IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нещо като инструкция, как човек може да започне да инвестира в акции на БФБ-София

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
    За сравнение прилагам списък с американски компании, които са увеличавали дивидента ежегодно в продължение на минимум 25 години:
    http://www.topyields.nl/Top-dividend...ristocrats.php

    Забележка: Някои от тези (примерно KO) го правят от 50 години. Ежегодното увеличение имам предвид, иначе KO плащат дивидент всяко тримесечие от 1920 насам.

    Забележка 2: Всички акции в списъка са с доста над 50% free float и оборотите им като цяло са над 10 000лв. На минута.
    Понеже също съм дивидентен фен - та да си кажа.
    Това което предлагаш като алтернатива - не си заслужава. Тези 50 така наречени аристократи са балонирани като плондери от 1 страна ( нали са аристократи ), а от друга - какво предлагат ?
    Мизерия, няма и 2.4% среден дивидент след толкова десетилетия увеличения, мерси - изобщо не ме вдъхновяват преди да се изплъоскат по корем като 2008 или поне като есента на 2011.

    Аз си работя по 1 списъче от 8 до 12-13 позиции и от 4.2 до 5.5% дивидент ( според риск толеранса) което си мисля че и в средносрочен и в дългосрочен план струва много повече от тия горните ( пък за бфб да не приказваме) и като диверсификация и като потенциал и като риск дори.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
      Критерият за 10к дневно не е чак толкова суров. След като спазването му зависи от това за какъв период се осреднява, значи работата не е на добре.

      Спецификата на пазара по мое мнение е, че БФБ не е борса. Името е борса, регулациите са като на борса, на хартия всичко е като на борса... но на практика е безкрайно далеч от пазарите в САЩ, Англия, Германия и Франция. Само защото от нещо може да се спечели, не го прави борса.

      За сравнение прилагам списък с американски компании, които са увеличавали дивидента ежегодно в продължение на минимум 25 години:
      http://www.topyields.nl/Top-dividend...ristocrats.php

      Забележка: Някои от тези (примерно KO) го правят от 50 години. Ежегодното увеличение имам предвид, иначе KO плащат дивидент всяко тримесечие от 1920 насам.

      Забележка 2: Всички акции в списъка са с доста над 50% free float и оборотите им като цяло са над 10 000лв. На минута.
      еееми и аз подкрепям мнението .....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
        закони има ................... и врати, и цели портали има
        проблема е , че никой не ги спазва
        Именно и като никой не ги спазва за какъв да инвестира човек там

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
          За БФБ бих осреднил стойностите. Например 50к на седмица. Заради спецификата на пазара. Но със сигурност има алтернативи с тези и дори по-затегнати критерии на други пазари :-)
          Критерият за 10к дневно не е чак толкова суров. След като спазването му зависи от това за какъв период се осреднява, значи работата не е на добре.

          Спецификата на пазара по мое мнение е, че БФБ не е борса. Името е борса, регулациите са като на борса, на хартия всичко е като на борса... но на практика е безкрайно далеч от пазарите в САЩ, Англия, Германия и Франция. Само защото от нещо може да се спечели, не го прави борса.

          За сравнение прилагам списък с американски компании, които са увеличавали дивидента ежегодно в продължение на минимум 25 години:
          http://www.topyields.nl/Top-dividend...ristocrats.php

          Забележка: Някои от тези (примерно KO) го правят от 50 години. Ежегодното увеличение имам предвид, иначе KO плащат дивидент всяко тримесечие от 1920 насам.

          Забележка 2: Всички акции в списъка са с доста над 50% free float и оборотите им като цяло са над 10 000лв. На минута.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
            За последните 30 дни има 6, през които оборотът е под 10 000лв.
            http://www.investor.bg/companies/ATE...23/2015-04-23/

            Да припомня критерия:


            Т.е., атерата дори формално не отговаря на едни, бих казал, доста ниски (направо ниЗки) критерии. И това при положение, че по закон са длъжни да разпределят 90% от печалбата като дивидент, т.е. човек би очаквал третият критерий да се изпълнява някакси автоматично. Пък то и там има какво да се каже, ама хайде, нали съм писал срок 5г., та спирам.

