IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

    Хахахаха, изплю ли камъчето за к'во се бориш?
    Голямо земеописание в постовете ти преди това, а то за к'ва ниска страст от пирамидата на Маслоу ставало дума.
    Само да те информирам, че до НДК и ядрена бомба да падне зад музея "Земята и хората", цените няма да паднат. Затова продължавай да си миеш чинии в Монреал и не се обръщай назад...ние тук си знаем
    2009 не помня да е падала бомба, а какво стана? Сега ви чакат още по-тежки години и бързо изпаряване на виртуалното имущество.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение
      Хахахаха, изплю ли камъчето за к'во се бориш?
      Голямо земеописание в постовете ти преди това, а то за к'ва ниска страст от пирамидата на Маслоу ставало дума.
      Само да те информирам, че до НДК и ядрена бомба да падне зад музея "Земята и хората", цените няма да паднат. Затова продължавай да си миеш чинии в Монреал и не се обръщай назад...ние тук си знаем
      Нв, няма камъче. Питам зашото познавам района. Очаквам да чуя някакви прогнози с цени. Например до края на годината нагоре 5% после задържа за 1 година и пак нагоре с 10%, или поне по общо но с някаква дскретна стойност като например в следвашите 3 години 10% надолу, 30% нагоре .... След 2-3 години , ако още го има форума ще се разбере кой какъв експерт е .

      Коментар


      • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
        Ако е възможно последно мнение и Ви оставям на мира.Как ше се променят цените на имотите да кажем около НДК в следвашите 2-3 години ?
        Хахахаха, изплю ли камъчето за к'во се бориш?
        Голямо земеописание в постовете ти преди това, а то за к'ва ниска страст от пирамидата на Маслоу ставало дума.
        Само да те информирам, че до НДК и ядрена бомба да падне зад музея "Земята и хората", цените няма да паднат. Затова продължавай да си миеш чинии в Монреал и не се обръщай назад...ние тук си знаем

        Коментар


        • Язе мислим дека банките ке омотат яко калчищата Хампрцумянчо.
          https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/pub...2021_12_bg.pdf
          Last edited by potentielle_energie; 12.05.2022, 08:39.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

            Колега, дотук ми стана ясно , че човек жив да ме ожали. Благодаря , че ми отворихте очите.

            Ако е възможно последно мнение и Ви оставям на мира.Как ше се променят цените на имотите да кажем около НДК в следвашите 2-3 години ?
            Ще се разсърдиш ли ако се намеся с отговор за имотите около НДК в следващите 2-3 г. ?
            Тази локация е от желаните и дори и да вдигнат лихвите или да започнат да падат цените до 2 г. там цените няма да паднат. Първо ще се намалят цените на двустайни апартаменти в не желани квартали или във вади и ливади защото там се купуваха масово от хора с кредити и такива не познаващи пазара на имотите които се дават под наем. Пазара на НИ е много бавен и хора които се занимават със строителство или рентиерство знаят това, но знаят и къде да строят или да купуват при рисков пазар.
            После ще изчезнат всички имоти на добри локации и ще се появяват такива много рядко или дори няма да стигат до обяви. Това сме го гледали много пъти вече Ако, очаквате масови намаления на хубави апартаменти на хубави локации от сега ви казвам-забравете да стигнат до вас .

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

              Това са хора, които никога не са се занимавали с имоти, теоретизират....анаболни хора
              Виж,виж какво ти казва Левонката..

              Ще виждаме едно плавно повишаване на лихвите по кредитите, за да се балансира инфлацията. Периодът на повишена лихва и инфлация вероятно ще бъде по-дълъг.
              Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия банкерът Левон Хампарцумян.

              "Навлизаме в много трудни времена и хората трябва да си направят сметка", каза той.

              “В последните години съотношението между кредити и депозити е около 70%. Парите, които сме спестили, вече са раздадени като кредити. Ще трябва банките да дават средства, които те са заели. Така че може да очакваме плавно повишаване на цената на новия кредит”, обясни Хампарцумян.


