IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Макс

    Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
    По важно е да смятаме по един и същи начин, отколкото да получим едни и същи цифри... В смисъл че цифрите говорят, но ние от Бантустана, като Купувачи не сме казали следното на Руската страна и на обществото, искаме да построим АЕЦ Белене при следните условия:
    -Цена на проекта към въвеждане на експлоатация
    -Участие в проекта 51% +
    -Финансиране на нашето участие на кредит при лихвен процент
    -Продажбите на АЕЦ Белене само на свободен пазар, без НЕК да ни определя по-ниски цени на изкупуване

    И при това положение какво казваме привърженици и противници, АЕЦ Белене не на всяка цена, А при тези и тези условия......
    Aми кажете им условията
    Но!
    С подчертаното съм напълно съгласен! Аз съм противник,защото според мен е неизгодно. Ако е изгодно - ще съм привърженик.

    Обаче виж какво става:
    Станишев: Дойдем ли на власт, правим "Белене"

    Няма не искам, ше строиме!

    Коментар


    • Търговията с цигари по Интернет се оказва, че не е единственото съмнително дело, с което е свързана новата шефка на ДКЕВР, Юлиана Иванова. Макар и да е вече в оставка, Николова продължава да е председател на енергийния регулатор, който стана една от фокусните точки на гражданското недоволство. Т.е тя продължава да е най-важният човек в комисията, която определя цените на тока, парното, природния газ и водата.

      Разследване на Money.bg установи, че във фирмата си Имидж Код Груп, която е собственик на онлайн магазина на Иванова, тя е била съдружник с адвокат Ангелина Томешкова от адвокатска кантора "Футекова, Христова и Томешкова". Времето, през което Томешкова и Иванова са били съдружници, е от 23 март 2010 г. до 21 февруари 2011 година.

      Информацията, която се появи през последните дни е, че Юлиана Николова е придобила Имидж Код Груп, не отговаря съвсем на истината, защото двете са били съдружници във фирмата за близо година.

      Тук е мястото на една връзка, която, според Money.bg, буди повод за притеснение. Кантората "Футекова, Христова и Томешкова" е член на Българската фотоволтаична асоциация, която просто протоколно споменаваме, че не е без интереси в енергетиката.

      Припомняме, че именно зелената енергия, която основно се произвежда у нас от фотоволтаични централи бе посочена, като една от основните причини за поскъпване на енергетиката. Интересите на Фотоволтаичната асоциация обаче бяха накърнени след като на 14 септември ДКЕВР реши да им наложи такси за достъп до ел. мрежата А те достигат до 40% от приходите им, генерирани от продажна на ток на преференциални цени.

      В последните седмици премиерът Бойко Борисов и председателят на фотоволтаичната асоциация Никола Газдов демонстрираха затопляне на взаимоотношенията си, след като през септември и октомври зелените производители шумно протестираха под балкона на министър-председателя заради наложената им такса достъп.

      На среща проведена малко преди рефереднума за АЕЦ "Белене" премиерът Борисов в присъствието на Никола Газдов заяви „Вече цената на възобновяемите източници е по-ниска, отколкото евентуалната цена на Белене. Така че сега вече сте добре дошли - колкото повече вятър, толкова повече слънце. Благодаря ви".

      Ако смятате, че това в всичко сте далеч от истината

      защото интересното в нашето разследване тепърва предстои в следващите редове.

      Синът на Юлиана Николова - Фарес Фарис Иванов е бил съдружник с бившия зам.- министър на икономиката и енергетиката в правителството на тройната коалиция и изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг, Галина Тошева-Григорова.

      Тя става заместник на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров през 2006 година . Галина Тошева става известна и с боунса от 90 хил. лв. за 2008 г., който, според медиите, получава заради участието с в бордовете на БЕХ и свързаните му компании от българската енергетика.

      Според търговския регистър синът на Иванова - Фарес Иванов и Галина и Тошева-Григорова са били съдружници във фирмата „3Би Адвайзъри" (ЕИК: 201369002) в периода от 20 декември 2010 г. до 17 март 2011 гоидна. Основната дейност на споменатата фирма е консултации в сферата на енергетиката.

