IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лични финанси

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Реално погледнато много малък % от хората по света играят на борсата. Тези, които играят, обаче, са от най-богатите хора в държавата си. Нашата борса си е мизерна, но за нашите стандарти си е добра, защото наистина тия дето играем трупаме капитал Ще мине време, та тя е мн млада още, и всичко ще е ок, всички ще сме ок Всеки ще си харчи за каквото му е кеф
    The best things in life are free. The second best things are very expensive!
    не е препоръка

    Коментар


    • Първоначално изпратено от michaelis Разгледай мнение
      Да колега аз му викам на гол тумбак чифте пищови на това лъскавото в контраст с циганията. Първо манталитета трябва да ни стане лъскав пък тогава материалите ще дойдат сами ...
      Е най после един човек да ме разбере.Представям си как един мерцедес за 100000 идва у село от него слиза човек с костюм за пет бона и чепик за три и в това време се прибират козите.А пред кръчмата насядали и налягали десетина селски мърляви отрепки некъпани от предния дъжд дето успял да ги намокри и пият бира или кафе тип мътна вода от евтиното за десет стотинки.Колкото и да се напиняме нивото ни е ниско.Всякакви опити човек да се прави на баровец в такава среда е неуместен

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        Човек за да живее добре трябва да има малки и лесно решими проблеми и да не скучае, т.е. да има постянен приток на положителни емоции. От тази гледна точка инвестирането е добро докато помага човек да живее добре. Т.е. да не му създава проблеми, а да му помага да не затъва в проблеми и от друга страна да му осигурява достатъчно средства, за да не скучае.

        Така ако за някой скъпата кола и луксозните стоки създават проблеми, по една или друга причина то са кофти, ако му помагат да се чувства по-добре са ОК. Едни хора се кефят силно на материални придобивки, други не чак толкова. Едни търсят емоции в срещи с хора, за други това е натоварващо. Едни искат адреналин, други искат спокойствие. Ако човек търси спокойствие, сигурност, не иска да изпъква и не иска да се притеснява за бъдещето, то е нормално да пести повече, да инвестира в по-сигурни активи, като депозити, облигации и недвижими имоти. За друг търсещ по-силни емоции този начин на живот е равнозначен с деградация и пропиляване на живота. А неговия пък начин на живот се разглежда от първия като прахосване и пропиляване. Ако за даден човек да похарчи една камара пари по скъпо хоби е пропиляване на възможности за по-осигурен живот, то за друг е еманацията на пълнокръвен живот.

        Така че не мисля, че може еднозначно да се определи това е добро, това е лошо, когато става дума за начин на живот.

