IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Всичко живо се юрнало да търси евтино и хубаво, протривайки ръце, че рецесията ще удари жилищата. А хич не гледа, че тухления депозит е намалял точно с толкова, колкото е спада на паричната маса, откакто надуха лихвите. Като укротят инфлацията и пуснат новата партида след година-две, да няма пак рев?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение
      За жалост цените не намаляват ! Ето отново справката която следим тук от години :

      Резултат от Вашето търсене на:
      Вид имот: 2-СТАЕН,
      Местоположение: град София

      Особености: Тухла
      Да не се показват обяви, докладвани за проблем,

      Средна цена на имотите в извадката: 123783 euro
      Средна цена на кв.м: 1755 euro.
      Ако е вярно, това значи още по-голям апетит за строитество, съответно още повече наводняване на пазара. Обясни ми, като на невеж, според теб, как това прави твоите и моите имоти по-ценни?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

        Ако продължава това бурно застрояване и другите градове ще приключат, нещо което собствениците-повишители не разбират и скачат кът ужилени. Няма как стока, която е с неограничен съплай и с добри печалби ( в момента) да не привлича куцо и сакато да строи. Няма как да има искане за 100 000 нови само в Сф, а ти да се радваш, че ще оставиш ценен актив на децата си, как може да е ценен един актив от който има в изобилие?
        Всеки собственик трябва да желая, час по скоро да гръмне балоняка, за да откаже поне част от мераклиите да строят.
        Пловдив и Варна се изкупуват с парите на хора, които ги изкарват в чужбина - гурбет или кораби. В момента масова е мантрата "яката инвестиция", но и двата града нямат потенциал да 'напълнят' тези имоти. Драмата ще стане, когато разни 'инвеститори' с 30-40% продадени апарти в сградите си започнат да развяват белия флаг и за.бат строежите строено-недостроено. Не е да не се е случвало в модрената ни история поне на 2 яки вълни. Предполагам скоро ще започне и трета такава. Тогава вече ще има рев от върпосните градове, защото едно е да купиш нещо, което я ти потрябва я не, но си е там и твое, а съвсем друго да си дадеш парите на някой,който си е взел майбах, а за теб е оставил събрания с истерясали съкооператори, които не могат да решат какво да правят с проблемната купчина тухли и бетон.
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Пловдив е приключил. Там ще има сериозен спад защото има най-лошото съотношение между разрешителни и население...Или ще има огромни драми с незавършване защото там и цените са по-ниски от София. Т.е. строителите имат по-малко печалба и ако не продадат всичко може да не могат да завършат....
          Разбери, че няма толкова много необитаеми жилища в големите градове по начина който аз поне разбирам. Например и 3-та апарта на Бетерчо са обитаеми. Този в София го ползва месец в годината , но е обитаем. 11 месеца е тъмен. Иначе на хотел ли да ходи ?! Дури си ползва къщата и тя сигурно макс няколко седмици в годината , ама толкова време ползва и тази в Созопол. Те необитаеми ли са ? Да пусне ли тя наематели в къщата за да е изцяло обитаема и като се прибира тук да е на хотел ? Огромната част от т.н. необитаеми са такива.
          А истинските необитаеми са само нови на замазка или наследствени коптори. И в двата случая трябва ремонт и довършителни работи които се изплащат за 4-5 години от наеми ако попаднеш на свестен наемател. Към момента с нашите нива на наеми мотивацията да се вкарат в обитаемата част тези е много ниска
          Ако продължава това бурно застрояване и другите градове ще приключат, нещо което собствениците-повишители не разбират и скачат кът ужилени. Няма как стока, която е с неограничен съплай и с добри печалби ( в момента) да не привлича куцо и сакато да строи. Няма как да има искане за 100 000 нови само в Сф, а ти да се радваш, че ще оставиш ценен актив на децата си, как може да е ценен един актив от който има в изобилие?
          Всеки собственик трябва да желая, час по скоро да гръмне балоняка, за да откаже поне част от мераклиите да строят.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

            Сега остава да обясниш и как американците ще си рефинансират дълга(всички сме съгласни, че няма да го изплатят никога) на 6.5% лихва или повече, същото и за страните PIGS в Европа Иначе "уравнението" е топ и напълно съм съгласен с него, даже си направих скрииншот да си го запазя.
            По същия начин както и през 2008 година

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение
              ... казвам,че това дето лети, най - често не става за ядене.
              Мдааа, има едно нещо дето излетя в небесата, не се яде, ама чакат цената му да расте като на папото!

              What goes up, must come down!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                Източниците са официални даже публикувам вече новини от източници извън България ,по достоверни
                Не бе Ники , казвам,че това дето лети, най - често не става за ядене .

                Коментар


                • Уведомяваме Ви, че "Yettel България“ ЕАД ще индексира месечните абонаменти на мобилни услуги с официално обявения от Националния статистически институт (НСИ) средногодишен индекс на потребителските цени (ИПЦ) за 2022 г., който е в размер на 15.3%. Индексацията ще бъде отразена във фактурите, издавани от 5 февруари 2023.

                  "Йетел" уточнява, че на индексация ще подлежи единствено цената на месечните абонаментни планове за мобилни услуги. Лизинговите вноски не подлежат на индексация.

