IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нещо като инструкция, как човек може да започне да инвестира в акции на БФБ-София

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
    Ако очакваш конкретна препоръка няма да ти дам поради ред причини Но имай предвид че като казвам трицифрена доходност това не означа непременно че акцията ще нарасне със толкова за година.
    Аз търгувам движенията нагоре и надолу...... една и съща акция може да я купя и продам 50 -100 пъти за годината.
    ясно, разбрах ..................... доста бой си отнесъл от пазара и си пишеш, ей така, малко да си повдигнеш егото

    от хиляди километри си личи, че сам не си вярваш на написаното, но защо си мислиш, че тези които те четат ще ти повярват?
    fuск the bеаr - give me the bееr

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
      Веднага ти отговарям:

      1. Влязох на БФБ при Софикс 460, горе-долу преди 4 г. Може да бъркам с периода, но за стойността на Софикс съм убеден. След време Софикс падна на 280 мисля, но въпреки това бях доволен. Нямам никакви загуби до този момент в цялата си история.
      2. Нямам пропуснати ползи, а реални загуби от цивилизованите борси през същия период. Моето мнение е, че тези загуби съм ги натрупал защото нямам достатъчно информация и се осланям на някакви отчети и голи цифри.

      Шапка свалям на хората, които правят пари навън. Наистина там е мястото за големи печалби, но поне за мен и поне на този етап това е твърде сложно и граничещо с хазарт.
      1. в твоя случай времевата рамка може би е по скоро късмет,отколкото умна постъпка,ти как мислиш?па и нямаш промяна в софикса до сега,че да си забогатял.
      ако не ме лъже паметта в бг няма опции,че да може да печелиш от недвижение.
      чай са да те питам нещо-нямаш шорт на БФБ,което е небалансирана борса.може би единствената останала таква в света.значи представи си,че един ден се вкара шорта.
      и по случайност освен такива ентусиясти като теб,има и НЕГАТИВИСТИ като мен.та,искам да те питам,с колко ще падне софикса,ако на мен ми е разрешено да шара къси?ами сколко ще падне софикса,ако на сорос му е разрешено да джитка къси?
      или един друг разбвой-да речем,че бат ти бойко един ден успее да направи тая държава цивилизована.едно от нещата което ще се промени
      е това,че частни пенсионни фондове няма да рекетират простолюдието.я да те питам тогава с колко ще падне софикса,ако пенсионните задължителни спестявания отидат в държавата,както е в цивилизованите държави?
      да те питам,знаеш ли в момента въобще на къде духа вятъра на политическо ниво и до кога рекетьорските пенсионни фондове ще успеят със своето лобиране?
      а?
      все пак в европа сме нали?как мислиш,че е възможно бъдещата интеграция със ЕС при наличие на БАНАНОВИ пенсионни закони? мислиш ли,че бг ще влезе един ден в еврозоната и няколко частни пенсионни фонда ще "обслужват" пенсионната система?
      с колко ще падне софикса,ако бат ти бойко промени пенсионнното осигуряване от на бананова република,към то европейско?
      аз лично мисля,че доста ще умаловажиш такова събитие,поради простата причина,че не знаеш за далаверите които се въртят зад гърба си с твоите осигуровки.колко балонирани акции на "НАЩЕ ОРА" има,знаеш ли?колко емитиран корпоративен дълг има,който се води само на хартия,но е отдавна в дифолт,без да казват за тва,знаеш ли?


      2.ми есандпито за тва време е скочило блозо двойно.софикса няма и 10%
      демек ако за тва време си купил,есендпи вместо софикс,да си направил около 10 ПЪТИ ПО ГОЛЯМА ПЕЧАЛБА!
      гледаме голите факти.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
        посочи само една компания от тези хилядите които ще ти донесат трицифрена доходност през следващата една година
        Ако очакваш конкретна препоръка няма да ти дам поради ред причини Но имай предвид че като казвам трицифрена доходност това не означа непременно че акцията ще нарасне със толкова за година.
        Аз търгувам движенията нагоре и надолу...... една и съща акция може да я купя и продам 50 -100 пъти за годината.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
          Как успяваш да следиш и да си изграждаш мнение за хиляди иновативни компании и смяташ ли, че дори да успееш да им прочетеш отчетите, това е достатъчно? Защото на отчети и на БФБ има много диаманти, но само на отчети явно.
          Ами гледай сега, аз не съм инвеститор аз съм трейдър, така че мен сухите отчети не ме интересуват много, по скоро гледам общия фундамент и сантимент на пазара в момента и следя движението на цената. Мнение за дадена акция си изграждам за 5 мин. и пак за толкова го променям. Рядко държа отворена позиция повече от няколко дена. Не знам дали има смисъл да обяснявам какво точно правя, но ще пробвам с няколко думи. Обикновено търся пазар където се наблюдава необичайна активност и има някакво разминаване между общия фундамент и текущата цена. Но има стотици различни вариации и сетъпи. Ползвам автоматични скенери за да намеря потенциални сетъпи. После ги преглеждам "ръчно" един по един.