      Скандално е как синът на Юлиана Николова е бил партньор с човека, който е бил дясната ръка на тогавашния министър на икономиката и Румен Овчаров.

      От тук става ясно, че отровният дим от скандала с продажбата на цигари онлайн е бил само параван, кьорфишек, с които се прави опит да се заблуди обществото, за това кои и какви интереси стоят зад Юлиана Иванова

      Театърът с онлайн продажбата на цигари е бил опит да се прикрият по-важните и съществени обстоятелства и факти.

      Факти, подкрепени с вписвания в търговския регистър. От тях става ясно, че или в енергетиката ни има кадрови недостиг или маршът на пионките и назначаването на все едни и същи физиономии или техни приближени, ще продължи, както и политическият чадър над тях, независимо от това кой е на власт.
      http://milom.blog.bg/

      Коментар


      • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
        Правилните монополи на прицел

        Какво да кажем за “Булгаргаз“, който няма да оцелее и година, ако “Газпром“/“Овергаз“ продават директно на неговите клиенти.
        Ако "Овергаз" продаваше директно на клиентите, то софиянци или щяхте да си плащате парното или щяхте да сте като шуменци без парно...
        А сега хем не плащате, хем се топлите за моя сметка.
        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Правилните монополи на прицел

          Какво да кажем за “Булгаргаз“, който няма да оцелее и година, ако “Газпром“/“Овергаз“ продават директно на неговите клиенти. Без държавната патерица и привилегирования достъп до мрежата и газохранилището газовият ни минимонопол едва ли би получил и един клиентски договор, освен със задължнели топлофикации и държавни дружества. “Булгаргаз“ не действа зад граница за да си осигури пазари, газ и потребители. Бяга като дявол от тамян от инвестиции в местно проучване и добив на природен газ, докато местната структура на “Газпром“ – “Овергаз“ има няколко лицензии за проучване, по които се работи активно. Няма ефективни договори за алтернативни доставки и това не изненадва никого Малкият брат на руския газов монопол знае само едно – да води “преговори“ с “Газпром“ и да бъде негово вътрешно продължение. А натрупаните с помощта на енергийния шлем дългове са близо половин милиард лева. Нито руският, нито българският монопол са във фокуса на протеста. Горим правилните монополи.

          Никой не надига глас срещу сивите практики при договорите за подизпълнители и доставки за АЕЦ “Козлодуй“, “Мини-Марица Изток“ или ТЕЦ “Марица Изток“ 2.

          ЕРП-тата са по-лесна мишена за народното недоволство, която отклонява вниманието от реалните проблеми в енергетиката и от хората, които са отговорни за тях.

          Някак си е прието за нормално у нас, в това число и сред част от протестиращите, да се опитваме да “запалим“ едни монополи , а да оставим на мира други. Да говорим за “високите“ ползи от зелената енергия, но да не искаме да си плащаме за този идеализъм. Да искаме ниски цени на електрическата енергия и парното, а да отказваме да проучваме и добиваме у нас шистов газ, който е смъкнал сметките в Америка за ток с 20%. Да горим американското знаме и гоним американски компании за това, че има нови технологии и са вложили близо два милиарда евро, за да горим собствени въглища. Да гоним чешки и австрийски компании, да зовем за национализация или репритавизация или за излизането от НАТО и ЕС, докато вътрешните ни виновници са на завет или сред протестиращите.

          Да сме против монополите изобщо, а колчем стане реч за борбата с конкретни монополи, свързани с доставките на енергийни суровини отвън и с енергийната ни зависимост, да развиваме внезапни пристъпи на амнезия и да прехвърляме вината върху световния империализъм, алчните капиталисти и глобалните капиталови и финансови пазари. И постоянно да се чудим къде изобщо в този процес са Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите. Падат министри, падат правителства – само ръководството на Комисията по защита на конкуренцията остава неизменно. Защо ли – защото то олицетворява непреходността на статуквото и зависимостта ни от едни и същи представители на енергийната върхушка. Това също е минус на сметката на правителството на ГЕРБ – каквото и да говорят.

