IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение
    Аз лично наесем мисля да си докарам една електричка Рено Флуенс - втора употреба на година за около 26-27,000 лева. В семейството имаме 3 коли и с тази ще си джиткам в града и наблизо - 150 клометра с едно зареждане. Китайците имат вече електр. коли които изминават 300 км и не са скъпи - около 50-55 бона нови на компания в която участие има Уорън Бъфет - BYD.. разгледайте и бъдещето на текнологиите за съхранение на ел енергия в сайта на компанията
    Я си изплакни очите и погледни тесламоторс карат по 550-600 км с едно зареждане а Бургаските тарикати сертифицираха китайска електричка за европа само за "20 000"лв.
    Простак съм Азъ - Непобедим !!!

    Коментар


    • Аз лично наесем мисля да си докарам една електричка Рено Флуенс - втора употреба на година за около 26-27,000 лева. В семейството имаме 3 коли и с тази ще си джиткам в града и наблизо - 150 клометра с едно зареждане. Китайците имат вече електр. коли които изминават 300 км и не са скъпи - около 50-55 бона нови на компания в която участие има Уорън Бъфет - BYD.. разгледайте и бъдещето на текнологиите за съхранение на ел енергия в сайта на компанията

      Коментар


      • Съвсем накратко:
        Нито една от двете страни не работи само с факти /защото те още не са се състояли/ а с прогнози. И едните, и другите, имат своите основания.
        Повечето прогнози, обаче, са положителни /в полза на АЕЦ - ІІ / , което се доказа от референдума...измежду 20,22% от гласувалите. Останалите сами са се изключили от процеса на гласуване и нямат правото на претенции по въпроса, доколкото, това е техен съзнателен избор.
        Точка.

        Коментар


        • Милом този анализ съм го чел в доклада на HSBC, публикуван от БалканЛийкс и Бивол... Ами за мен фактите са позитивни за АЕЦ Белене...

          АЕЦ Белене е най добрия регионален проект, най рано ще бъде въведен в експлоятация, енергийния пазар ще расте, предстои либерализация-в смисъл че единствения производител, които продава под цената на свободния пазар е АЕЦ Козлодей... Нормативната среда ще се подобрява и т.н.

          Коментар


          • Затвореният регионален енергиен пазар и прекомерната държавна намеса в него, тенденцията за намаляващо потребление на електроенергия в България, енергийните проекти на съседните държави и развитието на новите технологии в отрасъла представляват рискове за инвеститора в проекта за изграждане на АЕЦ “Белене“. Това сочи доклад на британското фирма “НЕРА Икономик Консултант“
            (NERA Economic Consultant), която е била наета да анализира регионалния енергиен пазар от консултанта на “Българския енергиен холдинг“ за рентабилността на АЕЦ “Белене“ - банката HSBC. Документът в превод на български бе публикуван в четвъртък от “Правен свят“.

            В него се посочва, че предвид дългосрочността на изпълнение на проекта за строеж на АЕЦ “Белене“, има вероятност да се появят нови технологии, които да могат да произвеждат електричество в търговски мащаби на по-ниски цени от сегашните атомни генератори или другите въглищни, газови и възобновяеми технологии. Развитието на възобновяемите енергийни източници в страната съгласно евроангажиментите й също застрашава ядрения проект, смятат специалистите от НЕРА.
            http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=29711

            Българската енергийна система разполага с инсталирани мощности с общ капацитет от около 12 гигавата (GW), състоящи се от ядрена (2 GW), водноелектрическа (3 GW) и въглищна мощност (5.5 GW), а върховото потребление е от едва около 7 GW, посочва още докладът. Така се потвърждават и други анализи, че в България има свръхмощности, чието производство може да се реализира само чрез износ в региона.

            В същото време обаче България не е единствената държава в Югоизточна Европа, която обмисля ново ядрено развитие, посочва консултантът. Той дава пример с плановете първата турска ядрена централа “Аккую“ да влезе в експлоатация през 2019 г. с капацитет от 1200 MW. Тя ще бъде построена и ръководена от руската фирма “Росатом.“ Според сведенията на НЕРА, Турция е близо до подписването на договор за строеж на втора ядрена централа на черноморския бряг. Първоначалните планове за договор с японската фирма “Токио Електрик“ пропадат след аварията в АЕЦ “Фукушима“, но има сведения за интерес от страна на други фирми, които искат да се впуснат в това рисковано начинание, въпреки че не е определена начална дата. Отделно Румъния, която има 1.3GW ядрени производствени мощности в АЕЦ “Черна вода“, обсъжда да удвои този капацитет чрез пускане в експлоатация на още два реактора до 2019 г., пише в доклада.

