IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ за търговия с опции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от hushman Разгледай мнение
    За тези от вас, които активно търгуват акции, такава фирма може да се окаже много добро решение, защото комисионните са наистина ниски (6 - 6.5 долара за 1000 акции) и платформата е доста по-професионална - DAS Trader.

    Надявам се да съм бил полезен.
    Че те и в IB са такива комисионните

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hushman Разгледай мнение
      .....
      Накрая бих искал да споделя с вас и още нещо полезно. Наскоро открих сметка в т.нар. prop firm. Използвам го главно за активно търгуване на акции. Там плащам много ниски комисионни за търговия с акции.....
      може ли да разкажеш малко повече откриваш сметка или работиш за prop firm
      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

      Коментар


      • търговия с опции

        Hushman,

        Интересен постинг. Пробвах thinkorswim /те са америтрейд/, но ми отговориха че са само за US-residents. Имам сметка в optionsxpress, но комисионните им са безумни. Сега отварям в interactivebrokers, където комисионните изглеждат направо привлекателни. Защо тогава споделяш, че дохода от неутралните стратегии се изяждат от тях? Аз продавам iron condor върху седмични опции на QQQ с активна защита на всяка част от позицията. Имал ли си подобен опит в интерактив?
        Колкото до стратегията ти - изглежда разумна, но защо вместо гол пут не продаваш пут спред - тогава ще рискуваш само 1000 долара със горе долу същия краен ефект? .

        Коментар


        • Търговия с опции

          Здравейте,

          Аз използвам две платформи - thinkorswim и interactive brokers.
          Предимството на първата е в много добрата възможност за графичен и цифров анализ на позиции включващи опции, а така също и удобния потребителски интерфейс.

          Но когато търгувам по-активно с опции задължително ползвам втората - комисионните са в пъти по-ниски.

          Не бих препоръчал да се започва с naked options освен ако не разполагате с достатъчно пари в сметката си. Нека направим една проста сметка:

          1. Ако искаме да имаме добра диверсификация ще ни трябват 10-15 позиции в различни акции. Дори и да приемем средна цена на акция 50 долара, ако се случи assignment на дадена опция това значи по 5000$ на контракт, който сте продали по-рано. Което автоматично показва, че за продажба на опции върху акции ви трябват минимум 75-100 к долара.
          2. Бих искал да споделя една нелоша стратегия според мен. В момента на американските пазари (поради умерения възходящ тренд) работи добре следната стратегия, която аз активно ползвам:
          установявайки добро ниво на поддръжка (support), купувам bullish call spread (купувам call опция с по-ниска цена на изпълнение и продавам такава с по-висока цена) като същевременно продавам put опция с цена на изпълнение по-ниска от нивото на поддръжка, за което споменах по-рано. По този начин финансирам частично (или изцяло) покупката на спреда. Разбира се, рискът ми е ясно дефиниран и е равен на цената на спреда плюс броя контракти умножен по цената на изпълнение на пута по 100. Нека дам конкретен пример:

          Акция ABC се търгува за 52 долара и има силно ниво на поддръжка на около 47 долара.

          В този случай аз мога да купя спреда за около 2.3 - 2.8 долара и мога да продам put опция с цена на изпълнение 45 долара за около 1.8 долара. Тези цени са примерни и зависят от многобройни фактори като волатилност на акцията и времето оставащо до expiration date на опцията. Аз обикновено търгувам опции с минимум време 3 месеца, но нерядко и 5-6 месеца.

          Нека приемем, че искам да рискувам не повече от 5000 долара на позиция. В този случай ще платя по около долар за спреда минус кеша, който съм получил от продажбата на пута. Следователно, за да рискувам не повече от 5000 долара на тази позиция, аз не мога да си позволя да работя с повече от 1 контракт. Причината е, че ако към датата на изтичане на опцията цената на акцията е под 45 долара, аз ще бъда принуден да закупя акцията по 45 долара и ще трябва да платя 4500 долара ( 1 контракт х 100 акции х 45$). Разбира се, към това ще трябва да добавя и единия долар, който съм платил по-рано (1 долар х 100 акции = 100$). Т.е. общият ми риск ще е 4600 долара.

          Това е една съвсем проста стратегия, която обаче работи много добре в периоди като този.

          Преди няколко години търгувах в продължение на година и половина само делта неутрални стратегии, но за съжаление комисионните изядоха почти цялата ми печалба. Аз смятам, че тези стратегии не са подходящи за нас индивидуалните трейдъри. Разбира се, с намалението на комисионните, вероятно ще има стратегии, които ще са по-оправдани.

          Накрая бих искал да споделя с вас и още нещо полезно. Наскоро открих сметка в т.нар. prop firm. Използвам го главно за активно търгуване на акции. Там плащам много ниски комисионни за търговия с акции. Но има предимство и за търговците на опции - комисионната на контракт е 0.6 долара. Само че има една особеност - тези prop фирми не толерират продажби на опции, а са главно за т.нар. directional plays - т.е. покупка на call и put опции. За тези от вас, които активно търгуват акции, такава фирма може да се окаже много добро решение, защото комисионните са наистина ниски (6 - 6.5 долара за 1000 акции) и платформата е доста по-професионална - DAS Trader.