          Един елементарен пример - Намирам малка неизвестна компания която работи почти на загуба обаче има агресивен маркетинг и цената се е покачила със 200-300% за няколко седмици. В тоя случай ще чакам удобен момент за къса позиция.
          Друг пример - акция без сериозен фундамент която се е движила във тесен диапазон със месеци и изведнъж прави пробив без никакви новини. В тоя случай моментално започвам да купувам и чакам да я раздухат по медиите,( блогове, CNBC bloomberg.....)ако това не се случи в рамките на деня продавам всичко. Ако обаче влезе в медиите продължавам да купувам. и държа между 1-3 дена.
          Също търгувам и IPO-та. Там обаче нещата се малко по сложни......в зависимост от ситуацията. понякога ги скъсявам след първоначалния скок на цената. понякога купувам. зависи.

          А едни от най интересните ( и доходни) моменти са когато има обща пазарна паника по време на бичи пазар. Примерно индексите падат цял ден със над 5% и това повлича много от добрите компании които имат солиден фундамент. В тоя случай следя медиите за видя каква е историята за деня и ако тази история не засяга директно компанията XYZ обаче цената и пада по бързо от индекса, това е идеална възможност за покупка със таргет над цената преди спада.


          Има стотици такива стратегии и комбинации от техника и фундамент, просто няма как да ги опиша в един пост. А почти винаги се действа според ситуацията. Няма универсална стратегия която винаги да работи..

          Коментар


          • Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнение
            даваш ми правилния от говор на грешния въпрос.наистина тва не е нужно да го правиш,ако се обръщаш към мен.
            не за друго,ами защото ше ти задавам правилните въпроси,на който наистина НЯМА да искаш да ми отговориш,
            особено ако искаш да убедиш този форум ква далавера е да си забиеш парите в БФБ.

            дай да пробаме:

            1.правилния въпрос НЕ Е колко си направил от дъното на кризата (както ти казваш за 4 години) , ами колко си загубиш ПРЕДИ ТОВА

            2. верния въпрос НЕ е колко си направил наБФБ за последните 4 години,а КОЛКО СИ ЗАГУБИШ от ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ,че не си си инвестирал парите в ЦИВИЛИЗОВАНА БОРСА,от цивилизована държава?

            а дай ми са ВЕРНИТЕ ОТГОВОРИ НА МОЙТЕ ВЪПРОСИ
            Веднага ти отговарям:

            1. Влязох на БФБ при Софикс 460, горе-долу преди 4 г. Може да бъркам с периода, но за стойността на Софикс съм убеден. След време Софикс падна на 280 мисля, но въпреки това бях доволен. Нямам никакви загуби до този момент в цялата си история.
            2. Нямам пропуснати ползи, а реални загуби от цивилизованите борси през същия период. Моето мнение е, че тези загуби съм ги натрупал защото нямам достатъчно информация и се осланям на някакви отчети и голи цифри.

            Шапка свалям на хората, които правят пари навън. Наистина там е мястото за големи печалби, но поне за мен и поне на този етап това е твърде сложно и граничещо с хазарт.
            Пътека се прави камък по камък!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
              Асене, моето око е сред най-простите, но въпреки това за 4 г. съм с положителна доходност. Колко още години ми трябват според теб, за да фалирам или поне да премина на отрицателна такава? Според мен не успяват хората, които искат да забогатеят рязко на БФБ. Тези, които искат просто най-добър вариант за доходност /като мен/, т.е. просто да бият депозити, наеми, ренти и т.н. са почти обречени на успех.
              даваш ми правилния от говор на грешния въпрос.наистина тва не е нужно да го правиш,ако се обръщаш към мен.
              не за друго,ами защото ше ти задавам правилните въпроси,на който наистина НЯМА да искаш да ми отговориш,
              особено ако искаш да убедиш този форум ква далавера е да си забиеш парите в БФБ.

