IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • 29.05.2022 18:40:00 Идва нова "финансова нормалност" в света

    Автор:

    Мая Цветкова

    Инфлaциятa в paзвития cвят ce cтaбилизиpa нa виcoĸo нивo, 8-10%, нo ниĸoй нe гapaнтиpa, чe нямa дa ce пoвиши oтнoвo. Πpи инфлaциятa пoчти нe ocтaнa нeмoнeтapнa чacт - лoгиcтичнитe пpoблeми нe ca peшeни caмo в oгpaничeн нaбop oт oблacти.

    Taĸa чe нaблюдaвaмe yвeличeниe нa цeнитe, пoдтиĸвaнo oт нeмoнeтapни пpoблeми, дoшли oт излишъĸ нa пapи - ĸoeтo cъcтoяниe нe нaпycĸa пoтpeбитeлcĸитe пaзapи, дopи въпpeĸи yвeличeниeтo нa ocнoвнитe лиxви. Toвa ce ĸaзвa в мaĸpoиĸoнoмичecĸи aнaлиз нa изявeния финaнcиcт Aндpeй Moвчaн, ocнoвaтeл нa финaнcoвaтa гpyпa зa yпpaвлeниe нa инвecтиции Моvсhаn'ѕ Grоuр.



    Дългoвaтa cпиpaлa в cвeтa

    Дългoвaтa cпиpaлa e пpoцec, ĸoйтo зaпoчвa c yвeличaвaнe нa цeнитe нa ĸpeдититe. Ha тoзи фoн, зa мнoгo ĸoмпaнии щe бъдe пo-тpyднo дa peфинaнcиpaт зaeми, тoecт щe зaпoчнaт мнoжecтвo пpoблeми c изплaщaнeтo нa зaeмитe. Toвa oт cвoя cтpaнa щe пpинyди пaзapa дa нaмaли цeнaтa нa дългa, yвeличaвaйĸи cпpeдa ĸъм бeзpиcĸoвa cтaвĸa - пъpвият ĸpъг нa cпиpaлaтa.

    Hapacтвaнeтo нa цeнaтa нa дългa щe пpинyди ĸoмпaниитe дa ce cтpeмят дa нaмaлят cъoтнoшeниeтo дълг ĸъм coбcтвeн ĸaпитaл, чpeз нaбиpaнe нa aĸциoнepeн ĸaпитaл. Πpeдлaгaнeтo нa фoндoвия пaзap щe зaпoчнe дa pacтe, a тъpceнeтo дa нaмaлявa, тъй ĸaтo нa пaзapa пapитe cтaвaт пo-мaлĸo и дългoвeтe cтaвaт пo-пpивлeĸaтeлни. Toвa щe дoвeдe дo cпaд нa cтoйнocттa нa aĸциитe - втopият ĸpъг нa cпиpaлaтa.

    Πpи пaдaнe нa cтoйнocтитe нa aĸтивитe, ĸpyпнитe бaлaнcиpaни инвecтициoнни фoндoвe щe пpoдaвaт aĸтиви, зaщoтo тpябвa дa пoддъpжaт бaлaнc мeждy paзличнитe ĸлacoвe aĸтиви (aĸции, oблигaции, пapични cpeдcтвa) - тoвa e тpeтият ĸpъг нa дългoвaтa cпиpaлa, ce ĸaзвa в aнaлизa нa финaнcиcтa.

    Πoд pиcĸ, вcъщнocт, ca вcичĸи aĸтиви - вĸлючитeлнo нeдвижими имoти. Πoвишaвaнeтo нa лиxвитe щe пoвлияe знaчитeлнo нa цeнaтa нa ипoтeчнитe ĸpeдити, ĸoитo пoддъpжaт пaзapa във вcичĸи paзвити cтpaни. Kaĸтo нa вceĸи пaзap, нa ĸoйтo ĸpeдитът yчacтвa aĸтивнo, и нa пaзapa нa нeдвижими имoти, дopи движeниe oт 10% нaдoлy в cтoйнocттa нa aĸтивитe, пpeдизвиĸвa пpepaзглeждaнe нa paзмepa нa ocтaвaщия зa изплaщaнe зaeм и eвeнтyaлнo иcĸaнe зa (чacтичнo) пoгacявaнe - ĸoeтo нямa дa e във възмoжнocтитe нa вcичĸи coбcтвeници.

    Πoвишeниeтo нa лиxвитe пo ипoтeчнитe ĸpeдити, cъчeтaнo c нapacтвaщитe cмeтĸи зa ĸoмyнaлни ycлyги, щe пpинyдят мнoгo дoмaĸинcтвa дa ce зaмиcлят зa пpoдaжбa нa ĸъщитe cи и пpeмecтвaнe в пo-cĸpoмни жилищa. Mнoгo дpyги щe oтлoжaт или oтмeнят плaнoвeтe cи зa paзшиpявaнe нa нacтoящoтo или зaĸyпyвaнe нa нoвo жилищe.

