IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътеводител на Българския инвеститор

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
    разбрах тезата ти, благодаря! ще медитирам върху нея
    Имаше кеш, вече няма кеш, имаше имоти след това нямаше чак толкова имоти, сега пак явно купуват нещо, но печалбата едвам мърда, собствения капитал пада и очевидно нещо нищо не печелят от този кеш който го трошат.

    По добре да бяха върнали повече пари на акционерите си вместо да издумкват кеша неефективно.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      450 е 55% над 290. А колко се е вдигнала българската икономика от дъното си - дали има 55% ,

      Собствения капитал на БРЕФ само и единствено пада през годините. А за всеки АДСИЦ най-важното нещо са му нетните активи. Ако нетните му активи падат от къде мислишq че ще се получи дългосрочен растеж в цената.
      разбрах тезата ти, благодаря! ще медитирам върху нея

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
        при софикс 450, което не е много над 290 ми се струва, че големите ръстове предстоят не разбрах защо оценяваш бреф, като умиращ?
        450 е 55% над 290. А колко се е вдигнала българската икономика от дъното си - дали има 55% ,

        Собствения капитал на БРЕФ само и единствено пада през годините. А за всеки АДСИЦ най-важното нещо са му нетните активи. Ако нетните му активи падат от къде мислишq че ще се получи дългосрочен растеж в цената.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          И още една водна алегория

          Отделния спекулант или инвеститор е като моторница - може много бързо да променя посоката. Но пазара е като огромен самолетоносач инерцията му е огромна и движенията му са бавни - поне ако човек го гледа всеки ден. Ако човек играе на сентимент и технически анализ може да си сменя посоката в рамките на минути - но от това големи пари не се правят. Големите пари се правят от следване на големи трендове от дъно до връх

          Важните икономически новини излизат през 3 месеца, отчетите на компании излизат през три или шест месеца в някои държави. За да се потвърди някакъв тренд трябват поне две точки - т.е. абсолютния минимум са 6 месеца - по-често година две.

          Така ако човек иска да изкарва прилични пари без много стрес трябва да почне да акумулира позиции когато всички мразят тези идеи. Ама наистина ги мразят. Бавно, методично дълго време и малко по-малко. Абсолютно безсмислено е всичко да се хвърля на пазара за един ден и да се очаква че нещата ще се обърнат само защото той е влязъл. Може и да стане така, но по-вероятно е да гълта вода на началните си влизания.

          Може разбира се да почака и нещата наистина да се обърнат, но тогава доходността пада много. Човек като погледне една графика и си мисли че най-големите пари се правят в горната и част - в горната една трета на движението - около върха. Това е абсолютна грешка. Движението на доходността е логаритмично - НАЙ ГОЛЕМИТЕ ПАРИ СЕ ПРАВЯТ ВЕДНАГА СЛЕД ДЪНОТО. Тогава малки движения в цената отговарят на големи процентни изменения и солидни печалби. Около върха малки движения в цената са си и малки изменения в доходноста. А това на графика в цени, а не на логаритмична такава дори не се забелязва.

          Един пример със Софикс. Повечето хора си мислят че парите там се правеха 2007 но ако човек погледне именението в проценти, нещата са съвсем различни. Доходност
          2002 - 79%,
          2003 - 115%,
          2004 - 38%
          2005 - 32%
          2006 - 48%
          2007 - 44%
          при софикс 450, което не е много над 290 ми се струва, че големите ръстове предстоят не разбрах защо оценяваш бреф, като умиращ?