            В него се акцентира и на това, че електрическият интензитет на БВП в България, който е спаднал с над 40 % от края на 1990-те, ще продължава да намалява, макар към момента българската икономика да остава най-енергоемката в ЕС. Разпространението на електромобилите, което според енергийната стратегия на страната ще се стимулира, може да повлияе положително консумацията на електроенергия в България, но в същото време няма ясно разписани мерки за насърчаване на покупката на екологичните автомобили, посочва още документът.

            Анализаторите смятат също, че проблем пред инвеститора в АЕЦ “Белене“ ще е това, че като собственик на “Националната електрическа компания“, която е единственият купувач на електроенергията на едро, държавата запазва значителни възможности да продава енергия на цени, по-ниски от тези, които биха се появили на напълно приватизиран пазар. “Тези фактори, заедно с липсата на ликвиден пазар на едро и прозрачна референтна цена на едро, създават значителни рискове за инвеститорите да възстановят разходите по производствени проекти в България“, пишат авторите.

            Според тях “вертикално интегрирани, заварени компании, които са държавна собственост, изглежда преобладават на регионалните пазари, което има за последица ниски нива на конкуренция на пазара на дребно“. Експертите посочват още, че инвеститорите в нови енергийни производствени капацитети до известна степен разчитат на краткотрайните резки повишения в цените на енергията, за да покрият фиксираните си разходи.

            Макар и регионалният пазар да остава затворен и неконкурентен, в него участват страните членки на ЕС България, Гърция и Румъния и на асоциираните държави Сърбия и Турция и той ще трябва да се подчини на изискванията на Третия либерализационен енергиен пакет и да се отвори. В тази насока са и плановете на страните в региона да пуснат между 2015 и 2025 г. в експлоатация до 3350 MW нова електропреносна способност чрез далекопроводи до Италия и Турция, откъдето вече се отварят нови възможности за връзки с други енергийни мрежи и доставки на ток.
            http://milom.blog.bg/

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Макс, аз преди време привеждах проста сметка която показа следното:
              1,6 милиарда /щото така го рекоха по ТВ, не съм го аз измислил/ за 20 год при 5% лихва правят 2,66 милиарда, за 60 год-29,88 милиарда лева пропуснати ползи.
              При 8 % лихва /нали за такава сметка смятат и HSBC/ за 20 год-4,65 милиарда и за 60 год-162,01 милиарда лева пропуснати ползи. С тях какво правим?
              За нямането на пазар, питах, няма гаранции /никой не дава/ че АЕЦ Козлодуй задължително ще бъде продължен с 20 или 30 години. АКО го продалжат с 10 год, макс 5 години ще има търкане по първи блок. Още 5 год и също търканиците по втори блок...А вече маса ТЕЦ одъртяха, на път са да се разкапят.
              Питанката е как се забогатява като нация / с нашите размери/ ако се реализират такива страховити пропуски откъм ползи?
              Сега влизаме в ситуацията с тия лихвени проценти Една жена ми каза, според мен проекта АЕЦ Белене би имал по-добър рейтинг от държавата, така че за мен лихвения процент е под 4%, не знам дали имаме над 15 годишни ДЦК, с изклячение май на ЗУНК-овете на Ст. Александров

              Погледни сметките по долу, в сметките съм включил и пропуснатите ползи

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
                Представи си Електромобил с мощност 50 КВт, нямам представа колко струва 1 КВтч от Батерия, но батерията ще я зареждаме на нощна енергия, нали, нещо като принципа на ПАВЕЦ......

                Да кажем че 1 КВтч от батерия = 1 КВтч нощна енергия умножено по някакъв коефициент

                При Електромобилите нямаш класическия мотор, нямаш воден цикъл, маслен цикъл, скоростна кутия.... Трябва само да се разреши проблема с батериите, Мислиш ли че следващите 5-10 години това нещо няма да бъде разрешено...

                Ами Енергията за движение да кажем че се движиш 2 часа с 50% мощност със скорост 100 км/ч ще похарчиш енергия 50 Квтч...... Колко е това в сравнение със конвенционален автомобил, минимум 10л Бензин или Дизел......

