IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
    Честито рождество на всички!
    присъединявам се към Инта, с пожелания за здраве и успех!
    ​​​​​​
    Ps, a някой днес кеширва тук, да не би да е Груйката!?

    M; подценяваш гооо, - той бичи хонурари, а тука "съчки събира" за дечиня и се нада Дървета да сече...
    Друг "бъгтисал сбирач" ще да е, ма то всичко си има край - и търпилото!

    Та тази и видяхме и отчетохме +, макар Хиндексът и да е забил носа;- Бинберекет ще речем ииии;-
    До Година, общо да 1+1/3роим барем от тази, до Амина!!!- ще рече от къде 598>иде над 770 !!!

    Коментар


    • Честито рождество на всички!
      присъединявам се към Инта, с пожелания за здраве и успех!
      ​​​​​​
      Ps, a някой днес кеширва тук, да не би да е Груйката!?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение
        Еконлав, що го дразниш. Сега пак ще ни изпише тонове субективна тесногръда информация. Аз имам тук, но съм по-скоро реалист с нотки на песимизъм. Държа, защото съм си взел голяма част от парите през дивиденти.

        Честита Коледа Здраве Успехи и Късмет за форумните участници!

        А на Груйче това си му е работата-професия, - банков служител оценител на НИ, дължината на изписаните чаршафи,- повишават не само оценките на ипотекираните имоти към банката, а и заработката..., но да не налазваме професионалиста, да го оставим на спокойствие да си върши работата

        Коментар


        • Еконлав, що го дразниш. Сега пак ще ни изпише тонове субективна тесногръда информация. Аз имам тук, но съм по-скоро реалист с нотки на песимизъм. Държа, защото съм си взел голяма част от парите през дивиденти.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
            Байвалю, с много неща около Синерджи си тотално незапозната, затова е хубаво, като влезеш в темата да речеш - пичове, нямам идея каква е ситуацията тук, мое ли да ме осветлите що така, а не да ръсиш като троловете само - акцията е джънк, щото Грую се наби тук, а той клошар и т.н.

            Конкретно:
            - не си вадят акт 16, щото няма много смисъл да го правят, а и не са отдали съответните етажи. Когато ги отдадат, ще го извадят за нула време. За етажите, които са отдадени, и за общите помещения има акт 16, както му е редът
            - Синерджи е уникална сград с ЛЕЕД сертификати и прочие, отделно е толкова еко и зелена, че сама си произвежда тока (имаме най-големият слънчев панел върху офис сграда в България)
            - Всичко ни излезе около 700 евро на квадрат върху цялото РЗП - виж за колко може да се построи подобна сграда в момента
            - мястото е супер топ, но трябва да познаваш и района - завчера буквално поприключи съдебната сага и напролет почване. Не след 5, а след 4 години (в края на 2026) ще имаме метро с директен вход в сградата - добре ли е? Отделно вече е готова новата улица "Северна" и подходът към сградата е супер. Самият Тех парк пък е уникален и много по-добро място от насрания Бизнес парк, при това съвсем близо до центъра
            - парцелът на Бриколаж пък е ултра топ - 15 декара директно на спирка на метрото, при това на най-големия булевард в София и с връзки с него и в двете посоки. просто уникален парцел. Може да се строи до 75 метра височина, ако си бутнеш където трябва и КИНТ-а му е добър. Подобен в Хладилника, само че с много по-кофти положение и само 5 декара се продаде за 22 милки - как е, можеш ли да смяташ

            И сега що не вървят нещата:
            - ми щото МНИ не са по отдаването, явно са много слаби в това и/или не ги вълнува особено, щото вече продадоха Бриколажа във Варна (за добри пари, почти на пика) и кинтите за тази години си ги взеха, не им се напъва особено
            - щото искат по 15 евромарки на квадрат и това си е доста все още за пазара, отделно търсят дългосрочни договори
            - щото все пак метро все още няма и самият район не е съвсем урбанизиран, а е ъндър канстръкшън

            та събирайки горното, следва да ти светне ламБата какво имаме тук и къде ще е цената през 2027, дори и да няма ликвидация през 2029 (а такава ще има, поне засега няма други индикации). Ако зависи от мен, махам всичко без Бриколажа и Синерджи, покривам кредитите и давам хубав дивидент с остатъка, като се фокусирам само върху тези двете неща. Ама не зависи от мен. А 2023 чука на вратата и в договора с Пощенска има една клауза, че 120% от вноската следва да е покрита с приходи от наеми от Синерджи, което значи около 55% заетост. Та развръзката е близо и дано 2023 да е нашата година.

