IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лични финанси

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
    Ако се замислим - то и функцията на дрехите е проста. Кво значение има дали ще е от Липненски или от бутик ?
    Часовника ролята му е да измерва време - все тая дали ще е за 5 лева от пазара или монтбланк.
    Функцията на хратана е да оцелее индивида - аз не ям пържоли и сьомга - не ми е толкова нисък интелекта. Човек оцелява чудесно на ориз и картофи.
    Леле, леле.

    Тук много хора не желаят да приемат, че в света има повече от 1 правилна гледна точка.

    пс. Кола нямам, карам жалък фирмен автомобил.



    Това е най-точното попадение. 220% от годишния ти доход за кола - идиотия е. Но има един нормален процент 10-50 (взависимост от човека), който е нещо напълно в рада на нещата..
    Ванчо точно ти отказваш да приемеш че има и други хора с различно от твоето мнение.Купи си ако искаш танк твоя воля.За мен е важно колата да е в безупречно техническо състояние и с пълен резервоар.Келешите по пътищата не ме впечатляват.Има достатъно дървета за тях

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
      Защо българинът учи синовете си да лапат ... ауспуси ?!?

      http://zaparite.blogspot.com/2015/04/blog-post_26.html

      се питам аз и отговор не търся..
      Хубава работа - ама малко се излага автора с "В Дубай си изоставят колите, щото са някфи си ламарини"

      И цитат от препратката:"Не за първи път попадаме на снимки на изоставени в страните от Обединените арабски емирства автомобили. Този път обаче става дума не само за нови модели, а и за такива, които вече са рядкост.

      Причината подобни коли да бъдат зарязвани не е известна, но най-вероятно е свързана с високия стандарт на живот в Дубай, облагодетелстван от бързите и лесни пари, които носи петролът. Автомобилни издания твърдят, че ремонтът на екзотичен автомобил в Дубай коства доста пари, като затова повечето собственици на подобни автомобили предпочитат просто да ги зарежат и да преминат на следващата си суперкола."

      Причината не е известна?? На кого – на Дончо от Ковачене?? Защото на норманлите хора с един или няколко познати от арабския свят им е пределно ясна причината. Да не обслужваш дълговете си в ОАЕ е криминален акт и се накзва с ЗАТВОР. Ама не българския затвор ака - "седи си у дом за месец, и те пускаме за добро поведение", а ЗАТВОР-затвор. Така де, поне като се пуска статия - най-добре да се внимава за такива дребни, набиващи се на очи грешки, защото подобни поставят под въпрос цялата позиция на автора.

      И цитата от статията "В България е пълно е с образи, които лъскат колата си най-редовно и държат на нея повече от на жена си А в Дубай е пълно с изоставени и прахясали ферари и ламборджини (вижте снимките). Някакви си ламарини, защо да не ги изоставиш?"

      Защо да не ги изоставиш - ми щото те очаква затвор, затова ще ги изоставиш.А защо те очаква затвор - щото си бил достатъчно тъп, за да си купиш нещо което не можеш да си позволиш. Странна работа - статията се опитва да докаже, че е тъпо да даваш повече отколкото може да си позволиш за кола, а дава пример с хора, които точно това са направили anyhow...
      Last edited by vankata23; 26.04.2015, 20:25.
      #dagoduhatbednite

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
        Ми според мен колата е средство за придвижване от едно място на друго а не предмет за демонстрация на материално веичие.То и затова на кухите лейки им крадат колите и имат неприятности.Аз не карам немски коли просто не ми е толко нисък интелекта.
        Ако се замислим - то и функцията на дрехите е проста. Кво значение има дали ще е от Липненски или от бутик ?
        Часовника ролята му е да измерва време - все тая дали ще е за 5 лева от пазара или монтбланк.
        Функцията на хратана е да оцелее индивида - аз не ям пържоли и сьомга - не ми е толкова нисък интелекта. Човек оцелява чудесно на ориз и картофи.
        Леле, леле.

        Тук много хора не желаят да приемат, че в света има повече от 1 правилна гледна точка.

        пс. Кола нямам, карам жалък фирмен автомобил.

        Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        Не става дума за некупуване на коли, а че хората които купуват коли, които не могат да си позволят се обричат на бедност. Нищо лошо човек с няколко милиона да си вземе скъпо бмв или мерцедес. Бълха го ухапала, само от лихви ще си ги плати. Обаче човек с 800 лева заплата взимащ 20 бона кредит за кола - каквито случай и аз познавам - си е проява на идиотизъм.
        Това е най-точното попадение. 220% от годишния ти доход за кола - идиотия е. Но има един нормален процент 10-50 (взависимост от човека), който е нещо напълно в рада на нещата..
        Last edited by vankata23; 26.04.2015, 20:15.
        #dagoduhatbednite

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
          Хубаво и тези 20% за какво ще ги дадеш-дрехи, заведения, екскурзии, електроника?Не смяташ ли и че с 80 000 остатък за горното ще има предостатъчно.Кое точно от качеството на живота ще прецакаш?
          щом парите са си твои, харчи ги, както смяташ за нужно. Аз намирам фукарията за суета. Вместо това, веднъж достигнал такова ниво, бих дарявал редовно:
          За детски градини, училища, университети,
          За стипендии на умни деца, които да живеят, да работят и раждат у нас,
          Ако щеш, бих строил достъпни еко-жилища, бих сринал гетата и т.н.
          Коли? Имам си, вози ме. А качеството на живот не беше ли онова, дето те кара да чувстваш удоволствие, че си жив, че те има? Лакомия: Една уста, едно черво но...ПРАВО. Директно, към двете нули. Къде остана смисълът? Папка-ака, папка-ака, дишай-издишай, дишай-издишай...
          Last edited by Pyramid; 26.04.2015, 17:55.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
            Ето това е много субективна оценка.Масата коли са купени на лизинг, което дефакто значи с кредит.Така че не може да отречете изобщо лизинга.Абсолютен Скрудж е за мен човек който вади 100 000 бона годишно и кара кола за 5 000-10 000лева.За много от вас може да е нормално.За мен лично не е.Това е въпрос на светоусещане ако щете.Напълно нормално е 1-годишния си нетен доход човек да го даде за закупуване на лек автомобил.Изхвърляне и над възможностите би било при 10 000лв. годишен доход да си закупите автомобил за 25 000-30 000лева.
            Ми според мен колата е средство за придвижване от едно място на друго а не предмет за демонстрация на материално веичие.То и затова на кухите лейки им крадат колите и имат неприятности.Аз не карам немски коли просто не ми е толко нисък интелекта.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
              Хубаво и тези 20% за какво ще ги дадеш-дрехи, заведения, екскурзии, електроника?Не смяташ ли и че с 80 000 остатък за горното ще има предостатъчно.Кое точно от качеството на живота ще прецакаш?
              Човек привиква към доброто. И то спира да му прави впечатление. Преди да си купи скъпа кола със сигурност ще смята че я заслужава, че ще се чувства добре до като я кара. И най-вероятно ще е прав - в началото. След това ще му омръзне. Това си е в човешката природа. Емоциите заради които си я е купил ще изчезнат или поне ще намалеят силно. Но той ще си плаща базирано на първоначалните емоции.

              Доброто качество на живот идва от приятни емоции които се повтарят. От разнообразие на стимулите. Няма как да знам за какво човек ще си харчи свободните пари, защото за всеки човек това е различно. Но всеки човек който се ангажира дълго време да плаща висок процент от доходите си за една и съща емоция ще се прецака. Много бързо приятното усещане от тази емоция ще се превърне в рутина. А за рутина не си заслужава да се плаща като за приятна емоция.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                Като тръгна да си купувам кола, ще го мисля Аз кола никога не съм имал
                Но пък караш най-хубавата.

                ravnovesie,
                Разходите по една кола далеч е не само цената на придобиване, имам предвид за текуща поддръжка, данък, застраховки.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Нищо нормално няма в това човек да си даде едногодишен нетен доход за кола. този човек си прецаква качеството на живот следващите 5 години. Дори без никакво оскъпяване за автомобил ще му отиват 20% от доходите. Със сигурност има мазохисти дето искат да им е зле, ама това не е нормална гледна точка.

