If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ
Наскоро в Италия при референдум над 94% от участвалите в референдума гласуваха против нови АЕЦ. Наскоро в Литва 61,57% от участвалите в референдума за АЕЦ гласуваха против. В Австрия също при референдум хората се отказаха от АЕЦ. http://www.dokumentalni.com/?p=2158
Разсекретиха Меморандума на ГЕРБ за АЕЦ Белене за 6.3 млрд.
2013-01-24 13:59:32
Правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ е приело цена от 6,298 милиарда евро за изграждането на АЕЦ "Белене" и всяка друга обявена от премиера цифра може да се смята за спекулативна. Това става ясно от меморандум, подписан от държавната НЕК, "Росатом" и финландската "Фортум" още през 2010г. Документът е на РИА Новости и БГНЕС разполага с него.
Меморандумът за разбирателство и сътрудничество при изграждането на АЕЦ "Белене" е с дата 30 ноември 2010. На този ден София беше домакин на голям енергиен форум в областта на ядрената енергетика. Той беше открит от самия премиер Бойко Борисов. На него присъстваха президентът на "Росатом" Сергей Кириенко, доведените от тях инвеститори от финландската "Фортум", както и много експерти.
Форумът се проведе буквално две седмици след посещението на тогавашния руски министър-председател Владимир Путин в София. Веднага след пресконференцията на Путин и Борисов в МС /13 ноември 2010г. бел.ред./ Сергей Кириенко обяви пред българските журналисти, че руската страна е изпълнила едно от поставените от Борисов искания за "твърда цена за бъдещата втора атомна централа". Тази цена беше официално обявена на форума на 30 ноември и тук не става дума за 10 милиарда, или 11 милиарда евро, или пък 22 милиарда лева, които в продължение на години твърдят Бойко Борисов и неговите министри, а за 6,298 милиарда евро.
Именно тази цена фигурира и в меморандума, който е подписан в София. Подписът под него е на тогавашния генерален директор на държавната НЕК Красимир Първанов. Документът е подписан в присъствието на тогавашния министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който преди церемонията в продължение на около час е обсъждал подробно меморандума с българския министър-председател Бойко Борисов и той дава лично разрешение за подписването му.
С подписа под този официален документ отпадат всички спекулации, че българската държава не е била уведомена за цената от 6,298 милиарда евро, както твърди премиерът и ръководството на МИЕТ на специално свикани на пожар пресконференции. Също така това потвърждава и тезата, че хвърляните в общественото пространство от Борисов и неговите подчинени цени за над 10 милиарда евро са спекулативни.
До този момент единствената реална цена е тази, която ни се дава от производителя. А тя възлиза на 6,298 милиарда евро и е приета първоначално след съответните консултации от българските официални лица. Остава открит въпросът, защо правителството на ГЕРБ, което само е поискало от руснаците тази калкулация, се отказва впоследствие. И така днес нямаме нито работеща централа, а само иск предявен към държавната НЕК за 1 милиард евро. Докато Борисов и неговото правителство умува, нашите съседи, на първо място, Турция вече правят втори търг за АЕЦ и даже се замислят за изграждането на трета атомна, която може да се окаже в близост до българската граница, съобщиха за БГНЕС експерти от самото МИЕТ.
БГНЕС припомня, че сагата за АЕЦ "Белене" започва още през последните години на комунизма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време.
През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милиарда евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.
След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран", като по този начин изпълниха едно от исканията на кабинета Борисов за намирането на чуждестранен, неруски инвеститор.
През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.
Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж.
През лятото на миналата година БСП стартира кампанията за референдум по въпроса за АЕЦ "Белене". Тя събра около 770 000 подписа, повече от необходимото. Активното участие на българските граждани в кампанията направи референдума необратим, въпреки това от ГЕРБ промениха въпроса. От него отпадна питането за АЕЦ "Белене". Така българите в края на януари ще трябва да гласуват дали желаят развитието на ядрената енергетика чрез изграждането на нова мощност. /БГНЕС
Императоре, договорите с американците са подписани от Костов, най-голям пик на изграждане на фотоволтаици има по времето на тройната коалиция, а Белене НЕ е намерил нито един частен инвеститор /дори и за 1%/ повече от 20 г., или от времето, когато Бойко е бил просто каратист-охранител!
Интересно, как може да се откаже някой инвеститор, ако не е бил намерен преди това?
-Щото се отказаха няколко...
Токът от соларките на Цветелина се продава за 47 стотинки, Нови соларки могат да се включват за 30 ст на квт/ч, но това е фиксирана цена за 20 години напред. Едната от Мариците имаше подобни цени, а Топлофикация София е рекордьор.
Ще добавя - цената на която в моментът продава точец Козлодуй, е 4 стинки. Три пъти по-висока цена - това са 12 стинки. За сравнение - на каква цена се изкупува токът от "американският" ТЕЦ? А от фотоволтаиците, в голямата си част собственост на к.рвата на борисов? Дали е по 12 стинки, да не говорим за по-малко?
И да - в държава, управлявана от шизофреник и доказан престъпник като борисов, хората не атомна централа, ами и обществен кенеф няма да финансират.
Императоре, договорите с американците са подписани от Костов, най-голям пик на изграждане на фотоволтаици има по времето на тройната коалиция, а Белене НЕ е намерил нито един частен инвеститор /дори и за 1%/ повече от 20 г., или от времето, когато Бойко е бил просто каратист-охранител!
Коментар