          По стъпките на гръцкия сценарий

          Най-тревожното е обаче, че сме на път да пропилеем изстраданата през последните години финансова стабилност с цената на много лишения и да се плъзнем неудържимо към гръцкия сценарий на потъване на кораба. Разликата е, че гръцките граждани имат буфер от натрупано богатство и доходи, а гръцките държавни финанси ще бъдат спасени от Европейската валутна система. Ние сме сами и единственият ни шанс за спасение са МВФ и Световната банка. Потъваме бавно с радостта на шопа, който пали собствения си дом, за да изгори плевника на съседа.

          Най-тревожното е, че дори най-европейските ни политици си остават безнадеждно потопени в балканския си провинциализъм и не виждат приближаващото цунами, опиянени от радостта, че са натрили носа на опонента а правителството е подало оставка.

          Иначе протестите са най-удобната форма за замитане на следите, така както стана при пожара на Партийния дом. В тези изгорени архиви бяха истинските свидетелства за отговорността и за механизмите на системата.

          Протестирахме през 1996 и 1997 година с надеждата за промяна – сега излиза, че е имало договорка и никой не пое отговорността за катастрофата при Виденов. Сега съшият министър на енергетиката стои в предните редици на поддръжниците на протестите. Вижте колко от лидерите на гражданския протест са свързани с политически партии или движения?

          Протестите, както и повечето революции, никога не дават радикалните, още по-малко рационалните решение. Те пораждат обществена енергия, която рядко се трансформира в позитивно действие или обществено съгласие.

          * Авторът е член на Центъра за изследване на Балканския и Черноморския регион и управляващ директор на "Иновейтив Енерджи Солюшънс". Бивш директор на "Делойт България" и посланик на България в Русия в периода 2000-2006 г.
          http://milom.blog.bg/

          Коментар


          • 09:30 | 22.02.2013 | 6960 прочитания | Илиян Василев Размер на текста

            Оставката на правителството на Бойко Борисов бе предизвестена и напълно логична. Правителството беше вкарано в сценарий без полезен ход – особено след като има случаи на полицейско насилие и самозапалване.

            Още тук трябва да кажа, че България беше съзнателно натикана от външни и вътрешни сили в сценарий на дестабилизация по схема, която беше прилагана многократно по време на прехода. Целите на сценаристите изобщо не е решение на проблема за цената на електрическия ток. Битката е стратегическа – за бъдещето на България и за замитането на следите на отговорните за колапса в сферата на енергетиката. В още по-едър план за оцеляване на модела на управление след поредната “намеса на улицата“ в нов дегизиран вид.

            След като не успяха с референдума за АЕЦ “Белене“, същите хора, вече в ролята на гражданско общество и инициатори на протеста препакетираха общественото недоволство и го насочиха срещу удобния външен враг – енергоразпределителните дружества. Лозунгите за национализация, за “изгонване на чужденците“ допълнително задълбочиха патологията на протеста и спуснаха завеса пред действителните проблеми в енергетиката. Вината на правителството винаги е била в неговата нерешителност, непоследователност и липса на цялостен поглед върху мрежата от причини и следствия.

            Нещата тепърва ще се влошават

            От протестиращите се крие истината, че нещата тепърва ще се влошават, защото БЕХ и НЕК натрупаха многомилиардните загуби и без хирурическа намеса и отстраняване на системните тумори, ще потъне първо НЕК, повличайки БЕХ. А енергетиката е една от най-важните системи за функциониране на държавата и никой не иска да е на власт, когато тя колабира, а на власт е улицата. На този фон крайният популизъм с намаляване на цената с 8% на електрическия ток изглежда абсурден, някак сюрреалистичен. Натрупаните многомилиардни дупки в балансите на енергийните ни дружества не се влияят от протестите. Те могат само да задълбочат проблемите.

            В създадената ситуация правителството просто няма печеливш ход, за което си е виновно само в голяма степен. Няма подведени под отговорност, няма следствени, няма осъдени, а милиардите ги няма. Магистралите са безспорно постижение, но те не са водещ приоритет на хората в условията на дълбока криза.

