IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лични финанси

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • нивото е точно такова, каквото ние сме си го направили. може би и точно толкова заслужаваме.

    и недейте така черногледо де! разходете се из града. в последните години все по-често може се изненадате от поддържани сгради и фасади, хубави дворчета, като оазиси сред мръсотията. както казах - всеки както сам си го направи. ако не ви кефи кооперацията ви - стегнете я. или отидете в къща. бъдете пример - в квартала нашата кооперация беше първата, която си оправи двора, посади трева и цветя, сложи нова ограда. съседите гледаха, гледаха как пием кафе сутрин в дворчето. и след време един по един почнаха да почистват и техните дворове и прилежащи площи. сега минуващите спират и се заглеждат, а едни даже снимаха с телефоните си

    Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
    ..И после ще се прибера в някаква кооперация с метални врати олющена фасада мръсни коридори и надписи хуй+путка или В.Л+Р.С=ВЛ.Средата в България си е мизерна и циганска и няма как тука да се живее по такъв начин.В София няма дори и мини квартал в който всичко да е луксозно и добре направено.Та да изглеждам като на сгоден циганин брат му не е в моя стил.Леле па на село ако се изтипосаш така ще те скъсат от подигравки.И как ще се чувстваш в среда на цигани пенсионери без зъби облечени в дрипи....Това е нивото в България и всеки който живее тук трябва да се съобразява с това.Иначе става обект на завист и клетви.
    Last edited by voyous; 07.02.2014, 10:42.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
      Е това е твоята представа за живот, че трябва да се живее скромно.Щом така ти харесва, твоя воля.Макар че въпреки харчовете си, аз живея най-скромно от приятелския ми кръг, а те вярвай ми не са мутри-бизнесмени, фолкзвезди, футболисти и т.н.А спрямо някои от клиентите ми съм беден като църковна мишка, но те са по особен типаж, а много от тях не са и българи.
      Вероятно си на години и за това не те блазнят тези неща.Аз съм на 38 и искам да му се накафя на всичко това, именно защото на 60 и на мен ще ми е безсмислено и ще ми се живее скромно.
      Но по принцип напълно ви разбирам ,тъй като в България не е популярно да се живее по нашироко.Казвам го от опит, тъй като много често пътувам в чужбина, особено почти всеки месец съм за 1-2 дни в Германия и там няма как ако си старши-юрисконсулт в БМВ, да ходиш с костюм под 1500евро и да не ходиш в ресторанти където 20евро бакшиш е задължителен.И това е при пресметливите Германци, във Франция пък какво чудо е....Там си е престъпление да имаш по висока позиция и да не си с костюм на водещ дизайнер.Луксозната кола на роден производител в двете държави е абсолютно задължителна!
      Но в България традицията май е по различна.
      Да оставим Германия и Франция на мира и да се съсредоточим в България.Ние нямаме пътища нямаме култура и възпитание за да си купя кола за 100000кинта.А и защо да купувам нова като същата на три години ще я взема за 25-30000кинта?Нещо не мое си представя как така с костюм за пет бона и обувки за три ще се се разхождам насред боклуците и мизерията на София по Витошка Графа Дондуков или Пиротска.А на женския пазар ще е жестоко..И после ще се прибера в някаква кооперация с метални врати олющена фасада мръсни коридори и надписи хуй+путка или В.Л+Р.С=ВЛ.Средата в България си е мизерна и циганска и няма как тука да се живее по такъв начин.В София няма дори и мини квартал в който всичко да е луксозно и добре направено.Та да изглеждам като на сгоден циганин брат му не е в моя стил.Леле па на село ако се изтипосаш така ще те скъсат от подигравки.И как ще се чувстваш в среда на цигани пенсионери без зъби облечени в дрипи....Това е нивото в България и всеки който живее тук трябва да се съобразява с това.Иначе става обект на завист и клетви.

      Коментар


      • Абе не знам дали е карма, но имам един познат, чиято цел в живота е точно да има милиони.От алчност къде ли не се пробва, все в рискови начала.Купува едни проблемни имоти-изгуби делата.Купува рискови акции-изгуби един куп пари.И на форекса игра и там изгуби.Трепе се като луд, вложи в нещо да множи колкото се може по-бързо на далаверка и айде прас върнат го 5 години назад.
        Така че давайте го по еваш с тея мераци за заветния милион, че накрая един гол...

        Коментар


        • аз не виждам разлика между скръндза с 20к или с 1 млн. скръндзата си е скръндза, без значение какво има по сметката обикновено и на външен вид си приличат

          аз избрах да си инвестирам/спестявам в границите на разумното, по начин, че това да не снижава стандарта ми на живот. не мога да се стискам в очакване да направя милионите. човек веднъж е млад а дори и цял живот да се стискаш, пак може да не станеш милионер, и напразно си се стискал. въпрос на подход и малко късмет!

          Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
          Ето това си е точно така!!!! Само че аз ще съм си скръдза цял живот. Ама нали се сещаш скръндза с 20 000лв и скръндза с 1 млн., например каква е разлиакта Чакай да направя малко пари, ще ги видя и колите и курвите Пък нека да ги видя и проблемите. Bring it on! D Иначе кола за 100 бона няма как да си купя, ако нямам поне 1-1.5 млн.

          Коментар


          • Е това е твоята представа за живот, че трябва да се живее скромно.Щом така ти харесва, твоя воля.Макар че въпреки харчовете си, аз живея най-скромно от приятелския ми кръг, а те вярвай ми не са мутри-бизнесмени, фолкзвезди, футболисти и т.н.А спрямо някои от клиентите ми съм беден като църковна мишка, но те са по особен типаж, а много от тях не са и българи.
            Вероятно си на години и за това не те блазнят тези неща.Аз съм на 38 и искам да му се накафя на всичко това, именно защото на 60 и на мен ще ми е безсмислено и ще ми се живее скромно.
            Но по принцип напълно ви разбирам ,тъй като в България не е популярно да се живее по нашироко.Казвам го от опит, тъй като много често пътувам в чужбина, особено почти всеки месец съм за 1-2 дни в Германия и там няма как ако си старши-юрисконсулт в БМВ, да ходиш с костюм под 1500евро и да не ходиш в ресторанти където 20евро бакшиш е задължителен.И това е при пресметливите Германци, във Франция пък какво чудо е....Там си е престъпление да имаш по висока позиция и да не си с костюм на водещ дизайнер.Луксозната кола на роден производител в двете държави е абсолютно задължителна!
            Но в България традицията май е по различна.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
              Недев аз пък не смятам че трябва да си харча парите ей така да си купувам боклуци или пък да се фукам или да дразня някого.Нова кола за 100000 е тъпотия в нашата родина отсякъде.Излизаш от магазина и след две седмици някой с пирон я надраска или друг с отрошляк за 1000 кинта те чукне.Пътищата няма да ги коментираме дупка до дупка дупка връз дупка и кръпка връз кръпка.Така че с такава кола да ще будиш различни неща у глупаците завист а у интелигентните присмех.Освен това няма човек който през целия си живот да печели все по много идват и периоди в които не се печели.По курви не ходя и нямам намерение да го правя че пък и да и плащам.Болести не ми трябват а пък да ги лепна и жена ми....Пари се харчат за образование на децата или се влагат в семейния бизнес.Живее се скромно и почтено.Две почивки в годината по за четири пет дена и две екскурзии извън България са достатъчни.Човек трябва да е внимателен и да не дразни околните.Според мен не бива да живееш в смисъл да се различаваш с повече от 30% от околните щото ти почват едни проблеми дето не подозираш че съществуват.
              Ето това си е точно така!!!! Само че аз ще съм си скръдза цял живот. Ама нали се сещаш скръндза с 20 000лв и скръндза с 1 млн., например каква е разлиакта Чакай да направя малко пари, ще ги видя и колите и курвите Пък нека да ги видя и проблемите. Bring it on! D Иначе кола за 100 бона няма как да си купя, ако нямам поне 1-1.5 млн.
              The best things in life are free. The second best things are very expensive!
              не е препоръка

              Коментар


              • Недев аз пък не смятам че трябва да си харча парите ей така да си купувам боклуци или пък да се фукам или да дразня някого.Нова кола за 100000 е тъпотия в нашата родина отсякъде.Излизаш от магазина и след две седмици някой с пирон я надраска или друг с отрошляк за 1000 кинта те чукне.Пътищата няма да ги коментираме дупка до дупка дупка връз дупка и кръпка връз кръпка.Така че с такава кола да ще будиш различни неща у глупаците завист а у интелигентните присмех.Освен това няма човек който през целия си живот да печели все по много идват и периоди в които не се печели.По курви не ходя и нямам намерение да го правя че пък и да и плащам.Болести не ми трябват а пък да ги лепна и жена ми....Пари се харчат за образование на децата или се влагат в семейния бизнес.Живее се скромно и почтено.Две почивки в годината по за четири пет дена и две екскурзии извън България са достатъчни.Човек трябва да е внимателен и да не дразни околните.Според мен не бива да живееш в смисъл да се различаваш с повече от 30% от околните щото ти почват едни проблеми дето не подозираш че съществуват.
                Last edited by Бате Пешо; 07.02.2014, 09:52.