              Коментар


              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                То на думи и теория добре, ама къде са тия имоти с цена минимум 30% под пазарната? Аз от няколко години търся и не съм попадал на такива. Това с над 30% под пазарната цена го виждам единствено в случай че си лихвар и някой е заложил имот при теб
                Това са хора, които никога не са се занимавали с имоти, теоретизират....анаболни хора

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                  Купуваш ама с кредит ! Ще е твое някога като/ако го изплатиш . Стига се пъна да си важен , не си . Имот се купува с оборотен кеш , имот на стойност мининум 30% под пазара ! Всичко друго е овчи инстинкти !
                  Кой се пъне?. Аз не съм се кръстил пачанга. . Кредита е 20 %от цената.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                    Купуваш ама с кредит ! Ще е твое някога като/ако го изплатиш . Стига се пъна да си важен , не си . Имот се купува с оборотен кеш , имот на стойност мининум 30% под пазара ! Всичко друго е овчи инстинкти !
                    То на думи и теория добре, ама къде са тия имоти с цена минимум 30% под пазарната? Аз от няколко години търся и не съм попадал на такива. Това с над 30% под пазарната цена го виждам единствено в случай че си лихвар и някой е заложил имот при теб

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Колега, положението е тежко и върви към безнадеждно и наистина не мисля да си губя времето да обяснявам неща, които са общоизвестни на всеки в тази тема . Не разбирам какво ви пречи като знаете какво е ИП да ползвате и търсачката на гугъл ?
                      За България има пълна статистика за всичко в Агенцията по вписванията на тримесечна база. В нея е посочен броят ипотеки. Пак всички в темата са наясно с това. Статии не са нужни. Те са вписани незадължително при продажба, а също и при други събития. 35% от сделките е нормален процент да бъде макар и да не е ясно точно колко е. Според мен е по-малко поради различните причини за вписване на ипотека. Има периоди когато изглеждат повече защото според законите у нас тя се вписва наново на всеки 10 години. Т.е. тези от 2008-10 , които са непогасени/заличени се вписват наново и са в справката = изглеждат като 60% , но е дефакто на половина.
                      Всичко това сме го коментирали в темата не 1 път и е ясно за всеки.
                      За Щатите - гугъл и има всички продажби, ипотеки , жилища и т.н.
                      А това на човек да му мине през главата, че 35% от жилищата у нас може да са ипотекирани е поредният изключителен скаран с цифрите абсурд. отново пъти разлика. Не съм сигурен дали има 10 пъти
                      Съжалявам, че се обиждате ама Надал не става за фигурист. Просто не може да се пързаля....И явно ИП-то не ви е от България. Едва ли сте бил у нас скоро и на възраст над 10 години. Такава неориентираност за ситуацията и нещата у нас не може да има друго обяснение.
                      Това ми е наистина последният отговор. Успех
                      Колега, дотук ми стана ясно , че човек жив да ме ожали. Благодаря , че ми отворихте очите.

                      Ако е възможно последно мнение и Ви оставям на мира.Как ше се променят цените на имотите да кажем около НДК в следвашите 2-3 години ?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение


