IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

    По скоро са изпуснали 30 трлн. куб.метра въздух
    Да не обиждаме въздуха! :-)
    Въздуха е безценен, а за да го изпуснеш, означава предварително да си го нагнетил, което е разход на енергия и си има цена.

    Енергията, имотите, златото, материалните активи си имат цена.
    Борсата е мижи да те лажа.


    Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
      Парите наистина могат да "изчезват'! Най-голямата черна дупка за "горене" на мангизи са капиталовите пазари. Само за няколко месеца там "изчезнаха" 30 трлн.
      По скоро са изпуснали 30 трлн. куб.метра въздух

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

        Ботич айде на бас на по един апарт в Глифада, че в София номинално нема да видиш 25% спад на средната офертна цена от сегашните нива .:-)
        Е как да стане кат ни АЗ ни ти имаме апарт в Глифада?
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Въпроса е кои изчезват и първи са капиталовите пазари, затова и всекви видове койни първи им се еба мамата, а борбата е вдигането на ЛП да е плавно и внимателно, за на удари прекалено силно борсите. Щото те са пръва писта също. Имотето е някъде си на опашката. Т.е. ще има да почакате....ако изобщо дочакате.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение

            Дали не изчезват пари от системата, как мисллиш?

            https://tradingeconomics.com/united-...oney-supply-m2

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

              Като цяло си прав. С тази разлика, че не е нужно да има покупко-продажба, за да се създадат пари. Един потребителски кредит също създава пари в момента, в който банката преведе сумата по сметка на кредитополучателя.
              А скоростта, с която се създават пари зависи от три фактора:
              1. Минимални задължителни резерви - у нас са 10% от депозитната база.
              2. Предпочитания на банките за поддържане на свръхрезерви т.е. колко да поддържат над задължителните).
              3. Предпочитания на гражданите да държат налични пари.
              И триите фактора са обратно пропорционални на паричната мултипликация - ако нарастват, намалява скоростта на създаване на пари от банките.
              Не се ли смяташе този паричния мултипликатор. Смисъл беше некакво огромно число си спомням...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение


                По същество - дали за хората, които успяха да се занулят с грешни инвестиции в неподходящия момент - парите не изчезват? Как мислиш?

                А ако се набуташ с някой надценен коптор, непродаваем панел, който в един момент остане вечно твой /банките като спрат да финансират тия сделки/ - дали пак не изчезват? Или панелите са като виното - колкото повече десетилетия отлежават - толкова повече им се подобряват характеристиките?
                Парите наистина могат да "изчезват'! Най-голямата черна дупка за "горене" на мангизи са капиталовите пазари. Само за няколко месеца там "изчезнаха" 30 трлн.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                  Аз не казвам че ще изчезнат, напротив. Но понеже тука се въртяха някакви коментари , че има големи депозити и се очаква те да вдигат цените на имотите Ви питам , как биха намаляли депозитите ? Аз ако съм строител и продам 5 жилища, изтегля си печалбата и какво ше я правя ? Ше я вкарам на депозит. Накрая тези 67 млрд ще излезнат от сметките на купувачите и ше отидат в сметките на продавачите. И пак ще бъдат 67 млрд евро, т.е. няма намаление на депозитите. Парите в обръщение могат да са или в банката или в дюшека. Има някакъв временен период, в който физическите пари са нечий джоб, само докато пак стигнат до банката.

                  И аз не съм икономист, не знам как точно работят банките. Но айде някой който по-разбира да ми обясни как кредита няма да генерира депозити ( при това няколко)?Някой внася 100к депозит , банката вероятно трябва да отдели резерв Х и останалите У може да ги даде като кредит. Колко е резерва на банките? 1%, 10% ? Ако е 1%, банката може да даде 99к кредит на някой, този някой ше плати апартамент и строителя ше внесе 99к депозит. Банката слага 1% от тия 99к за резерв и дава нов кредит за 98к ( да е по-проста сметката пак 1к резерв вмсто 990 евро) ... Накрая, само с 2 итерации 100к депозит стават почти 300к. Колко пъти могат да се превъртят едни 100к през банките и колко депозит ше генерират ? При 1% резерв ше се преяъртят към 500 пъти и ще са 10 милиона депозит, при 10% резерв ще са към 50 итерации и 1м депозит. В реалността ше има и разходи така че 100к първоначален депозит, при 1% резерв няма да генерират 99к а сигурно 50к защото тоя строител ше има разходи да построи жилишето, но парите от 1 депозит ше се завъртят няколко пъти защото един път излези като кредит няма как да бъдат идентифицирани и нищо не може да им попречи да се върнат като втори депозит. Та накрая продажбите на имоти могат да генерират повече депозити зашото са итерации на кредити.
                  Като цяло си прав. С тази разлика, че не е нужно да има покупко-продажба, за да се създадат пари. Един потребителски кредит също създава пари в момента, в който банката преведе сумата по сметка на кредитополучателя.
                  А скоростта, с която се създават пари зависи от три фактора:
                  1. Минимални задължителни резерви - у нас са 10% от депозитната база.
                  2. Предпочитания на банките за поддържане на свръхрезерви т.е. колко да поддържат над задължителните).
                  3. Предпочитания на гражданите да държат налични пари.
                  И триите фактора са обратно пропорционални на паричната мултипликация - ако нарастват, намалява скоростта на създаване на пари от банките.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                    Юлка, туй нещо ме заинтригува.... Тва от утре или от некой ден шъ почне да се случва ? :-))))
                    Направо ме озадачи сериозно... да не би Дури да е открила Антигравитацията или Антикешовицата без да се поФали :-)))
                    https://fred.stlouisfed.org/series/MABMM301USM189S
                    https://fred.stlouisfed.org/series/BOGMBASE
                    И другите можеш да си го отвориш сам от същото място :-)