            Проста, но ефективна е схемата за обществената манипулация с цените на електрическата енергия и веригата от отговорности. Хората отказват да си дадат сметка, че вътрешните и външни монополи са взаимно свързани, а държавният монопол с нищо не е по-добър от частния. Протестираме срещу високите цени на парното от Топлофикация, разбиваме на пух и прах ЕРП-тата, а нашите си монополи пазим като свещени. Протестираме някак и срещу “Булгаргаз“, но не протестираме срещу монопола на “Газпром“ и отговорните за това - предишният “твърд“ договор за доставки на природен газ да бъде предоговорен от Румен Овчаров, Станишев и Първанов така , че загубихме над милиард и двеста милиона лева. Това е източникът на текущата ни енергийна бедност – но в 2006 година никой не протестира.

            Сбъркани протести

            Протестираме срещу високите цени на електрическата енергия и ЕРП, но не протестираме срещу високата цената на изкупуване на електрическата енергия от политици, собственици на електроцентрали, подкрепящи и организиращи протестите. Громим американските ТЕЦ-ове, защото купуваме от тях тока по 5 или 6 цента за киловатчас, а сме окей да плащаме по 17 цента за цената на изкупуваната от “Топлофикация-София“ електроенергия, чрез което всички българи субсидираме цената на парното на жителите на София. Или сме готови да плащаме по 10 цента електрически ток от нова ядрена централа. Не виждам протестиращите да правят връзката между причините – енергийния шлем, и следствието – сегашните цени на електрическия ток.

            Вторачваме се във високите заплати на мениджърите на чужди компании, а не забелязваме “гредата“ от милиарди отклонени към наши политици и олигарси, нито един милиард лева дълг за НЕК от проекта ВЕЦ “Цанков камък“, който сега трябва да се изплаща. Искаме много “ядрена енергетика“, но отказваме да повярваме на мащаба на далаверата в АЕЦ “Белене“, в която само при “загрявката“ за харчене вече са отлетели безвъзвратно близо два милиарда лева и сметката не е затворена. Към балансите на НЕК трябва да добавим около 800 милиона лева годишно дупка, която се отваря във веригата на добавена стойност в енергетиката, в това число и поради постоянно нарастване на дела на плащания за разполагаема мощност и все по-малко за активна енергия, т.е. че реално ги ползваме. В допълнение, пак същите “лидери“ зад кадър на протеста мълчаха звучно, когато трябваше да се комуникира “радостната“ вест, че зелената енергия не е само мода и бъдеще, но и проза и високи сметки. Много е шик да протестираш и да бъдеш “зелен“, особено ако си млад и не плащаш семейните сметки за ток, а системно да отбягваш трудните въпроси за цени, субсидии и отговорност.

            Преценете сами – цялото повишение на сметките за ток от 15% ще струва на потребителите 900 милиона лева на година допълнително. Сега си припомнете 4-ти милиарда лева дупка и разсъждавайте дали и защо сметките за електрически ток ще продължават да се покачват тихо и плавно над 15% - докато се заметат следите на отговорност за енергийния шлем. Прибавете и либерализирания пазар, който ще изравни вътрешните цени към регионалните и например токът в Унгария стигна този в Германия от около 20 евроцента за кВтч.

            Кривите сметки

            Почти никой не забеляза, че за спасяване на беленския модел на управление на енергетиката, огромна роля се отреди на постъпленията от нововъведената от началото на годината такса върху износа на електрическа енергия. Тя трябваше да омекоти удара върху потребителя и да задържи увеличението върху крайната цена в рамките на официалните 15%. Да, ама не, както казва Петко Бочаров. Сметката излезе крива, износът се срина, а постъпленията от таксата се нищожни, което беше видно още през януари. И скритото стана явно – фактурите за еленергията, особено в частта под линията на преките разходи на производителя, започна да набъбва неудържимо.

            Всички кредитори на НЕК – в това число Париба и АСЕ – чакат на опашка, но дори да прибере цялото увеличение пак приходите не стигат. Междувременно фокусът на внимание трябваше да бъде постоянно насочван към ЕРП с радикални призиви и изпочупване на стъклата на офисите им.