            Успех, колеги, много топли и светли празници ви пожелавам, а 2023 да е най-успешната ни година досега, щото как беше лафът - който разбира, брефче избира !
            Чакай 2026г., там до тогава могат да се изпляскат офиси за 300 хил. РЗП в радиус от 1 км, вашата сграда ще е вече стара, а както знаем наемателите в България се движат от старите към новите. Да не си мислиш, че сте защитени от конкуренция, да не мислиш, че другите не си бавят проектите и не чакат метрото. Веднага мога да ти покажа 3-4 парцела дето точно това чакат. Вие сега без значителна конкуренция до вас не може да я напълните при година с малко нови проекти с разрешение за ползване. Сега ако тръгнете да подписвате 5/6/7 годишни договори, изтичането на договорите ще ви съвпадне с маркетирането на сградата за продажба и наемателите ще изчезнат в посока новите сгради. Ти казваш, искат да подпишат на 15 евро на кв.м., сметни ефективния наем от неподписване колко ще е за 5 или 10 годишен период. Ако бяха подписали на 12 или 13 евро миналата година всичко, сега от индексирането на наема можеше и да е стигнал 15 евро. За една година да отдадеш 1 ресторант и 600 кв.м., общо 1,000 кв.м. е смях. Стоиш и даваш пример за парцел само с една сделка, тъй като само за нея си прочел в капитал и си правиш сметки за целия пазар.
            Last edited by Econlav; 24.12.2022, 21:19.

            Коментар


            • Груйката не мога да го оборя, но да не забравяме, че е адвокат и обратната теза - за 1/3 от цената, пак би добре я развил и няма да мога да го оборя ... хайде топла и весела Коледа!

              Коментар


              • Груев, здравейте,

                Спор няма по стойността на активите.
                Един въпрос: какви са гананциите, че те ще се продадат на пазарни стойности в бъдещето? Какви са практиките и как се гарантира интереса на акционерите (които са доста фрагментирани и реално трудно ще окажат влияние)? Може ли интереса на мениджмънта да бъде 'наклонен'/'склонен' при продажби в друга посака ? Коментирано ли е някога от управлението и залегнало ли е черно-на-бяло.

                Има ли теоретичен сценарии за смяна на упр. дружество ?

                Коментар


                • Байвалю, с много неща около Синерджи си тотално незапозната, затова е хубаво, като влезеш в темата да речеш - пичове, нямам идея каква е ситуацията тук, мое ли да ме осветлите що така, а не да ръсиш като троловете само - акцията е джънк, щото Грую се наби тук, а той клошар и т.н.

                  Конкретно:
                  - не си вадят акт 16, щото няма много смисъл да го правят, а и не са отдали съответните етажи. Когато ги отдадат, ще го извадят за нула време. За етажите, които са отдадени, и за общите помещения има акт 16, както му е редът
                  - Синерджи е уникална сград с ЛЕЕД сертификати и прочие, отделно е толкова еко и зелена, че сама си произвежда тока (имаме най-големият слънчев панел върху офис сграда в България)
                  - Всичко ни излезе около 700 евро на квадрат върху цялото РЗП - виж за колко може да се построи подобна сграда в момента
                  - мястото е супер топ, но трябва да познаваш и района - завчера буквално поприключи съдебната сага и напролет почване. Не след 5, а след 4 години (в края на 2026) ще имаме метро с директен вход в сградата - добре ли е? Отделно вече е готова новата улица "Северна" и подходът към сградата е супер. Самият Тех парк пък е уникален и много по-добро място от насрания Бизнес парк, при това съвсем близо до центъра
                  - парцелът на Бриколаж пък е ултра топ - 15 декара директно на спирка на метрото, при това на най-големия булевард в София и с връзки с него и в двете посоки. просто уникален парцел. Може да се строи до 75 метра височина, ако си бутнеш където трябва и КИНТ-а му е добър. Подобен в Хладилника, само че с много по-кофти положение и само 5 декара се продаде за 22 милки - как е, можеш ли да смяташ

