Вместо да спорите с предубедени по добре убедете близките си да отидат и да гласуват за Белене.Аз съм осигурил над 30 гласа за централата.Да обяснявам на милиционери ядрен реактор мисля че е смешно.Те разбират от Енергетика колкото свиня от кладенчова вода
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеПриказките са хубаво нещо. Ех, защо още не бях дете!
Коментар
-
Първоначално изпратено от fairfax Разгледай мнениеЧичо,
А Българската държава останалите 51% как ще ги осигури? Няма ли да е някакъв заем? А с каква лихва?
А кой е този инвеститор и каква доходност ще търси?
.
"Росатом" обвини Борисов в спекулация с числата
Изказванията на премиера на България Бойко Борисов за това, че за реализацията на проекта АЕЦ "Белене" са нужни 10 милиарда евро от държавния бюджет предизвикват огромно изумление. Това посочва пред ИТАР-ТАСС директорът на отдела за комуникации на "Росатом" Сергей Новиков, цитиран от агенция "Фокус".
"През 2010 година по време на преговорите в София едно от условията на българския премиер беше да не се допусне да има разходи от държавния бюджет за проекта АЕЦ "Белене". През ноември същата година в Москва ние предложихме да построим централата фактически за сметка на собствени привлечени ресурси. Българската страна въз основа на оставените за нея 51% би покрила съответстващата част от разходите за сметка на печалбата от продажбата на произведената от АЕЦ-а електроенергия за около 19 години. По този начин нямаше да бъде похарчен нито лев от държавния бюджет", каза Новиков.
Представителят на "Росатом" добави, че по време на преговорите в Москва през 2010 година българската страна е заела "странна позиция", като е заявила, че "след като станцията функционира на територията на България, то всички спечелени средства трябва да постъпят в държавния бюджет".
"Ние предлагахме да построим АЕЦ, която би могла да генерира електроенергия, която можеше да бъде продавана, да се получава печалба и да се разплати с всички участници в проекта", подчерта Новиков.
"Решението да не се работи по тази изгодна схема беше прието именно от правителството на Борисов, а не от предишното правителство или от някой отвън. Именно Борисов взе решение да не се строи станцията, за чието изграждане от бюджета на страната нямаше да бъде похарчен нито лев", каза представителят на "Росатом".
Той добави, че през 2010 година цената на строителството на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" е била 6,297 милиарда евро.
"Премиерът Борисов знае за това. Изказванията на българската страна за цена на АЕЦ-а от 10 милиарда евро е спекулация с цифрите в най-чист вид", заяви Новиков.
Коментар
-
Първоначално изпратено от badboy333 Разгледай мнение"В момента в Европейския съюз има 145 действащи реактора, разположени в 15 страни членки. В организацията ни членуват 800 компании, осигуряват се 900 000 работни места и годишният ни оборот ни е 70 милиарда евро...
Искам да обърна внимание, че не бива да противопоставяме атомната енергетика на възобновяемата енергия. Трябва да направим точно обратното - да ги съберем заедно и да ги развиваме едновременно. Всички възобновяеми източници са скъпи, освен това не може да разчитаме на тях постоянно и на 100% - не винаги грее слънце, вятърът също е непостоянен. За сметка на това атомната енергия е на разположение 365 дни в годината, тя не се влияе от капризите на времето. Тя също е скъпа инвестиция, но когато един реактор влезе в експлоатация, той може да се използва поне 60-70 години, а това само по себе си компенсира разходите.
Не решавате за утрешния ден, вие определяте бъдещето през следващите десетилетия!"
ЖАН-ПОЛ ПОНСЛЕТ, бивш вицепремиер, бивш министър на отбраната и министър на енергетиката в белгийското правителство в периода 1995-1999 г. В момента е генерален директор на ФОРАТОМ - неправителствена организация, в която участват всички европейски държави, които развиват ядрена енергетика. Той е и генерален секретар на Европейската ядрена асоциация.
Без атомна мощ сме обречени - черни плочки, перчици - това е мижи да те лажем, пък и - баси скъпото.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
"В момента в Европейския съюз има 145 действащи реактора, разположени в 15 страни членки. В организацията ни членуват 800 компании, осигуряват се 900 000 работни места и годишният ни оборот ни е 70 милиарда евро...
Искам да обърна внимание, че не бива да противопоставяме атомната енергетика на възобновяемата енергия. Трябва да направим точно обратното - да ги съберем заедно и да ги развиваме едновременно. Всички възобновяеми източници са скъпи, освен това не може да разчитаме на тях постоянно и на 100% - не винаги грее слънце, вятърът също е непостоянен. За сметка на това атомната енергия е на разположение 365 дни в годината, тя не се влияе от капризите на времето. Тя също е скъпа инвестиция, но когато един реактор влезе в експлоатация, той може да се използва поне 60-70 години, а това само по себе си компенсира разходите.