                        П.С. Може би продажбите с кредити са 35% от наличните жилиша в България ? Ако това сте имали предвид, не виждам как жилище купено на кредит 2014 може да се сравнява с такова 2021 и зашо панелка в Младост изплатена още по комунистическо време трябва да участва в изчисляването на риска. Значение имат само съотношението на кредитите спрямо покупките в момента и в бъдеще.
                        Колега, положението е тежко и върви към безнадеждно и наистина не мисля да си губя времето да обяснявам неща, които са общоизвестни на всеки в тази тема . Не разбирам какво ви пречи като знаете какво е ИП да ползвате и търсачката на гугъл ?
                        За България има пълна статистика за всичко в Агенцията по вписванията на тримесечна база. В нея е посочен броят ипотеки. Пак всички в темата са наясно с това. Статии не са нужни. Те са вписани незадължително при продажба, а също и при други събития. 35% от сделките е нормален процент да бъде макар и да не е ясно точно колко е. Според мен е по-малко поради различните причини за вписване на ипотека. Има периоди когато изглеждат повече защото според законите у нас тя се вписва наново на всеки 10 години. Т.е. тези от 2008-10 , които са непогасени/заличени се вписват наново и са в справката = изглеждат като 60% , но е дефакто на половина.
                        Всичко това сме го коментирали в темата не 1 път и е ясно за всеки.
                        За Щатите - гугъл и има всички продажби, ипотеки , жилища и т.н.
                        А това на човек да му мине през главата, че 35% от жилищата у нас може да са ипотекирани е поредният изключителен скаран с цифрите абсурд. отново пъти разлика. Не съм сигурен дали има 10 пъти
                        Съжалявам, че се обиждате ама Надал не става за фигурист. Просто не може да се пързаля....И явно ИП-то не ви е от България. Едва ли сте бил у нас скоро и на възраст над 10 години. Такава неориентираност за ситуацията и нещата у нас не може да има друго обяснение.
                        Това ми е наистина последният отговор. Успех

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
                          На този фон къде са половината от 35% да излезнат на пазара ?!
                          Като за начало, може би ше е добре да почнеме да се четем ... Казах, че половината от тия 35% ше излезнат ОТ пазара а не НА пазара. Ако миналата година е имало 100 купувача а тази има 83 това би намалило търсенето и цените драстично

                          Опитах се да намеря някакви данни за продажбите с ипотеки и намерих примерно това:
                          https://money.bg/property/pazarat-na...prilikite.html

                          Малко е старо, от 2019 но , цифрите са от порядъка на 63-64%, което е много различно от тези 35% цитирани тук. Аз допускам , че за 2020 и 2021 са дори по-високи зашото инфлацията беше очевадна а кредитите евтини. Докато търсих, намерих постове по форуми , които даже твърдяха че процента на кредитите е 20% и лихвите нямали никакво значение, та явно и дезинформацията си работи. Не знам дали тук третирате money.bg като достоверен източник. Ако не, може ли да постнете сорса за тия 35% ? Ако цифрата от 63% е дори приблизително вярна тия 18к разрешителни с 8к по-малко купувачи ( ако приемем че само 50% от купувачите ше се отдръпнат) ше съсипят пазара без дори да се броят старите жилища. Никаква надежда не давам на никой. Всеки си мисли, че е уникален и "сега падат цените и купувам". Истината е, че за да паднат цените трябва да поскъпнат парите и на практика нормалните хора ше са на едно дередже. Ако не са, цените няма да паднат.