                  И сега що не вървят нещата:
                  - ми щото МНИ не са по отдаването, явно са много слаби в това и/или не ги вълнува особено, щото вече продадоха Бриколажа във Варна (за добри пари, почти на пика) и кинтите за тази години си ги взеха, не им се напъва особено
                  - щото искат по 15 евромарки на квадрат и това си е доста все още за пазара, отделно търсят дългосрочни договори
                  - щото все пак метро все още няма и самият район не е съвсем урбанизиран, а е ъндър канстръкшън

                  та събирайки горното, следва да ти светне ламБата какво имаме тук и къде ще е цената през 2027, дори и да няма ликвидация през 2029 (а такава ще има, поне засега няма други индикации). Ако зависи от мен, махам всичко без Бриколажа и Синерджи, покривам кредитите и давам хубав дивидент с остатъка, като се фокусирам само върху тези двете неща. Ама не зависи от мен. А 2023 чука на вратата и в договора с Пощенска има една клауза, че 120% от вноската следва да е покрита с приходи от наеми от Синерджи, което значи около 55% заетост. Та развръзката е близо и дано 2023 да е нашата година.

                  Успех, колеги, много топли и светли празници ви пожелавам, а 2023 да е най-успешната ни година досега, щото как беше лафът - който разбира, брефче избира !
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • [QUOTE=Грую Груев;n4003651]

                    Оф, айде пак, не ви ли омръзна? Едно и също се дъвче, обикновено от разни многоникови тролове, които си слагат и плюсчета. Тъй като ти, байвелю, не си трол, ще ти отговоря, макар да съм Очуден що не си си написала домашното - нали управялваше сериозни портОфейли?

                    Значи, влизаш в сайта на фортън, дето са нашите хора за Кушман енд Уейкфийлд (капитал пък правят класации през определен период, ама там е по-тегаво) и четеш - те хората си го пишат на тримесечие - https://cwforton.com/bg/news/cushman...stment-market/

                    Благодаря за линка! това е полезно! Живот и здраве, след 2 дена съм вкъщи и ще мина да погледна сградата. Днес прочетох, че ще има метро станция там, но след около 5 години.
                    Извинявайте за термина "празна"! Имах предвид, че не е натоварена изцяло, а вероятно данъците се начисляват, както и лихвите, което е тежко, когато нямаш входящ паричен поток - проектът става губещ! Някакъв проблем ли има с акт 16, споменахте, че не е получен и не ми е ясно как има наематели без акт за въвеждане в експлоатация?
                    Признавам, че нямам инвестиция в това дружество, но ми предлагат друг подобен проект и се опитвам да си изясна каква е ситуацията!


                    IM d best

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение

                      Топче, и теб не ти се нрави повишението на цената, май по-добре е да си ходиш на село, на къра има работа за такива като теб, вместо да се напъваш "да вземаш инвестиционни решения"! Пък и няма да плащаш скъп наем в София.
                      Май нещо се засегна, а? Като написах кой е аматьор и ти се разпозна, а! Ще ида аз на село при баща ти да ме черпи една ракия!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение
                        Ако някой тук взима инвестиционни решения само на база писаниците във форума, то той е аматьор. Да ходи да гледа добитък на село по-добре.
                        Топче, и теб не ти се нрави повишението на цената, май по-добре е да си ходиш на село, на къра има работа за такива като теб, вместо да се напъваш "да вземаш инвестиционни решения"! Пък и няма да плащаш скъп наем в София.

                        Коментар


                        • Ако някой тук взима инвестиционни решения само на база писаниците във форума, то той е аматьор. Да ходи да гледа добитък на село по-добре.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение

                            някой има ли представа колко офис площи в София са празни, колко предстои да бъдат пуснати в следващите 6 месеца? Вярно ли е, че най-новата сграда на този фонд е празна вече втора година след въвеждане в експлоатация, а имат солиден кредит за нея?
                            Опитвам се да си изясня психологията на българските инвеститори и липсата на корелация с водещите индекси!
                            Още един опитващ се да свали акцията, за да напазарува! Само че тя вместо да спада, се покачва! БайВелчо, опитите ти май са с обратен резултат.
                            Last edited by penman; 22.12.2022, 13:00.

