IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение
    Чудя се ние дребните инвеститори не можем ли да се организираме за някое инвестиционно дружество да окрупним капитал, а и да привлечем такъв за по големи инвестиции ! Какво ще кажете колеги за една такава идея ?
    Тази идея съм я споделял с приятели, но, както се знаем тук във форума, ще сме орел, рак и шука - трудна работа, иначе отлична идея

    По темата - интересна статия на Дъ икономист в Капитал - цитирам част от нея : По-малка нужда от офиси

    И все пак нищо от това не може да прикрие факта, че докато работата от вкъщи е възможна, то нуждата от офис пространство трябва да намалее. Компаниите започват да преосмислят нуждите си от имоти, като много от тях предоговарят новите наеми или дори ги отлагат. От началото на пандемията досега е освободено повече от 103 млн. кв.м офис пространство в световен мащаб, сочат данни на консултантската компания в сектора Cushman and Wakefield. Това е с 18% повече в сравнение с освободените площи през финансовата криза от 2007-2009 г. Процентът на незаети офиси се повиши рязко през последната година и в САЩ достигна 18% през пролетта. Прогнозите са мрачни. Почти един от пет офиса в САЩ ще бъде празен през 2022 г., изчисляват от Moody's Analytics. Наемите в страната се очаква да се понижат със 7.5% през годината, а тези в Сан Франсиско - с цели 15%.

    Интересно е, че мрачната картина все още не си е проправила път към конвенционалните мерки за цени и кредити. По данни на рейтинговата агенция S&P процентът на събираемост на наеми, управлявани от тръстове за инвестиране в недвижими имоти (REIT) в Северна Америка, остава над 90% през по-голямата част от годината и дори може да се е повишил. The Economist проучи процента на събираемост на дузина от най-големите листнати на борсата рентиери на офиси - за последното тримесечие той е средно 98%. Процентът на лоши заеми при обезпечените с търговска ипотека ценни книжа, обвързани с магазини, се повишиха през изминалото лято и остават високи, сочат данни на Trepp. Но книжата, обезпечени от офис пространства, останаха непокътнати от пандемията. Цената на офис пространства в някои големи градове също не се е променила. По-реалната картина

    Въпреки това няколко фактора замъгляват истинското състояние на нещата. Щедрата финансова подкрепа от правителството може да е отложила ръста на дългове и бързите продажби на имоти. А много компании може все още да не са взели решение какво да правят. Никой не знае колко служители ще останат удома или в колко дни от седмицата ще работят дистанционно. Инвеститорите обикновено избягват бързите сделки - купувачите внимават да не платят повече, отколкото трябва, а продавачите не искат да търпят загуби, в случай че кризата се окаже само внезапна промяна. Обемът на продажби на имоти се понижи и направи цените не толкова надежден показател за здравето на пазара.

    Един от начините да прогледнем през несигурността е да разгледаме по-перспективни мерки за оценка. Те предполагат, че офис сградите са засегнати от коронавируса. Индексът на цените, базиран върху оценки и изчислен от изследователската Green Street, е с 9% по-малко в сравнение с пика преди пандемията в САЩ. Цените на акциите на тръстовете за инвестиране в недвижими имоти (REIT), които инвестират в офиси, остават с 13% под нивото си от началото на 2020 г.

    Централните банки са нащрек. За търговските площи, които разчитат на дългово финансиране, евентуален спад може да има негативен отзвук в цялата финансова система. Кредитните експозиции на банките са огромни - обемът на заемите, отпуснати в сектора от американски банки, надхвърля 2 трлн. долара, или около една пета от общото им кредитиране. В последния си доклад за финансовата стабилност Finacial Stability Review Европейската централна банка предупреждава, че ниската активност може да прикрива по-големи беди и счита рисковете от недвижими имоти за "големи". През последните години много от пенсионните фондове по света са се заредили с търговски площи, защото по-ниските лихвени проценти ги принудиха да търсят възвращаемост от не толкова ликвидни активи.