            За наличие на замисъл, организация и втори план в действията на протестиращите говори и фактът, че най-активни са именно привържениците на АЕЦ “Белене“ и на енергийните олигарси. С 850 хиляди гласа на референдума трудно можеш да свалиш правителство, но с 50 хиляди души активно протестиращи – пада всяко правителство – особено ако се докарат нещата до кръв и самозапалване. Просто няма правителство, което да намери противодействие на “радикалното малцинство от улицата“ – мнозинството остава в къщи пасивно, най-много някой да гръмне халосен патрон от балкона, ако му трошат личния прозорец или кола.

            Идеалната мишена

            ЕРП-тата са идеална мишена, още повече, че далеч не са ангели. Вместо да помогнат за европеизацията на българския енергиен пазар, да внесат добрите практики на корпоративна социална отговорност и да се грижат за клиентите си, като ги предупреждават за надвисващата опасност и им предлагат варианти за изход чрез интегрирани решения, по-висока енергийна ефективност и намаляване на потреблението – те бързо се приобщиха към балканските практики на дистанционно отношение и високомерно общуване с клиента чрез сметки. Защо ЕВН може да намалява цената на топлинната енергия за своите абонати дори под определената от ДКВЕР, и това не се забелязва, а 6% дял в сметката за ток е огромен проблем – нищо, че е съкратен многократно? Софиянци плащат по-скъпи сметки за парно, които биха били още по-скъпи, ако не плащахме по 330 лева за мегаватчас електрическа енергия от когенерация. Да сте чули някой от АТАКА или ВМРО да протестира срещу корупцията в енергетиката, високите цени на Топлофикацията, на природния газ?

            Активите на цялата ни държавна енергийна система са под 10 милиарда лева, а финансовият кратер, който се оформя от избухването на заложените от предишните правителства мини, надхвърля четири милиарда лева! Тук не смятаме текущата задлъжнялост на енергийните ни дружества, новите инвестиционни кредити , за да останат “на вода“ и да отговарят на изискванията за трети либерализационен пакет и екостандартите. За никого не е тайна, че нашите държавни дружества изобщо не са готови да се потопят в конкуренцията на свободен и либерализиран пазар. Ако е вярно, че “перлата“ ни АЕЦ “Козлодуй“ не може да продаде енергията си на външния пазар, то какво остава за по-скъпия ток от другите централи. Сега и ядрената ни централа ще се лиши от печалбата си, за да успокоим енергийния микс, а това ще се отрази върху финансиране на модернизацията на блоковете 5 и 6, на извеждането на старите блокове от експлоатация, за изграждане на седми блок.
            http://milom.blog.bg/

            Коментар


            • Кривите сметки

              Почти никой не забеляза, че за спасяване на беленския модел на управление на енергетиката, огромна роля се отреди на постъпленията от нововъведената от началото на годината такса върху износа на електрическа енергия. Тя трябваше да омекоти удара върху потребителя и да задържи увеличението върху крайната цена в рамките на официалните 15%. Да, ама не, както казва Петко Бочаров. Сметката излезе крива, износът се срина, а постъпленията от таксата се нищожни, което беше видно още през януари. И скритото стана явно – фактурите за еленергията, особено в частта под линията на преките разходи на производителя, започна да набъбва неудържимо.

              Всички кредитори на НЕК – в това число Париба и АСЕ – чакат на опашка, но дори да прибере цялото увеличение пак приходите не стигат. Междувременно фокусът на внимание трябваше да бъде постоянно насочван към ЕРП с радикални призиви и изпочупване на стъклата на офисите им.

              За наличие на замисъл, организация и втори план в действията на протестиращите говори и фактът, че най-активни са именно привържениците на АЕЦ “Белене“ и на енергийните олигарси. С 850 хиляди гласа на референдума трудно можеш да свалиш правителство, но с 50 хиляди души активно протестиращи – пада всяко правителство – особено ако се докарат нещата до кръв и самозапалване. Просто няма правителство, което да намери противодействие на “радикалното малцинство от улицата“ – мнозинството остава в къщи пасивно, най-много някой да гръмне халосен патрон от балкона, ако му трошат личния прозорец или кола.

