IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    И да, и не. Макро ситуацията е ясна, но микро ситуацията зависи от нашите хора. Пак цитат от Капитал:

    Сградата на "Билд системс" на кръговото е почти празна, "Бернард изток тауър" на "Г. М. Димитров", под болница "Софиямед", е изцяло наета.

    Значи едната е празна, а другата е изцяло наета. Не съм брокер и не познавам пазара, но щом едната е заета, а другата е празна, явно има и още нещо. А миналата седмица ходих до сградата, дето са я купили САП в Хладилника и я давахме за пример - ебахти забитата локация, та тя дори не е на първа линия на булеварда, а е една забита на майната си сграда. Ама на, като имаш солиден гръб и опит, нещата се случват. И тук ще се случат - въпрос на време.
    П.С. СЛед нова година ще купя 2500 акции на децата с парите им от Коледа - 1500 от мен, 500 от държавата с върнатите по семейното подоходно облагане и 500 от бабите. Трябва да се мисли и за бъдещето им, няма как
    Г-н Груев, с разбиране и уважение към мисъла ти за бъдещето на наследниците , ама нали все пак ще има поне едно камионче и кукла в торбата на Дядо Коледа

    Коментар


    • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение

      Тук, в този цитат е заровено кучето... Не се знае колко време и как точно ще продължи тази дивотия с вируса. Та нищо чудно и още надолу цената да иде.
      И да, и не. Макро ситуацията е ясна, но микро ситуацията зависи от нашите хора. Пак цитат от Капитал:

      Сградата на "Билд системс" на кръговото е почти празна, "Бернард изток тауър" на "Г. М. Димитров", под болница "Софиямед", е изцяло наета.

      Значи едната е празна, а другата е изцяло наета. Не съм брокер и не познавам пазара, но щом едната е заета, а другата е празна, явно има и още нещо. А миналата седмица ходих до сградата, дето са я купили САП в Хладилника и я давахме за пример - ебахти забитата локация, та тя дори не е на първа линия на булеварда, а е една забита на майната си сграда. Ама на, като имаш солиден гръб и опит, нещата се случват. И тук ще се случат - въпрос на време.
      П.С. СЛед нова година ще купя 2500 акции на децата с парите им от Коледа - 1500 от мен, 500 от държавата с върнатите по семейното подоходно облагане и 500 от бабите. Трябва да се мисли и за бъдещето им, няма как
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
        Така, да ви дам малко инфо за тези, които са го пропуснали Сега се замислете колко ли би струвала земята под Бриколаж в София, щом значително по-крив парцел (вярно, уж е в Изток, ама точно там е ад откъм логистика) се продава за 1000 евраци без ДДС на квадрат. Ма нищо, нека си стои под 2, не ми пречи, аз съм се подготвил и по-ниско да иде, накрая пак ще е 7+ лева на акция, щото нищо не може да бие фундамента!

        Офис сградата на "Щрабаг"

        Година по-рано - през август 2020 г., австрийското дружество "Щрабаг риъл истейт" става собственик на терен 6 дка с лице към кварталната ул. "Д-р Любен Русев". Сделката е осъществена чрез придобиването на дружеството "Таурус ГМ", регистрирано от "Есте пропъртис" през юли, в което имотът е апортиран. Декларираният материален интерес по апорта е 11.34 млн. лева, което е и предполагаемата цената по сделката (972.5 евро на кв.м без ДДС).
        Сделката е първата видима връзка между Strabag и Кирил Домусчиев. Но неофициално тях ги свързва и летище София. Австрийската строителна фирма притежава 1% в българското дружество "СОФ кънект", което взе концесията. Официално другите 99% принадлежат на фонда Meridiam. В началото на ноември обаче служебният министър на транспорта Христо Алексиев обяви: "Както е потвърдено от няколко достоверни източника, фирми на Кирил Домусчиев участват с 20% в концесията."
        В началото на януари 2021 г. "Таурус ГМ" получава разрешително за строеж на офис сграда върху терена. Според сайта на НАГ допуснатата РЗП със сутерен е 30.6 хил. кв.м, от които надземната е около 20.9 хил. кв.м. При основа 2118 кв.м това предполага поне девететажна сграда, като има предвиден подземен паркинг на три нива.
        Източници от консултантските среди твърдят, че сградата е мислена със спекулативна цел, т.е. за отдаване под наем. Самите "Щрабаг", чиито офиси в момента са в "Мегапарк" до The Mall, вероятно ще заемат не повече от два етажа в нея. Според същите източници в компанията в момента правят вътрешни анализи, преди да решат дали и кога да започнат да строят.