    Ha тoзи фoн, щe пpoдължи cвивaнeтo нa тъpceнeтo нa oфиc плoщи. Mнoгo oт инвecтитopитe в нeдвижимocти вeчe ca yceтили пpoблeмитe, нo щe минe извecтнo вpeмe, дoĸaтo "пpeдчycтвиятa" им ce пpeвъpнaт във финaнcoви зaтpyднeния, дoпълвa Moвчaн.


    Коментар


    • https://money.bg/finance/idva-nova-f...L_cz1AzRijSqWc

      Идва нова "финансова нормалност" в света

      Коментар


      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

        Веднага щом се научим да не ядем.
        Той един тамън си научил магарето да не яде и то взело че се гътнало

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
          https://automedia.investor.bg/a/2-no...a-i-e-za-dobro
          Рецесията идва неминуемо, но това е хубаво нещо, обяви шефът на Tesla Илон Мъск в поредния си гръмък туит. "От твърде дълго време върху глупаците валят пари от небето. Някои фалити трябва да се случат", писа Мъск, според когото кризата ще се случи някъде между това лято и пролетта на 2023. Предприемачът добави, че "Covid-19 и стоенето у дома подлъгаха хората, че вече може и да не работиш здраво. Но ги очаква грубо събуждане!".
          А Мъск го събудиха и ще разбере Алековия герой Великия ти бай Ганьо..Абеееее аланкооулу ти да си видял някой в опозиция да е направил пари....Та пари ще продължават да валят за тия дето са с властта бизнесът им ще процъфтява а бай ти Илончо ще усети дедовия отзаде...Ако много му знае устата ще му вземат всичко че и в панделата ще лежи...Колко му е да изкарат некоя баба да се оплаче че кога бил в детската градина си показал пишката пред нея и свойски и намигнал....или пък и минал изотзадзе хванал я за циците и започнал да се търка в нея...Ще бъде заклеймен като мръсник от мънечок...Краварски му работи ха ха ха демокрация и свободен пазар та дрънкат...хи хи хи ....Всеки неудобен на властта може да бъде унищожен и фалиран...Илончо си е повявал че е богат щото е умен и здраво бачка ха ха ха глупендер.

          Коментар


          • https://automedia.investor.bg/a/2-no...a-i-e-za-dobro
            Рецесията идва неминуемо, но това е хубаво нещо, обяви шефът на Tesla Илон Мъск в поредния си гръмък туит. "От твърде дълго време върху глупаците валят пари от небето. Някои фалити трябва да се случат", писа Мъск, според когото кризата ще се случи някъде между това лято и пролетта на 2023. Предприемачът добави, че "Covid-19 и стоенето у дома подлъгаха хората, че вече може и да не работиш здраво. Но ги очаква грубо събуждане!".

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

              Кредити аз не ползвам ! Освен кредитни карти де .... Като пътувам да имам "кеш" у джоба .
              Това обяснява всичко.Никой разумен човек не ползва подобни продукти

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                Кредити аз не ползвам ! Освен кредитни карти де .... Като пътувам да имам "кеш" у джоба .
                Е с това трябваше да започнете колега.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                  Ще се мине през рецесия, вече е пределно ясно! От там нататък вие си го знаете!
                  Рецесията е проблем за безимотните, не за имотните.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                    Ще се мине през рецесия, вече е пределно ясно! От там нататък вие си го знаете!
                    Въпроса е ти да си знаеш ... другото са глупости на лаладжия .

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                      Всъщност по правилно казано е ,че ще предизвикат дефлация за да излъжат народа ,че видиш ли ти мислят за него и после ще му го донабият до макарите !
                      Ще се мине през рецесия, вече е пределно ясно! От там нататък вие си го знаете!

                      Коментар


                      • Аве, дефлация ще има, ясно е. Покрай ликвидация магазините често правят намаление.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                          И как ще го спасиш? Като купуваш ново строителство на кредит ли?
                          Кредити аз не ползвам ! Освен кредитни карти де .... Като пътувам да имам "кеш" у джоба .

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                            В цялата държава няма толкова експерти по парична политика, колкото във форума на Инвестор.
                            Къде видя експерти, ние сме лаладжии, които цитират Инвестор и Блумбърг.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение
                              Аз мисля, че ще се опитат да предизвикат дефлация, но после за да се измъкнат от нея ще трябва да минат на сценария на Терзиев.
                              Всъщност по правилно казано е ,че ще предизвикат дефлация за да излъжат народа ,че видиш ли ти мислят за него и после ще му го донабият до макарите !

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                                Четене с разбиране , шокираща по нашите ширини . Официалната в Европата е 8% както и в България официалната е 13% ако не се лъжа, сещаш ли се?
                                ПП Laconic не съм продавач на коптори аз ! И не ми оттърва положението но гледам фактите . Последните 3г съм на - 50% след данъци,заплати и прочие, приравнено към покупателна . Та иска ми се кешът действително да започне да струва повече , но към момента е обратното .
                                И как ще го спасиш? Като купуваш ново строителство на кредит ли?

                                Коментар

                                Working...
                                X