    Съдбата на офис пространството може да зависи от нивата на незаети площи. Ако те останат високи, то нещата може да загрубеят. През април Международният валутен фонд обяви, че продължителен ръст на свободните площи от 5 процентни пункта може да намали оценките на търговски площи с 15% за пет години. Рейтинговата агенция Fitch изчислява, че стойността на офисите в САЩ може да намалее с повече от 50%, ако служителите продължат да работят дистанционно по три дни в седмицата. Дългосрочният характер на наемите на имоти и постоянното наличие на дълг означават, че загубите от пандемията може да не се реализират в продължение на няколко години. Но когато дойде време за плащане на сметките, те ще бъдат големи.


    Горе-долу нищо по-различно от при нас, обаче, обаче, ето две картинки пак от там, като особено първата е доста показателана - ми то хубаво реитовете падат по борсите, ама цените на офис площите по места направо отлитат (е, някъде не съвсем)



    интересна е и другата картинка - на незаетите площи. Ми колкото и да се реве, нивата на заетост са си като тези от преди 7-8 години - дали е затишие пред буря, или бурята вече е отминала - времето ще покаже
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Чудя се ние дребните инвеститори не можем ли да се организираме за някое инвестиционно дружество да окрупним капитал, а и да привлечем такъв за по големи инвестиции ! Какво ще кажете колеги за една такава идея ?

      Коментар


      • Радо Манолов по него време работеше в Арм-Холд.
        Инак и аз съм ял дървото на Лекс и другите измамници
        Някои от "брокерите" и сега се подвизават тук там.
        Мнението ми не е препоръка към никого и за нищо. За повече - чл. 37 от конституцията

        Коментар


        • Александров е основател на Развитие ВСЕ ОЩЕ Е ТАМ..Твърди , че е първата борсова компания..Вля КДА Развитие в ПФ РАЗВИТИЕ..Още са на БФБ ....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

            А помните ли кой работеше в Развитие тогава, сегашния шеф на Адванс Терафонд Радослав Манолов !
            Може... За него сега чувам, че е минал през "Развитие", но щом казваш. Бил е млад тогава, трупал е опит , нормално. Но водеща фигура там и лицето им, така да се каже, беше един Александър Александров. Но хайде стига сме спамили темата на хубавото БРЕФ-че. Лека вечер на всички!
            Vanitas vanitatum...

            Коментар


            • Този опит за тези , които оцеляха и продължиха е много важен и ценен..98процента от тогавашните дружества вече не съществува , но инвеститорите са тук и продължават напред..ЧЕСТ И ПОЧИТАНИЯ ЗА ПРЕЖИВЯЛИТЕ КРИЗИТЕ.. За майтап, за да се види , че нищо ново няма под слънцето- и ние пиехме кафе и слушахме сладки обещание и в ТБС и в Хранков, а сега Чичо продължава традицията..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

                Сега като каза "Развитие" и се сещам, че и от тях имах... И после при масовата приватизация пак на тях "подарих" боновете си. И това се оказа схема. Когато дойде ред да си продам боновата книжка и след като платих на последника за депозитарна разписка, накрая парите (около 40 лв) ми стигнаха за да си купя една... флашка Kingston 256МВ за спомен.
                А помните ли кой работеше в Развитие тогава, сегашния шеф на Адванс Терафонд Радослав Манолов !