        Известно е, че търсенето на офис площи в условията на пандемия и дистанционна работа намалява. А в района на 4-ти километър предлагането се увеличава. Все още не са изцяло наети двете нови сгради на територията на "София тех парк". В непосредствена близост до терена има две съществуващи и трета в проект. Сградата на "Билд системс" на кръговото е почти празна, "Бернард изток тауър" на "Г. М. Димитров", под болница "Софиямед", е изцяло наета. Очаква се на пазара да излезе и офис частта от сградите на "Изток плаза инвест" на собственика на "Софиямед" д-р Михаил Тиков. Проектът на ул. "Тинтява" е в напреднал етап на строителство. Той предвижда 10-етажната жилищна сграда и 25-етажната кула, в която ще има освен хотел и офиси. Като цяло строителното разрешение на Тиков предвижда 74 хил. РЗП. То беше и най-голямото в София за 2019 г.
        Очакванията офисите в района да възвърнат атрактивността си са свързани с бъдещото строителство на метро до "Арена Армеец".

        Ти нас ли се опитваш да убедиш нещо или май пак се опитваш да убедиш себе си!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Известно е, че търсенето на офис площи в условията на пандемия и дистанционна работа намалява. А в района на 4-ти километър предлагането се увеличава. Все още не са изцяло наети двете нови сгради на територията на "София тех парк". В непосредствена близост до терена има две съществуващи и трета в проект. Сградата на "Билд системс" на кръговото е почти празна, "Бернард изток тауър" на "Г. М. Димитров", под болница "Софиямед", е изцяло наета. Очаква се на пазара да излезе и офис частта от сградите на "Изток плаза инвест" на собственика на "Софиямед" д-р Михаил Тиков. Проектът на ул. "Тинтява" е в напреднал етап на строителство. Той предвижда 10-етажната жилищна сграда и 25-етажната кула, в която ще има освен хотел и офиси. Като цяло строителното разрешение на Тиков предвижда 74 хил. РЗП. То беше и най-голямото в София за 2019 г.
          Очакванията офисите в района да възвърнат атрактивността си са свързани с бъдещото строителство на метро до "Арена Армеец".
          Тук, в този цитат е заровено кучето... Не се знае колко време и как точно ще продължи тази дивотия с вируса. Та нищо чудно и още надолу цената да иде.

          Коментар


          • Така, да ви дам малко инфо за тези, които са го пропуснали Сега се замислете колко ли би струвала земята под Бриколаж в София, щом значително по-крив парцел (вярно, уж е в Изток, ама точно там е ад откъм логистика) се продава за 1000 евраци без ДДС на квадрат. Ма нищо, нека си стои под 2, не ми пречи, аз съм се подготвил и по-ниско да иде, накрая пак ще е 7+ лева на акция, щото нищо не може да бие фундамента!

            Офис сградата на "Щрабаг"

            Година по-рано - през август 2020 г., австрийското дружество "Щрабаг риъл истейт" става собственик на терен 6 дка с лице към кварталната ул. "Д-р Любен Русев". Сделката е осъществена чрез придобиването на дружеството "Таурус ГМ", регистрирано от "Есте пропъртис" през юли, в което имотът е апортиран. Декларираният материален интерес по апорта е 11.34 млн. лева, което е и предполагаемата цената по сделката (972.5 евро на кв.м без ДДС).
            Сделката е първата видима връзка между Strabag и Кирил Домусчиев. Но неофициално тях ги свързва и летище София. Австрийската строителна фирма притежава 1% в българското дружество "СОФ кънект", което взе концесията. Официално другите 99% принадлежат на фонда Meridiam. В началото на ноември обаче служебният министър на транспорта Христо Алексиев обяви: "Както е потвърдено от няколко достоверни източника, фирми на Кирил Домусчиев участват с 20% в концесията."
            В началото на януари 2021 г. "Таурус ГМ" получава разрешително за строеж на офис сграда върху терена. Според сайта на НАГ допуснатата РЗП със сутерен е 30.6 хил. кв.м, от които надземната е около 20.9 хил. кв.м. При основа 2118 кв.м това предполага поне девететажна сграда, като има предвиден подземен паркинг на три нива.
            Източници от консултантските среди твърдят, че сградата е мислена със спекулативна цел, т.е. за отдаване под наем. Самите "Щрабаг", чиито офиси в момента са в "Мегапарк" до The Mall, вероятно ще заемат не повече от два етажа в нея. Според същите източници в компанията в момента правят вътрешни анализи, преди да решат дали и кога да започнат да строят.


