IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имам нужда от съвет по финанси!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
    Някъде бъркаш. nradev е прав, макар да не е изкарал всичко да края и да е пръснато в постовете.
    96,87164208*100=9687,164208
    134,9943032*60=8099,658194
    Разлика: 1587,506014

    Финансовата математика е най-простото нещо. Само търкаляш едни парични потоци напред назад във времето и важното е да не ги забравиш по пътя. Някой помнят и формули.
    Сконтовата ни съвпада, но за лихвоносната, не виждам грешка.
    Колко купонни парични потока имаш и по колко пари е всяко ?
    Last edited by Колчо Слепеца; 26.11.2014, 09:34.
    Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
      Не ги разбирам тия небългарски думи, ама за първите облигации сам си посочил къде не е вярно. За вторите 14% на година не означава проста лихва - 14%*3, а сложна.
      Да, разбрах къде съм сбъркал.
      Лихвата не я получаваш, но си я смяташ и накрая я търсиш

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Натрий Разгледай мнение
        Купонни-А
        Settlement | 25.11.2014
        Maturity | 25.11.2018
        Rate | 11%
        Yield | 12%
        Redemption | 100
        Frequency | 4
        Basis | 3
        PRICE | 96.86
        x 100 | 9685.972


        Дисконтни-Б
        Settlement | 25.11.2014
        Maturity | 25.11.2017
        Price | 57.961643
        Redemption | 100
        Basis | 3
        DISC | 14%
        x60 x2 | 6955.397


        А-Б= | 2730.58

        Приблизително нещо такова трябва да е, според мен. Купонните са сметнати, че изплащат на тримесечие, а не на четиримесечие.

        Ще проверя след един час някой дали ми е намерил грешка.
        Не ги разбирам тия небългарски думи, ама за първите облигации сам си посочил къде не е вярно. За вторите 14% на година не означава проста лихва - 14%*3, а сложна.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение
          +1

          Текущата пазарна цена на облигация е сумата от настоящите стойности на главницата и на купоните (ако има такива).
          Съответно по формулата в Ексел
          - за купонова облигация
          =PV(0,12/3;4*3;0,11/3*100;100)

          - за дисконтовата, известна и като облигация с нулев купон
          =PV(0,14;3;0;200)

          По темата за облигацииите
          http://202.154.59.182/mfile/files/Ac...rd%20Edition)/

          Хайде да помислим пак.
          Пишеш, че облигацията е с нулев купон,
          но при формулата =PV(0,14;3;0;200) всъщност имаме
          купони в края на първата и в края на втората година.

          Ето:

          134.99 * 1.14 = 153.89 * 1.14 = 175.49 * 1.14 = 200
          ...
          153.89 - 134.99 = 18.90. Тези 18.90 са лихва.
          Т.е. по този начин на изчисление се начислява лихва върху лихва,
          което не е присъщо на дисконтните облигации.

          Просто тази лихва не я получаваме в края на първата година
          и затова не можем да й търсим доходност.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
            Някъде бъркаш. nradev е прав, макар да не е изкарал всичко да края и да е пръснато в постовете.
            96,87164208*100=9687,164208
            134,9943032*60=8099,658194
            Разлика: 1587,506014

            Финансовата математика е най-простото нещо. Само търкаляш едни парични потоци напред назад във времето и важното е да не ги забравиш по пътя. Някой помнят и формули.
            +1

            Текущата пазарна цена на облигация е сумата от настоящите стойности на главницата и на купоните (ако има такива).
            Съответно по формулата в Ексел
            - за купонова облигация
            =PV(0,12/3;4*3;0,11/3*100;100)

            - за дисконтовата, известна и като облигация с нулев купон
            =PV(0,14;3;0;200)

            По темата за облигацииите
            http://202.154.59.182/mfile/files/Ac...rd%20Edition)/
            Last edited by equal; 25.11.2014, 19:27.
            |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
            |___________||__|___|)
            (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

            Коментар


            • Купонни-А
              Settlement | 25.11.2014
              Maturity | 25.11.2018
              Rate | 11%
              Yield | 12%
              Redemption | 100
              Frequency | 4
              Basis | 3
              PRICE | 96.86
              x 100 | 9685.972


              Дисконтни-Б
              Settlement | 25.11.2014
              Maturity | 25.11.2017
              Price | 57.961643
              Redemption | 100
              Basis | 3
              DISC | 14%
              x60 x2 | 6955.397


              А-Б= | 2730.58

              Приблизително нещо такова трябва да е, според мен. Купонните са сметнати, че изплащат на тримесечие, а не на четиримесечие.