          Надявам се да съм бил полезен.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Optic Разгледай мнение
            г) Резултатът се смята като ликвидираш позицията и прибереш парите.Останалото са празни приказки.
            Що бе, опциите в парите си ги плащат без да ги изпълняваш. Имал съм опции, които са много малко в парите и не са ми ги изпълнявали, но в много редки случаи.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pilyokov Разгледай мнение
              Ами не ! Предстои ми изпит по Фондови борси и честно казано не ги разбирам тези задачи. Бих искал някой, който ги разбира да ми обясни на кратко начина
              преподавателя ти ,нали за това му плащат?или и той толкова ги разбира,че не може да ви ги обясни?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pilyokov Разгледай мнение
                Ами не ! Предстои ми изпит по Фондови борси и честно казано не ги разбирам тези задачи. Бих искал някой, който ги разбира да ми обясни на кратко начина
                Сори!, имаш печалба от 17 долара, за покупката на опцията си дал 5,05. Резултатът ти е 17-5,05=11,95. Какво толкова сложно има?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pilyokov Разгледай мнение
                  Инвеститор купува Put опция за 5.05 с цена на упражняване 70.В деня на приключване пазарният курс е 53.Какъв е резултатът от сделката ?
                  а)загуба от 27 евро на акция
                  б)загуба от 5.05 евро на акция
                  в)печалба от 11.95 евро на акция?
                  г) Резултатът се смята като ликвидираш позицията и прибереш парите.Останалото са празни приказки.
                  "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                    бъзикаш ли се
                    Ами не ! Предстои ми изпит по Фондови борси и честно казано не ги разбирам тези задачи. Бих искал някой, който ги разбира да ми обясни на кратко начина

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pilyokov Разгледай мнение
                      Инвеститор купува Put опция за 5.05 с цена на упражняване 70.В деня на приключване пазарният курс е 53.Какъв е резултатът от сделката ?
                      а)загуба от 27 евро на акция
                      б)загуба от 5.05 евро на акция
                      в)печалба от 11.95 евро на акция?
                      бъзикаш ли се

                      Коментар


                      • Задача

                        Инвеститор купува Put опция за 5.05 с цена на упражняване 70.В деня на приключване пазарният курс е 53.Какъв е резултатът от сделката ?
                        а)загуба от 27 евро на акция
                        б)загуба от 5.05 евро на акция
                        в)печалба от 11.95 евро на акция?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bankite Разгледай мнение
                          Здравейте,

                          и благодаря за отговорите. Основната причина да не задавам въпросите си тук е липсата на време да влизам често и да чета, което би накъсало нещата във времето. Желанието ми е чисто практически да ми покаже някой как търгува, а аз в последствие бих написал начина си на търговия тук с цел да получа различни гледни точки на база опит.

                          Но така или иначе нямам предложение от никой, така че ще публикувам няколко въпроса като начало:

                          Каква платформа бихте ми препоръчали за търговия с опции?

                          Кой посредник бихте ми препоръчали?

                          Какви са таксите на посредника който бихте препоръчали?

                          Какви стратегии използвате: арбитражни, спекулативни, хеджингови?

                          Какви опции препочитате - върху акции, върху, облигации, стоки, валути?

                          Портфейл - стратегия за управление на портфейла.

                          Ниво на риск при използваната от вас стратегия.


                          Предварително благодаря на тези които се отзоват, и все пак ще съм благодарен ако някой ми помогне персонално!

                          Поздрави
                          Каква платформа бихте ми препоръчали за търговия с опции?

                          Брокерът, който ти препоръчвам има поне за мен една от най-удобните платформи. Платформата не трябва да е водеща при избора ти, тъй като лесно можеш да си напишеш едно твое приложение, което да прави всичко, което искаш. Ако това не ти е по силите, то тогава може да ти е малко рано за опции.



                          Кой посредник бихте ми препоръчали?

                          thinkorswim



                          Какви са таксите на посредника който бихте препоръчали?

                          Малко над средните за бранша, но си заслужава. Особено ако не си много активен трейдър. Имат ограничения за някои страни, трябва да провериш за БГ какви са им условията.




                          Какви стратегии използвате: арбитражни, спекулативни, хеджингови?

                          Комбинация от гама-позитивни и тета-позитивни игри. Краткосрочните игри са за средно около 3 седмици, по-дългосрочните - за няколко месеца. Целта е да се построи постепенно портфолио, към което да добавяш или от което да отнемаш exposure в зависимост от пазарните условия.



                          Какви опции препочитате - върху акции, върху, облигации, стоки, валути?

                          Както отбелязаха и другите, най-лесно за начинаещ е да се ориентира върху опции върху ликвидни индекси - EEM, SPY, QQQQ etc. Така поне няма да имаш аssignment risk.



