IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пасивна Къща

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • имам парцел в банкя подходящ за строителство на 6-10 къщи и сериозно обмислям идеята за строителство на пасивни къщи.ако някой смята,че можем да сме си полезни да пише на лични

    Коментар


    • Първоначално изпратено от punch
      охлаждане и отопление за пасивна къща:
      http://www.solarventi.com/generelt/S...l_UK/index.htm
      Системата е много хитра и я има от години но досега е доказала единствено неприложимоста си в реални условия - при4ината е 4е е трудна за управление всекиденевно от обикновенни хора - може би с няква автоматика ама за сега....
      P.S.Един приятел се блъска в свободното време с тая система и се пробва да я подкара за нормална къща ама за сега става само за парници.
      Баш архитект skype:vanquishkbg

      Коментар


      • охлаждане и отопление за пасивна къща:
        http://www.solarventi.com/generelt/S...l_UK/index.htm

        Коментар


        • Интервю с проф. НАЗЪРСКИ


          Проф. НАЗЪРСКИ: Бъдещето е на къщата, която пести

          - Проф. Назърски, какви са измеренията на кризата в строителството?
          - Тя е в началото си. Но в общи линии проблемът е в това, че у нас секторът беше с изнесен център на тежестта предимно към обществените сгради, като шопинг центрове (молове), офис сгради, строителство на хотели по морския бряг и в планинските курорти. Тези зони в сектора сега са тотално торпилирани от кризата. За жилищното строителство не бих казал, че България е наситена до степен да не се търси, но предвид създадената вече психоза банките вдигнаха лихвите и жилищното строителство стагнира.
          - Докога ще е така?
          - Мисля, че у нас това ще продължи най-много 1-2 години - не повече. В страната все още има много да се строи. Не в този стил, както на морския бряг и в планинските курорти - със съсипването им като места за отдих. В градовете, а и в селата има още много неща, свързани с жилищното и общественото строителство, които просто липсват.
          - И десетилетия се говори за автомагистралите.
          - Страната има огромна нужда от инфраструктура. Центърът на тежестта ще се измести към нея поради наличието на средства предимно по еврофондовете. Това са пречиствателни станции, пътища, железници, възобновяеми източници - мини-ВЕЦ, вятърни електроцентрали, фотоволтаични и т.н.
          Във всеки случай тази хиператрофираност на сектора, която беше в предните 5-6 г., няма да съществува. Нещата ще се нормализират. На пазара имаше и много играчи, които просто бяха без възможности.
          - Строителните фирми сега се борят за оцеляване, а днес вие организирате конференция за технологиите в т.нар. нискоенергийна къща. Защо?
          - Трябва да се гледа крачка напред и да се знае накъде върви светът. Не искаме да откриваме топлата вода, а да видим какви са перспективите за такива къщи в България и кога нашите инвеститори ще тръгнат към реализацията им.
          - Кога на практика?
          - Сега енергийните цени спадат или са в застой, но в бъдеще те ще растат и това трябва да се има предвид в строителството. В условията на кризата още повече трябва да търсим икономия на енергия. Виждаме колко бедна на енергоресурси страна сме. Виждаме какво стана при спирането на газа от Русия. Знаете и за проблемите със строежа на АЕЦ “Белене”. Дали ще започне? Надявам се.
          - Специалистите говорят на своя си език за “пасивни” и “нискоенергийни” къщи. Всъщност какво имат предвид?
          - При пасивната или “нулевата” къща разходите за експлоатацията, тоест за отоплението и климатизацията, са изключително ниски - от 0 до 15 киловатчаса на кв. метър на година. Но там човекът е напълно изолиран от околната среда - става “човекът бройлер”.
          - Страшна перспектива.
          - Прозорците в “нулевата” къща не се отварят, целият въздух минава през вентилационни и климатизационни системи и така се прави голямата икономия.
          Но нас ни интересува човекът, личността. Затова се насочихме към нискоенергийната къща. При нея разходите са по-високи - от 15 до 40 киловатчаса на кв. метър разгърната площ годишно. Но човекът вътре контактува с околната среда, може да й се радва, а това е свързано и с неговото здраве. В Европа нискоенергийната къща е по-примамливият вариант. И ние неслучайно се насочихме към нея.
          - Говорите за проекти, които сякаш са по-близо до фантастиката?
          - В Германия, Австрия, Франция, Италия и скандинавските страни са изпълнени около 8000 нискоенергийни къщи, но в общото море от милиони жилища това е нищо. Просто инвестициите са големи.
          - Колко струва една “икономична” къща в сравнение с дома със стандартна изолация?
