IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

    Значи при законна имота залога е самия имот а при договорната залагаш друг имот, така ли?
    При договорна се подписват повече страни, а при законната има заявление от кредитодателя. Също и таксите са различни.
    Както казах, когато продажната цена е по-ниска от размера на отпуснатия кредит, трябва да е договорна.
    Last edited by Специалист по всичко; 28.05.2022, 21:35.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

      С грешни и подвеждащи заключения няма как да се получат нещата! Започвайте с отстъпките, в САЩ вече започнаха!
      Пак ще се повторя! Мани ги тез бедняци от Сащ. Тук са гъзарите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

        Мрачен?! Човек вижда това, което иска да види. Аз пък виждам готин град с красива морска градина, хубав уейк парк, приятни заведения, интересен културен живот, много млади семейства с деца, поток от студенти в университетите, доста заможни хора, доста чужденци, живущи постоянно и сезонно там... Не живея постоянно, имам жилища, които отдавам под наем и нямам оплаквания. Не, наемите не са 400 лв. за хубав апартамент, на добра локация и в добро състояние. Мнооого отдавна.
        Когато човек е нещастен и черноглед и на най-хубавото място да го пуснеш, пак ще е нещастен и черноглед. Намери си готина млада любовница от Варна и ще видиш как всичко ще е красиво около теб ))
        Това е мое лично мнение. Все пак трябва малко повече време за да добиеш пълна представа за града, или както се казва да мине Honeymoon stage когато всичко е невероятно. Храната във Варна е на много лошо ниво по заведенията, до такава степен, че в Хепи е хубаво. Заведенията на плажа които са добри се броят на едната ръка заедно с тези на морска гара. През по-голямата част от годината времето е неприятно понеже е много влажно и макар да е морски град винаги се усеща студено, без трите летни месеца. Фекалии плуват на централния плаж, както и на уейк парка, когато е спукана тръбата в езерото лайната стигат чак до паша дере на юг. В града няма абсолютно никави паркове като изключим морската градина(която е невероятна ако живееш до нея). Инфраструтурата дори и новата е много зле, шофьорите са най-наглите и нетолерантни от цяла България, в София шофирането ми е доста по безпроблемнно. Нивото на пристъпност е голямо, 4 пъти са ми разбивали колата - това не ми се е случвало в нито един друг голям град дори веднъж. От Девна агрополихим или солвей към 1-2 през нощта изпускат някакви химикали и се осмърдява цялата ниска част около езерото, и части от централната, в зависимост от вятъра може да смърди и в други квартали.
        В целия град има може би няколко места които стават за живеене - всеизвестния Чайка, всичко на 5 минути пеша от морската градина, макар повечето около нея да е твърде клоустрофобично(шишковата градина например е на добро място, но не е приятно), Бриз и той не става макар всички гъзари да се бутат там. В темата ТИМ и как се прави бизнес там по-добре да не навлизаме, само ще спомена че е най-близко до 90-те от всички големи градове. Но това също е много важно от гледна точка на перспективата в града и още повече за имотите, може би един от най-важните фактори заедно с ограниченото място за растеж на града.

        Единственото добро нещо във Варна е морската градина и такситата. И както казах пак зависи от локацията, на правилното място и с малко късмет живота във Варна може да е прекрасен. От вилата в Кранево сигурно изглежда много добре Варна, но пробвай да живееш там една цяла година в "нормален" квартал. Жена ми е от там и има няколко наследствени имота и пак не живеем там. Лично предпочитам София или Пловдив пред Варна, нямам впечатления от Бургас например.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

          Оценката на имота, отпуснатият кредит и платената на продавача често се различават, дори в пъти.
          Въпросният "бизнесмен" с 6% лихва е с доходи изцяло от България.
          Май говорим за различни неща. Не питам за конкретен човек , опитвам се да разбера защо са такива цифрите в НСИ.

