IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Уран в задния двор.България навлиза в сериозната фаза на търсене на трайно решение с ядрените си отпадъци
    5 ное 2010
    Колкото и добре да работи ядрената енергетика, идва ден, в който трябва да се справи с отпадъците си. За България този момент наближава, макар да не е ясно дали ще настъпи след няколко години или след едно десетилетие. Ситуацията не е така драматична както в края на 90-те години на миналия век, когато площадката на АЕЦ "Козлодуй" е буквално задръстена с отработено ядрено гориво. Но София вече трябва да започне да мисли за дългосрочната си политика за справянето си високоактивните отпадъци (ВАО) – най-малките по обем, но и най-вредните.

    За това има две причини. Първо, според споразумението от 1997 г. България трябва да започне да приема обратно отпадъците от преработката на отработеното ядрено гориво в Русия. Кога точно не е ясно, тъй като договорките с Москва никога не са били публични. Според едни специалисти контейнерите с остъклени отпадъци могат да започнат да пристигат след 3-4 години, според други след десет, а оптимистите смятат, че България никога няма да ги види на своя територия. В същото време със сегашния темп, с който в Русия се изпраща за преработка отработеното ядрено гориво е ясно, че на българска територия вероятно ще останат няколкостотин тона тежък метал. Още повече че в последните две години поради липса на средства АЕЦ не е връщала нищо от него в Русия. Натискът се засили тази седмица с предложената от Европейската комисия директива, която изисква страните да имат ясни планове за дългосрочното управление на ядрените си отпадъци. В нея се подчертава, че това е национално решение, но препоръчва страните - членки на ЕС, да се ориентират към дълбокото геоложко погребване като "единствената безопасна и устойчива технология", която е в наличност.

    Ден преди Брюксел да представи директивата, българското министерство на икономиката и енергетика (МИЕТ) публикува за публично обсъждане Стратегия за управлението на отработеното ядрено гориво и на радиоактивните отпадъци до 2030 г. Документът трябва да даде дългосрочната визия за това какво да се прави с ВАО.

    Два сценария

    Предпочитаното решение, става ясно от стратегията, е да се продължи с досегашната практика на изпращане на горивото в Русия. Това е политиката на повечето страни, като в Европа преработката става във Франция и Великобритания. В Русия горивните клетки се рециклират, като от тях се отделят съставките, които могат да се използват отново, а остатъкът се остъклява. След това полученият високоефективен отпадък би трябвало да се върне в България, като превозът да започне до 2020 г., обясни Георги Гьошев, главен експерт в държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДПРАО). Точният срок не е ясен, защото двете държави все още не са се разбрали за методиката, по която ще се изчислява връщаното количество (обикновено то е 30-40% от първоначалния обем). Някой експерти се позовават на приетия през 2004 г. закон в Русия, който позволява на страната да складира дългосрочно отпадъци, генерирани от руско гориво. Според тях може да се промени споразумението с Федералния център за ядрена безопасност, така че да се отчете тази законодателна промяна. Преди време пък в "Козлодуй" е била обсъждана възможността горивото да се вземе на лизинг и така то да остава руска собственост през цялото време, с което би се заобиколила забраната за износ на ядрени отпадъци в Русия. Засега тази технология е приложима само за горивните клетки от вече затворените малки реактори на "Козлодуй", тъй като заводът в Русия, който трябва да преработва клетките от хилядамегаватовите реактори, все още не е построен. Поради това в България към 2020 г. евентуално ще се върне относително малко количество, вероятно 120 тона, изчисляват авторите на стратегията.

    Този вариант среща почти единодушната подкрепа на ядрените специалисти в България. Единствено еколозите са против. "Това е престъпление", казва активистът Ян Хаверкамп от "Грийнпийс". По неговите думи, ако българите знаеха за екологичната катастрофа около завода за преработка "Маяк", вероятно щяха да се замислят. Зелените освен това твърдят, че предложената европейска директива за управлението на ядрените отпадъци ще спре износа им към трети страни, т.е. България няма да може повече да ползва руската опция. Според Николай Влахов, главният секретар на Агенцията по ядрено регулиране – българската институция, която участва в писането на директивата, няма такова нещо. "В Европа циркулират такива идеи, но те не са част от законодателството. България изнася отработено гориво, не отпадък, така че взаимоотношенията ни с Русия няма как да бъдат повлияни от директивата."

    Вторият вариант е тези отпадъци да се връщат в България във вече изгражданото хранилище за сухо съхранение, в което могат да бъдат складирани до 50 години. Целта му по принцип е да поеме горивните клетки, които няма да могат да бъдат върнати в Русия. На теория обаче, ако се реализира пълният му капацитет, то може да съхранява цялото отработено гориво от АЕЦ "Козлодуй". И двата варианта не са окончателни. Въпросът е какво да се прави дългосрочно. Според стратегията на правителството до края на 2013 г. трябва да се приема Национална програма за геоложко погребване на високо- и средноактивни отпадъци, т.е. ядреният отпадък да бъде погребан дълбоко под земята.