                    Ето и при нас как е в последно време. Имотите вървят с подобен темп. Т.е. ПОЗНА, че има връзка между двете и ВИЖДАМЕ какво се случва :-))))
                    https://www.dnevnik.bg/biznes/2022/0...za_10_g_kakvo/
                    Тъй ,тъй , за тез напечатани парици и за парите които нашите главанци ще изсипват в икономиката коптора скоро няма да поевтинява , което принципно е абсурдно при настоящата инфлация ма те , шапката е скроена, секс със трудещите се хора !!!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Юлка, туй нещо ме заинтригува.... Тва от утре или от некой ден шъ почне да се случва ? :-))))
                      Направо ме озадачи сериозно... да не би Дури да е открила Антигравитацията или Антикешовицата без да се поФали :-)))
                      https://fred.stlouisfed.org/series/MABMM301USM189S
                      https://fred.stlouisfed.org/series/BOGMBASE
                      И другите можеш да си го отвориш сам от същото място :-)

                      Ето и при нас как е в последно време. Имотите вървят с подобен темп. Т.е. ПОЗНА, че има връзка между двете и ВИЖДАМЕ какво се случва :-))))
                      https://www.dnevnik.bg/biznes/2022/0...za_10_g_kakvo/
                      Смесваш съвсем различни показатели и правиш голям гювеч.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                        Аааа, ти в този смисъл пишеш ,че парите изчезвали Естествено , че за дадени индивиди изчезват, но пък влизат в джоба на други , та пак си съществуват.
                        Не знам какво се случва с тези които се набутват с непродаваеми коптори защото да ти кажа такива не съм срещала. Когато купиш нещо което не струва се изчаква известно време и пак се намира някой "умник", който ще го прекупи ,че често и на по-висока цена Нали виждаш какво се случва с цената на панелките да не би да им е паднала цената ? Ами ,не, не е паднала, че даже и се е качила
                        Дали не изчезват пари от системата, как мисллиш?

                        https://tradingeconomics.com/united-...oney-supply-m2

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                          Вече признаваме рецесия, има напредък! Това са естествени икономически процеси, които трябва да се наблюдават, за да се минимизират загубите. Точно икономическата ситуация през 2008 и 2009г. показва, че момента на покупката на имот е важен и тя не трябва да се случва на всяка цена!
                          Между другото...по време на рецесия КЕШът е цар!
                          У днешно време ,за да е цар кешот требват ти и бая жълтици.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                            Имот бг има 864 такива обяви за двустаен и нагоре. Баси, и аз не можах да повярвам, ама цените са в порядък два под софийските. С цената на самите апартаменти обаче не е така.

                            нямам идея защо, ама у форума е правило да борите реалността. Независимо дали повишители или понижители.
                            На левски е пълно с 3 стайни за 600 лв, някои с паркомясто. Същите струват 200 к евра. Баси далаверата да броиш 400 к лв и да чакаш 7 палки на год. и то без празни месеци.

                            Коментар


                            • Накратко, когато банката дава кредит, създава пари от въздуха. Когато бай Иван си погасява главницата по своя кредит, той унищожава пари от системата. "Вашият депозит" е реално нечий дълг. Бих го обяснил в дълги чершафи, но навън ме чака биричка и скара...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                                Не те разбирам ? Парите ,не изчезват те само променят собствениците си и целта за която се използват. Обаче, когато се натрупат свободни пари в населението и голяма част от тях отиват в имоти, едни купуват за собствено ползване, а други за инвестиция. Ето, на мен от наеми ми се бяха събрали едно количество средства и с половината си купих втора ваканционна къща
                                Аз не казвам че ще изчезнат, напротив. Но понеже тука се въртяха някакви коментари , че има големи депозити и се очаква те да вдигат цените на имотите Ви питам , как биха намаляли депозитите ? Аз ако съм строител и продам 5 жилища, изтегля си печалбата и какво ше я правя ? Ше я вкарам на депозит. Накрая тези 67 млрд ще излезнат от сметките на купувачите и ше отидат в сметките на продавачите. И пак ще бъдат 67 млрд евро, т.е. няма намаление на депозитите. Парите в обръщение могат да са или в банката или в дюшека. Има някакъв временен период, в който физическите пари са нечий джоб, само докато пак стигнат до банката.

                                И аз не съм икономист, не знам как точно работят банките. Но айде някой който по-разбира да ми обясни как кредита няма да генерира депозити ( при това няколко)?Някой внася 100к депозит , банката вероятно трябва да отдели резерв Х и останалите У може да ги даде като кредит. Колко е резерва на банките? 1%, 10% ? Ако е 1%, банката може да даде 99к кредит на някой, този някой ше плати апартамент и строителя ше внесе 99к депозит. Банката слага 1% от тия 99к за резерв и дава нов кредит за 98к ( да е по-проста сметката пак 1к резерв вмсто 990 евро) ... Накрая, само с 2 итерации 100к депозит стават почти 300к. Колко пъти могат да се превъртят едни 100к през банките и колко депозит ше генерират ? При 1% резерв ше се преяъртят към 500 пъти и ще са 10 милиона депозит, при 10% резерв ще са към 50 итерации и 1м депозит. В реалността ше има и разходи така че 100к първоначален депозит, при 1% резерв няма да генерират 99к а сигурно 50к защото тоя строител ше има разходи да построи жилишето, но парите от 1 депозит ше се завъртят няколко пъти защото един път излези като кредит няма как да бъдат идентифицирани и нищо не може да им попречи да се върнат като втори депозит. Та накрая продажбите на имоти могат да генерират повече депозити зашото са итерации на кредити.

                                Коментар

                                Working...
                                X