              Ще проверя след един час някой дали ми е намерил грешка.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                И им иска 5 бона за смяната, договарят се на 3 и ги вътре бон и половина
                Е, то е ясно иначе за какъв го смятаме цял ден, ако бон и половина не изкараме!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                  Някъде бъркаш. nradev е прав, макар да не е изкарал всичко да края и да е пръснато в постовете.
                  96,87164208*100=9687,164208
                  134,9943032*60=8099,658194
                  Разлика: 1587,506014

                  Финансовата математика е най-простото нещо. Само търкаляш едни парични потоци напред назад във времето и важното е да не ги забравиш по пътя. Някой помнят и формули.
                  И им иска 5 бона за смяната, договарят се на 3 и ги вътре бон и половина

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца Разгледай мнение
                    мисла, че на 526.81 си на нула ..
                    Па колко ще искаш, твоя воля
                    Някъде бъркаш. nradev е прав, макар да не е изкарал всичко да края и да е пръснато в постовете.
                    96,87164208*100=9687,164208
                    134,9943032*60=8099,658194
                    Разлика: 1587,506014

                    Финансовата математика е най-простото нещо. Само търкаляш едни парични потоци напред назад във времето и важното е да не ги забравиш по пътя. Някой помнят и формули.

                    Коментар


                    • мисла, че на 526.81 си на нула ..
                      Па колко ще искаш, твоя воля
                      Last edited by Колчо Слепеца; 25.11.2014, 16:26.
                      Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                      Коментар


                      • 1,14 на 3та стпен е 1,4815


                        200/1,14815 е цената

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                          Едно е да търсиш конкретен отговор на задачата, а съвсем друго е ако имаш реална такава ситуация...
                          При реална ситуация първо бих погледнал чий са ти нови облигации без да гледам доходността на която ми ги предлагат. Преценявам си риска и определям цената на която ще ги взема, ако реша да ги взимам...
                          Примери на БФБ бол... облигации, привилегировани акции, висока доходност, обещания и накрая дедовия...
                          Задачата е от типа "Определяне на настояща стойност" на различни видове книжа.
                          Формулата за първия вид - с купонната доходност е долу:
                          Hо = y/(1+p) + y/(1+p)2 +… + y+N/(1+p)n
                          Ho- текуща (пазарна) цена на облигацията, лв.
                          y-доход под формата на купонна лихва за съответната година
                          p- алтернативна норма на възвращаемост, в случая дисконтова норма в %
                          N- номинална стойност на облигацията.
                          Настоящата стойност на втория вид хартии, дисконтовите, се определя по този начин:
                          Цената на съкровищните бонове е:
                          Ht = Ho + (D.t)/M
                          Ht- цена в произволно взет момент от периода на матуритета(това се търси)
                          D- дисконта(това пък не е ясно от условието)
                          t- брой на периодите от първата емисия
                          М- броят на дните до матуритета.
                          Ho = 100/1+r, в което r е алтернативната норма на възвращаемост.
                          Горе са му изчислили настоящата стойност на купонните облигации(за една облигация), да си изчисли настоящата стойност на дисконтовите.
                          Проблемът е във вторите книжа, където финансистът трябва да "предугади" дисконта, като изхожда от наличните данни.
                          А.А. "Всяко нещо трябва да се прави толкова просто, колкото е възможно. Но не по-просто!"

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от finansi2013 Разгледай мнение
                            Задачата е от корпоративни финанси, ще съм много благодарен, ако ми помогнете!
                            Финансова къща ви предлага да замените притежаваните от вас 100 бр. купонни облигации с годишен купонен процент – 11%, номинална стойност 100 лв. и алтернативна норма на възвръщаемост 12% за 60 бр. дисконтни облигации с номинал 200 лв. и алтернативна норма на възвръщаемост 14%. Каква сума ще искате да ви се доплати при условие, че купонните облигации са с 4 – годишен срок до падежа и купоните се плащат на всеки четири месеца, а дисконтните облигации са с 3 – годишен срок до падежа?
                            !
                            Като дисконтираш потока, не пропускай и това червеното ...
                            Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от finansi2013 Разгледай мнение
                              Задачата е от корпоративни финанси, ще съм много благодарен, ако ми помогнете!
                              Финансова къща ви предлага да замените притежаваните от вас 100 бр. купонни облигации с годишен купонен процент – 11%, номинална стойност 100 лв. и алтернативна норма на възвръщаемост 12% за 60 бр. дисконтни облигации с номинал 200 лв. и алтернативна норма на възвръщаемост 14%. Каква сума ще искате да ви се доплати при условие, че купонните облигации са с 4 – годишен срок до падежа и купоните се плащат на всеки четири месеца, а дисконтните облигации са с 3 – годишен срок до падежа?

                              Използвах формулите за купонни и дисконтни облигации и получих съответно 367,13лв. и 135,04лв. И от тук нататък коя формула да използвам, за да разбера каква сума искам да ми се доплати? Предварително казвам, че не искам да ми решавате задачата, а просто съвет как да си я дореша. Благодаря Ви много !
                              Тука, някакви цени няма ле бе ?
                              Как смятате без цени ?
                              Иначе, алтернативната доходност, ти е дадена да дисконтираш с нея купонните плащания...
                              Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                                Едно е да търсиш конкретен отговор на задачата, а съвсем друго е ако имаш реална такава ситуация...
                                При реална ситуация първо бих погледнал чий са ти нови облигации без да гледам доходността на която ми ги предлагат. Преценявам си риска и определям цената на която ще ги взема, ако реша да ги взимам...
                                Примери на БФБ бол... облигации, привилегировани акции, висока доходност, обещания и накрая дедовия...
                                А дедовия не е ли актив

                                Коментар

                                Working...
                                X