          - По-скъпа е поне с 25%. Български инвеститор обяви, че ще направи две “пасивни” къщи и ще се види реално какви са разходите при строителството и експлоатацията.
          Надявам се, че някои по-заможни хора ще изградят и нискоенергийни къщи. Тогава масовите потребители ще могат да си направят сметката.
          - За какво трябва да си отварят очите хората, когато искат да преценят топлоизолацията на своя бъдещ дом?
          - Независимо дали става въпрос за саниране на съществуващ сграден фонд или за ново строителство, най-важното е да се спазват нормите. Защото хората у нас са царе на това да не ги спазват. Редовно липсва добре разработен проект на топлоизолационната система на сградата - в детайли, в част “Архитектурна”. А оттам и строителят няма какво да изпълнява и е предразположен към импровизации. И надзорните фирми просто подписват всичко, без да са сигурни, че нормите за топлопреминаването са изпълнени.
          - Звучи скандално!
          - Това е живият живот. Говорих за тези неща на конференция за енергийна ефективност и един колега от Камарата на архитектите се разсърди - не било вярно. Може би те имат добри намерения, но засега поне не става. Нашата цел е да запалим червената лампичка, че в България нямаме кой знае какви проблеми за строежа на нискоенергийни къщи, но ни трябва определен начин на мислене на целия кръг от хората в инвестиционния процес.
          - Затова попитах за съвет към крайния потребител - той какво да прави?
          - Ако той е просветен и знае какво да иска, ще има претенции за качеството. А играчите на пазара, които не го осигуряват, полека-лека ще отпадат. Поне аз така мисля. Правилото е, че трябва да има проект, изработен съгласно нормите за топлоизолационните системи на цялата обвивка на сградата, той да е изпълнен добре и надзорникът надлежно да го е проверил.
          - Как реално може да стане обратът и нормите вече да се изпълняват?
          - Нашата асоциация работи с Министерството на регионално развитие и благоустройството (МРРБ) за подобряване нормите за проектиране на топлоизолации и за икономия на енергия в сградите. След като подготвим новия вариант, насочен към по-големи икономии на енергия, предлагаме на министерството да направим и указания за проектирането. Така ще улесним всички участници в инвестиционния и в надзорния процес, където невинаги имат такива специалисти. По-рано заедно с министерството направихме това в областта на хидроизолациите и отзивите са много добри.
          - Кои са технологичните новости при изолационните материали?
          - Все по-широко се използват изделия от минерални вати - стъклени и каменни. След тях се нареждат пенополистиролите с включен в структурата им графит като средство, което подобрява топлоизолационната способност. Разработват се и нови топлоизолационни системи, както за стени, така и за покриви, с по-добра експлоатационна надеждност и дълготрайност.
          - Заради грешки в разни “системи” вече имаше случаи при буря да пада цялата изолация на блок.
          - Това зависи от изпълнението. Но има и други примери. Голяма част от новите и санираните сгради са изолирани с пенополистироли. Много от фирмите в търсене на евтиното използват експандиран пенополистирол. Но когато неговата плътност е под 16 кг/куб. м, стават деформации с течение на времето. Отделните платна се изкорубват в зоната на стиковете и се получават пукнатини. За това никой не мисли сега. Но вече има доста примери за такива облицовки, направени преди 3-4 години, които са напукани, а по-късно фасадата пада. И отново ще се дават пари за ремонт.
          - Добре поне, че съществува богат избор от материали на пазара.
          - Забелязал съм нещо интересно: хората се стремят да изолират стените, покривите, подовете, а не забелязват, че най-големите топлинни мостове са прозорците. Тук стои въпросът за качеството на стъклопакетите. Защото площта на рамките е някъде 8-15%, а останалото е стъклопакет.
          - Нискоемисионните стъкла вече са доста популярни в офиссградите.
          - Преди две години сравнявах два съвсем еднакви апартамента, като прозорците на единия бяха с т.нар. К стъкло. То отразява инфрачервените топлинни лъчи навътре към стаите. А през лятото външната част на стъклопакета ограничава проникването на слънчевите лъчи. Оказа се, че разходът на енергия на семейството с такава дограма бе с 30% по-нисък.
          Сега в една работна група към МРРБ подготвяме подобрени норми за енергийна ефективност. Целта е да повишим изискванията към стените, покривите, подовете над неотоплените помещения. За дограмата в действащите норми сега е заложено за алуминиева рамка с 2,2 коефициент на топлопреминаване и 2,0 за пластмасови дограми, а във водещите европейски страни коефициентите са 1,4-1,5 или 1,6 максимум.