          Коментар


          • Моята история е подобна на пандата. Не е за пътеводител, по-скоро е за човек попаднал на непознато място и намерил някакъв път благодарение и на късметът.
            Започнах 2007 с форекс, БФБ беше също много актуална(може би съм бил повлиян от отразяването на пазара в медиите). Януари 2008 си отворих сметка при ИП и започнах да купувам с малки суми ежемесечно(първата ми акция беше ОЦК). Пазара вървеше надолу и реших да взема малък кредит, да не изпусна обръщането - добрече не бях много алчен, а и усештах че нищо не разбирам.
            След кредита пазара си продължи по пътя. Аз още имах ентусиазъм да го следя, но той се изпаряваше с всеки изминал ден. Не бях готов да продавам – някъде бях срещнал едно изказване на Алекси Андонов, който казваше, че една от основните грешки на инвеститорите е че предпочитат да кешират печалбите, а загубите да оставят да растят(не бях готов да го приложа - може би нямах печалби, не помня). Мина известно време. 2009 не успях да внеса в портфейла нищо. 2010 вече бях осмислил съвета и някой други неща и реших да купувам само компании, от които съм видял добро – дивидент, имах няколко такива в портфейла и продължих да си увеличавам делът в тях. 2012 и 2013 вече бях готов и да продам акциите, при които нямаше никакво развитие – макар и късно ми беше много лесно(убеден бях че е правилно и нищо не изпускам), оставих си само оцк-то за спомен
            edit: равновесие е мног прав за началото на тренда , добавям логаритмична графика на историята
            Attached Files
            Last edited by ceneto; 03.01.2016, 12:22.
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Равновесиев и Софиксов: малцина са по-достойни от вас да пишат в подготвяната от нас книга.

              Включете се, бе - да не ви мръзи.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Интересно и поучително!
                Vanitas vanitatum...

                Коментар


                • ...Ами ако нямаше такова нещо като "пазари"?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Още не ги разбирам пазарите достатъчно, че да пиша пътеводител ...
                    И аз така прецених за себе си и затова не се включвам в темата

                    Коментар


                    • И още една водна алегория

                      Отделния спекулант или инвеститор е като моторница - може много бързо да променя посоката. Но пазара е като огромен самолетоносач инерцията му е огромна и движенията му са бавни - поне ако човек го гледа всеки ден. Ако човек играе на сентимент и технически анализ може да си сменя посоката в рамките на минути - но от това големи пари не се правят. Големите пари се правят от следване на големи трендове от дъно до връх

                      Важните икономически новини излизат през 3 месеца, отчетите на компании излизат през три или шест месеца в някои държави. За да се потвърди някакъв тренд трябват поне две точки - т.е. абсолютния минимум са 6 месеца - по-често година две.

                      Така ако човек иска да изкарва прилични пари без много стрес трябва да почне да акумулира позиции когато всички мразят тези идеи. Ама наистина ги мразят. Бавно, методично дълго време и малко по-малко. Абсолютно безсмислено е всичко да се хвърля на пазара за един ден и да се очаква че нещата ще се обърнат само защото той е влязъл. Може и да стане така, но по-вероятно е да гълта вода на началните си влизания.

                      Може разбира се да почака и нещата наистина да се обърнат, но тогава доходността пада много. Човек като погледне една графика и си мисли че най-големите пари се правят в горната и част - в горната една трета на движението - около върха. Това е абсолютна грешка. Движението на доходността е логаритмично - НАЙ ГОЛЕМИТЕ ПАРИ СЕ ПРАВЯТ ВЕДНАГА СЛЕД ДЪНОТО. Тогава малки движения в цената отговарят на големи процентни изменения и солидни печалби. Около върха малки движения в цената са си и малки изменения в доходноста. А това на графика в цени, а не на логаритмична такава дори не се забелязва.

                      Един пример със Софикс. Повечето хора си мислят че парите там се правеха 2007 но ако човек погледне именението в проценти, нещата са съвсем различни. Доходност
                      2002 - 79%,
                      2003 - 115%,
                      2004 - 38%
                      2005 - 32%
                      2006 - 48%
                      2007 - 44%

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                        Равновесиев: напиши и ти такова
                        Още не ги разбирам пазарите достатъчно, че да пиша пътеводител

                        Това което съм научил до момента е никога, ама наистина никога човек не трябва да залага всичко на една своя идея. Хубаво е да отиграва 5-6 свои идеи всяка една през няколко инструмента. И същевременно да има достатъчно диверсифициран дългосрочен портфейл или пък да инвестира и в няколко фонда дългосрочно че да има стабилността на самия пазар в портфейла.