                  Както казах намирам че до 10% от доходите да отиват за кола си е ок. Ако една кола се кара три години това прави към 30% от годишния доход.
                  Хубаво и тези 20% за какво ще ги дадеш-дрехи, заведения, екскурзии, електроника?Не смяташ ли и че с 80 000 остатък за горното ще има предостатъчно.Кое точно от качеството на живота ще прецакаш?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
                    Ето това е много субективна оценка.Масата коли са купени на лизинг, което дефакто значи с кредит.Така че не може да отречете изобщо лизинга.Абсолютен Скрудж е за мен човек който вади 100 000 бона годишно и кара кола за 5 000-10 000лева.За много от вас може да е нормално.За мен лично не е.Това е въпрос на светоусещане ако щете.Напълно нормално е 1-годишния си нетен доход човек да го даде за закупуване на лек автомобил.Изхвърляне и над възможностите би било при 10 000лв. годишен доход да си закупите автомобил за 25 000-30 000лева.
                    Нищо нормално няма в това човек да си даде едногодишен нетен доход за кола. този човек си прецаква качеството на живот следващите 5 години. Дори без никакво оскъпяване за автомобил ще му отиват 20% от доходите. Със сигурност има мазохисти дето искат да им е зле, ама това не е нормална гледна точка.

                    Както казах намирам че до 10% от доходите да отиват за кола си е ок. Ако една кола се кара три години това прави към 30% от годишния доход.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      Е то точно харченето на пари е идеята. На човек качеството на живот му се определя от харченето, не от спестяването. Но возенето в по-скъпа кола от това което може да си позволи човек му унищожава качеството на живот, защото му прецаква харченето за всичко останало.

                      Реално човек с 800 лева дори и да си вземе кола за 10 бона с петгодишен кредит - което всъщност е доста масов случай - му отиват по 220 лева на месец за плащане на кредита. не съм убеден дали 150 лева отгоре на месец - което плаща спрямо колата която всъщност може да си позволи му вдигат качеството на живот. С тези пари може да излиза всяка седмица например, или да ходи на екскурзии, на почивки. Тази кола ще му носи положителни емоции за няколко месеца и след това ще свикне с нея. няма да има повече положителни емоции, но отрицателните дори само за плащането на кредита си стоят.
                      Ето това е много субективна оценка.Масата коли са купени на лизинг, което дефакто значи с кредит.Така че не може да отречете изобщо лизинга.Абсолютен Скрудж е за мен човек който вади 100 000 бона годишно и кара кола за 5 000-10 000лева.За много от вас може да е нормално.За мен лично не е.Това е въпрос на светоусещане ако щете.Напълно нормално е 1-годишния си нетен доход човек да го даде за закупуване на лек автомобил.Изхвърляне и над възможностите би било при 10 000лв. годишен доход да си закупите автомобил за 25 000-30 000лева.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                        Като тръгна да си купувам кола, ще го мисля Аз кола никога не съм имал
                        И аз

                        Коментар


                        • Като тръгна да си купувам кола, ще го мисля Аз кола никога не съм имал

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                            Да бе, те на запад всички по 10000 евро минимум печелят
                            За САЩ поне съм сравнявал средни доходи с най-продавани автомобили и нещата се връзваха.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Реално на запад поне се приема че колата не би трябвало да струва повече от 3-4 месечни доходи.
                              Да бе, те на запад всички по 10000 евро минимум печелят

                              Коментар


                              • Реално на запад поне се приема че колата не би трябвало да струва повече от 3-4 месечни доходи. Така за три години - колкото средно се държи една кола човек ще дава под 10% от доходите си за плащане на колата. Още 25% от дохода за жилище и му остават 75% за него. В България се приема за нормално човек да плаща по 20-30% от дохода за кредит за кола. А не малко хора си дават 30-40% от доходите. Но ако ги питаш тях лично дали колата им носи 30% от удоволствията в живота ще те гледат като луд.

                                Коментар

                                Working...
                                X