Не решавате за утрешния ден, вие определяте бъдещето през следващите десетилетия!"
ЖАН-ПОЛ ПОНСЛЕТ, бивш вицепремиер, бивш министър на отбраната и министър на енергетиката в белгийското правителство в периода 1995-1999 г. В момента е генерален директор на ФОРАТОМ - неправителствена организация, в която участват всички европейски държави, които развиват ядрена енергетика. Той е и генерален секретар на Европейската ядрена асоциация.Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Коментар
-
Гигов - ногократно рекох, че цената е 10 еврови мегабимберици с комисионът на самият бойкоборисов и кликата му. Добре де - с парите, които се гласят да тафят. Да напомня ли и туканка как бойкоборисов построи 2.4 км метро в Младост за 190 КБ, при положение че целият втори лъч струваше малко над 400 КБ ??? То всички управници през последните 23 години крадоха, ама тоя звяр няма мяра, нито насита.
Както многократно съм казвал, бойкоборисов трябва не само да бъде свален от власт, но и изправен пред народен трибунал - за да обясни защо профука парите, които биха осигурили енергийна независимост на България за половин век напред, за да развъжда хъхрещият си електорат.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Какво по-ясно от това?
"Росатом": Цената на АЕЦ "Белене" е 6,3 млрд.евро
Цената на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" през 2010 г. се е равнявала на 6,3 милиарда евро. Бойко Борисов много добре го знае. Това заяви за ИТАР-ТАСС директорът на департамента за комуникации на "Росатом" Сергей Новиков.
Изказванията на българския министър-председател Бойко Борисов, че за строителството на АЕЦ "Белене" са били необходими 10 милиарда евро от държавния бюджет, предизвикват огромно учудване. Така Сергей Новиков коментира неотдавнашните изявление на членове на българското правителство относно оскъпяването на проекта.
"През 2010 г. на преговорите в София едно от условията на българския премиер беше да не се правят разходи от държавния бюджет за проекта "Белене", каза Новиков. "През ноември същата година в Москва ние предложихме да построим атомната централа за сметка на собствен финансов ресурс. Българската страна в зависимост от пакета, който ще запази /51%/, трябваше да покрие съответния дял от разходите за сметка на приходите от продажбата на произведената от станцията електроенергия с приблизителен срок на изплащане около 19 години. По този начин нито един лев от държавния бюджет нямаше да се похарчи", обясни Новиков.
Говорителят на "Росатом" добави, че по време на преговорите в Москва през 2010, българската страна е заела странна позиция, заявявайки, че "след като станцията ще работи на територията на България, то и всички приходи трябва да влязат в държавния бюджет". "Ние предлагахме да построим АЕЦ, която би могла да произвежда електричество, което бихме могли да продаваме и да получаваме печалба, разплащайки се с всички участници в проекта", подчерта Новиков.
"Решението да не се работи по тази изгодна схема беше взето именно от правителството на Бойко Борисов, а не от предходното правителство или който и да било друг. Именно Борисов взе решение да не се строи станцията, за изграждането на която от бюджета на страната нямаше да бъде похарчен нито лев", категоричен е Новиков. Той добави, че "Росатом" е бил готов да изпълни условията за мажоритарният дял /51%/ в проекта за българската страна и привличането на чуждестранен инвеститор.
"Що се отнася до дискусията за цената на АЕЦ "Белене", тук също трябва да припомним това, че отново през 2010 цената за двата енергоблока се равняваше на 6 милиарда 297 милиона евро. И министър-председателят Борисов знае това. Изказванията на българската страна, че цената на АЕЦ е 10 милиарда – са спекулация с цифрите. Ако включим съпътстващата инфраструктура в цената на проекта – електромрежи, които трябва да се изградят, градът, който трябва да се построи, тогава можем да изчисляваме разходите до безкрай. Само че не е правилно, това да се включва в цената на станцията", подчерта Новиков.
Стратегическият инвеститор в АЕЦ "Белене", германският концерн Ер Ве Е се отказа през есента на 2009 от участие в проекта заради липсата на готовност от страна на Националната електрическа компания /НЕК/ да финансира своя дял в проектната компания. Това заяви директорът на Департамента за комуникации на "Росатом" Сергей Новиков по повод изказване на министъра на икономиката Делян Добрев за причините за оттеглянето на Ер Ве Е.
"Директорът на Ер Ве Е Юрген Гросман в свое писмо до НЕК от 2009 обяви, че въпреки преговорите с българската страна така и не е било достигнато споразумение за условията за финансиране на проекта. Поради липсата на ясна българска позиция Ер Ве Е беше принудена да се изтегли от проекта, при това в процеса на съвместна работа върху АЕЦ "Белене" концернът отбеляза нейното високо равнище, което отговаря на международните стандарти", каза Новиков, позовавайки се на разкритата кореспонденция от българските чиновници.