    Да дупчим или да не дупчим

    Преди две години държавното предприятие, което управлява радиоактивните отпадъци, започва проучвания за подходяща площадка за дълбоко погребване, но проектът е спрян. Идеята е екип от геолози, енергетици и еколози да проучи 20-30 места в страната, от които да се подберат няколко площадки с подходящи сеизмични и геологически характеристики (гранитът и глината са най-предпочитани). Изискването е да не са в населени места или вододайни зони. На 400 - 500 метра под земята с години се тества устойчивостта на пакетираните отпадъци и влиянието на подпочвените води. Правят се модели и на базата на геологическата история на подземния слой се прогнозира каква ще е динамиката му през следващите столетия. Сериозен проблем се оказва цената за дълбокото геоложко погребване, която най-вероятно ще надхвърли 1 млрд. лв. (според оценката на българските специалисти). Не е ясно откъде ще дойдат парите, тъй като справянето с високоактивните отпадъци не е предвидено като перо нито във фонд "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения", нито във фонд "Радиоактивни отпадъци". В последния има натрупани 145 млн. лв. - за издържка на държавното предприятие и за изграждане на националното хранилище за ниско- и средноактивни отпадъци. То трябва да стартира през 2015 г. на площадката "Радиана" в Козлодуй, но ще се забави, тъй като екооценката по проекта не е завършила.

    В същото време технологията на подземното погребване далеч не е безопасна. Трудно може да се прогнозира какво точно ще се случи с контейнерите. Според Хаверкамп най-добрият пример са проблемите с хранилището Асе в Германия, което преди било солна мина. Там през 60-те години започва складирането на ниско- и средноактивни ядрени отпадъци. Тази година обаче германското правителство взе решение да премести 200 хил. варела след рязкото повишаване на влажността и пропадането на тавана на галерията. Самата идея за преместването на такова количество корозирали и токсични варели вече навява кошмарни картини. Дори и специално построените хранилища не са лишени от проблеми. Американското в планината Юка (на около 120 км от Лас Вегас) чака само лиценз, но вероятно никога няма да отвори поради опасения за сеизмичния характер на терена. В най-напредналото в Европа и давано за пример хранилище във Финландия също има трудности. Хаверкамп обяснява, че новите изследвания са показали недостатъчната стабилност на гранитния пласт, а шведските медни контейнери, в които трябва да се складират ВАО и за които се е предполагало, че ще издържат поне три хиляди години без окисляване, могат да се спукат след само 300 г. Дали всичко това ще попречи на старта на експлоатацията на хранилището ще се разбере едва през следващата година.

    Според Влахов обаче голяма част от проблемите са измислени и се дължат на ядрената истерия след Чернобил. "Не трябва да се изключва възможността на българска територия да се изгради подобно регионално хранилище, но това е политически въпрос", казва експертът. АЕЦ "Козлодуй" участва в международен проект, по който се търси начин за изграждане на общо хранилище за няколко страни. Този вариант също е залегнал в стратегията, но дни преди тя да бъде оповестена, експерти на икономическото министерство отхвърлиха възможността България да приема чужди отпадъци. През февруари такива слухове се появиха в британската преса.
    следва
    http://www.youtube.com/watch?v=ABSXJiYQFuI&NR=1
    Всеки има право да изразява мнение и да го разпрост

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
      Според последните допитвания, САМО 30% от японците искат Япония да се откаже от ядрената енергетика. И то след усиленото раздухване от страна на янтиядреното лоби на вредите нанесени от аварията във Фукушима.
      Ако не знаеш, със статистически методи може да се докарат всякакви резултати. След всичко изнесено за лъжите на Тепко и японското правителство, тези данни може да се поставят под въпрос. Така или иначе и 30% в тази многомилионна държава не са малко.
      Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
        На твоя "ядрен физик" му кажи да не се изказва неподготвен и да прави разлика между "хранилище" за ОЯГ и "съоръжение за погребване" на ОЯГ.
        Във връзка с това, "моят" ядрен физик съветва форумците да четат специализирана литература.
        Каза че на първо място трябва да се поставят научните аргументи, на второ икономическите и едва на трето политическите, когато става дума за ядредно гориво.
        Забележете, че именно физикът Ангела Меркел, но и дъщеря на пастор, взе решение да се откаже от ядрената енергия и заяви, че е неуправляема.
        Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
          Хранилището за сухо съхранение е изградено от германския консорциум NUKEM Technologies GmbH – GNS GmbH. Проектът е на стойност близо 70.5 млн. евро и е финансиран от Международния фонд "Козлодуй", по който България получава компенсации от Европейския съюз за извеждането от експлоатация на първите четири блока на централата.
          Това хранилище е за по-слабо радиоактивни отпадъци и е малко. Такова има и в Нови Хан. Аз ви говоря за сериозно хранилище за силно радиоактивните отпадъци (прътовете). Русия за сега ги поема и е готова да го прави до 2020 г., но България ще трябва да построи хранилище за такива отпадъци. България е земетръсен район, много богата на подпочвени води. Много лесно е да се натрови цялата и да няма какво да ядем след това. В момента се разговаря с американска компания за строителство на такъв тип хранилище.