            Известно е, че търсенето на офис площи в условията на пандемия и дистанционна работа намалява. А в района на 4-ти километър предлагането се увеличава. Все още не са изцяло наети двете нови сгради на територията на "София тех парк". В непосредствена близост до терена има две съществуващи и трета в проект. Сградата на "Билд системс" на кръговото е почти празна, "Бернард изток тауър" на "Г. М. Димитров", под болница "Софиямед", е изцяло наета. Очаква се на пазара да излезе и офис частта от сградите на "Изток плаза инвест" на собственика на "Софиямед" д-р Михаил Тиков. Проектът на ул. "Тинтява" е в напреднал етап на строителство. Той предвижда 10-етажната жилищна сграда и 25-етажната кула, в която ще има освен хотел и офиси. Като цяло строителното разрешение на Тиков предвижда 74 хил. РЗП. То беше и най-голямото в София за 2019 г.
            Очакванията офисите в района да възвърнат атрактивността си са свързани с бъдещото строителство на метро до "Арена Армеец".


            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Последните дни основно от елана са ми продавали

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Joz Разгледай мнение
                Споко, аз от вчера продавах да тествам ликвидността.
                средната ми е доста надолу и реших да диферсифицирам.
                Още ли смяташ, че твоите бройки са в основата на движението?
                Пътека се прави камък по камък!

                Коментар


                • Щом Груйката е купил тука, посоката е яко надоле! Факт.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                    Тук си мисля, че леко скуизират/ха един по-дребен играч, който съдейки по обемите вероятно е приключил с продажбата тази седмица. Съвсем вероятно е той да е през Булбанк.
                    Може, но многоооооооо се съмнявам в тази теза. Въпреки това е хубаво да има такива, благодарско!
                    Last edited by 15%; 17.12.2021, 00:37.
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                      След кратко чудене, освободих парички за 15К акции тук и 5 от тях вече са ми чукнати. Имам още 5 на бида до нова година /които съм почти сигурен, че чукнат и те/, а последните 5 мисля да купя ако цената падне до 1,80 примерно. Не съм във възторг от случващото се, но както каза един приятел "много си се концентрирал при Чичо" и реших да го послушам и да диверсифицирам малко. Дано запазят Модис, намерят наематели за бизнес парка и най-важното - понапълнят Синерджито през 2022. Ако направят и някоя продажба, никак няма да им се сърдя .
                      Преди време някой колега беше казал, че той бил бутнал цената, но като гледам са ми продавали Булбанк, Карол и Бенча. Потърсих инфо колко акции имат Булбанк /по спомен отпреди над 5 години бяха акционери/, но не са присъствали на последните ОСА-та, а в сайтът им не можах да намеря инфо. Та Алонсо е прав като го е страх от тези големите, търгуващи с чужди пари инвеститори. Трябва да имаме едно на ум за тях... според мен.
                      Тук си мисля, че леко скуизират/ха един по-дребен играч, който съдейки по обемите вероятно е приключил с продажбата тази седмица. Съвсем вероятно е той да е през Булбанк.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение

                        Лаф моабет да става...
                        За дивидента от значение е цената на придобиване, а не балансовата, която през годините може да варира в зависимост от преоценките в края на годината.
                        Разходите за външни са най-вече данъци и местни такси, застраховки, текуща поддръжка на имоти, такса управление на имоти.Щом нареждаш ...ще се поинтересувам
                        Натрупаната печалба е от положителни преоценки (в края на годината от външен оценител) +остатък до 100-те %, подлежащи на разпределяне. Законът не позволява да се разпределя "преоценъчна" печалба.Тя си остава в с.к., заедно с резервите и о.к.
                        Тези неща сме ги дъвкали през годините...
                        Успешен ден!