          Коментар


          • Къщата-скъперник

            Инвестицията в пасивни и енергоефективни сгради може да се изплати за десет години

            Перпетуум мобиле. Физиците може и да са доказали, че не съществува, но архитектите не са напълно съгласни и вече и в България навлиза технология, която намалява енергията, необходима отопление и охлаждане на сградите с около 90%. Това, разбира се, звучи много зелено, но дори и да не сте екоманиак, може спокойно да продължите да четете. Защото инвестицията в по-нисък разход автоматично се пренася в по-малки сметки.

            Първият комплекс от еднофамилни енергоефективни къщи се строи в момента в столичния квартал Горна баня. Инвеститор в проекта, наречен комплекс "Умни къщи", е собственикът на компания за търговия с рекламни материали "Васкони" Васко Минев. Той закупи 12.5 дка земя, където планира строителство на 15 къщи - 13 нискоенергийни и 2 т.нар. пасивни.

            "Пасивната къща е най-високото ниво на енергийна ефективност, което може да се получи за премерен и разумен бюджет като допълнителни разходи за оскъпяване на строителството", обяснява авторът на проекта и ръководител на изпълнението арх. Георги Николов от студио АРХЕ. Или, иначе казано, пасивната сграда е тази, която не пилее енергия.

            Защо са пасивни

            Тези сгради са наречени така, защото достигат високата степен на енергийна ефективност основно с пасивни средства. Според швейцарския професор Волгфганг Кюнел, който наскоро представи свой проект за енергоспестяващи жилища, тези къщи са проектирани и изпълнявани така, че да задържат и използват топлината от слънцето. Изолацията им трябва да бъде перфектна, а разположението - в посока север-юг. Желателно е повечето прозорци на сградата да гледат на юг, а в северната част да са бъдат предимно сервизните помещения. Сградата трябва да е проектирана така, че да позволи на слънцето през зимата естествено да затопли помещенията, а през лятото да се избегне проблемът с прегряването.

            "Като цяло една пасивна сграда не трябва да потребява повече енергия от 15 кВтч на кв.м за отопление и вентилация и 120 кВтч на кв.м за всички енергийни разходи на година. Това е понякога 10 пъти по-ниска консумация, отколкото в сградите, построени по сегашни нормативи", казва арх. Николов. А това от своя страна означава и десет пъти по-ниски сметки за енергия и енергийна независимост.