        Единственото, за което може да се говори е за какво ниво на желан риск, са подходящи едни или други инвестиции.
        точно за това е борсата, на мен ми доставя удоволствие самата игра, ако дойде нещо x2 или x3 добре дошло, ако не здраве да е, зает си нон стоп с търсене информация, че даже и се учи все нещо ново всеки ден, развива се човек, не е казано, че милиони ще направи дори това е и малко контроверс защото повечето народ си мислят че на борсата се печелат милиони да ама милиони се правят с милиони не с 2К .... ако с 2К направиш милион то това е вече печалба от Тотото, пък и дори човек да има милиони какво ще се промени толкова освен нивото на разходи, не знам. Както викаше нащта по математика "Ако някой е прос, то е за дълго" та и милиони да има с две думи "кел файда" като прави глупости с тях ...
        Last edited by michaelis; 07.02.2014, 12:04.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
          Първо наистина си черноглед бате Пешо, така е.Аз незнам дали някой от вас се е разхождал по Уолстрийт, ама аз съм.Знаеш ли на 500-600 метра от там в някоя пряка какво има?Просяци и наркомани и боклуци бетер Суходол.Така че остави действителността.Навсякъде и в Париж и в Берлин и Мюнхен си има голташки истории колкото искаш.За пътищата си прав, аз за това не съм купил спортна кола.Но София не е това бунище от преди 10-15 години.Вярно, че го има това което казваш, ама не е чак такава кална дупка каквато ти описваш сравнено с където и да е.
          Дайте обаче поне в тази тема да не серем за политици и видиш ли колко са лоши.Каквито избирателите такива и политиците, това е.
          Иначе Кейзер, сметките ти са верни, ама аз за това казах майната им на парите.Вече съм на ниво от което за 90 бона няма да умра.Можех и Бентли да си купя, ама наистина нямаше да ми е по джоба и щеше да е изхвърляция.
          Не е служебна, абсолютно лична е, не работя на заплата от вече 11 години.
          Бе София си е същата черна дупка даже още по миризлива не виждам какво има да спорим.Това че направили няколко мола не променя нищо.Много има още да се прави София да заприлича на място различно от клоака.Застани наблизо до която и да е кофа за боклук и имай търпение един час.През това време преброй колко хора ще бръкнат в нея и тогава ще осъзнаеш истината.За Уолстриит ми честно казано ми е през дъртия за него.Имам лекарска забрана да посещавам тази страна.Всичко свързано със САЩ ми е противно.Държава на психопати убийци крадци и наркомани.Мъ да си правят там каквото си искат не ме впечатлява а холивудските бичкии не ги понасям.Лошото е че не може да си оправим нашата кочина.И разбира не са само политиците причината.Народа си ни е такъв ....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
            Да оставим Германия и Франция на мира и да се съсредоточим в България.Ние нямаме пътища нямаме култура и възпитание за да си купя кола за 100000кинта.А и защо да купувам нова като същата на три години ще я взема за 25-30000кинта?Нещо не мое си представя как така с костюм за пет бона и обувки за три ще се се разхождам насред боклуците и мизерията на София по Витошка Графа Дондуков или Пиротска.А на женския пазар ще е жестоко..И после ще се прибера в някаква кооперация с метални врати олющена фасада мръсни коридори и надписи хуй+путка или В.Л+Р.С=ВЛ.Средата в България си е мизерна и циганска и няма как тука да се живее по такъв начин.В София няма дори и мини квартал в който всичко да е луксозно и добре направено.Та да изглеждам като на сгоден циганин брат му не е в моя стил.Леле па на село ако се изтипосаш така ще те скъсат от подигравки.И как ще се чувстваш в среда на цигани пенсионери без зъби облечени в дрипи....Това е нивото в България и всеки който живее тук трябва да се съобразява с това.Иначе става обект на завист и клетви.
            Да колега аз му викам на гол тумбак чифте пищови на това лъскавото в контраст с циганията. Първо манталитета трябва да ни стане лъскав пък тогава материалите ще дойдат сами ...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от voyous Разгледай мнение
              по мои наблюдения ефекта се мултиплицира. от един двор станаха 5. от 5 ще станат 25 и т.н. за тия процеси трябва време, защото хората нямат култура, нито финансова, нито елементарна. трябва да бъдат накарани да се срамуват от себе си, за да свършат нещо полезно. аз още не съм се отказала от идеята, че ние сме тези които трябва да подобрят средата около нас ВЪПРЕКИ всичко. ако чакаме политиците, по-добре да заминаваме в чужбина.
              Бе хора не знам какво да напиша.Каква финансова култура какви пет лева.Хората масово работят по за 400 кинта чисто.Какви къщи какви фасади какви пет лева.Около мен всеки който изкара повечко парици веднага влага в нова боя покрив кой каквото е решил.Тук не става въпрос за култура а за пари.С 400 кинта каква финансова култура?И да знаеш не чакаме на политици и управници.Миналото лято карах домат на пазари в София еми никой ти не дава повече от лев и двайсе.А маса не може да си наемеш посмъртно щото масите на пазаря ги държат един двама човека които после плащат рушвети и така до върха а там знаем кои са.

              Коментар


              • Човек за да живее добре трябва да има малки и лесно решими проблеми и да не скучае, т.е. да има постянен приток на положителни емоции. От тази гледна точка инвестирането е добро докато помага човек да живее добре. Т.е. да не му създава проблеми, а да му помага да не затъва в проблеми и от друга страна да му осигурява достатъчно средства, за да не скучае.