                Гориво без Акциз, дали цената на електроенергията няма да се придвижи в посока на Дизела и Бензина....... Цената на електроенергията е нагоре!
                Да, но, и за ел.енергията, при повишаване на търсенето, цената няма как да не скочи... и пак, ще е в пъти под тази от бензин, дизел и газ. Та, опасенията за цената на тоците изобщо не са оправдани. Не и по отношение на инвеститорите. И по 2 стотинки като беше, крадяха, и по 22 да стане, пак ще се ползва.
                МАСОВО.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                  1. Само дето нашата има ВЕЧЕ изпълнени доста неща. Например първият реактор вече е готов. Даже беше сглобен пробно. Така че той може да заработи след 3 години.
                  С лозунгиАЕЦ не става-няма построена централа в срок в цял свят-няма аец построен на първоначалната цена
                  2. По-скоро 4 до 4,5 % по мнение на икономистите.-тези проценти важат за заем от 4-5г,а за дългосрочен няма такива лихви
                  3. Повечето икономисти говорят за още 1 милиард евро за инфраструктура. То ти и нищо не си казал по този въпрос.-казал съм и няма да повтарям-минимум 2 млрд
                  4. Пазар ВИНАГИ има. Зависи от цената. А прогнозите за Балканите са увеличаване на потреблението на електроенергия. От там и на цената. Пазар няма-никой не строи централи
                  за износ -разберете най-после тока не е зеленчук за да мислиш,че ще му намериш пазар
                  http://milom.blog.bg/

                  Коментар


                  • Макс, аз преди време привеждах проста сметка която показа следното:
                    1,6 милиарда /щото така го рекоха по ТВ, не съм го аз измислил/ за 20 год при 5% лихва правят 2,66 милиарда, за 60 год-29,88 милиарда лева пропуснати ползи.
                    При 8 % лихва /нали за такава сметка смятат и HSBC/ за 20 год-4,65 милиарда и за 60 год-162,01 милиарда лева пропуснати ползи. С тях какво правим?
                    За нямането на пазар, питах, няма гаранции /никой не дава/ че АЕЦ Козлодуй задължително ще бъде продължен с 20 или 30 години. АКО го продалжат с 10 год, макс 5 години ще има търкане по първи блок. Още 5 год и също търканиците по втори блок...А вече маса ТЕЦ одъртяха, на път са да се разкапят.
                    Питанката е как се забогатява като нация / с нашите размери/ ако се реализират такива страховити пропуски откъм ползи?

                    Коментар


                    • Представи си Електромобил с мощност 50 КВт, нямам представа колко струва 1 КВтч от Батерия, но батерията ще я зареждаме на нощна енергия, нали, нещо като принципа на ПАВЕЦ......

                      Да кажем че 1 КВтч от батерия = 1 КВтч нощна енергия умножено по някакъв коефициент

                      При Електромобилите нямаш класическия мотор, нямаш воден цикъл, маслен цикъл, скоростна кутия.... Трябва само да се разреши проблема с батериите, Мислиш ли че следващите 5-10 години това нещо няма да бъде разрешено...

                      Ами Енергията за движение да кажем че се движиш 2 часа с 50% мощност със скорост 100 км/ч ще похарчиш енергия 50 Квтч...... Колко е това в сравнение със конвенционален автомобил, минимум 10л Бензин или Дизел......

                      Гориво без Акциз, дали цената на електроенергията няма да се придвижи в посока на Дизела и Бензина....... Цената на електроенергията е нагоре!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                        1.Няма на света ядрена централа построена за 3 години-няма
                        2.3% може но в мокрите сънища на някой-по-скоро5,5-6%
                        3.6,3млрд евро са само двата блока,а прилежащата инфраструктура
                        4.Няма пазар за 4000МВт базова мощност,следователно няма да работят нито Козлодуй,нито Беле-не на пълно натоварване-оттам провал на всички допускания
                        1. Само дето нашата има ВЕЧЕ изпълнени доста неща. Например първият реактор вече е готов. Даже беше сглобен пробно. Така че той може да заработи след 3 години.
                        2. По-скоро 4 до 4,5 % по мнение на икономистите.
                        3. Повечето икономисти говорят за още 1 милиард евро за инфраструктура. То ти и нищо не си казал по този въпрос.
                        4. Пазар ВИНАГИ има. Зависи от цената. А прогнозите за Балканите са увеличаване на потреблението на електроенергия. От там и на цената.
                        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                          1.Няма на света ядрена централа построена за 3 години-няма
                          2.3% може но в мокрите сънища на някой-по-скоро5,5-6%
                          3.6,3млрд евро са само двата блока,а прилежащата инфраструктура
                          4.Няма пазар за 4000МВт базова мощност,следователно няма да работят нито Козлодуй,нито Беле-не на пълно натоварване-оттам провал на всички допускания
                          1. Е говорим не за построяване, а за довършване
                          2. ОК аз съм взел 3%, но съм начислявал лихва и върху инвестираните досега 1,5млрд. лева от държавата.
                          3. Дай предложение за цена за прилежащата инфраструктура
                          4. Няма пазар, това е моментно състояние, а след 3 години.... Как АЕЦ-Козлодуй е имала 6 работещи блока през 2001-2002г и е продала над 21 000 000 МВтч, а нашата и икономиката на нашите съседи Колко е пораснала в Номинално и реално изражение, както и като население колко е пораснала.......