                          Имам чувството , че говорим за различни цифри. Тия 132 милиона жилища в САЩ, които цитирате, вероятно са всички жилища налични в страната. Годишните продажби доколкото знам, без да претедирам за достоверност, са от порядъла на 4-6 милиона. В САЩ кредитите обикновено гърмят зашото хората отказват да го платят или не могат да рефинансират защото цената на имота е паднала. Ако ше гърмят кредити , това са обикновенно кредити взимани през последната 1-2 години. Рядко се случва някой да не може да плаща кредит на 15 години и ако се случи това ще е по-скоро лични проблеми ( здраве, загуба на работа и подобни). През 2008 кризата беше защото "инвеститорите" работещи в Макдоналдс и подобни, бяха взели кредити с плаваща лихва и плащаха само лихвите защото това бяха най-евтините кредити. При тях всичко беше "купувам , чакам плашайки няколко месеца само лихви и продавам с 10% печалба". Даже не флипваха. Когато се вдигнаха лихвите те бяха първите които изгърмяха и то на близо 100%. Банките се напълниха с къщи , които трябваше да продадат за да си върнат поне частично парите, изкараха ги на пазара и тогава почнаха да гърмят и нормалните хора , които бяха взели кредити на сравнително висока лихва с идеята да рефинансират, но заради падането на цените не можеха да го направят. Доста от тях просто спряха да плащат зашото иначе шяха примерно да плащат къща 1м при реална стойност 600к. Съгласен съм , че донякъде е до народопсихология и в България може би хората в такова положение биха продължили да плашат по-дълго в очакване цените да се възстановят. В САЩ минимума беше 2010/11. В България 1-2 години по-късно, т.е. закъсня , но пак дойде. България не е уникално място където всичко работи по друг начин. От линка , който пуснах се вижда , че продажбите 2011/2012 са наполовина на тези 2008, което е нормално иначе цената 2008 нямаше да се катери толкова и след това да падне. Както се вижда обаче продажби е имало през цялото време. Няма как да няма, дори и да падат цените. Като се вдигнат лихвите пак ше намалеят продажбите и това пак ше е нормално както ще е нормално да паднат цените. Може ако искате оше да разискваме брой продажби vs цени. Но надявам , че ше разберете че ако следите връзките на изхода цените са най-ниски при най-ниски продажби а не при най-високи. Надявам се това да отрезави и тези който се надяват да купят при падането на цените. Вероятно пак няма да могат да купят по простата причина , че ако средния човек може да купи, цените ше се качат. При срив на цените могат да купят хората със свободен кеш. От линка се вижда , че продажбите почват да се качват 2013 и това съвпада с началото на качването на цените.

                          Продажбите в САЩ са спаднали с 2.5-3% за Март спрямо Февруари и с 4.5 - 5% за Март 2022 спрямо Март 2021. Няма абсолютна връзка продажбите са надолу 3% значи и цените са надолу с толкова, но цените определено са паднали. Това е само началото зашото лихвите бяха вдигнати съвсем наскоро . Мен не ме интересуват цените в САЩ и не ги следя, намерих цифрите докато търсих тези за България. За Бълкгария обаче не намерих почти нишо. Вероятно и в България ше се случи , ако още не се е случило.

                          П.С. Може би продажбите с кредити са 35% от наличните жилиша в България ? Ако това сте имали предвид, не виждам как жилище купено на кредит 2014 може да се сравнява с такова 2021 и зашо панелка в Младост изплатена още по комунистическо време трябва да участва в изчисляването на риска. Значение имат само съотношението на кредитите спрямо покупките в момента и в бъдеще.
                          Last edited by segato; 12.05.2022, 00:49.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                            Оглед? Аз? Абе ти на колко годинки си?
                            Аз на огледи ходя само като купувам. На последния ходих през април 2021г.
                            Купуваш ама с кредит ! Ще е твое някога като/ако го изплатиш . Стига се пъна да си важен , не си . Имот се купува с оборотен кеш , имот на стойност мининум 30% под пазара ! Всичко друго е овчи инстинкти !

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bearfox Разгледай мнение

                              На 16 .
                              А смятай ти какъв си балък многогодишен , щом съм те разцъкал още на 14 . Ае , бягай лягай , че утре имаш оглед за наем на 500 лева в Изток .
                              Оглед? Аз? Абе ти на колко годинки си?
                              Аз на огледи ходя само като купувам. На последния ходих през април 2021г.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                                Не останаха повишители.
                                Затова се търсят нови попълнения.
                                Аз повишител в тоя имотен абсурд в България няма как да стана ! Но съм на мнение ,че цирка ще става по голям ,защото да повторя , ще се влеят 2милиарда в нашата псевдо икономика, обема на парите въртящи се в България се е удвоил за последните 2,3 години,войната наблизо ще е продължителна ,газ ,маз и прочие ще натискат допълнително всичко ! Лихви от 1%до 3% в близките 2 години не могат да го съборят това нещо !
                                Last edited by pa4anga; 11.05.2022, 23:50.

                                Коментар

                                Working...
                                X