                Така ако за някой скъпата кола и луксозните стоки създават проблеми, по една или друга причина то са кофти, ако му помагат да се чувства по-добре са ОК. Едни хора се кефят силно на материални придобивки, други не чак толкова. Едни търсят емоции в срещи с хора, за други това е натоварващо. Едни искат адреналин, други искат спокойствие. Ако човек търси спокойствие, сигурност, не иска да изпъква и не иска да се притеснява за бъдещето, то е нормално да пести повече, да инвестира в по-сигурни активи, като депозити, облигации и недвижими имоти. За друг търсещ по-силни емоции този начин на живот е равнозначен с деградация и пропиляване на живота. А неговия пък начин на живот се разглежда от първия като прахосване и пропиляване. Ако за даден човек да похарчи една камара пари по скъпо хоби е пропиляване на възможности за по-осигурен живот, то за друг е еманацията на пълнокръвен живот.

                Така че не мисля, че може еднозначно да се определи това е добро, това е лошо, когато става дума за начин на живот.

                Единственото, за което може да се говори е за какво ниво на желан риск, са подходящи едни или други инвестиции.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
                  Какво се прецека че не си довърших поста незнам.Няма значение, но ако автора на лекцията чете е хубаво да даде мнение, според него трябва ли да си слагаме процент за харч от дохода и ако да, ккаъв процент трябва да е.
                  Нещо трябва да се изхарчи, за да се усети печалбата
                  Може да се инвестира и в по-малко работа - минаване на 4-часов работен ден, нещо друго което ви харесва.

                  Принципно вещите не носят щастие. Има изследвания, че дори хора загубили крак, ръка и т.н. след 6 м. възстановяват нивото на щастие. Така че да се мисли "ще стана милионер и ще карам нови бмв-та" е тъпа цел, защото е безмислена.

                  Бъфет за Богатството
                  Щастието не е в парите. Парите – до известна степен – могат да ти осигурят по-интересна обстановка. От тях обаче не зависи колко души те обичат или колко си здрав

                  Значи вместо да беснееш за качеството на храната в Люлински ресторант, ще беснееш в Парижки. Голямата разлика

                  Може с парите да се купи време, за да имаш за себе си, семейството, приятелите, хобита, благородна кауза. Това да имаш къща на морето, апартамент някъде си и паркинг с коли за 2,5 млн. евро не е готино, освен ако нямаш неосъзнати комплекси.

                  Много масово е да живееш в чакане (да станеш богат за да живееш), но най-добре живей сега. Но живеенето не е свързано с харчене, а със взаимност, приятелство, съчувствие и други, които не идват с парите.

                  Пътя на парите (кариерата) не е напълнил душата на никого. И 1 млрд. не е достатъчен..... И другите ще гледат на теб като на дойна крава

                  В този смисъл един стюард в арабска авиокомпания (която освен 1-ва и 2-ра класа има и специална супер някаква класа) е казал на позната, че новобогаташите са много противни, гледат на него като на нищо. Докато кралското семейство (някакво от персийския залив) се интересуват от него като от човек, живяли са в богатство и ценят повече човещината отколкото парите. Докато новобогаташите са едни комплексирани лекенца, според този стрард. Богатството може да развали човека.

                  Препоръчвам книгата

                  Коментар


                  • Какво се прецека че не си довърших поста незнам.Няма значение, но ако автора на лекцията чете е хубаво да даде мнение, според него трябва ли да си слагаме процент за харч от дохода и ако да, ккаъв процент трябва да е.

                    Коментар


                    • Първо наистина си черноглед бате Пешо, така е.Аз незнам дали някой от вас се е разхождал по Уолстрийт, ама аз съм.Знаеш ли на 500-600 метра от там в някоя пряка какво има?Просяци и наркомани и боклуци бетер Суходол.Така че остави действителността.Навсякъде и в Париж и в Берлин и Мюнхен си има голташки истории колкото искаш.За пътищата си прав, аз за това не съм купил спортна кола.Но София не е това бунище от преди 10-15 години.Вярно, че го има това което казваш, ама не е чак такава кална дупка каквато ти описваш сравнено с където и да е.
                      Дайте обаче поне в тази тема да не серем за политици и видиш ли колко са лоши.Каквито избирателите такива и политиците, това е.
                      Иначе Кейзер, сметките ти са верни, ама аз за това казах майната им на парите.Вече съм на ниво от което за 90 бона няма да умра.Можех и Бентли да си купя, ама наистина нямаше да ми е по джоба и щеше да е изхвърляция.
                      Не е служебна, абсолютно лична е, не работя на заплата от вече 11 години.