                          Електроенергията е енергията на близкото ни бъдеще Електромобилите

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
                            Цена на АЕЦ Белене и Срок за изплащане.

                            В основата на анализа е ГФО на АЕЦ Козлодуй за 2011г. Вземаме данните за 2011г. и ги използваме за целия анализиран период.

                            ЕБИТДА-та, която ще използваме във сметките си за АЕЦ Белене 740 000 х.лв. за целия период на изплащане.

                            Предполагаема цена на АЕЦ Белене. Досега държавата е похарчила около 1,5 млрд. лева, независимо дали капитала е собствен или заемен, предлагам стойността да му бъде 3% годишно, като ще се погасява с годишна анюитетна вноска, Демек в сметките си определям лихвен разход и върху вложените държавни пари в размер на 3%...
                            Последното предложени на РосАтом е 6,3 млрд. евро, според мен може да се Договори по ниска цена, Но залагам в сметките цена от 6,3 млрд.евро или в лева по 1,95583
                            12 322 000 х. лв.-Сегашнастойност на АЕЦ Белена
                            738 000 х.лв. –Годишна анюитетна вноска върху сумата от 12 322 000 х. лв., при годишен лихвен процент 3% и 23,5 годишен срок на погасяване на Целия заем.
                            23,5 годишни вноски умножени по 738 000 получаваме 17 343 000 х.лв.
                            Анюитетните вноски съдържат лихви в размер на 5 021 000 х.лв.
                            Допускаме че АЕЦ Белене би могъл да заработи след 3 г. от момента, следователно лихвата за 3г. трябва да се капитализира в цената на централата, останалата част от лихвата ще бъде текущ разход по време на експлоатация на АЕЦ Белене. Тъй като използваме ЕБИТДА няма да разделяме лихвата за нашите сметки.

                            Или:
                            АЕЦ Белене се изплаща за период от 23,5 години, при непроменена продажна цена на тока 67,88лв за МВтч. за целия двадесет и три годишен период, при цена на капитала 3% върху цялата сума от 6,3 млрд. евро. Остават непроменени, цената на горивото, както разходите за персонала, данъчни и осигурителни разходи.
                            1.Няма на света ядрена централа построена за 3 години-няма
                            2.3% може но в мокрите сънища на някой-по-скоро5,5-6%
                            3.6,3млрд евро са само двата блока,а прилежащата инфраструктура
                            4.Няма пазар за 4000МВт базова мощност,следователно няма да работят нито Козлодуй,нито Беле-не на пълно натоварване-оттам провал на всички допускания
                            Last edited by MILOM; 06.02.2013, 19:29.
                            http://milom.blog.bg/

                            Коментар


                            • Цена на АЕЦ Белене и Срок за изплащане.

                              В основата на анализа е ГФО на АЕЦ Козлодуй за 2011г. Вземаме данните за 2011г. и ги използваме за целия анализиран период. Ако решим да усложним анализа, като променяме параметрите, това може да стане много лесно на базата на нашия ПРОСТ Анализ.

                              Допускания:
                              Цена на централата 6,3 млрд евро
                              Годишна цена на капитала е 3%
                              Без преоценки на ДМА
                              Без ескалация на цената на тока, вземаме пазарната цена, на която е продавал АЕЦ Козлодуй за 2011г. или 67,88 лв за МВтч за целия период.
                              Двата ЯЕБ на АЕЦ Белене за 1 год ще имат същите продажби, като вземаме данните на АЕЦ Козлодуй за 2011г., ЯЕБ 5 и 6 са 2000МВт, така че в натурален измерител ще имат същите годишни продажби.