            Пасивните сгради поради своята суперизолация могат да бъдат затоплени или изстудени само посредством задължителната вентилационната система, като по този начин се минимизира, а може и напълно да липсва конвенционална отоплителна инсталация.

            Всъщност точно тази вентилационна система (топлообменник) е единствената технологична част на една пасивна сграда. Въздухът, който издишат обитателите и който се изхвърля от сградата, влиза в този уред, посреща новопостъпващия в сградата въздух и му предава от топлината си.

            Струва ли си

            В Европа вече има компании, които предлагат фабрично изработени еднофамилни къщи на цени, конкурентни с тези със стандартни конструкции. Въпреки това в повечето случаи високото качество на компонентите на пасивното строителство се отразява на относително по-високата му цена. Средното оскъпяване на строителната себестойност, за да бъде достигнат стандартът за пасивна сграда, е не повече от 10% до 15% в сравнение с цената на сграда, която отговаря на всички съвременни европейски норми. По-големите разходи идват от системата за вентилация, която за къща от 250 кв.м струва около 14 000 лв. За сметка на това обаче няма нужда от котли, тръби и радиатори. Трислойният стъклопакет също вдига разходите – той е близо два пъти по-скъп от стандартния. Фасадата също е по-скъпа, особено ако тухлената зидария се замени от сандвич-панели. Единствената част от една пасивна къща, която може да излезе по-евтино от строежа на конвенционална къща, е покривът заради липсата на стоманобетонна плоча. Арх. Николов също смята, че пасивната къща е с до 15% по-скъпа от строежа на обикновена, но отговаряща на съвременните изисквания сграда. Според него обаче тази по-висока цена ще се избие от значително по-ниските разходи само в рамките на около десет години.

            "За потребителя пасивната къща означава много висок комфорт във всяко отношение, особено на топлинен и звуков. Освен това не се налагат ремонти заради кондензиране на влага и поява на плесени", казва архитектът. Не на последно място - самата сграда има много по-висока остатъчна стойност и заради високата устойчивост и дълготрайност на материалите.

            Освен това и в България вече има проект за фабрично построени сглобяеми пасивни сгради – на студио АРХЕ и компанията "Бг Хаус". Заради автоматизацията на процеса цената е минимализирана и излиза около 1000 евро на квадратен метър - не повече средната цена на апартамент в блок в София.

            За част от инвестициите за изграждане на такава къща може да се кандидатства с проекти, които да се финансират от фондовете на ЕС. Може и да се търси и съдействие от неправителствени организации в Германия и Австрия. Еврокомисията е предвидила и грантови схеми по различни програми за насърчаване на енергийната ефективност: SYNERGY, SAVE, ALTENER, THERMIE и ENERGIE. Право да кандидатстват обаче имат само неправителствени организации или стопански субекти.

            Нулевоенергийните къщи

            Според професор Кюнел, от една страна, строителството на енергоспестяващи жилища ще нараства заради непрекъснато увеличаващите се цени на конвенционалните енергоносители и от друга – заради нарасналите изисквания за спестяване на енергия. Николов припомня, че всички сгради в ЕС, чието строителство започне след 31 декември 2018 г., ще трябва да бъдат нулевоенергийни. Това са къщи, които произвеждат сами цялата енергия, от която се нуждаят, а в някои случаи и повече. В тях се комбинират енергийноефективни уреди и строителство с възобновяеми енергийни системи, като например слънчеви водни бойлери, слънчево електричество и дори геотермално или генерирано от вятъра електричество.

            Изискването е част от пакет от предложения за промяна на приетата през 2002 г. "Директива за енергийна ефективност на сградите". До началото на 2019 г. всички страни членки трябва да приемат правила, според които новостроящите се здания ще произвеждат толкова енергия, колкото и консумират. Това всъщност означава, че трябва да са пасивни и да използват възобновяеми енергийни източници.

