IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Вредни химикали в случая, разбирам динамит и др.взривни в-ва. Наистина, не стават за ядене

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
      Всъщност концесията дадена на Шеврон не е за добив, а само за проучване за шистов газ.
      А за тези сондажи мислиш ли, че няма да се иползват същите вредни химикали и инвазивни методи, които при добива? Започва се!
      Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

      Коментар


      • Да не си играем на Господ

        Геологът ст.н.с. д-р Георги Б. Панов е завършил Софийския Университет „Св.Климент Охридски” през 1957г. със специалност „геология, палеонтология, каустобиолити”.
        Работил е в редица геоложки обекти в цялата страна. Познава добре и чрез лични изследвания геоложкия строеж на Евразия от Пиринеите до Гоби и от Балтика до Кавказ. Научните му разработки и хабилитацията му са осъществени в НИГИ към Комитета по геология и в Геоложкия Институт на БАН. Автор и съавтор на 47 научни труда и 5 монографии. Една от последните е посветена на геоложките изследвания на Северна България.



        ГЕОЛОЖКИ ОСОБЕНОСТИ НА БЕЛЕНСКИТЕ ОКОЛНОСТИ

        Ст.н.с. д-р Георги Панов

        Във връзка със строителството на АЕЦ”Белене”, което продължава вече няколко десетилетия, а днес отново се спори дали то да продължи, е необходимо пак да се припомни, че геоложките изследвания на Беленските околности категорично доказаха, че на избраната площадка не трябва да ес строи атомна централа.

        Този извод е направен преди двадесетина години от две научни институции – от Академията на науките на СССР и от Българската Академия на Науките.

        Преди да се изготви становището на БАН от 1990г., в Северна България, в структурния обхват на Мизийската платформа, бяха осъществени мащабни геоложки изследвания по един съвместен българо-съветски контракт. С него се целеше да се изяснят перспективите на тектонската структура за откриване на нови находища на петрол и газ. Тези изследвания потвърждаваха вече променящата се стара представа на геолозите за монолитността на Мизийската платформа. Чрез сондажи и с геофизични проучвания в платформата се отделиха силно разломени, нагънати или люспувани структурни зони и райони с много различно тектонско поведение.

        Един екип от геолози, изследващ главно Южна България, успя да докаже съществуването на нова глобална рифтова структура с меридионална ориентация, наричайки я Егейско-Дунавски Рифт.
        Първоначално установена в Източните Родопи и Горна Тракия, структурата би проследена на север до Средногорието, Балкана, Предбалкана, и в Мизийската платформа. Вече се анализиран и нови данни, сочещи за нейното продължаване дори към Балтика.
        Беленските околности пространствено се намират на западния борд на новообособената меридиална рифтова структура. В тектонски смисъл, структурата се е формирала от линейни или куполни сводови издигания на базални земекорни маси, които са предизвикали спрединга в седиментните формации от покривката на Мизийската платформа.
        Скалните тела са се разсекли и се разсичат и днес от системи разломни снопове от разседи, отседи и разсед-отседи. Част от тях, включително и Беленския разлом , са документирани при геоложките и геофизичните проучвания, но повечето са покрити от по-млади теригенни утайки и имат слаба геоморфоложка изява.

        Спредингът най-видимо се илюстрира от вулканските прояви в рифтовата структура.
        В Мизия това е поредица от десетина вулкански базалтови куполи, разположени между гр.Свищов и Сухиндол. Те са продукт на най-младия вулканизъм по нашите земи (неоген- кватернерен). Вулканските ерупции и базалтовите лавови потоци са се осъществили по много дълбок разломен сноп, разкъсал земната кора до дълбочини под 21 000 метра.
        Същият вулканизъм, но с отстъпи на разломните снопове в източна и западна посока, се проследява по протежение на рифтовата структура на юг от Балкана(при Вонеща вода), в Средногорието ( Чирпанско) и в Източните Родопи.
        Описаният вулканизъм има своите индикации и в съвременната епоха с поствулканските си прояви. Това са дълбочинните топли минерализирани води, изливащи се в поредиците от извори, които са привързани към планетарните разломни снопове и сечащите ги трансформни разломи.
        Съвременната геоморфоложка особеност на Беленските околности е и подчертаният блатен ландшафт. Системата от плитки водоеми по тези места е преразпределена от разломните структури. По тях се осъществяват бавни, но почти непрекъснати денивелационни движения с различен знак, съпътствани от деструктивни процеси в скалните свити по разседните плоскости и бордове.