          Да кажем ще купуваш къща за 100 кинта. Ти слагаш 20% даунпеймънт, банката ти отпуска 80 кинта и купуваш къщата. Чувал съм, че банките в БГ постоянно оценяват имотите на по-ниска цена и да кажем те оценяват къщата на 85 кинта. Тогава слагаш 20% от 85 ( 17 кинта) като даунпеймънт , банката ти дава 68 кинта и събираш 85 а ти трябват 100. Вероятно тогава се минава на договорна ипотека и се слага допълнителен залог за да може банката да ти даде тия допълнителни 15 кинта. Е как имота, който вече е заложен, ще участва в договорната импотека ? При договорна ипотека трябва да е друг имот нали ?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

            Е как ще е закупувания като цената му е по-ниска от кредита ? Питам само , тия проценти дето ги цитирате са валидни само за хора с доходи в страната. Хора с доход извън страната ако теглят кредит ще е с няколко % нагоре и няма смисъл.
            Защо да по-ниска цена от кредита!? Кредитът 80-85% ако не греша е максималното в момента. Но след оценка на самата банка, пък било и тя леко захаросана, че парите трябва да се въртят в крайна сметка.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

              Е как ще е закупувания като цената му е по-ниска от кредита ?
              Оценката на имота, отпуснатият кредит и платеното на продавача често се различават, дори в пъти.

              Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

              Питам само , тия проценти дето ги цитирате са валидни само за хора с доходи в страната. Хора с доход извън страната ако теглят кредит ще е с няколко % нагоре и няма смисъл.
              Въпросният "бизнесмен" с 6% лихва е с доходи изцяло от България.
              Last edited by BONI; 28.05.2022, 20:32.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                Ами налазвайте го веднага. 4% фиксиран за 10 години са безплатни пари. Само четете малкия шрифт, а най-добре не спестявайте от адвокат, че има няколко големи червени флага. Това , че няма застраховка живот е най-големия
                Няма задължителна застраховка. Прави се отделно по решение на получателя на кредит. Това обяснява и различното ГПР в повечето случаи, останалите разходи, различни от лихви са по-малки обичайно.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                  При договорна може да заложиш ​​друг имот, а може и да е закупувания. Ма к'во ти дреме, нали няма да купуваш с кредит в България.
                  Е как ще е закупувания като цената му е по-ниска от кредита ? Питам само , тия проценти дето ги цитирате са валидни само за хора с доходи в страната. Хора с доход извън страната ако теглят кредит ще е с няколко % нагоре и няма смисъл.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                    Не знам защо парите в банките трябва да се броят като пари за имоти.
                    Не трябва разбира се ама са си и доста, като много от тях харесва ни или не ще се насочат точно към имоти.
                    Разберете, аз не споря с никой от вас ще падат ли или ще се качват имотите просто за мен е абсурдно да се държат кеш пари при висока инфлация.
                    Ще видим какво ще стане, според мен, спад на този етап на цените не мисля, че ще видим,

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
                      Значи при законна имота залога е самия имот а при договорната залагаш друг имот, така ли?
                      При договорна може да заложиш ​​друг имот, а може и да е закупувания. Ма к'во ти дреме, нали няма да купуваш с кредит в България.
                      Last edited by BONI; 28.05.2022, 20:08.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                        Договорната ипотека се прави, когато продажната цена е по-ниска от размера на кредита. Или когато се дели на покупка и ремонт.
                        А разликата между ипотека и потребителски заем е, че при първото даваш обезпечение недвижимо имущество, т.е. ипотекираш нещо.
                        Значи при законна имота залога е самия имот а при договорната залагаш друг имот, така ли?
                        Last edited by segato; 28.05.2022, 20:04.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                          Това е официална информация и няма никакви подвеждащи заключения ! Лично аз смятам ,че при подобни факти е абсурдно да се очаква поевтиняване на цените на имотите, но всеки има право да си вади каквито иска заключения дори и грешни
                          Кой очакваш при това положение да прави отстъпки не знам ,но може и такива хора да се намират по ред причини.
                          Мислете, кои са тези хора, защо биха го правили и следете пазара
                          За щатите екперти се изказваха, че ръста на имотите ще намалее, но чак до спад на цените няма да се стигне дори при високите лихви зашото наличностите са ниски. Сигурно са прави. Пазара е огромен и като пада Калифорния се качва Флорида така , че накрая средните стойности сигурно ще са верни. Щатите също така май имат постоянен ръст на населението заради нови имигранти и заради католиците та пазара на имоти си расте и се стига до това, в добри райони, строители да изкупуват читави къщи по 1-2 милиона само за да ги бутнат и да построят блокче с апартаменти по милион. Не знам колко са приликите с България и доколко механично могат да се правят аналогии, но да , много експерти , да не кажа всички които съм чувал, твърдят , че имотите няма да падат, или поне ако се случи ще е краткосрочно. Това да не се разбира като съвет да се купува. Това , че някой е купил къща за 100 кинта , станала е 200 и се очаква да стои на 200 не значи , че народа трябва да се юрне да купува на 200. Може би, може да рефинансира на 200 да изтегли 100 и да ги вложи в нешо с по-висока възвръщаемост от лихвите по кредита. Всеки сам да си мисли. Казвам само , че прогнозите на разбирачите, които съм чул са, че не се очакват средни цени надолу или поне не много надолу. Аз виждам друго, но сигурно е локално.
                          Last edited by segato; 28.05.2022, 19:41.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                            Аз бих изчакал да видя някой който е взел кредит и колко му е излязъл. Преди няколко дни имаше някакво изказване от друг банкер, който предупреждаваше хората да внимават за таксите. Ако те натоварят с няколко % такса за обработка, оценка и застраховка за плащането, какво като лихвата по кредита е ниска ? Те са я взели прдварително. Не знам банката и не твърдя , че са некоректни. Просто всеки трябва да е подготвен за изненади и много хубаво не винаги е на хубаво. Затова казах ако някой взима такъв кредит да не се стиска за адвокат.