              дай да пробаме:

              1.правилния въпрос НЕ Е колко си направил от дъното на кризата (както ти казваш за 4 години) , ами колко си загубиш ПРЕДИ ТОВА

              2. верния въпрос НЕ е колко си направил наБФБ за последните 4 години,а КОЛКО СИ ЗАГУБИШ от ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ,че не си си инвестирал парите в ЦИВИЛИЗОВАНА БОРСА,от цивилизована държава?

              а дай ми са ВЕРНИТЕ ОТГОВОРИ НА МОЙТЕ ВЪПРОСИ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
                С просто око се вижда, че БФБ се сатанизира и отрича от повечето хора с изключение на няколкото стотин останали мераклии, които преливаме от едната стомна в другата, когато решим да преструктурираме, но парите на пазара все още са константа поне за последната година и повече. И с право, заслужила си е това отношение, за мое съжаление.
                Чак пък сатанизира... Според мен повечето хора са наясно с няколкото "дребни" проблема на БФБ, а именно:
                1) повечето компании са на практика частни (един човек държи контролния пакет и има правото да решава всички въпроси)
                2) слаба (близка до нулева) ликвидност
                Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
                Факт е обаче, че дивидентските акции на БФБ са сред най-ликвидните (не казвам топ ликвидни, но в топ 10 грубо), което в комбинация с дивидент от порядъка на 4% +/- е добра алтернатива. Въпрос на по-добра финансова култура на населението, ако ме питате мен. В тази връзка хвала на Инвестор, че се включват в инициативата за образованието
                В България като цяло финансовата култура не е много висока, но неучастието на БФБ не е доказателство за това твърдение.
                Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
                За щастие, идващото поколение спестители, които вече са събрали известни суми пари и са си поизплатили ипотеките и другите кредити са добре образовани и е въпрос на време да се огледат за инвестиции.
                ... и да отидат в чужбина

                Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
                Ликвидността ще се подобри значително само с едни къси продажби. Не е крайно нерешим проблем.
                Ликвидността ще се подобри с качествени емитенти. Късите е хубаво да ги има, но те са просто инструмент. Когато липсва същността на борсата, т.е. връзката между предприемачите (хората с добри бизнес идеи) и инвеститорите (хората със свободни пари, склонни да ги рискуват), никакви административни мерки не помагат.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
                  При положение че само на един клик разстояние има десетки много по развити борси и пазари, и хиляди иновативни компании които имат потенциал да ми донесат трицифрена доходност на година.
                  посочи само една компания от тези хилядите които ще ти донесат трицифрена доходност през следващата една година
                  fuск the bеаr - give me the bееr

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнение
                    съгласен съм с теб.
                    вие ,дето гледате с ПРОСТО ОКО няма да видите това,което виждат както казваш-"повечето хора"
                    чудно ти е защо се останали толкова малко там?
                    може би защото глупендерите в бг са намалели?или глупендерите сте си същия брой,но за това пък на голям брой от вас,виждащи с ПРОСТО ОКО,са им заминали спестяванията в БФБто?
                    да знаиш от мен-един от "САТАНИТЕ" -невежието е скъпо удоволствие ,а в борса като БФБ , невежеството на ПРОСТО ВИЖДАЩИТЕ е екпоненциялна функция на броя участници,пради простата причина,че глупостта СТРУВА ПАРИ.
                    демет идиотите на БФБто не сте намалели ,защото сте ПОУМНЕЛИ,а защото сте ОБЕДНЕЛИ .
                    Асене, моето око е сред най-простите, но въпреки това за 4 г. съм с положителна доходност. Колко още години ми трябват според теб, за да фалирам или поне да премина на отрицателна такава? Според мен не успяват хората, които искат да забогатеят рязко на БФБ. Тези, които искат просто най-добър вариант за доходност /като мен/, т.е. просто да бият депозити, наеми, ренти и т.н. са почти обречени на успех.
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
                      При положение че само на един клик разстояние има десетки много по развити борси и пазари, и хиляди иновативни компании които имат потенциал да ми донесат трицифрена доходност на година, просто дивиденти не ме интересуват. Защо по дяволите да си блокирам капитала във акциите на някакви прогнили бг, компании и да чакам една година за 0,50 стотинки дивидент?
                      Как успяваш да следиш и да си изграждаш мнение за хиляди иновативни компании и смяташ ли, че дори да успееш да им прочетеш отчетите, това е достатъчно? Защото на отчети и на БФБ има много диаманти, но само на отчети явно.
                      Пътека се прави камък по камък!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Блаж Разгледай мнение
                        С просто око се вижда, че БФБ се сатанизира и отрича от повечето хора

