IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Освен това, Имхотеп,ти не долавяш проблема тука

    Веднъж като ти го обяснят на човешки език и по интуитивен начин, после тъпнята с доказателствата става ясна. Ама преди това? Преди това нищо не мож разрба

    Затова ти казвам, че тези дефиниции и доказателства са безсмилени. Ти като разбереш идеята и после не ти трябват тъпи доказателства на интуитивно очевидни неща

    Коментар


    • На мене най- ми стана ясно като гледах три видеа на Khan Academy

      Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

      Е ясни са, но я вземи опиши една проста формула на машинен език...

      Коментар


      • Има ли още хора в днешно време да ползват машинен език?

        Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

        Е ясни са, но я вземи опиши една проста формула на машинен език...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Лекциите на ФМИ

          За да изглеждаме умни пред другите





          http://fmi.wikidot.com/iga7



          Ама наистина, това математиците сте голяма работа. Имам чувството, че цялото това безумие е само за да изглеждате умни

          Никой нормален човек не би тръгнал да доказва такива работи дето интуитивно са ясни като бял ден
          Е ясни са, но я вземи опиши една проста формула на машинен език...
          Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Лекциите на ФМИ

            За да изглеждаме умни пред другите





            http://fmi.wikidot.com/iga7



            Ама наистина, това математиците сте голяма работа. Имам чувството, че цялото това безумие е само за да изглеждате умни

            Никой нормален човек не би тръгнал да доказва такива работи дето интуитивно са ясни като бял ден

            Коментар


            • Аха... знаех си, че лейди Прецаканото е най-вероятно да се включи по този въпрос. А риъла на български си е просто висша математика от по-високите номера? Примерно Висша математика 4?

              Мене този проклет риъл ме мъчи, closed and bounded domain of a continuous function, компактност на множетството и други простотии дето имат сложни дефиниции и теореми (Weierstrass), пък всъщност са прости (и даже очевидни!) неща поне в R пространството

              Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
              Различни са като изучаван материал.
              По-лесно ще ги запомниш така - риъла разглежда функции на реални променливи [стандартно означение - f(x)], а комлексният анализ касае функции с комплексни променливи - f(z). Комплескни числа се разглеждат още в математика 1, доколкото има там и начални елементи от векторна алгебра,, А по-съществения анализ на комплексна функция се разгледаше в 3-та част , но някъде и 4та част, зависеше и как се броят частите. За да го намериш понастоящем, просто им разгледай конспектите и къде пише "комплексен анализ" (или нещо като анализ на функции с комплексни променливи) защото и вузове се нароиха и с промени по подредбата на изучаваните материали.
              Last edited by Money; 05.08.2019, 15:29.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Или real analysis всъщност е това, което на български се нарича "комплексен анализ" и се учи в трети курс в програмата чиста математика?
                Различни са като изучаван материал.
                По-лесно ще ги запомниш така - риъла разглежда функции на реални променливи [стандартно означение - f(x)], а комлексният анализ касае функции с комплексни променливи - f(z). Комплескни числа се разглеждат още в математика 1, доколкото има там и начални елементи от векторна алгебра,, А по-съществения анализ на комплексна функция се разгледаше в 3-та част , но някъде и 4та част, зависеше и как се броят частите. За да го намериш понастоящем, просто им разгледай конспектите и къде пише "комплексен анализ" (или нещо като анализ на функции с комплексни променливи) защото и вузове се нароиха и с промени по подредбата на изучаваните материали.

                Коментар


                • Или real analysis всъщност е това, което на български се нарича "комплексен анализ" и се учи в трети курс в програмата чиста математика?

                  Коментар


                  • Абе хора, я кажете, на български като се каже висша математика 1, 2, 3 какво точно се разбира?

                    Това включва ли т.нар. real analysis?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                      Но ако ъгълът е 45о, въобще не мога​​​​​ да реша задачата, защото по никакъв начин не мога да избера синуса или косинуса.
                      ​​​​​​
                      Айде сега...то тия заучените ъгли не се броят, ако не - ще ползваш тангенс

                      А функцията е()ах е основополагащата функция на родопродължението и еволюцията. Нещо като "С морала да започнем братя,морала туй си е морал..."