                            Това пък е странно:
                            "ПроКредит е банка, насочена към физически лица с официални доходи и стабилни професии"
                            Другите банки дават кредити без официални доходи ли ?
                            Кредитния пазар в България изглежда малко странен. Като им гледах статистиките на НСИ имаше колони за законна и договорна ипотека ... Договорна ипотека било когато заема е над стойността на имота или не е от банка. Това бързи кредити ли са ? Някой може ли да обясни с думи прости, каква е разликата между законна и договорна ипотека и защо е нужно да има 2 вида ипотеки ? Също каква е разликата между договорна ипотека и потребителски заем ?
                            Договорната ипотека се прави, когато продажната цена е по-ниска от размера на кредита. Или когато се дели на покупка и ремонт.
                            А разликата между ипотека и потребителски заем е, че при първото даваш обезпечение недвижимо имущество, т.е. ипотекираш нещо.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                              И какво стана сега ? 67 м. в банките, 4% фиксирана лихва за 10 г. и инфлация над 10-15 % ! Е, не знам какви хора очакват спад в цените на имотите ?
                              Абсурд !!!
                              Не знам защо парите в банките трябва да се броят като пари за имоти.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                                И какво стана сега ? 67 м. в банките, 4% фиксирана лихва за 10 г. и инфлация над 10-15 % ! Е, не знам какви хора очакват спад в цените на имотите ?
                                Абсурд !!!
                                Това са идеалните условия за абсолютен крах в цените на имотите. Ако се следваше някаква икономическа логика де. Кирето е решил да бори инфлацията с раздаване на пари. Кокорко не само че не възразява ами бил с вързани ръце. За коалиционните партьори пък инфлацията била "божа работа". БНБ не си спазва закона. И всичко това се счита за нормално, никой даже не пита коя книга/учебник, поне някои професор по икономика да бяха намерили да разпише псевдо теория, кочно обуславя такава политика. Или по точно има една хубава книга Популизъм и Икономика която много точно обяснява какво правят и нищо няма да се промени докато не дойде насилието или МВФ.

                                Те се оправдават с ЕЦБ-то ама ЕЦБ-то ако имаше 15% инфлация в ЕС изобщо нямаше да е такава политиката. Нас даже не ни вкарват в индекса понеже не сме в Еврозоната. Дефакто никой не се счита за отгоорен за инфлацията в България до приемането на еврото. С тая инфлация няма да отговаряме на критериите дори грубо още 3-4 години. Ако не нарушат правилата за пореден път няма да влезем в еврозоната. Ако пък влезем тогава резерва се разтоварва и на секундата ЕЦБ ще изкупи пропорционално облигации да ни наводни с пари.

                                Така че се готвим са много сериозно обедняване за голяма част от населението. Друга голяма част пък несвързани с властта ще бъдат репресирани с "българския магнитски". И накрая една малка част ще забогатее, основно в държавния сектор, където има лицензи и разрешителни за раздаване, ченгета, политици. Тва е.

                                Борисов ще се върне на бял кон по някое време, може би вече и анти-европейски настроен, понеже го хвърлиха на вълците от европейската проуратура. Там ако не се разберат нещо, Борисов много лесно ще насъска избирателите срещу ЕС и Лагард. Достатъчно е само да пусне тва новото и видео преведно с пискливо гласче, а това ще е само за бонус https://www.youtube.com/watch?v=MyNE...eedomInvesting

                                Коментар

                                Working...
                                X