            И в България вече има асоциация


            Вече е учредено специално сдружение с нестопанска цел "ИГ Пасивни сгради България". В него влизат физически лица и фирми – предимно големи международни компании, заинтересувани в това този вид строителство да се развие бързо и в България. Сред целите на дружеството са да популяризира концепцията на пасивните сгради чрез разпространяването на професионална информация; да изтъква енергийната ефективност, комфорта на обитаване, приноса към екологията и финансовите предимства за собствениците, както и да направи възможна сертификационна процедура за стандарта. Предстои да бъде издадено и специализирано издание с информация за пасивните сгради, както и реформиране на вече съществуващата интернет страница на групата ( www.passive.bg ).

            10 Принципа на пасивната къща


            1. Слънчев имот

            Мястото за къщата трябва да е с добра слънчева осветеност.

            2. Разположение на къщата

            Най-добре е къщата да е с правоъгълна форма с отношение на дължината на стените 1/1.3 до 1/1.5 .

            3. Прозорци

            Като правило на южната стена на къщата трябва да има от 7% до 12% площ, заета от прозорци, отнесено към застроената пасивноотопляема площ на къщата (без гараж, мазе и т.н.). На северната и източната стена прозорците са около 4%, а на западната - 2%.

            4. Постоянни сенници

            Те се разполагат над прозорците на южната фасада, за да предпазят къщата от пряката слънчева светлина през лятото.

            5. Термична маса

            Разполага се на пряка слънчева светлина в къщата и служи за запазване на слънчевата светлина през деня и отдаването и през нощта.

            6. Добра изолация

            Около 30 сантиметра. Изолацията трябва да е добре защитена от влага.

            7. Директно слънчево отопление на стаите

            Това е особено важно за стаите, които се обитават често - хол, дневна.

            8. Стаи, които не са директно осветени

            Трябва да се предвидят и такива стаи - например кабинети, където има телевизор или компютър.

            9. Запушване на пролуките

            Ако има пролуки, до около 50% от топлината изтича от тях. Те трябва да са добре запeчатани.

            10. Резервно отопление

            Колкото и да е ефективна слънчевата енергия, тя в много редки случаи осигурява 100% от нужната топлина през зимата. Почти винаги е необходим резервен източник на топлина.
            fuск the bеаr - give me the bееr

            Коментар


            • За конкретната къща,която е 270м2 с двор 544 м2 във вида който я виждаш на визуализацията с вертикална планировка,акудрени,тротоарни плочи,хидроизолация,мрежа под терена против къртици,ограда,покрив с преливащи в два цвята шиндли ,безшевни улуци,фасада-минерална мазилка и декорация стъкло,рампи за колите, с биояма за 12 човека,сондаж 40м с 26 м воден стълб и 3,6 м3/ч засечено с протокол и помпа WILLO, термопомпа вода-вода или вода-въздух със зоново подово-стенно отопление и охлаждане с пълна автоматика на "Danfos", бойлер 300 литра, хидрофор и др... и цели стъпала по стълбище,парапети и по тераси довършителни работи без подови настилки и боя, стени на шпакловка,вертикални и хоризонтални щрангове, изводи за контакти,ключове и осветление ,дограма без видим профил, стълопакет 4/12/4/12/4 средното "К"(по скоро като окачена фасада ), и ток 5kW от вятърен генератор и фотоволтаик 1kW, както и инвертор 220 v/380V цената е ........................,
              абе подарък е.

              Коментар


              • misho прав си че къща с къща еднакви няма ,но кажи приблизително цената на квадратен метър на готовата къща като опишеш и довършителните работи за ясното/иначе си парв че има различни/.Септични ями ,външни връзки,термопомпи... са съвсем друго перо.То дето се вика повечето случеи основната инвестиция е в имота.Иначе грубия строеж със сегашната криза ляга на 90-100 евро за квадрат/къщата където пуснах даже е 70-75 понеже няма покривна плоча/ ако си наемеш бригада-изпълнител.Случея при теб обаче е друг понеже конструкция ,изолация и стени са в едно.
                Баш архитект skype:vanquishkbg

                Коментар


                • Здравейте, не мога да се въздържа да не направя коментар по темата....