                      Коментар


                      • Първо наистина си черноглед бате Пешо, така е.Аз незнам дали някой от вас се е разхождал по Уолстрийт, ама аз съм.Знаеш ли на 500-600 метра от там в някоя пряка какво има?Просяци и наркомани и боклуци бетер Суходол.Така че остави действителността.Навсякъде и в Париж и в Берлин и Мюнхен си има голташки истории колкото искаш.За пътищата си прав, аз за това не съм купил спортна кола.Но София не е това бунище от преди 10-15 години.Вярно, че го има това което казваш, ама не е чак такава кална дупка каквато ти описваш сравнено с където и да е.
                        Дайте обаче поне в тази тема да не серем за политици и видиш ли колко са лоши.Каквито избирателите такива и политиците, това е.
                        Иначе Кейзер, сметките ти са верни, ама аз за това казах майната им на парите.Вече съм на ниво от което за 90 бона няма да умра.Можех и Бентли да си купя, ама наистина нямаше да ми е по джоба и щеше да е изхвърляция.
                        Не е служебна, абсолютно лична е, не работя на заплата от вече 11 години.
                        Last edited by nedev75; 07.02.2014, 11:06.

                        Коментар


                        • по мои наблюдения ефекта се мултиплицира. от един двор станаха 5. от 5 ще станат 25 и т.н. за тия процеси трябва време, защото хората нямат култура, нито финансова, нито елементарна. трябва да бъдат накарани да се срамуват от себе си, за да свършат нещо полезно. аз още не съм се отказала от идеята, че ние сме тези които трябва да подобрят средата около нас ВЪПРЕКИ всичко. ако чакаме политиците, по-добре да заминаваме в чужбина.


                          Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                          Аз не съм черноглед а реалист.Това виждат очите ми това пиша.А факта че петима души си оправили фасадите и си оградили двора с нищо не променя общата среда.И аз имам райграс и къщата ми отвътре е направена но като изляза на улицата в миг отрезвявам.Номерът е не само аз да имам номера е голямото мнозинство от хората да имат за да се промени средата навсякъде.Политикат обаче която се води в страна е в обратната насока.Събиране на народа в максимум четири пет града и мизерия за 99% от него.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от voyous Разгледай мнение
                            нивото е точно такова, каквото ние сме си го направили. може би и точно толкова заслужаваме.