                        Господин Груев, не съм ваксър, нито анти. Всеки сам си решава за тялото.
                        Таксата я намалиха на 1% при вдигането на капитала.Би трябвало да я има в проспекта за увеличение.
                        Успешен ден и на вас!
                        Признавам, че не съм изследвала подробно, но на бърз поглед е странно! Инвестиционните имоти са
                        2017 81.671 мил.
                        2018 84.495 мил.
                        2019 84.600 мил.
                        2020 83.218 мил.
                        Тази годишна преоценка, която не е за разпределение 11 мил. лв как се получава?
                        IM d best

                        Коментар


                        • След кратко чудене, освободих парички за 15К акции тук и 5 от тях вече са ми чукнати. Имам още 5 на бида до нова година /които съм почти сигурен, че чукнат и те/, а последните 5 мисля да купя ако цената падне до 1,80 примерно. Не съм във възторг от случващото се, но както каза един приятел "много си се концентрирал при Чичо" и реших да го послушам и да диверсифицирам малко. Дано запазят Модис, намерят наематели за бизнес парка и най-важното - понапълнят Синерджито през 2022. Ако направят и някоя продажба, никак няма да им се сърдя .
                          Преди време някой колега беше казал, че той бил бутнал цената, но като гледам са ми продавали Булбанк, Карол и Бенча. Потърсих инфо колко акции имат Булбанк /по спомен отпреди над 5 години бяха акционери/, но не са присъствали на последните ОСА-та, а в сайтът им не можах да намеря инфо. Та Алонсо е прав като го е страх от тези големите, търгуващи с чужди пари инвеститори. Трябва да имаме едно на ум за тях... според мен.
                          Last edited by 15%; 16.12.2021, 18:48.
                          Пътека се прави камък по камък!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение

                            Е, щом казваш...ще трябва да се набода, макар че преболедувах пролетес.
                            И инфото сам си го изровил от проспекта. Полезен си ...там където имаш.
                            На други места си "будител", но ако някой ме буди в 4 часа, вместо в 6 ...
                            Нерядко играеш и прокурор, че и съдия, а доганатурата е запазена територия
                            Вероятно холеричният темперамент те провокира, но е добре да има повече участници на БФБ.

                            Да не остане само "искрено и лично", нещо по темата от лаик - очаквам на 1.90 оптимисти и песимисти да премерят сили
                            Евентуални повишения на лихвите може да свалят цената и по-ниско, макар че използват лихвен суап, но скачените пазарни съдове не са отменени.

                            Оммм, омикронът ще ни ваксинира скоростно и напролет - с нови наематели. Амин
                            Чак и аз ти плеснах един плюс за искреното и личното Нямам проблем с всякакви анализи (включително за светлата ми персона), щото, аккто казваше един велик тренер, въпреки че сега е в киреча - I'm not arrogant, just better

                            Това, което ме вълнува, го проучвам в дълбочина, доколкото имам информация, която да е налична. И много се кефя на всякакви мнения, дори да не съвпадат с моето (особено ако не съвпадат с моето), когато са подплатени с факти и данни. Твоите, в повечето случаи, са точно такива - може би и затова редовно се дърляме.

                            И за да не съм и аз офф - предполагам, че цената ще продължи да пада, докато не се обяви нов договор. А кога ще има такъв - не знам, но не съм особен оптимист за Q1, a Q2 ще им е решаващо с оглед на плащанията и на главница по кредита. Поради което мисля (допускам), че е напълно възможно да видим и 1,80, особено като се има предвид, че парите на БФБ са крайна величина, а гореши акции в момента - бол, а бг инвеститорът не е особено дългосрочен, освен на думи.

                            Здраве и успехи ти желая!
                            П.С. Дамата, към която съм имал най-големи чувства (досега), беше 84-ти набор, затова имам сантимент към тази година. Макар че твоят ник сигурно е провокиран от книгата. Още веднъж успех!
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Ваксър си Но мерси за инфото

                              Е, щом казваш...ще трябва да се набода, макар че преболедувах пролетес.
                              И инфото сам си го изровил от проспекта. Полезен си ...там където имаш.
                              На други места си "будител", но ако някой ме буди в 4 часа, вместо в 6 ...
                              Нерядко играеш и прокурор, че и съдия, а доганатурата е запазена територия
                              Вероятно холеричният темперамент те провокира, но е добре да има повече участници на БФБ.