                  Изграждането на нискоенергийна плюсова къща поне за мен е за предпочитане пред пасивната.Различните систени предлагат сходни показатели и е въпрос на
                  избор към коя да се насочите.По повод на цената , която се спряга, смятам че това зависи и от степента на завършеност и екстрите които собственика иска да получи.Ако говорим за "груб строеж" то цената която аз постигнах е 200 евро/м2
                  С довършителните работи и системите за генериране на енергия, автономността на сгратата, типа на отоплението и охлаждането, вида на стъклото и броя на стъклата в стъклопакета,профила , био ямата, сондажа, земния колектор , събирането на отпадната вода,типа на електроуредите и осветлението могат да вдигнат цената, но в никакъв случай до 3000 евро/м2.
                  Ето и линк на системата с която аз строих:
                  http://www.quadlock.com/
                  http://www.catalog.bg/company.php?company=18427&lg=1

                  Коментар


                  • Хм аз даже за пръв път виждам ,че някой в България прави WALL FRAME /гледал съм ги само по списания/.Иначе основната им идея е нещо средно между щендерна гипсокартонна стена/металнити профили/ и самоносещ дървен скелет.Изглежда доста обещаваща като бързина и технологичност ,но незнам как стоят нещата с цените като се има предвид че почти никой не ги предлага.В момнта съм им партил запитване да ми дадт оферта за проекта за който писах по-долу в темата и ще пиша най-накрая едно сравнение/пуснал съм за оферти на няколко фирми/.Лошото е ,че при тази система термомостове си има /въпреки че на сайта отричат /,но те могат да бъдат избегнати по подходящ начин ако найстина цената излиза доста по-евтино.
                    pulsar74 превръщането на нормално къща в пасивна излиза доста солено и трудно/в Германия съм виждал такива къщи ,но е голям проблем зар ади основите/.При строеж директно на пасивна изобщо не е така /както писах по-долу офертите който събирам се колебаят между 350-450 евро на квадрат/,а и отделно в началото може да не си закопуваш част от инсталацийте и да ги вземеш в последствие.
                    Баш архитект skype:vanquishkbg

                    Коментар


                    • Здравейте,

                      Отскоро ровя из нета и се включвам в разни форуми по темата Пасивна къща, Зглобяема къща и тн. защото ми предстои строителство на къща, която бих искал да доведа един ден до стандарта за ПК. Добре ми е известно, че ПК е много скъпа, но все от някъде трябва да се започне и мисля че това е конструкцията. Доскоро живях в Канада. Може да ви звучи странно но 70% от едно фамилните къщи там са сглобяеми. Има различни технологии за строителство и всеки ще ти каже че тяхната е най добра. Но по мое наблюдение от около 10 години в Канада се наложиха основно къщи построени по някаква Канадско - Американска технология с EPS /Стиропор/ панели - ако не се лъжа май се казваше WALL FRAME. Виждал съм няколко варианти на тази технология но общото при всички тях са панелите от стиропор и липсата на какъвто и да е бетон с изключение на фундамент. Идеята е да се избегнат максимално всякакви възможности за получаване на термомостове и зони с различни топлопроводими качества. Крайният резултат е невероятен. За изключително кратки срокове -около 1-2 месеца изникват цели квартали с кокетни къщи, които въобще не може да познаеш че са от стиропор. Друго тяхно преимущество било, че тази конструкция е основополагаща за създаване на пасивна GREEN къща. Наскоро видях такава технология за сглобяени къщи от EPS панели и в България. Тоеа в адреса на сайта www.artdeko-bg.com. Ако някой има информация за тях или друга подобна технология нека сподели.

