.Скоро ми се наложи да сметна един наклон колко градуса е ъгъла.Премерих двата катета и чрез аркустангенс намерих веднага ъгъла
                        ти ги хвърли в дълбок размисъл.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение

                          Значи, прав или не:
                          1. Сборът от ъглите на който и да е триъгълник е 180 градуса.
                          2. Ако триъгълникът е правоъгълен, единият от ъглите е по определение 90 градуса.
                          3. Следователно сборът на останалите два ъгъла е 90 градуса.
                          4. Следователно, ако знаеш градусите на единия от останалите два ъгъла, знаеш и градусите на последния.

                          Това е, което си спомням от тригонометрията.
                          Не си правих справки.
                          Tа добре ма виж кво си написал.Въпросът е ако не знаеш един от острите ъгли.Скоро ми се наложи да сметна един наклон колко градуса е ъгъла.Премерих двата катета и чрез аркустангенс намерих веднага ъгъла

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                            Браво но не четеш и ти кво пишеш.Я си погледни формулата че нещо мп се види не е баш така
                            Значи, прав или не:
                            1. Сборът от ъглите на който и да е триъгълник е 180 градуса.
                            2. Ако триъгълникът е правоъгълен, единият от ъглите е по определение 90 градуса.
                            3. Следователно сборът на останалите два ъгъла е 90 градуса.
                            4. Следователно, ако знаеш градусите на единия от останалите два ъгъла, знаеш и градусите на последния.

                            Това е, което си спомням от тригонометрията.
                            Не си правих справки.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение

                              Не чета внимателно кво пишеш.
                              Имам седми клас.
                              ​​​​​​
                              Браво но не четеш и ти кво пишеш.Я си погледни формулата че нещо мп се види не е баш така

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                                Ти четеш ли внимателно какво пиша и ти какво пишеш.Имаш ли седми клас?
                                Не чета внимателно кво пишеш.
                                Имам седми клас.
                                ​​​​​​

                                Коментар

                                Working...
                                X