                Коментар


                • аз не познавам богат човек, който да не се супер-скръндза. без изключения.
                  а скромно смея да твърдя, че съм обиколил много свят и съм виждал не един такъв келеш (с цялото ми уважение).
                  Без кураж няма слава

                  Коментар


                  • не съм съгласен По твоите разбирания аз съм скръндза
                    The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                    не е препоръка

                    Коментар


                    • Лекцията е много добра, аз мисля че се нуждае от малко допълнение.Автора добре е казал, че богат е този който печели повече от колкото харчи.За всеки е индивидуално, но трябва да има една граница от дохода си която да се спестява.Например пълен абсурд би било ако имате 5 000лв. доход, да живеете с хиляда лева като скръндзи и да пестите по 4000лв. да стават повече и повече.Ако имате 100 000 пък да живеете с 5000 също не върви.В крайна сметка парите са за да водим един по пълноценен живот.Е аз също отлагах, отлагах, пестях и си виках, абе как ще дам аз 100 000 за кола, която с излизането от магазина струва вече 86 000.Няма на кой да се фукам, имам си жена и не си търся млади любовници и т.н.Обаче викам си, мамка му гоня 40-те спечелил съм един куп пари, никога няма да се кефя на една хубава колица когато съм на годините за пенсия, отколкото сега.Така че си направих кефа с чистак ново Ауди А6 с фул екстри от магазина пък на парите майната им.Платих кеш между другото с отстъпка.
                      Както и да е.Идеята ми е следната.Че трябва да пестите до 20-30% от месечния си доход, които да реинвестирате и реинвестирате спечеленото от тях.Каквото сте спестил не се пипа, освен за закупуване на нещо или влагане в нещо които ще носи доход и няма да се обезценява (имот, акции, облигации, депозит с лихва над инфлацията) в дългосрочен план.Подчертавам дългосрочен!!!
                      Не е правилно да се ограничавате в името на една спестовност и да живеете с 20-30% от това което печелите, само и само защото харча бил излишен.Така парите се превръщат в една самоцел и човек става роб на тях, а не те на него.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                        Ето моя пример. Кола за 4 000 лв., рено тиунго. Избих го за 1 г. правейки 200 застраховки гражданска отговорност, средно по 20 лв. на полица, печалба (след бензина). Една полица се прави за 10 минути, с пътя между 30 мин. и час. Теост 20 лв. на час, а понякога на един адрес съм правил до 8 застраховки (160 лв. на час.

                        Имам сайта http://otgovornost.hit.bg/ (още е наличен), който беше първи в google по търсене на "гражданска отговорност". Сега вече не е, мен ме мързи да тичам, а и там телефона е на една позната агентка.

                        Така че като ми се обадят, скокна и хоп 20 лв. в джоба

                        Колата се изплати за година. Преди това имах опел кадет за 1 400 лв. и той се изплащаше бързо. Няколко години правех по 4 000 лв. на година от полиците.

                        Без колата това нямаше да стане. Да пътувам 4 часа сменяйки градски транспорт... Правил съм полици в Суходол, Банкя, Волуяк, надежди, люлини, младости, бояни и т.н. Без кола не става. Тя за мен си беше актив.
                        Забравил си още един разход, освен горивото и подръжката и това е 10% ДОО.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                          Една жена също може да е актив - ако те прави щастлив и поддържа в хармония душевното ти равновесие. Дори и да даваш много пари по нея, то е възможно тя индиректно да ти помага да изкарваш още повече Разбира се в много случаи е пасив, особено ако ти лепне нещо, дето да тряя да плащаш да се лекуваш
                          Много добре казано.Жената може да всява спокойствие в определена ситуация и да парира вземане на грешни решения при изнервеност на мъжа.Разбира се пасив е ако ти вдига кръвното и постоянно иска пари за глупости.

                          Коментар


                          • Една жена също може да е актив - ако те прави щастлив и поддържа в хармония душевното ти равновесие. Дори и да даваш много пари по нея, то е възможно тя индиректно да ти помага да изкарваш още повече Разбира се в много случаи е пасив, особено ако ти лепне нещо, дето да тряя да плащаш да се лекуваш
                            The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                            не е препоръка

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                              Ще ме прощавате за офтопика, ама задникът, актив ли е или пасив?
                              Ако е на някоя яка кака е актив със сигурност

                              Коментар


                              • здравейте,
                                статията е хубава и полезна, написана в стила на кийосаки. но мисля, че не всичко в живота подлежи на пресмятане и може да бъде бутнато в категория актив или пасив.

                                не ми харесва примера със скъпите хобита като ските, защото спорта е здраве. хобитата са отчасти и социално занимание с приятели, това може ли да бъде остойностено? относно примера с травмата, ами то може и на път за работа да претърпя злополука и пак да плащам за лечение. затова са здравните застраховки и живот - съседната тема

                                не ми се струва полезно решенията ни да се ръководят единствено от това кое е по-изгодно не знам за вас, аз отскоро съм в този форум и въобще на бфб, имам си план и стратегия за инвестиране, но тя не включва да се откажа от спорта, хобитата си, излизането по заведения, и т.н дейности...в този ред на мисли, нужно ли е да се стремим да извличаме максимума от всяко левче? вие правите ли го?

                                Коментар

                                Working...
                                X