                      Коментар


                      • Re: доста интересна тема

                        Първоначално изпратено от Blabla
                        За пасивните къщи тепърва ще се пише и коментира. Недостатъка им е че са много скъпи за нас все още. Има една фирма, която предлага строителство на такива с цена около 3000 евро на кв.м. мисля беше ашстрийска фирмата.
                        3000 евро на квадрат?? - не прочете ли какво съм писал отдолу/и то за поректи който съм правил/.Чисто пасивна къща ляга на към 500-600 евро квадртата и то основно защото има доста неща за сертифициране/и то по стандрат за Германия която не е в нашия климатичен район/.Нискоенергийна къща която се отоплява с 15-20 KWh на метър квадратен за година излиза към 400 евро на квадратен метър ,като след това за още 10-15 000 лева можеш да и поставиш и термопомпа.От няколко години насам нискоенергийните къщи са напълно оправдани икономически /изплащат се за под 10 години спрямо стандратното стройтелство/.
                        Баш архитект skype:vanquishkbg

                        Коментар


                        • доста интересна тема

                          За пасивните къщи тепърва ще се пише и коментира. Недостатъка им е че са много скъпи за нас все още. Има една фирма, която предлага строителство на такива с цена около 3000 евро на кв.м. мисля беше ашстрийска фирмата.

                          Коментар


                          • Аз наблюдавам същото нещо в апартамента ми /тухла + 8 см стиропор и 5 см вата/,но някой хора обичат лятото да са на 18-20 градуса ,а и ако няма какво да засенчва/както е при кооперацийте в града/ има опасност тази изолирана сграда да сатен парник /освен ако не ти се занимава лятот да обръщаш к-стъклото - според мен си заслужава/
                            Баш архитект skype:vanquishkbg

                            Коментар


                            • Няма да има нужда от охлаждане. Още не съм се нанесъл в къщата но при 10 см изолация и троен стъклопакет с к стъкла вътре температурата не се качва над 23 градуса дори и при 34-35 градуса навън. Дори няма щори или пердета.

                              Първоначално изпратено от Tsilkov
                              Степента на завършеност е като на ново стройтелство - всичко без под и боя-имам грубата оферта/другата седмица пълната/.Мисля обаче ,че не са включили външните щори и перголата за слънцезащита-идеята е къщата да не прегрява.
                              Дограмата е събрана основно на югозапад/по добре беше на югоизток но просто двора и гледката са такива/,на северозапад от където са ветровете няма никви прозорци ,а на североизток са при сервизните помещния за да има естествено осветление.
                              С ниския енергиен разход къщата е много удобна за инсталиране на термопомпа със заравяне в двора/защото сондата е скъпа/ което ще топли и охлажда и ще намали разходите на още 3 пъти по-малко.Има предвидена и система за събиране на дъждовната вода и ползването и за вода в тоелетната.Последните две неща още нямам оферта за тях.
                              Ето малко картинки:







                              Коментар


                              • Степента на завършеност е като на ново стройтелство - всичко без под и боя-имам грубата оферта/другата седмица пълната/.Мисля обаче ,че не са включили външните щори и перголата за слънцезащита-идеята е къщата да не прегрява.
                                Дограмата е събрана основно на югозапад/по добре беше на югоизток но просто двора и гледката са такива/,на северозапад от където са ветровете няма никви прозорци ,а на североизток са при сервизните помещния за да има естествено осветление.
                                С ниския енергиен разход къщата е много удобна за инсталиране на термопомпа със заравяне в двора/защото сондата е скъпа/ което ще топли и охлажда и ще намали разходите на още 3 пъти по-малко.Има предвидена и система за събиране на дъждовната вода и ползването и за вода в тоелетната.Последните две неща още нямам оферта за тях.
                                Ето малко картинки:







                                Баш архитект skype:vanquishkbg

                                Коментар

                                Working...
                                X