            Други идеи?
            За БФБ бих осреднил стойностите. Например 50к на седмица. Заради спецификата на пазара. Но със сигурност има алтернативи с тези и дори по-затегнати критерии на други пазари :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
              Атерата отговаря на твоите критерии. Друг е въпросът че всеки има различни виждания и очаквания за бранша и мениджмънта и е субективно тъй като не са на 100% количествено измерими. Но фри флоут, оборот и дивидент се вписват.
              Не е препоръка за покупка или продажба на ФИ.
              За последните 30 дни има 6, през които оборотът е под 10 000лв.
              http://www.investor.bg/companies/ATE...23/2015-04-23/

              Да припомня критерия:
              2. има ежедневен оборот над ... айде от мен да мине, 10 000лв. за последната година;
              Т.е., атерата дори формално не отговаря на едни, бих казал, доста ниски (направо ниЗки) критерии. И това при положение, че по закон са длъжни да разпределят 90% от печалбата като дивидент, т.е. човек би очаквал третият критерий да се изпълнява някакси автоматично. Пък то и там има какво да се каже, ама хайде, нали съм писал срок 5г., та спирам.

              Други идеи?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
                Та ако някой все пак може да даде пример за акция на БФБ, отговаряща на трите критерия, ще съм благодарен.
                Атерата отговаря на твоите критерии. Друг е въпросът че всеки има различни виждания и очаквания за бранша и мениджмънта и е субективно тъй като не са на 100% количествено измерими. Но фри флоут, оборот и дивидент се вписват.
                Не е препоръка за покупка или продажба на ФИ.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                  а сега като е 5,50 кво правим
                  Кое е 5,50? Сплитовете смяташ ли?
                  Пътека се прави камък по камък!

                  Коментар


                  • [QUOTE=vale1;1059804113]
                    Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    Златният Жабок - дивидент над 10% от Шеста до 16-а.

                    Има още гарантирани 2 дивидента х 0,75 лв при текуща цена 5,14 - сами смятайте колко е .
                    После стават прости акции с цена: 7 кинта.

                    И защо мислиш, че тогава по простите акции няма да има дивидент?
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от michaelis5 Разгледай мнение
                      Нещо като инструкция, как човек може да започне да инвестира в акции на БФБ-София

                      И такова ли животно има вече ...... батко то нема един нормален закон у тая държава те за борса се стегат .......
                      закони има ................... и врати, и цели портали има

                      проблема е , че никой не ги спазва
                      fuск the bеаr - give me the bееr

                      Коментар


                      • Нещо като инструкция, как човек може да започне да инвестира в акции на БФБ-София

                        И такова ли животно има вече ...... батко то нема един нормален закон у тая държава те за борса се стегат .......

                        Коментар


                        • [QUOTE=Императорът;1059804060]Златният Жабок - дивидент над 10% от Шеста до 16-а.

                          Има още гарантирани 2 дивидента х 0,75 лв при текуща цена 5,14 - сами смятайте колко е .

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                            Златният Жабок - дивидент над 10% от Шеста до 16-а.

                            Е, вече ги няма старите сосни кифтенца - помня времето когато една акция на Шератон - 16 кинта, дивидент - 10-11 кинта.

                            Любовното послание ги пазарувах навремето на 26-28 кинта, дивидентът беше твърдо 4 кинта.
                            а сега като е 5,50 кво правим

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                              коя акция има 10% дивидент за повече от 5 години
                              Златният Жабок - дивидент над 10% от Шеста до 16-а.

                              Е, вече ги няма старите сосни кифтенца - помня времето когато една акция на Шератон - 16 кинта, дивидент - 10-11 кинта.

                              Любовното послание ги пазарувах навремето на 26-28 кинта, дивидентът беше твърдо 4 кинта.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                                не коментираме дали съм напред или назад . коментирах че като дневния оборот е 10 000 а аз като продам за 20 000 кво става цената пада естествено.не е иало никви новини и борсата беше спокойна.ама падна с 3% сега имам USA акция и дневния оборот е 2-3М долара така че като продам за 20К не променям цената
                                виждаш ли как всеки си намира гьолчето в живота

                                тези с по двеста лева си джъткат тук, а тези с по 20 хилки в акция си играят другаде
                                fuск the bеаr - give me the bееr

                                Коментар

                                Working...
                                X