        Геоложките особености на Беленските околности и съседните земи са описани и анализирани в обемна специализирана литература, която е публична и не се коментира в предлагания популярен текст. Това се отнася най-вече за земетръсните прояви и прогнози.
        Тук ще изтъкнем, че по досегашните наблюдения и статистически обработки, максималната интензивност на вероятните силни земетресения би била от VIII-ма степен по скалите на Меркали и на Медведев – Шпонхоер – Карник (МШК).
        Тези разрушителни последствия се корелират с количеството освободена сеизмична енергия от порядъка на 7,0 – 7,4 степен по скалата на Рихтер.
        Този магнитуд обаче, предизвиква различни разрушителни последствия в зависимост от дълбочините на земетръсните фокуси и от проводимостта на разломните структури за сеизмичните вълни.
        В разглежданите околности най-благоприятни условия за проводимост на тези вълни представлява посоченият разломен сноп между Свищов и Сухиндол.
        В антиземетръсното строителство, за преодоляване на разрушителните последствия от сеизмичните вълни, като общ норматив, се прилага коригиращия сеизмичен коефициент (Кс), като отношение на приетото за съответната сеизмична степен изчислително ускорение на скалите и почвите към земното ускорение.
        За околностите на Белене, Кс е 0,15, отговарящо на интензивност от VIII-ма степен по МШК.
        Земетръсните прояви се свързват със спрединга на рифтовата структура. Техните изяви са най-силни в зоните на Вранча (в Румъния) и на Горна Оряховица (у нас), съответна с максимални показатели на интензивност - 9 и 9-10 по МШК и магнитуд 7, 4 и 7,0.т.е. в пресечните плоскости с трансформационните разломи.
        Рискът от проява на силни земетресения е важна прогнозна възможност, но така също е важно и поведението на скалните блокове във времето между две или повече силни земетресения. Природата на рифтовата структура предопределя бавни, но непрекъснати движения по разседните и отседните повърхнини, които създават силни напрежения по бордовете им.Във времето напреженията се разтоварват чрез поява на вътрешни пукнатини, плитки гънки в скалните слоеве и серии от микроземетресения.
        Тези промени влияят деструктивно върху поведението на евентуални големи строежи със сложни монтажни системи и възли.
        Поради горните природни дадености, дори не е решително важен спорът за силата на прогнозните земетресения – VII – VIII или IX степен по интензивност. От разтоварването на описаните напрежения теренът от скални свити и съоръженията, изградени върху него, вече ще бъдат подготвени за деструкции или частично деструктирани.

        От изложените тук геоложки особености на Беленските околности следва изводът ,че по тези места няма терени, подходящи за изграждане на тежки строителни и монтажни конструкции, а още по-малко за градеж и инсталиране на рискови ядрени мощности.

        В заключение, задължително е да засегнем и Козлодуйските околности, където имаме изградена атомна електроцентрала.
        У геолозите буди удивление фактът, че по-старите ни колеги, с наличните до тогава данни, са направили добра прогноза за сигурността на площадката. И според най-новите изследвания тя попада в южния обхват на относително монолитен тектонски клин. Липсват структури характерни за рифтовите зони, а сеизмичният коефициент Кс се изчислява на 0,10.
        http://milom.blog.bg/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
          Гигов, трагични са нещата. Хубава страна беше България... С невероятна природа...
          Надявам се да си остане хубава за да и се радват нашите деца и внуци!
          Всъщност концесията дадена на Шеврон не е за добив, а само за проучване за шистов газ. И се надявам НИКОГА НИКОЯ компания да НЕ получи концесия за добив на шистов газ. Това ще е наистина екологична катастрофа. Впрочем не знам къде точно около Нови пазар ще проучват, ама в района плодородните земи са много голям процент.
          Апропо, цената на шистовия газ е поне два пъти по-висока от цената, на която го купуваме от руснаците.
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Гигов, трагични са нещата. Хубава страна беше България... С невероятна природа...
            Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

            Коментар


            • Вижте за какво загатва Дмитри Иванов :
              ...
              " Зелените оспорват енергийната стратегия на България до 2020 година, която парламентаристите ни приеха на 1 юни. Зелените оспорват бетонирането на Черноморието, оспорват съсипването на българската природа заради руски тръбопроводи, оспорват руския проект за АЕЦ "Белене", както и US проекта за hydraulic fracturing ("хидравлични чукове" на дълбочина до 3 км) за добив на шистов газ. Че "подземните чукове" ще отровят нашите подпочвени води и от чешмите ще потече вода, която пламва, е хубаво. Още по-хубаво е, че подземните чукове ще вкарат АЕЦ "Белене" в зона на управляема сеизмичност. Спирам дотук, да не кажете, че развивам конспиративни теории. "
              ...