              Идеалната мишена

              ЕРП-тата са идеална мишена, още повече, че далеч не са ангели. Вместо да помогнат за европеизацията на българския енергиен пазар, да внесат добрите практики на корпоративна социална отговорност и да се грижат за клиентите си, като ги предупреждават за надвисващата опасност и им предлагат варианти за изход чрез интегрирани решения, по-висока енергийна ефективност и намаляване на потреблението – те бързо се приобщиха към балканските практики на дистанционно отношение и високомерно общуване с клиента чрез сметки. Защо ЕВН може да намалява цената на топлинната енергия за своите абонати дори под определената от ДКВЕР, и това не се забелязва, а 6% дял в сметката за ток е огромен проблем – нищо, че е съкратен многократно? Софиянци плащат по-скъпи сметки за парно, които биха били още по-скъпи, ако не плащахме по 330 лева за мегаватчас електрическа енергия от когенерация. Да сте чули някой от АТАКА или ВМРО да протестира срещу корупцията в енергетиката, високите цени на Топлофикацията, на природния газ?

              Активите на цялата ни държавна енергийна система са под 10 милиарда лева, а финансовият кратер, който се оформя от избухването на заложените от предишните правителства мини, надхвърля четири милиарда лева! Тук не смятаме текущата задлъжнялост на енергийните ни дружества, новите инвестиционни кредити , за да останат “на вода“ и да отговарят на изискванията за трети либерализационен пакет и екостандартите. За никого не е тайна, че нашите държавни дружества изобщо не са готови да се потопят в конкуренцията на свободен и либерализиран пазар. Ако е вярно, че “перлата“ ни АЕЦ “Козлодуй“ не може да продаде енергията си на външния пазар, то какво остава за по-скъпия ток от другите централи. Сега и ядрената ни централа ще се лиши от печалбата си, за да успокоим енергийния микс, а това ще се отрази върху финансиране на модернизацията на блоковете 5 и 6, на извеждането на старите блокове от експлоатация, за изграждане на седми блок.
              http://milom.blog.bg/

              Коментар


              • От протестиращите се крие истината, че нещата тепърва ще се влошават, защото БЕХ и НЕК натрупаха многомилиардните загуби и без хирурическа намеса и отстраняване на системните тумори, ще потъне първо НЕК, повличайки БЕХ. А енергетиката е една от най-важните системи за функциониране на държавата и никой не иска да е на власт, когато тя колабира, а на власт е улицата. На този фон крайният популизъм с намаляване на цената с 8% на електрическия ток изглежда абсурден, някак сюрреалистичен. Натрупаните многомилиардни дупки в балансите на енергийните ни дружества не се влияят от протестите. Те могат само да задълбочат проблемите.

                В създадената ситуация правителството просто няма печеливш ход, за което си е виновно само в голяма степен. Няма подведени под отговорност, няма следствени, няма осъдени, а милиардите ги няма. Магистралите са безспорно постижение, но те не са водещ приоритет на хората в условията на дълбока криза.

                Проста, но ефективна е схемата за обществената манипулация с цените на електрическата енергия и веригата от отговорности. Хората отказват да си дадат сметка, че вътрешните и външни монополи са взаимно свързани, а държавният монопол с нищо не е по-добър от частния. Протестираме срещу високите цени на парното от Топлофикация, разбиваме на пух и прах ЕРП-тата, а нашите си монополи пазим като свещени. Протестираме някак и срещу “Булгаргаз“, но не протестираме срещу монопола на “Газпром“ и отговорните за това - предишният “твърд“ договор за доставки на природен газ да бъде предоговорен от Румен Овчаров, Станишев и Първанов така , че загубихме над милиард и двеста милиона лева. Това е източникът на текущата ни енергийна бедност – но в 2006 година никой не протестира.

                Сбъркани протести

                Протестираме срещу високите цени на електрическата енергия и ЕРП, но не протестираме срещу високата цената на изкупуване на електрическата енергия от политици, собственици на електроцентрали, подкрепящи и организиращи протестите. Громим американските ТЕЦ-ове, защото купуваме от тях тока по 5 или 6 цента за киловатчас, а сме окей да плащаме по 17 цента за цената на изкупуваната от “Топлофикация-София“ електроенергия, чрез което всички българи субсидираме цената на парното на жителите на София. Или сме готови да плащаме по 10 цента електрически ток от нова ядрена централа. Не виждам протестиращите да правят връзката между причините – енергийния шлем, и следствието – сегашните цени на електрическия ток.