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                        Ета, по-дългия катет зависи от ъгъла, та от това зависи и кое ще си избереш - sin или cos
                        Ма верно, бе!
                        Кви ги плеща аз?
                        Твоят ник става баш за мене сега.

                        Малии, ако бех на изпит при вас, щехте да ми пишете тройка само заради хубавите ми очи...

                        Сега, с твоя помощ, разбирам мисълта си: требвало е да добавя "когато става въпрос за малки ъгли". За острия ъгъл; да кажем под 30. Щот, както и ти казваш, там грешката е по-голяма, при по-малкия ъгъл.

                        Но ако ъгълът е 45о, въобще не мога​​​​​ да реша задачата, защото по никакъв начин не мога да избера синуса или косинуса.
                        ​​​​​​

                        Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                        Абе РУБЛА, братче, що ми изтри лафа за е^x? Уби целия виц...това не е закодирано е()ах или подобна псувня
                        Само като видят "х", нерде па и "у" - и се натопорчват по некаква причина. Още като ти четях математическия бъзик, си помислих, че ще те заподозрат в нещо подмолно...
                        Синдром на портиера?

                        Пп: а ква е тая функция е()ах?
                        Last edited by eta orel; 30.05.2019, 03:07.

                        Коментар


                        • Ета, по-дългия катет зависи от ъгъла, та от това зависи и кое ще си избереш - sin или cos Иначе ставаш за инженерша - знаеш че на електромера грешката му е най-малка в горния край на диапазона.

                          Абе РУБЛА, братче, що ми изтри лафа за е^x? Уби целия виц...това не е закодирано е()ах или подобна псувня. Това е функцията неперовото число повдигнато на степен х. И щото не всички са инженери и математици, като тия в енегийните теми, обяснявам за икономистите - колкото и да я интегрираш или диференцираш все "са не изменя, оно си е тъй".

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                            И на мен ми стана интересно що си предпочитал синуса пред косинуса да смяташ...
                            За мен разлика няма.
                            Или може би калкулатора е имал само бутони за синус и тангенс?
                            Забавих се с отговора, защото бях в принудителна отпуска.

                            Да, чисто математично косинусът и синусът са равноценни.

                            Но практично предпочитам синуса, защото включва в сметките по-дългия катет и с него относителната грешка при измерване и смятане е по-малка.
                            Например, ако мериш катета с обикновена линийка, грешността при нея, номинално, е половината от най-малкото ѝ деление, а то е милиметър. Ако меря с нея 5 сантиметра, априори относителната грешка на измерването е 0.5 мм/50 мм = 1 %. А ако меря 10 см., тя е половин процент.
                            Какъвто и да е измервателният уред, относителната грешка във втория случай е двойно по-малка.

                            Подобно нещо е и с изчисленията, особено ако са на ръка и ако трябва да закръгляваш.
                            При съвременните калкулатори също има номинална, "заложена" грешка на сметките, но тя започва сигурно няколко десетки знака след запетаята, при деление
                            Last edited by eta orel; 29.05.2019, 20:24.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                              Aко мое да решава тройни интеграли и диференциални уравнения най ще съм доволен
                              Ако намериш такава - дай нея ще я правим директор.
                              Last edited by RUBLA; 29.05.2019, 08:27. Причина: Спазвайте добрия тон!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                                Мисля, че ще бъдеш по-доволен, ако секретарицата може да ти напише на компа една страница без граматични грешки, да ти подреди писмото според изисванията на кореспонденцията, да следи за входящата и изходяща поща и да ти направи силно и ароматно кафе. Задължително е да умее да мълчи като гроб.

                                Пък ако й допаднеш, мое те интегрира, ако ли не - ще се деференцира
                                Aко мое да решава тройни интеграли и диференциални уравнения най ще съм доволен

                                Коментар

                                Working...
                                X