                            и недейте така черногледо де! разходете се из града. в последните години все по-често може се изненадате от поддържани сгради и фасади, хубави дворчета, като оазиси сред мръсотията. както казах - всеки както сам си го направи. ако не ви кефи кооперацията ви - стегнете я. или отидете в къща. бъдете пример - в квартала нашата кооперация беше първата, която си оправи двора, посади трева и цветя, сложи нова ограда. съседите гледаха, гледаха как пием кафе сутрин в дворчето. и след време един по един почнаха да почистват и техните дворове и прилежащи площи. сега минуващите спират и се заглеждат, а едни даже снимаха с телефоните си
                            Аз не съм черноглед а реалист.Това виждат очите ми това пиша.А факта че петима души си оправили фасадите и си оградили двора с нищо не променя общата среда.И аз имам райграс и къщата ми отвътре е направена но като изляза на улицата в миг отрезвявам.Номерът е не само аз да имам номера е голямото мнозинство от хората да имат за да се промени средата навсякъде.Политикат обаче която се води в страна е в обратната насока.Събиране на народа в максимум четири пет града и мизерия за 99% от него.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
                              Лекцията е много добра, аз мисля че се нуждае от малко допълнение.Автора добре е казал, че богат е този който печели повече от колкото харчи.За всеки е индивидуално, но трябва да има една граница от дохода си която да се спестява.Например пълен абсурд би било ако имате 5 000лв. доход, да живеете с хиляда лева като скръндзи и да пестите по 4000лв. да стават повече и повече.Ако имате 100 000 пък да живеете с 5000 също не върви.В крайна сметка парите са за да водим един по пълноценен живот.Е аз също отлагах, отлагах, пестях и си виках, абе как ще дам аз 100 000 за кола, която с излизането от магазина струва вече 86 000.Няма на кой да се фукам, имам си жена и не си търся млади любовници и т.н.Обаче викам си, мамка му гоня 40-те спечелил съм един куп пари, никога няма да се кефя на една хубава колица когато съм на годините за пенсия, отколкото сега.Така че си направих кефа с чистак ново Ауди А6 с фул екстри от магазина пък на парите майната им.Платих кеш между другото с отстъпка.
                              Както и да е.Идеята ми е следната.Че трябва да пестите до 20-30% от месечния си доход, които да реинвестирате и реинвестирате спечеленото от тях.Каквото сте спестил не се пипа, освен за закупуване на нещо или влагане в нещо които ще носи доход и няма да се обезценява (имот, акции, облигации, депозит с лихва над инфлацията) в дългосрочен план.Подчертавам дългосрочен!!!
                              Не е правилно да се ограничавате в името на една спестовност и да живеете с 20-30% от това което печелите, само и само защото харча бил излишен.Така парите се превръщат в една самоцел и човек става роб на тях, а не те на него.
                              Ако е служебна колата си е супер. Колкото по-скъпа, толкова по-добре
                              Но ако е лична си е чиста ама чиста загуба. Тая кола за 100 бона след 5 години точно струва 30. Към разхода от 70 бона трябва задължително да се сложат и застраховките - 15-20 бона за 5 години. Значи за 5 години си 90 бона назад.
                              Ако си купиш 5 годишна за 30 бона държиш я още 5 години и я продадеш за 10 загубата ще ти е 20, застраховки още 5 или общо 25. От останалите 70, слагаш ги на депозит в корп на 7.5% - за периода от 5 години ще вземеш лихва в размер на приблизително 30 К или нетно 5 напред (30 + лихви, 25 - обезценка и застраховки).

                              Равносметка. Нова кола за 5 години - назад с 90 бона. Същия клас кола на 5 години - напред с 5 бона. Обща разлика 95 бона.
                              Ако колата е в перфектно състояние - намериш правилната кола на старо, кефа за 5 годишна кола е не е много по-малък от новата.

                              Такива сметки си направих аз и си купих 5 годишно BMW 3-та серия фул екстри - кожи, можи, навигации, автоматици и т.н. за... 23 бона. На 79 хил, км от приятел. и въпреки това вкарах колата в Камор преди да я купя - всичко съвпадна - колата в перфектно състояние на реални километри, потдържана в Камор преди това (колата е купена в БГ оригинално). Разликата - на борсата. За януари сладки 20% нагоре в портфейла. Бих двойно СОФИКС, викам си - значи можело и по-добре от анализаторчетата. Така кефа е двоен - карам си колицата и и се кефя и парата капе в джоба. За мен е идеален баланс.
                              Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от voyous Разгледай мнение
                                аз не виждам разлика между скръндза с 20к или с 1 млн. скръндзата си е скръндза, без значение какво има по сметката обикновено и на външен вид си приличат:D

                                аз избрах да си инвестирам/спестявам в границите на разумното, по начин, че това да не снижава стандарта ми на живот. не мога да се стискам в очакване да направя милионите. човек веднъж е млад а дори и цял живот да се стискаш, пак може да не станеш милионер, и напразно си се стискал. въпрос на подход и малко късмет!
                                Давам ти пример - Месечният доход от капитал на човек с 20к е х лева. Месечният доход от капитал на човек с 1 млн. лева е х лева, умножени по 1 млн/20к, т.е. х лева умножени по 50! Сега си представи да харчиш 20% от тези х лева. Колко пари ще изхарчиш при х лева, и при х лева умножени по 50, когато и в 2та случая харчиш по 20% от тях!!!!! Ето това е разликата между скръндза с 20к и 1 млн. лева дерзай
                                ПС. По гореспоменатите причини да добавя и за външния вид - разликата във външния вид на скръндза с 20к и с 1 млн. е умножена по 50
                                Last edited by LuckyYou; 07.02.2014, 11:06.
                                The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                                не е препоръка

                                Коментар

                                Working...
                                X