                Вторачваме се във високите заплати на мениджърите на чужди компании, а не забелязваме “гредата“ от милиарди отклонени към наши политици и олигарси, нито един милиард лева дълг за НЕК от проекта ВЕЦ “Цанков камък“, който сега трябва да се изплаща. Искаме много “ядрена енергетика“, но отказваме да повярваме на мащаба на далаверата в АЕЦ “Белене“, в която само при “загрявката“ за харчене вече са отлетели безвъзвратно близо два милиарда лева и сметката не е затворена. Към балансите на НЕК трябва да добавим около 800 милиона лева годишно дупка, която се отваря във веригата на добавена стойност в енергетиката, в това число и поради постоянно нарастване на дела на плащания за разполагаема мощност и все по-малко за активна енергия, т.е. че реално ги ползваме. В допълнение, пак същите “лидери“ зад кадър на протеста мълчаха звучно, когато трябваше да се комуникира “радостната“ вест, че зелената енергия не е само мода и бъдеще, но и проза и високи сметки. Много е шик да протестираш и да бъдеш “зелен“, особено ако си млад и не плащаш семейните сметки за ток, а системно да отбягваш трудните въпроси за цени, субсидии и отговорност.

                Преценете сами – цялото повишение на сметките за ток от 15% ще струва на потребителите 900 милиона лева на година допълнително. Сега си припомнете 4-ти милиарда лева дупка и разсъждавайте дали и защо сметките за електрически ток ще продължават да се покачват тихо и плавно над 15% - докато се заметат следите на отговорност за енергийния шлем. Прибавете и либерализирания пазар, който ще изравни вътрешните цени към регионалните и например токът в Унгария стигна този в Германия от около 20 евроцента за кВтч.
                http://milom.blog.bg/

                Коментар


                • Оставката на правителството на Бойко Борисов бе предизвестена и напълно логична. Правителството беше вкарано в сценарий без полезен ход – особено след като има случаи на полицейско насилие и самозапалване.

                  Още тук трябва да кажа, че България беше съзнателно натикана от външни и вътрешни сили в сценарий на дестабилизация по схема, която беше прилагана многократно по време на прехода. Целите на сценаристите изобщо не е решение на проблема за цената на електрическия ток. Битката е стратегическа – за бъдещето на България и за замитането на следите на отговорните за колапса в сферата на енергетиката. В още по-едър план за оцеляване на модела на управление след поредната “намеса на улицата“ в нов дегизиран вид.

                  След като не успяха с референдума за АЕЦ “Белене“, същите хора, вече в ролята на гражданско общество и инициатори на протеста препакетираха общественото недоволство и го насочиха срещу удобния външен враг – енергоразпределителните дружества. Лозунгите за национализация, за “изгонване на чужденците“ допълнително задълбочиха патологията на протеста и спуснаха завеса пред действителните проблеми в енергетиката. Вината на правителството винаги е била в неговата нерешителност, непоследователност и липса на цялостен поглед върху мрежата от причини и следствия.

                  Нещата тепърва ще се влошават
                  следва
                  http://milom.blog.bg/

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                    Аз го изкарах по-надоле с един леФ по-малко.
                    А варианта е оптимизтичен. Няма банка която да даде кредит за повече от 10-15 години при 5%. Риска е много голям. Даже изобщо няма банка която да даде какъвто и да е кредит. Освен Росатом, но те искат 6.5%.

                    Но дори и да е както казваш - на кой ще го продаваш навън на 60 евро? Май няма кой да купува.
                    По важно е да смятаме по един и същи начин, отколкото да получим едни и същи цифри... В смисъл че цифрите говорят, но ние от Бантустана, като Купувачи не сме казали следното на Руската страна и на обществото, искаме да построим АЕЦ Белене при следните условия:
                    -Цена на проекта към въвеждане на експлоатация
                    -Участие в проекта 51% +
                    -Финансиране на нашето участие на кредит при лихвен процент
                    -Продажбите на АЕЦ Белене само на свободен пазар, без НЕК да ни определя по-ниски цени на изкупуване

                    И при това положение какво казваме привърженици и противници, АЕЦ Белене не на всяка цена, А при тези и тези условия......