"Документите, които бяха обнародвани от министър Добрев показват, че Ер Ве Е потвърждава наличието на инвестиционен ресурс в обем 10,59 милиарда евро и е била готова да започне работа по проекта, но германската страна е молила да се потвърди възможността на българската страна да финансира своя дял. Но сроковете за преговори не бяха спазени, а от НЕК така и не постъпи гаранция за финансиране. Отсъствието на средства принуди българският премиер Бойко Борисов да постави условието проекта да не се финансира със средства от българския бюджет. Това условие беше изпълнено, но Борисов взе решение да се спре проекта, което явно не беше по икономически съображения", уточни представителят на "Росатом".
Новиков смята, че въпреки насрочения за 27 януари референдум по въпроса за строителството на нови ядрени мощности, последната дума ще бъде на правителството. "Има много големи политически игри около проекта. Въпросът, който се задава на референдума, не засяга директно АЕЦ "Белене". Това беше направено съзнателно. Той може да бъде пренесен към 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Затова смятам, че даже ако има положителен вот и бъде достигнат необходимия праг за избирателна активност, независимо от всичко решението ще бъде взето от правителството", добави Новиков.
БГНЕС припомня, че сагата за АЕЦ "Белене" започва още през последните години на комунизма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време.
През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милиарда евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.
След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран", като по този начин изпълниха едно от исканията на кабинета Борисов за намирането на чуждестранен, неруски инвеститор.
През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.
Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж.
През лятото на миналата година БСП стартира кампанията за референдум по въпроса за АЕЦ "Белене". Тя събра около 770 000 подписа, повече от необходимото. Активното участие на българските граждани в кампанията направи референдума необратим, въпреки това от ГЕРБ промениха въпроса. От него отпадна питането за АЕЦ "Белене". Така българите в края на януари ще трябва да гласуват дали желаят развитието на ядрената енергетика чрез изграждането на нова мощност. /БГНЕС
И лишават НАШИТЕ деца и внуци от енергийна сигурност, икономиката ни от конкурентноспособност и ги обричат да садят картофи, по идея на Вожда и да бъдат келнери и проститутки, обслужващи напредналите западни туристи.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеТя тукашната Мека много мека, Чича. ЗАеби. Ти този проект да ро реализираш ли целиш, или да усвоиш едни пари?
Пари няма - действайте...!!!
Целта на занятието е :
Да напишем с фирма , която е в бизнеса със солари, проект за енергийна ефективност на сграда , те да вземат каквито си пари искат, аз да получа соларни и отоплителни панели и 50 точки с топла вода....
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнениеДа знаете европейска програма за енергийна ефективност на обществени сгради , която да включва използване на солари за ток и отопление и фирма от БГ за писане на проект и реализация.....???
пп Малко, но от сърце.. ( и аз ще търся инфо, но тука е "Меката" на познанието...)
Коментар
-
Първоначално изпратено от fairfax Разгледай мнениеЧичо,
А Българската държава останалите 51% как ще ги осигури? Няма ли да е някакъв заем? А с каква лихва?
А кой е този инвеститор и каква доходност ще търси?
Факт е, че на свободния пазар за износ в момента повече от 70лв/MWh не могат да се вземат.
Както казах и другаде:
- Ако държавата инвестира парите ни в АЕЦ Белене, ще получим електроенергия за половин век напред.
- Ако инвестира в златодобив - ще имаме толкова златце, че ще станем богата държава с богат народ.
- Само че ГРОБ инвестират парите ни в развъждането на циганите - затова и получаваме ЦИГАНИ !!!
Гнусотняшките помощи са над 3 000 000 000 лв на година, което означава, че само за мандатът на ГРОБ мангалите изядоха и изпиха АЕЦ Белене !!! В замяна получихме само ново поколение мангали.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Избрани лъжи от репертоара на театъра "Нова ядрена електроцентрала"
http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/0..._nova_iadrena/
Коментар
-
Диан Червенкондев:А ние ще покажем истината, ще покажем основно колко е струвала и колко щяла да струва тая електроцентрала, тези над 10 млрд. евро. Тази цифра, която е потвърдена от един от най-големите консултанти в света за ядрени проекти HSBC. Естествено, това, което те не искат да си признаят, е, че същата тази цифра е потвърдена от RWE, стратегическия инвеститор, който в 2008 г. влезе в проекта. А съответно тези цифри се разминават съществено с цифрите, които в момента инициативният комитет за подкрепа на референдума и за подкрепа на АЕЦ "Белене" са заблуждавали, манипулирали хората, които са се подписвали под подписката.