                        съгласен съм с теб.
                        вие ,дето гледате с ПРОСТО ОКО няма да видите това,което виждат както казваш-"повечето хора"
                        чудно ти е защо се останали толкова малко там?
                        може би защото глупендерите в бг са намалели?или глупендерите сте си същия брой,но за това пък на голям брой от вас,виждащи с ПРОСТО ОКО,са им заминали спестяванията в БФБто?
                        да знаиш от мен-един от "САТАНИТЕ" -невежието е скъпо удоволствие ,а в борса като БФБ , невежеството на ПРОСТО ВИЖДАЩИТЕ е екпоненциялна функция на броя участници,пради простата причина,че глупостта СТРУВА ПАРИ.
                        демет идиотите на БФБто не сте намалели ,защото сте ПОУМНЕЛИ,а защото сте ОБЕДНЕЛИ .

                        Коментар


                        • Хората инвестират там където има доходност и потенциал за растеж над средно ниво. Следваме тренда, там където има активност, в горещите точки на света, там където хората правят иновации и градят бъдещето......Освен от национално/патриотични подбуди, аз друга причина не виждам която да ме накара на наливам пари на БФБ. При положение че само на един клик разстояние има десетки много по развити борси и пазари, и хиляди иновативни компании които имат потенциал да ми донесат трицифрена доходност на година, просто дивиденти не ме интересуват. Защо по дяволите да си блокирам капитала във акциите на някакви прогнили бг, компании и да чакам една година за 0,50 стотинки дивидент?

                          Коментар


                          • С просто око се вижда, че БФБ се сатанизира и отрича от повечето хора с изключение на няколкото стотин останали мераклии, които преливаме от едната стомна в другата, когато решим да преструктурираме, но парите на пазара все още са константа поне за последната година и повече. И с право, заслужила си е това отношение, за мое съжаление.

                            Факт е обаче, че дивидентските акции на БФБ са сред най-ликвидните (не казвам топ ликвидни, но в топ 10 грубо), което в комбинация с дивидент от порядъка на 4% +/- е добра алтернатива. Въпрос на по-добра финансова култура на населението, ако ме питате мен. В тази връзка хвала на Инвестор, че се включват в инициативата за образованието

                            За щастие, идващото поколение спестители, които вече са събрали известни суми пари и са си поизплатили ипотеките и другите кредити са добре образовани и е въпрос на време да се огледат за инвестиции.

                            Ликвидността ще се подобри значително само с едни къси продажби. Не е крайно нерешим проблем.

                            Коментар


                            • Какви инструкции, то се вижда с просто око - стоите по-далеч, има много по-нормални борси където човек да сложи пари

                              Коментар


                              • pipbel, не твърдя, че аристократите са перфектно и универсално решение. Както всяка инвестиция, и те имат силни и слаби страни.
                                Дадох ги като пример за компании, отговарящи на посочените от мен три минимални критерия.
                                Понеже темата е за инвестиции на БФБ и се постави въпроса кои са читавите акции ТУК, написах моето мнение по въпроса що е то читава акция. Сведох критериите само до три (лесно изпълними) за да не каже някой, че съм предубеден към родното и т.н. Нещо като изискването за висше при кандидатстване за работа - не че гарантира нещо, но ако и това не си постигнал, на повечето места няма и да те погледнат.
                                И въпреки това досега не се намери някой да даде пример за дори една артия на БФБ, която да покрива трите изисквания едновременно. А иначе си говорим за портфейл от примерно 10 акции...
                                Мислех си, ако се появят прекалено много кандидати, отговарящи на трите минимални изисквания, да отсяваме достойните от недостойните по други показатели (мениджмънт, перспективи, ...), но понеже се съмнявах, че ще се случи, сложих и четвъртата точка (че другото е без значение).

                                Коментар

                                Working...
                                X