                              ЕБИТДА на АЕЦ Козлодуй, данните са взети от ГФО за 2011г
                              За 2010г.-215 319 х.лв.
                              3а 2011г.-259 884 х.лв., печалба за 2011г. е 113 434 х.лв.
                              За 2012г.-300 000 х.лв., ЕБИТДА за 2012 г. е предполагаема и на базата на изказването на ИД на АЕЦ-а че печалбата за 2012г. е 158 млн. лева
                              Залагам в моите сметки ЕБИТДА, като средната стойност за 2011г и 2012г или 280 000 х.лв. Понеже АЕЦ Белене ще продава само на свободен пазар, тази ЕБИТДА ще трябва да я увелича със Сумата, която получавам от умножението на Нетната енергия продадена на регулиран пазар с Разликата между Пазарната цена и Регулираната цена

                              Продажби на регулиран пазар, регулатора е ДКЕВР
                              - изменение на регулираните цени Решение на ДКЕВР № Ц-22/29.06.2011г. (съответно 15,30 лв/MWh за енергия, и 27,00 лв/MWh за разполагаемост);
                              Цени на електрическата енергия на производители, определени от регулатора
                              http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402

                              Данните за продадената енергия на АЕЦ Козлодуй за 2011г.
                              Продажби на регулиран пазар
                              - Нетна енергия - 8 765 320 МВтч за 136 069 х.лв.
                              - Брутна разполагаемост - 9 361 522 Мвтч за 257 690 х.лв.
                              -Общо - 393 759 х.лв.
                              Продажби на свободен пазар - 6 498 824 МВтч за 441 116 х.лв.

                              Понеже считаме че АЕЦ Белене ще продава само на свободен пазар, разликата между нетната енергия продадена на свободен пазар и на регулиран пазар за МВтч. е 67,88 лв.-15,30лв. =52,58лв. или 8 765 320 МВтч * 52,58 = 460 880 х.лв., т.е. това е ползата от АЕЦ Козлодуй, която не е станала печалба, а е отишла в джоба на Потребителите на Регулиран пазар, с тази Сума ние ще Увеличим ЕБИТДА на АЕЦ Козлодуй, ако продава само на свободен пазар или получаваме:
                              280 000+460 000 = 740 000 х.лв или това е

                              ЕБИТДА-та, която ще използваме във сметките си за АЕЦ Белене 740 000 х.лв. за целия период на изплащане.

                              Предполагаема цена на АЕЦ Белене. Досега държавата е похарчила около 1,5 млрд. лева, независимо дали капитала е собствен или заемен, предлагам стойността да му бъде 3% годишно, като ще се погасява с годишна анюитетна вноска, Демек в сметките си определям лихвен разход и върху вложените държавни пари в размер на 3%...
                              Последното предложени на РосАтом е 6,3 млрд. евро, според мен може да се Договори по ниска цена, Но залагам в сметките цена от 6,3 млрд.евро или в лева по 1,95583
                              12 322 000 х. лв.-Сегашнастойност на АЕЦ Белена
                              738 000 х.лв. –Годишна анюитетна вноска върху сумата от 12 322 000 х. лв., при годишен лихвен процент 3% и 23,5 годишен срок на погасяване на Целия заем.
                              23,5 годишни вноски умножени по 738 000 получаваме 17 343 000 х.лв.
                              Анюитетните вноски съдържат лихви в размер на 5 021 000 х.лв.
                              Допускаме че АЕЦ Белене би могъл да заработи след 3 г. от момента, следователно лихвата за 3г. трябва да се капитализира в цената на централата, останалата част от лихвата ще бъде текущ разход по време на експлоатация на АЕЦ Белене. Тъй като използваме ЕБИТДА няма да разделяме лихвата за нашите сметки.

                              Или:
                              АЕЦ Белене се изплаща за период от 23,5 години, при непроменена продажна цена на тока 67,88лв за МВтч. за целия двадесет и три годишен период, при цена на капитала 3% върху цялата сума от 6,3 млрд. евро. Остават непроменени, цената на горивото, както разходите за персонала, данъчни и осигурителни разходи.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от iivanoff Разгледай мнение
                                Не можеш да си представиш колко яко риташ във въздуха човек... ама много яко!

                                Вече почвам да си мисля че работиш за ТЯХ !!!

                                Затова казвам че те разбирам
                                Яко!

                                Коментар

                                Working...
                                X