                          Портфейл - стратегия за управление на портфейла.

                          Тук е дълга и широка, но общо взето ако си подбирал подходящите трейдове и си строиш портфолиото постепенно, няма да имаш грижи. Изчислявай си exposure-а спрямо the greeks (без лихвения процент, който за теб няма да има значение) и винаги си оставяй място за маневриране (нови позиции) в случай, че цялото портфолио тръгне да върви яко срещу теб. Ако го правиш правилно, никога не трябва да позволяваш да стигнеш до губеща позиция. Като се има предвид, че си нов, препоръчвам да затваряш позициите преди да влязат в expiration week. Тогава нещата се движат много бързо и има голяма опасност да не успееш да реагираш навреме.



                          Ниво на риск при използваната от вас стратегия.

                          Променливо, в съответствие с пазарните условия.
                          "The best is always the enemy of good enough." - Mikhail Kalashnikov

                          Коментар


                          • В България най-големия брокер за опции са Райфайзен , още преди години стигнах до този извод.Br.

                            Коментар


                            • Благодаря на всички за отговорите, най вече на лудакрава. Ще споделям в тази тема неща които мисля биха били полезни на начинаещи като мен!
                              Избери своя кредит! С една заявка във всички банки

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bankite Разгледай мнение

                                Кой посредник бихте ми препоръчали?Каква платформа бихте ми препоръчали за търговия с опции?Какви са таксите на посредника който бихте препоръчали?

                                optionsxpress.com/optionsxpress.eu - комосионна 0.15 на контракт минимум 15 долара. има и демо вариант. имаше промоция 2 безплатни книги при създаване на акаунт преди време. предлагат доста материали за обучение като цяло. добър брокер, много голям, комисионните са високи за америка, но ниски за търгуващ от извън УСА. от българските брокери мисля булброкерс предлагаха търговия с опции, но комисионните бяха по-големи. ако ще правиш малък акаунт се регистрирай в БГ брокер най-добре, иначе само внасянето и тегленето от УСА ще ти лапнат 100$ от банкрола.



                                Какви стратегии използвате: арбитражни, спекулативни, хеджингови?

                                за арбитража забрави, освен ако не си в УСА и не работиш с брокер с МИНИМАЛНИ комисионни. не знам защо повечето студенти са научени че с опции (а и като цяло с фин инструменти) се печели главно с арбитражни стратегии... ей сега.
                                разделението ти е грешно - няма критерии на разделяне арбитражни/спекулативни/хеджингови. опшън стратегиите се делят според това от КОЯ ЧАСТ от съставляващите цената на опцията искаш да печелиш. най общо казано имаш directional и volatility стратегии, както може и да печелиш от време. провери в учебниците си разделите за цена на опция и ще ти стане ясно - има стратегии за печалба при движение в определена посока, има стратегии за печалба при покачване/спадане на волатилитито, има и такива при които печелиш от рейндж, има и комбинации от тях. опшън стратегиите са като конструктор лего - сглобяваш каквото си искаш.


                                Какви опции препочитате - върху акции, върху, облигации, стоки, валути?

                                лично аз за directional трейд предпочитам индекс опшънс (спайдъри главно) и малки обеми с голям процент печалба. за волатилити игра предпочитам опшънс върху акции - там волата скача пада повече (рипортс примерно) и е по-предсказуемо. в последно време един тъпак на има Талеб прееба малко вола трейда, ама това е друга дълга тема....
                                за начинаещ трейдър мисля най-удачно е спайдъри на кавърд кол докато разбере за какво става въпрос.

                                Портфейл - стратегия за управление на портфейла.Ниво на риск при използваната от вас стратегия.

                                нали си чувал това клише - банкрола ти трябва да е с такъв размер, че загубата му да не ти промени начина на живот.
                                по принцип при загуба на над 30% от банкрола спирай търговията и си търси грешките. в такъв момент ако продължиш шанса да загубиш всичко е над 90%. всяка една позиция трябва да има възможна загуба не повече от 5% от банкрола (ако банкрола е малък, ако е голям - много по малко). добре е всяка една позиция да ти е хеджирана срещу голямо оси*ане - например една пиклива опция на ултрашорт финанс ти покрива евентуално осиране на финанс сектора ако имаш кавърд колове на банк ъф америка примерно. ма ще ги разбереш тия работи с времето.
                                търговия с под 1000-1500 долара банкрол е почти невъзможна а при банкрол под 10,000 долара брокерите налагат ограничения.



                                Предварително благодаря на тези които се отзоват, и все пак ще съм благодарен ако някой ми помогне персонално!

                                не очаквай някой да се заеме персонално с теб, просто материята е сложна и изисква време. не би могъл да си позволиш да наемеш наистина успешен трейдър за да те учи, а това няма и смисъл. задавай въпроси, чети и търгувай с умерен риск и малки обеми колкото да схванеш материята - това е начина.
                                успех

                                Коментар

                                Working...
                                X