                        Ако човек си мисли че е открил нещо, което ще го направи богат бързо - значи се заблуждава

                        Ако човек се е панирал и си мисли че пазара отива по дяволите - значи е време да почне да влиза малко по малко в пазара - и другите най-вероятно са се панирали и нещата са наистина евтини.

                        Ако човек си мисли че всичко е цветя и рози и хубавото време ще продължава до безкрай - значи е време да намали риска.

                        Ако си мисли че той е умен а другите на пазара са тъпанари, за да не виждат нещо - значи той е донора на пари.

                        Ако е решил че сега е момента да купува - да влезе с малко 1/3 да кажем от това което му се струва подходящо. След няколко месеца пак и след това пак. Пазарът няма да избяга. Но парите много бързо могат да го напуснат

                        Ако нещо почне да формира тренд надолу значи може да пада много повече от колкото човек си мисли за разумно. Страхът не е разумна емоция. И когато нещата стават евтини, много по-вероятно е да продължат да стават все по-евтини, отколкото да вземат да растат.

                        Ако нещо расте дълго време значи може да расте още дълго време. Единствения сигурен индикатор че растежа е спрял е започването на спад. Това че нещо е скъпо ама изобщо не означава че не може да стане още по-скъпо.

                        Коментар


                        • Равновесиев: напиши и ти такова
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Интересен разказ е. И със сигурност описва емоциите на голяма част от играещите на бористе. Но все пак


                            Идеята че ти си отговорен изцяло за резултатите си е просто грешна. И чисто практически и особено чисто психологически. Това създава огромна пречка пред това да се поемат рискове - а без рискове няма и печалба. Защото, за да се печели със сигурност трябва да се поемат рискове, но може да се загуби адски много и от "безрискови" инвестиции.

                            Всяка инвестиция се прави с насоченост на бъдещето. А него няма как да го знаеш и няма как да се държиш отговорен за това че не го знаеш. Твоя е вината само ако си влязъл някъде без да знаеш защо и ако не си излязъл когато реалността е оборила причината да си в дадена инвестиция.

                            С печалбите е същата работа - човек може да печели поради правилни причини - преценил е правилно как ще се развива в бъдеще нещо. Наложил си е някаква пътна карта на очаквани събития и си следи до колко реалността ги потвърждава. Но може и да се печели поради неправилни причини - понякога просто расте всичко - включително и боклуците. Ако печели от боклуци, като съзнава че са боклуци всичко е ок. Но ако печели от боклуци като се заблужава, че са качествени компании - е това е сигурно бъдещо бедствие.

                            При всички положения обаче нагласата че само и единствено самия човек е отговорен за резултатите си е много опасна. Когато нещата вървят добре много лесно някой може да се заблуди че това се дължи на собствената му гениалност и когато нещата се прецакат да изпадне в тотална дупка и да го обхване огромен страх. Също както пък когато нещата вървят на зле да го кара да поема огромни рискове за да "избие" загубите, а точно когато тръгнат добре вече да е със срината психика и да очаква нови сривове.

                            Пазарите са като огромна река, а всеки играещ на тях гребе в малка лодка. И колкото ще да е добър гребец не може да влияе на течението. Може да си избере да търси по-бързите части на течението, по бавните течения или пък спокойни вирове, може да избере да излезе от реката. Но не може да гребе срещу течението - поне не за дълго.

                            Коментар


                            • Пътеводител на Българския инвеститор

                              "Пътеводител на галактическия стопаджия"

                              42!!
                              Last edited by bpst; 02.01.2016, 12:01.
                              "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

                              Коментар


                              • Пандов, драги приятелю - беше страхотно това, прочетох на един дъх - ного се радвам също така, че съм ти бил полезен. Да - никой не обича да говори за загубите си - но аз в моето интервю споменах туй - макар че аз не горнах тежко: защото последните две години преди спихът, не бях пазарувал нищо, освен малко жабоци... и немалко златце и сребърце - които мислех да са около 10% от портфейлът ми, но неочаквано станаха... около 60%
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X