http://www.focus-news.net/?id=f23324
Диан Червенкондев: Това, което в момента ние работим много систематизирано, така че да бъдем наистина полезни за вземане на информирано решение- работим по изясняване на каква реална стойност е проектът АЕЦ "Белене" така, както е прогнозиран, така както е договорен, и какво може да се очаква. В момента това, което е ново, и това, което на днешното заседание ние ще разгледаме, това е кореспонденцията и фактите в нея между стратегическия инвеститор RWE, това е един от най-големите енергийни концерни в Европа, немският концерн RWE, ще се види, че самият стратегически инвеститор, който би следвало да бъде в проекта АЕЦ "Белене", е остойностил този проект на над 10 млрд. евро. 10 млрд. евро, над 20 млрд. лева, това означава една абсолютно загробваща тежест, финансова тежест за България, за българския бюджет, за българската енергетика и това на 100 % щеше да доведе България до финансов колапс и нова национална катастрофа. Но това наистина можеше да се очаква, ако беше продължило управлението на тройната коалиция . Но те са нямали политическата отговорност и воля да сключат договорите, окончателните договори за строителството и изграждането на АЕЦ "Белене" поради една-единствена причина – те много добре са знаели, че всеки един такъв подпис и обвързване на България за цялостното изграждане на АЕЦ "Белене" при тези параметри означава финансова катастрофа за страната.
Водещ: Г-н Червенкондев, предстои да излезе междинен доклад за случая "Белене". Знаем, че от анкетната комисия бързате това да се случи преди референдума, защото това е важно, за да могат хората да вземат информиран избор и да направят своите изводи. До какъв момент е стигнал докладът, готов ли е той и какво заляга в него?
Диан Червенкондев: Междинният доклад е структуриран на база това, което сме разглеждали до настоящия момент. Ние разгледахме до настоящия момент докладите от финансовите инспекции на Агенцията за държавна финансова инспекция, които проверяват по какви процедури, дали законосъобразно са провеждани процедурите по Закона за провеждане на обществените поръчки за възлагане на строителството на АЕЦ "Белене", дали законосъобразно са подписани всички допълнителни споразумения, които ангажират България за стотици милиони евро, без да е осигурено структурно финансиране, без НЕК да има финансовата възможност на този етап, без наличието на стратегически инвеститор да поеме като ангажимент. Дали са спазени процедурите, дали има оценки от лицензирани оценители с цел да се защитят публичните интереси, държавните интереси. Тъй като в момента имаме продажба на едно ядрено оборудване, което е било на площадката в "Белене", което е било готово за внедряване и за функциониране, а то трябва да се отбележи за всички слушатели, че то в момента- същото това оборудване, което е било за площадка "Белене", вече работи в Калинската АЕЦ в Русия, и то много успешно. Това можеше да се случи и в България, но това оборудване, което като ново и на база офертата, която в момента АЕЦ "Белене" е приел от „Атомстройекспорт”, то струва 1,6 млрд. евро, а ние сме го продали без каквато и да било оценка за 205 милиона евро. Има оценка от архитект инженера, който остойностява същото това оборудване за 295 милиона евро незнайно как и без никакви доказателства, поне в хода на дебата в комисията не се установи по какъв начин от 295 милиона евро се подписва договор за 205, а българският данъкоплатец и НЕК за това цялото оборудване е получило скромните 89 милиона евро. Можете ли да си представите каква огромна разлика във финансите, в средствата съществува от 295, получени 89. А следва също така да се отбележи и това ще бъде показано в доклада, в междинния доклад на комисията, че за същото това време, за същото това оборудване, за по-големите и съществените компоненти по него има официално искане не кой и да е, а това е от АЕЦ "Козлодуй". Тя е искала да закупи една съществена част от това оборудване, което е в "Белене", за собствените си нужди, за нуждите на българската ядрена енергетика. И познайте това дали се е случило. Не, разбира се, това е отказано с уточнението, че вече това оборудване е било договорено, въпреки че е нямало документ, с който да се обвърже НЕК с „Атомстройекспорт”, а още повече това е в противовес на българските национални енергийни интереси, защото в момента АЕЦ "Козлодуй" с цел да си удължи срока на 5 и 6-и блок ще трябва да закупува абсолютно същите компоненти, само че нови, на по-висока цена и със срок на експлоатация примерно 50 или 60 години. А така или иначе АЕЦ "Козлодуй" и тези 5 и 6-и блок няма да могат да функционират още 50 или 60 години. Те ще могат да функционират максимум 20 или 30. Така че не е било въобще необходимо да бъдат продавани на външна страна, без да се зачетат първо националните интереси, и то на българската енергийна компания АЕЦ "Козлодуй".
Коментар
Коментар