                              Да не остане само "искрено и лично", нещо по темата от лаик - очаквам на 1.90 оптимисти и песимисти да премерят сили
                              Евентуални повишения на лихвите може да свалят цената и по-ниско, макар че използват лихвен суап, но скачените пазарни съдове не са отменени.

                              Оммм, омикронът ще ни ваксинира скоростно и напролет - с нови наематели. Амин

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение

                                Лаф моабет да става...
                                За дивидента от значение е цената на придобиване, а не балансовата, която през годините може да варира в зависимост от преоценките в края на годината.
                                Разходите за външни са най-вече данъци и местни такси, застраховки, текуща поддръжка на имоти, такса управление на имоти.Щом нареждаш ...ще се поинтересувам
                                Натрупаната печалба е от положителни преоценки (в края на годината от външен оценител) +остатък до 100-те %, подлежащи на разпределяне. Законът не позволява да се разпределя "преоценъчна" печалба.Тя си остава в с.к., заедно с резервите и о.к.
                                Тези неща сме ги дъвкали през годините...
                                Успешен ден!

                                Господин Груев, не съм ваксър, нито анти. Всеки сам си решава за тялото.
                                Таксата я намалиха на 1% при вдигането на капитала.Би трябвало да я има в проспекта за увеличение.
                                Успешен ден и на вас!
                                Ваксър си Но мерси за инфото

                                Възнаграждение на обслужващото дружество:
                                • Тримесечно възнаграждение – при размер на нетните активи под 30 млн.лв. - 0.5% от общия размер на нетните активи; при размер на нетните активи между 30 млн.лв. и 60 млн.лв. - 0.438% от общия размер на нетните активи; при размер на нетните активи над 60 млн.лв. - 0.375% от общия размер на нетните активи. Размерът на нетните активи се изчислява на база тримесечни отчети, като след приключване на финансовата година, възнаграждението за обслужване се изравнява на база среднопретеглената стойност на активите съгласно потвърдена от одитор оборотна ведомост. През последните 10 години, размерът на нетните активи на Дружеството е бил над 60 млн.лв и съответно ставката на тримесечното възнаграждение е била 0.375%;
                                • Допълнително възнаграждение за успех – 15% от разликата между продажната цена и: покупната цена на продадения имот; таксите за брокера осъществил продажбата; директните разходи за периода на собственост; общите административни и финансови разходи за периода на собственост, разпределени на база процентното съотношение между балансовата стойност на останалите инвестиционни имоти, имоти за търгуване и имоти, държани за продажба към датата на продажба; себестойността на строителните работи; и директните разходи за лихви, свързани с ползвани заеми, ако е приложимо.
                                Условия за прекратяване:
                                • По взаимно съгласие
                                • С предизвестие при неизпълнение на някое от задълженията
                                Съветът на Директорите на Дружеството възнамерява, в случай на успешно приключване на увеличението на капитала, да започне преговори за намаление на възнаграждението на обслужващото дружество. Намерението на Съвета на Директорите е възнаграждението на обслужващото дружество да бъде както следва:
                                • Тримесечно възнаграждение – при размер н а нетните а ктиви под 3 0 м лн.лв. - 0.5% от общия размер на нетните активи; при размер на нетните активи между 30 млн.лв. и 60 млн.лв. - 0.375% от общия размер на нетните активи; при размер на нетните активи над 60 млн.лв. - 0.25% от общия размер на нетните активи.;
                                • Тримесечно възнаграждение за последните две години преди изтичането на срока на съществуването на Дружеството – 0.125% от размера на паричните средства и еквиваленти и 0.25% от размера на нетните активи (нетно от паричните средства и еквиваленти);
                                • Допълнително възнаграждение за успех – 15% от разликата между продажната цена и: покупната цена на продадения имот; таксите за брокера осъществил продажбата; директните разходи за периода на собственост; общите административни и финансови разходи за периода на собственост, разпределени на база процентното съотношение между балансовата стойност на останалите инвестиционни имоти, имоти за търгуване и имоти, държани за продажба към датата на продажба; себестойността на строителните работи; и директните разходи за лихви, свързани с ползвани заеми, ако е приложимо.
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X