          Вижте този линк:
          http://www.europe.bg/htmls/page.php?...y=374&id=36079
          Тази новина е от след откриването на новото хранилище за слабо и средно радиоактивни отпадъци.

          Ще строи ли България ядрено хранилище

          Ще бъде ли задължена България да построи ядрено хранилище, в което да погребва за вечни времена отработеното гориво от ядрените реактори, медицинските апарати и от научни експерименти. Този въпрос ще получи известна яснота утре, 26 май след гласуването в Комисията за промишленост изследвания и енергетика в Европейския парламент в Брюксел.

          Ивайло Калфин внесе поправки в парламентарния доклад за приемането на директива за управлението на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. В тях той се обявява срещу вменяването на страните членки на задължението страните членки да строят постоянни хранилища за високореактивни ядрени отпадъци на своя територия.

          Той предлага да отпадне и налагането на забрана върху износа на отработено ядрено гориво извън ЕС. В момента България връща използваното гориво в Русия за рециклиране и окончателно погребване.

          "Разбира се, отработеното ядрено гориво трябва да се съхранява и третира по безопасен начин. Но не е редно да се задължават държавите да изграждат постоянни съоръжения. Това е скъпо за страни като България, които при това нямат достатъчни количества радиоактивни отпадъци, оправдаващи строителството на постоянно хранилище", заяви Калфин.

          Според него е напълно допустимо ЕС да изнася извън територията си радиоактивния отпадък от централите си, както и досега, ако фирмите намерят достатъчно добри условия за това.

          Европейската комисия предложи през ноември да се въведат европейски стандарти за безопасност при погребване на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци от атомни централи, медицински апарати и научни изследвания. Те предвиждат пълна забрана на износа на ядрени отпадъци извън ЕС за окончателно погребване. До четири години след влизането й в сила страните членки трябва да представят в Брююксел национални програми за изграждане на собствени постоянни хранилища. Те трябва да посочат в тях конкретен график за строителството на хранилища и със схеми за финансиране. Като при неспазването им ще подлежат на санкции. Гарантирането на достатъчно финансови средства ще е отговорност на държавите-членки.

          В момента в ЕС няма нито едно постоянно хранилище. От 27-те страни членки на територията на 14 работят 143 атомни централи. Годишно в ЕС се произвеждат околоо 7000 кубически метра отпадъци с висока радиоактивност, като по-голямата част от материала се държи в съоръжения за временно съхраняване.
          Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
            Сещаш ли се какво излиза от кинескопа, скъпа ?
            Не мисля, че излъчванията на ТВ може да се нарекат радиоактивни. Става дума за друг тип поле. Даже е смешно да се приравняват, но за нивото на този форум не е учудващо. Още повече, че мога да не гледам ТВ, но от ядрено замърсяване никой не може да се скрие.
            Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
              Според последните допитвания, САМО 30% от японците искат Япония да се откаже от ядрената енергетика. И то след усиленото раздухване от страна на янтиядреното лоби на вредите нанесени от аварията във Фукушима.

              А по повод на глупостите ти, че хранилището за отработено ядрено гориво струвало колкото АЕЦ виж долното:


              http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/...eno_gorivo_se/

              Както се вижда хранилището е на стойност 100 пъти по-малка от АЕЦ.
              Пука й на черупката на Cleo - тя е "инкубаторче".
              Де да знае тя, че не само от уран се получават силно радиоактивни неща, и не само в реакторите се генерира радиация. притеснява ме нещо, дето доста се задържа пред телевизора, ама тя си знае
              Сещаш ли се какво излиза от кинескопа, скъпа ?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                Те и японците така се радваха на хубава ядрена енергия, до съвсем скоро. Сега обаче нещо вече не я харесват.
                Според последните допитвания, САМО 30% от японците искат Япония да се откаже от ядрената енергетика. И то след усиленото раздухване от страна на янтиядреното лоби на вредите нанесени от аварията във Фукушима.

                А по повод на глупостите ти, че хранилището за отработено ядрено гориво струвало колкото АЕЦ виж долното:

                Новото хранилище за складиране на отработено ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде официално открито днес от премиера Бойко Борисов и енергийния министър Трайчо Трайков, съобщиха от ядрената централа.