              Коментар


              • А как ви изглеждат тези два факта:

                „Шеврон” ще проучва залежи от шистов газ край Нови Пазар
                http://www.segabg.com/online/new/art...ews&id=0000145

                И

                Искаме ново замразяване на проекта за АЕЦ "Белене"
                http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3892871

                Докато втората новина ми изглежда като предизборно протакане, за да не може антиядреното лоби да прави предизборна антипропаганда на ГЕРБ, то даването на концесия за проучване на американците си е чисто "почесване прасенцето зад ушите" преди да го заколят.
                Точно така! Както казаха руски източници 99% в договора за Белене е уточнено от двете страни. И с даване на концесия на Шеврон само се хвърля прах в очите на американците.
                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Мир Пирамид... Наистина не съм специалист. А като ми обясняват специалисти може да не предавам ясно нещата...

                  Цитат от статия:
                  http://www.naturalnews.com/032729_in...radiation.html

                  But now we have very disturbing reports about a 35% spike in infant mortality in Northwest cities since the meltdown in Fukushima. Dr. Janette Sherman and Joseph Mangano wrote:

                  "U.S. babies are dying at an increased rate. The recent CDC Morbidity and Mortality Weekly Report indicates that eight cities in the northwest U.S. (Boise ID, Seattle WA, Portland OR plus the northern California cities of Santa Cruz, Sacramento, San Francisco, San Jose and Berkeley) reported the following data on deaths among those younger than one year of age:

                  "4 weeks ending March 19, 2011: 37 deaths (avg. 9.25 per week)
                  10 weeks ending May 28, 2011: 125 deaths (avg. 12.50 per week)"

                  "This amounts to an increase of 35% (the total for the entire U.S. rose about 2.3%), and is statistically significant. Of further significance is that those dates include the four weeks before and the ten weeks after the Fukushima nuclear power plant disaster. In 2001 the infant mortality was 6.834 per 1000 live births, increasing to 6.845 in 2007. All years from 2002 to 2007 were higher than the 2001 rate."

                  Dr. Sherman was probably not surprised about the increased birth deaths because she knows what happened at Chernobyl, having been the chief editor of the book Chernobyl: Consequences of the Catastrophe for People and Nature, written by Drs. A. V. Yablokov, V. B., Nesterenko and A. V. Nesterenko, published by the New York Academy of Sciences in 2009. "Data from Chernobyl, which exploded 25 years ago, clearly shows increased numbers of sick and weak newborns and increased numbers of deaths in the unborn and newborns, especially soon after the meltdown. These occurred in Europe as well as the former Soviet Union. Similar findings are also seen in wildlife living in areas with increased radioactive fallout levels."
                  Last edited by Cleo; 17.06.2011, 10:07.
                  Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                  Коментар


                  • И защо да не може? Защото го е писала една Дама?
                    Ама интересна си: Ти може да "кипваш" и да наричаш хората "простако прОсти", а , видите ли, "не смятам, че в този форум..."
                    Дрънчи, ама отдалече, на кухо. Успокой се, мила. И приеми, че, въпреки няколкото прочетени от теб статии по темата, има и хора, запознати от първа ръка. не се гневи, ами смири напъна да се доказваш и няма да бъдеш обект на такива нападки - боя се, част от тях са основателни въпреки явно добрите ти намерения. Мир, Cleo

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
                      Това твойто си е живо дърдорене...
                      Вместо да разводняваш темата с лични нападки, за което може би някой ти плаща или имаш личен интерес, прочети различните цитати и статии добавени от други форумци.