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  Имаше 7 или 8 борси,които бяха търговски дружества..Най интересно,че и в Раднево имаше.. От първите акции само Алианц ,и ЦКБ и Развитие ги има..Абе луда работа ,без КФН акции и пирамиди..Много народ изгоря тогава..
                  Сега като каза "Развитие" и се сещам, че и от тях имах... И после при масовата приватизация пак на тях "подарих" боновете си. И това се оказа схема. Когато дойде ред да си продам боновата книжка и след като платих на последника за депозитарна разписка, накрая парите (около 40 лв) ми стигнаха за да си купя една... флашка Kingston 256МВ за спомен.
                  Vanitas vanitatum...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
                    Да борсите бяха няколко, все отделни юридически лица, в няколко града. Сделките ставаха по телефона, а котировките следяхме във вестниците "Пари" и "Кеш"... Ако се разровя из боклуците у дома, може и да открия някое и друго "временно удостоверение" от онова време. Но както казват старите хора: "Всяко зло, за добро!". Все пак от тогава ми остана една хубава, голяма обеца на ухото и неслучайно цели 18 години след това изобщо не исках да чувам ни за борси, ни за акции и прочее. Сигурен съм, че ако не бях получил този урок навремето, вероятно щях да се "опаря" много по-жестоко през 2008 г. Така предполагам. Спомени...
                    Както се казва всяко зло за добро ! Човек докато не се опари и не изяде шамарите няколко пъти няма как да върви напред !

                    Коментар


                    • Да борсите бяха няколко, все отделни юридически лица, в няколко града. Сделките ставаха по телефона, а котировките следяхме във вестниците "Пари" и "Кеш"... Ако се разровя из боклуците у дома, може и да открия някое и друго "временно удостоверение" от онова време. Но както казват старите хора: "Всяко зло, за добро!". Все пак от тогава ми остана една хубава, голяма обеца на ухото и неслучайно цели 18 години след това изобщо не исках да чувам ни за борси, ни за акции и прочее. Сигурен съм, че ако не бях получил този урок навремето, вероятно щях да се "опаря" много по-жестоко през 2008 г. Така предполагам. Спомени...
                      Vanitas vanitatum...

                      Коментар


                      • Имаше 7 или 8 борси,които бяха търговски дружества..Най интересно,че и в Раднево имаше.. От първите акции само Алианц ,и ЦКБ и Развитие ги има..Абе луда работа ,без КФН акции и пирамиди..Много народ изгоря тогава..

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

                          И аз съм имал ТБС Хотели, че даже и Ийст Уест Интернешънъл... ха-ха-ха Когато рокендрола беше млад. Иво Орозов ми ги продаде в онези години. Беше брокер тогава.
                          Опааа, ще си кажете вие ще си кажете ! Май ще се окаже, че всички стари инвеститори сме минали през тези схеми ! Хранката и Иво Недялков, както и други са ни първите обици на ухото ! Загубихме пари, но интереса към инвестиции и акции остана ! Сещам се и за Лекс и Тракия Комерс, мисля, че бяха. Първите акции съм си ги купувал още преди да завърша средното и във всеки по голям град имаше борса !

                          Коментар


                          • Добре, че груеца е инвестирал от баничките на децата си, че ако беше взел за себе си, тука щеше да има зверски спад. Имам акции и не се кефя Груеца да ми е съакционер, прекалено е рисково.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                              Усмихна ме с ТБС Хотели.
                              Малко от колегите тук могат да ни разберат.
                              А аз даже и на ОСА им ходих. Амбасадор ни водиха да разгледаме....
                              И аз съм имал ТБС Хотели, че даже и Ийст Уест Интернешънъл... ха-ха-ха Когато рокендрола беше млад. Иво Орозов ми ги продаде в онези години. Беше брокер тогава.
                              Vanitas vanitatum...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dr.Tren4eff Разгледай мнение
                                Грую, вземи и цената от реалната сделка на Лисев/Браво пропърти АДСИЦ-2000 евро м2 за работещ проект, верно преди кризата, но виждам, че дружеството се справя с наемателите и цената е ОК.
                                Друг хубав пример е Telus Tower с площ близка до нашата 53300 m2 (от които 17000 m2 е частта под земята). Продадена през 2019 г. за 78,6 млн.евро.
                                Vanitas vanitatum...

                                Коментар

                                Working...
                                X