                Хранилището за сухо съхранение е изградено от германския консорциум NUKEM Technologies GmbH – GNS GmbH. Проектът е на стойност близо 70.5 млн. евро и е финансиран от Международния фонд "Козлодуй", по който България получава компенсации от Европейския съюз за извеждането от експлоатация на първите четири блока на централата.

                В новото съоръжение постепенно ще бъдат преместени касети с използвано гориво от спрените ядрени блокове, които в момента са в т.нар. мокро хранилище.
                http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/...eno_gorivo_se/

                Както се вижда хранилището е на стойност 100 пъти по-малка от АЕЦ.
                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                  Както ми обясни ядрения физик в семейството тази сутрин, в България няма хранилище за ядрено гориво, дори за Козлодуй. Ако се построи Белене ще се наложи да се направи такова, а то струва повече от атомната централа. Освен това трябва да се поддържа во веки веков, защото радиоактивните вещества се разпадат милиони години, което иска непрестанни разходи.
                  На твоя "ядрен физик" му кажи да не се изказва неподготвен и да прави разлика между "хранилище" за ОЯГ и "съоръжение за погребване" на ОЯГ. За негово и за твое сведение в България има ДВЕ хранилища за ОЯГ, едното работи от 1991 г, а другото е построено и ще бъде въведено в експлоатация в рамките на около половин до една година.

                  Що се отнася до "съоръжения за погребване" на ОЯГ, т.е. "во веки веков, без възможност за обратно извличане на горивото", то такива няма НИКЪДЕ по света! Американците започнаха едно, но се отказаха и не го довършиха. Шведите и финландците работят по въпроса от 30 години, имат някои постижения и ако не се откажат, евентуално ще имат такова някъде към 2030 година.
                  He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                    За радост на Франция, която ще монополизира пазара на ток в Западна Европа и ще продава на Италия и Германия евтино произведения си "ядрен" ток на каквито си иска цени.
                    Те и японците така се радваха на хубава ядрена енергия, до съвсем скоро. Сега обаче нещо вече не я харесват.
                    Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                    Коментар


                    • Както ми обясни ядрения физик в семейството тази сутрин, в България няма хранилище за ядрено гориво, дори за Козлодуй. Ако се построи Белене ще се наложи да се направи такова, а то струва повече от атомната централа. Освен това трябва да се поддържа во веки веков, защото радиоактивните вещества се разпадат милиони години, което иска непрестанни разходи.
                      Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                      Коментар


                      • Един репортаж на radio France Internationale (rFI): http://gikotev.blog.bg/drugi/2011/06...ale-rfi.764708

                        ... В тази връзка господата от Франция ми казаха, че директора на безопасноста в АЕЦ "Козлодуй" М. Ян. горещо им е препоръчал да не се срещат и да не разговарят с мен, защото съм луд. От своя страна те ме увериха, че подобни препоръки винаги и само засилват тяхният интерес, поради което и се срещнаха и разговаряха с мен....

                        Най-веселото е, че без да съм въобще някой, и на мен някакви гъзове, отправяха препоръки, да не се свързам с Котев, "бил луд", а после ми се разсърдиха зверски
                        Явно Котев страшно дразни ядрената ни мафия, а служителите и са ужасно тъпи хора, щом от няколко години не можаха да измислят някоя друга причина да не се слуша тоя бивш служител на Козлодуй
                        Last edited by Jay Gould; 14.06.2011, 08:43.
                        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                          Италия първа отхвърли АЕЦ на референдум

                          http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/06/...na_referendum/
                          За радост на Франция, която ще монополизира пазара на ток в Западна Европа и ще продава на Италия и Германия евтино произведения си "ядрен" ток на каквито си иска цени.
                          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                          Коментар


                          • Италия първа отхвърли АЕЦ на референдум

                            http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/06/...na_referendum/
                            Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                              Прочее, в природата съществува и ествен ядрен реактор.
                              Та...
                              - И там ли тези радионуклиди са изкуствени ?
                              Именно реакцията в ядредните реактори създава на базата на уран силно радиоактивни елементи.
                              Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                                Само не разбрах какво общо имат тия гъби с Белене или Бургас-Александруполис.... Или пишеш колкото да не заспиш .....
                                Ако си размърдаш мозъка можеш да се сетиш. Белене може да натрови като нищо ЖИТНИЦАТА НА БЪЛГАРИЯ, защото се строи точно там. При това в земетръсен район.

                                Ядрен физик ми е обяснил, че след аварията с Чернобил най-силно са се заразили планинските райони, поради височината им. И вече писах именно в тази тема че има и стронций в гъбите по планините по информация от ядрен физик от аварията в Чернобил.

                                Както каза Меркел, ядрената енергия е неуправляема.
                                Last edited by Cleo; 14.06.2011, 08:06.
                                Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                                Коментар

                                Working...
                                X