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      Макс, хубавоправиш сметки, но как Белене ще издържи на тази конкуренция?
                      http://cleantechnica.com/2013/02/20/...edium=facebook
                      При цена, равна на указаната /приемаме тотална, цялостна цена на инсталацията/ , припроизводителност 1200 kWh годишно от kWp, за да изплатиш инвестицията при 20 ст/lWh ти трябват 12 години и горница. Да продължавам ли?

                      Коментар


                      • Макс, хубавоправиш сметки, но как Белене ще издържи на тази конкуренция?
                        http://cleantechnica.com/2013/02/20/...edium=facebook

                        Коментар


                        • Макс

                          Аз го изкарах по-надоле с един леФ по-малко.
                          А варианта е оптимизтичен. Няма банка която да даде кредит за повече от 10-15 години при 5%. Риска е много голям. Даже изобщо няма банка която да даде какъвто и да е кредит. Освен Росатом, но те искат 6.5%.

                          Но дори и да е както казваш - на кой ще го продаваш навън на 60 евро? Май няма кой да купува.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                            Зор ще видиш с тая ебидта.
                            Абе много малка бе!
                            Съжалявам при тези цифри тази ЕБИТДА.
                            Общи продажби за 2011г: 15 264 144 МВтч
                            Цени на свободен пазар за 2011г: 67,88 лв
                            ЕБИТДА при продажна цена 67,88лв: 461 252 хил.лв.

                            Считам че годишен процент от 5% е песимистичен сценарии. Значи Дянков продаде 0,8млрд 6м ДЦК при годишен процент от 1%

                            Паричен поток, необходим за изплащане на инвестицията за 20 години-40 периода по 6 месеца
                            Формула PMT, Rate-0.025, Nper-40, PV-7763*1.95583
                            -1 210 000 хил.лв
                            (1 210 000-461 522)/15 264 144 = 49,03 лв
                            Или трябва да повищим продажната цена 67,88лв + 49,03лв = 116,91 лв

                            Паричен поток, необходим за изплащане на инвестицията за 30 години-60 периода по 6 месеца
                            Формула PMT, Rate-0.025, Nper-60, PV-7763*1.95583
                            -982 450 хил.лв
                            (982 450-461 522)/15 264 144 = 34,13 лв
                            Или трябва да повищим продажната цена 67,88лв + 34,13лв = 102,01лв

                            Ами имаме модел, който от данните на АЕЦ Козлодуй за 2011г смята изплащането на АЕЦ Белене за 20 и 30 години при постоянна продажна цена на тока за целия период.
                            Пак казвам за мен това е песимистичен сценарии. Ако някой иска да усложнява нещата, като направи диначмични параметрите ще се радвам. В доклада на HSBC има хубави неща за развитието на енергийния пазар...

                            Коментар


                            • Да, но, тук разни умници току припяват този /фалшив/ рефрен.
                              ...докога?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Luck Разгледай мнение
                                Не ми се иска много да те разочаровам но Википедия казва малко по-различни неща... Вземам последните 4 реактора пуснати от китайците (то сега май почти никой друг не строи). Та викито казва следното:
                                Ling'ao 2-1 CPR-1000 938 / 990 December 15, 2005 July 15, 2010
                                Qinshan 2-3 CNP-600 610 / 642 March 28, 2006 August 1, 2010
                                Ling'ao 2-2 CPR-1000 1,000 / 1,080 June 15, 2006 May 3, 2011
                                Qinshan 2-4 CNP-600 610 / 650 January 28, 2007 November 25, 2011
                                Може да не са 3-4, но 4+ си изглежда като стандартно изпълнение...
                                Повечето страни изобщо не са изоставили строежа на ядрени централи. Факт!

                                Коментар

                                Working...
                                X