                            Коментар


                            • И 100 пъти да повториш едно и също, това не означава, че догодина нещата ще са по-добре. Гледай напред, а не назад.
                              когато вложиш голяма сума в една акция, това те прави субективен, а не обективен. Почваш да се хващаш за всяка сламка само и само да се успокоиш, че си прав. Успех.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение

                                някой има ли представа колко офис площи в София са празни, колко предстои да бъдат пуснати в следващите 6 месеца? Вярно ли е, че най-новата сграда на този фонд е празна вече втора година след въвеждане в експлоатация, а имат солиден кредит за нея?
                                Опитвам се да си изясня психологията на българските инвеститори и липсата на корелация с водещите индекси!
                                Оф, айде пак, не ви ли омръзна? Едно и също се дъвче, обикновено от разни многоникови тролове, които си слагат и плюсчета. Тъй като ти, байвелю, не си трол, ще ти отговоря, макар да съм Очуден що не си си написала домашното - нали управялваше сериозни портОфейли?

                                Значи, влизаш в сайта на фортън, дето са нашите хора за Кушман енд Уейкфийлд (капитал пък правят класации през определен период, ама там е по-тегаво) и четеш - те хората си го пишат на тримесечие - https://cwforton.com/bg/news/cushman...stment-market/

                                Първоначално изпратено от CUSHMAN & WAKEFILED
                                Лек ръст бележи делът на незаетите офис площи в София през второто тримесечие на 2022 г. Към юни той е 16.7% при 16.4% през първото тримесечие на годината. Причината е финализирането на средноголям офис проект през периода, но липсата на сериозни обеми нови площи в строеж се очаква постепенно да балансира пазара. Това сочи докладът на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton.

                                Данните показват и спад на офис площите в строеж в столицата – малко над 175 000 кв. м при почти 200 000 кв. м в предходното тримесечие. Причината е липсата на новозапочнати проекти на пазара.
                                Това достатъчно ли е да се отговори на въпросите за макрорамката? Колкото до откровената тролщина, как, видите ли, Зградата е въведена в експлоатация от 2 години и няма наематели, то това е толкова долна лъжа, че няма накъде. Сградата все още няма изцяло акт 16 (има за определени етажи), като първите наематели влязоха в началото на тази година (плащат си около година, но им трябваха няколко месеца, за да си подредят офисите). Заета е на 30%, което е безобразно ниско и сме го говорили милиард пъти, че ръководството е за пребиване поради некадърността/незаинтересоваността си, но не е "празна". Самото МНИ обаче са тотални аматьори, защото не правят нищо - имат прекрасен актив, до тях вече са ПИБ, а сградата дори не е осветена с ЛЕД светлинки, както са всички подобни билдинги в София. да не говорим и че нито една тяхна сграда (т.е. наша сграда, те са само управляващо дружество) не е напълнена и абсолютно всички са под средното ниво запълняемост за София! Ама то ти стига да им погледнеш сайта от 1996 и да ти стане ясно - срам и позор е да нямат 10 бона за нов сайт! Да не говорим и че сайата на Синерджи не е ъпдейтван - работа за 10 минути, ама явно са "заети"

                                И точно пради тези причини, една акция, която има чисти активи за над 6 лева акция (повтарям чисти, без кредитите, които са вече около 35 милки общо), седи на 2 лева. А не се качва, защото тук няма мажо и всичко е оставено на самотек - един да тръгне да излиза с 20-30-50К акции и срива всичко с 10-15-20%. Желаещи да купуват пък от пазара няма особено, защото акцията не е спекулантска и се звъртаме в порочен кръг (или поне досега се въртяхме в такъв), чакайки МНИ да запълни сградите си.

                                И все пак нищо не може да бие фундамента - Синерджи е топ сграда (всички там зелени, еко и прочие бълвочи), на топ позиция (с метро след 4 години с директна спирка и свързаност със сградата - единствено мол парадайз може да се похвали с такова нещо), в прекрасна паркова среда -ще се напълни въпреки МНИ. За парцела на Бриколаж съм говорил също много - само той струва повече от кредитите на дружеството. Оттам нататък всеки може лесно д си сметне какво и как. Ако имаш други въпроси - питай
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X