                      Съжалявам, но не смятам, че някой в този форум може да слага определения на това, което пиша.
                      Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                        Проблемът е от една страна в концентрациите, от друга страна от формата, от подпочвените води. Отиди да питаш хората в Бухово какво мислят. Не могат да се отърват от ракови заболявания.
                        Това твойто си е живо дърдорене...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
                          "Откъдето дошло, там и утишло" - казват турците...
                          Доколкото си спомням в България се добиваше доста уран и находищата не са изчерпани напълно.
                          Добива ставаше по два начина - със сондажи и с галерии ( първия не ми е много понятен, а за втория се използваха затворници - така съм чувал).
                          ТАААА, какъв е проблема в галериите да се върне пак уран, малко по- обогатен и променен....
                          Проблема не е екологичен !
                          Строежа на хранилищата струва доста пари и те трябва да се усвоят....
                          Проблемът е от една страна в концентрациите, от друга страна от формата, от подпочвените води. Отиди да питаш хората в Бухово какво мислят. Не могат да се отърват от ракови заболявания.
                          Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                            Във връзка с това, "моят" ядрен физик съветва форумците да четат специализирана литература.
                            Каза че на първо място трябва да се поставят научните аргументи, на второ икономическите и едва на трето политическите, когато става дума за ядредно гориво.
                            Забележете, че именно физикът Ангела Меркел, но и дъщеря на пастор, взе решение да се откаже от ядрената енергия и заяви, че е неуправляема.
                            Нямам какво повече да коментирам. С теб явно няма смисъл да се спори. Ккава научна литература бе?

                            АЗ ТИ КАЗВАМ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ ИМА ДВЕ ХРАНИЛИЩА ЗА ОЯГ!!! ИСКАШ ЛИ ДА ТИ УРЕДЯ ПОСЕЩЕНИЕ В ТЯХ?

                            И са точно за "прътовете", както ти ги наричаш, а всъщност се наричат горивни касети. И нямат нищо общо с Нови Хан като предназначение! Така че това по-долу, което си написала е също върховна глупост. Аман!

                            Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                            Това хранилище е за по-слабо радиоактивни отпадъци и е малко. Такова има и в Нови Хан. Аз ви говоря за сериозно хранилище за силно радиоактивните отпадъци (прътовете).
                            He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                            Коментар


                            • "Откъдето дошло, там и утишло" - казват турците...
                              Доколкото си спомням в България се добиваше доста уран и находищата не са изчерпани напълно.
                              Добива ставаше по два начина - със сондажи и с галерии ( първия не ми е много понятен, а за втория се използваха затворници - така съм чувал).
                              ТАААА, какъв е проблема в галериите да се върне пак уран, малко по- обогатен и променен....
                              Проблема не е екологичен !
                              Строежа на хранилищата струва доста пари и те трябва да се усвоят....

                              Коментар


                              • продължение
                                За някой и друг милиард

                                Най-големият аргумент срещу дълбокото погребване е цената, която за българските условия е непосилна. Засега хранилището във Финландия струва 4 млрд. евро, а цената на целия жизнен цикъл на американския аналог е изчислена на 90 млрд. долара. Дори и в България построяването да излезе по-евтино, стойността му просто ще погребе ядрената енергетика у нас. Според Хаверкамп, далеч по-добре е ВАО да се съхранява в контейнери на открити площадки. Така, първо, се решава проблемът с постоянния надзор и, второ, се дава възможност, когато се появи технология за преработка на ВАО, тя лесно да бъде приложена. Любопитното е, че подобна позиция не се поддържа само от зелените. Бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов също смята, че временното съхранение е по-добрият вариант. Освен че е по-евтино, след време складираното отработено гориво може да бъде ценен ресурс с появата на ново поколение ядрени реактори и технологии за неговата преработка.

                                Съхранението в контейнери също крие рискове. Най-често цитираният е, че те не са предвидени да издържат на достатъчно високи температури, а при евентуален проблем с херметичността на контейнерите и съхраняваният в тях ядрен материал няма нищо което да спре изтичането на радиоактивен материал. Не е ясно в какво състояние ще бъдат съхраняваните материали след 50 години.

                                Засега повечето идеи за хранилища подкрепят изграждането им на територията на АЕЦ "Козлодуй", като така ще се избегне обществената съпротива. Ако обаче условията не позволяват, страната може да се окаже в сериозна "боклучена" криза, много по-сериозна от тази в София.http://www.capital.bg/politika_i_iko..._zadniia_dvor/
                                http://www.youtube.com/watch?v=ABSXJiYQFuI&NR=1
                                Всеки има право да изразява мнение и да го разпрост

                                Коментар

                                Working...
                                X