                  Наскоро "Виваком" също вдигна месечните такси за предоставяните услуги.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                    Всъщност ако погледнеш статистиката печатницата много рядко е спирала. Сега е такъв рядък момент. По-скоро въпросът е като я пуснат наново , а това ще е най-вероятно 2024 според мен с каква скорост ще бъде.
                    Назад колегата 6000 го описа добре. Социално-икономическите и дългови съотношения не могат да се балансират по друг начин . Или могат, но щетите ще бъдат по-големи и ВИДИМИ, а печатницата е тиха
                    Значи прогнозираш зверска рецесия? Спадът при имотите ще е катастрофален по твоята логика.
                    За година и половина няма как да преминеш от излишък към дефицит в системата! По-скоро се очаква начален баланс и последващи финни настройки!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                      Главният инвестиционен директор в J.P. Morgan Asset Management Боб Микеле предупреждава, че Федералният резерв може да продължи борбата с инфлацията през втората половина на 2023 г., като повиши терминалните лихви до 6%. Това противоречи на нарастващия консенсус, че лихвените проценти ще достигнат своя връх през юни, пише "Блумбърг".

                      „Все още има шанс едно към три, но това е легитимен риск“, каза Микеле. „Възможно е първоначално Фед да не направи достатъчно, защото пазарът на труда се оказа по-устойчив. Това е нещо, което може да разруши пазара и е най-голямата ми грижа".

                      Инфлацията намалява, въпреки че все още е доста над целта на Фед от 2%. Потребителските цени се повишиха с 6,5% през декември, най-бавният темп от повече от година, което показва, че агресивното затягане на политиката на Фед работи. Резултатите отговарят на очакванията и сега пазарът очаква лихвите да достигнат 4,9% през юни и да последват потенциални намаления на лихвите, според данни на "Блумбърг".

                      Базовият случай на Микеле е, че Фед ще повиши лихвените проценти през февруари и март, преди да направи пауза, и рецесията ще настъпи по-късно тази година. Но той също така вижда възможността политиците да се върнат към повишаване на лихвените проценти в края на 2023 г., за да охладят упорито високата инфлация, подхранвана от ниската безработица, постоянното увеличение на заплатите и икономическото отваряне на Китай.

                      Уравнението е: инфлацията не намалява, докато заплатите не спаднат. Заплатите не падат, докато безработицата не се покачи“, каза той. „Безработицата не расте, освен ако не сме в рецесия.“


                      Последните данни за работните места показват забавяне на растежа на заплатите, но стабилно наемане и безработица все още са на историческо дъно. От 1988 г. насам Федералният резерв е преминал през пет цикъла на повишаване на лихвените проценти, които са завършили с рецесия четири пъти, според Микеле. Единственият, който не доведе до икономическо свиване, беше цикълът от 1994-1995 г., който завърши с меко приземяване. Но той каза, че 2023 г. няма да бъде друга 1994 г.

                      „Забавеното и кумулативно въздействие на цялото затягане, което виждаме, в крайна сметка ще ухапе и ще създаде рецесия“, каза Микеле. „Невероятно е амбициозно да мислим, че ще ни се размине това.“

                      През декември Микеле купи активи с „качествена продължителност“ като държавни облигации, кредити с инвестиционен клас, както и обезпечени с ипотека ценни книжа и ценни книжа, обезпечени с активи
                      Сега остава да обясниш и как американците ще си рефинансират дълга(всички сме съгласни, че няма да го изплатят никога) на 6.5% лихва или повече, същото и за страните PIGS в Европа Иначе "уравнението" е топ и напълно съм съгласен с него, даже си направих скрииншот да си го запазя.
                      Last edited by mitko2848; 18.01.2023, 13:32.

                      Коментар


                      • https://www.investor.bg/a/534-novini...dvizhimi-imoti

                        Що така ?

                        Инвеститорите в Европа намаляват вложенията си в недвижими имоти

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Всъщност ако погледнеш статистиката печатницата много рядко е спирала. Сега е такъв рядък момент. По-скоро въпросът е като я пуснат наново , а това ще е най-вероятно 2024 според мен с каква скорост ще бъде.
                          Назад колегата 6000 го описа добре. Социално-икономическите и дългови съотношения не могат да се балансират по друг начин . Или могат, но щетите ще бъдат по-големи и ВИДИМИ, а печатницата е тиха
                          Главният инвестиционен директор в J.P. Morgan Asset Management Боб Микеле предупреждава, че Федералният резерв може да продължи борбата с инфлацията през втората половина на 2023 г., като повиши терминалните лихви до 6%. Това противоречи на нарастващия консенсус, че лихвените проценти ще достигнат своя връх през юни, пише "Блумбърг".

                          „Все още има шанс едно към три, но това е легитимен риск“, каза Микеле. „Възможно е първоначално Фед да не направи достатъчно, защото пазарът на труда се оказа по-устойчив. Това е нещо, което може да разруши пазара и е най-голямата ми грижа".

                          Инфлацията намалява, въпреки че все още е доста над целта на Фед от 2%. Потребителските цени се повишиха с 6,5% през декември, най-бавният темп от повече от година, което показва, че агресивното затягане на политиката на Фед работи. Резултатите отговарят на очакванията и сега пазарът очаква лихвите да достигнат 4,9% през юни и да последват потенциални намаления на лихвите, според данни на "Блумбърг".

                          Базовият случай на Микеле е, че Фед ще повиши лихвените проценти през февруари и март, преди да направи пауза, и рецесията ще настъпи по-късно тази година. Но той също така вижда възможността политиците да се върнат към повишаване на лихвените проценти в края на 2023 г., за да охладят упорито високата инфлация, подхранвана от ниската безработица, постоянното увеличение на заплатите и икономическото отваряне на Китай.

                          Уравнението е: инфлацията не намалява, докато заплатите не спаднат. Заплатите не падат, докато безработицата не се покачи“, каза той. „Безработицата не расте, освен ако не сме в рецесия.“


                          Последните данни за работните места показват забавяне на растежа на заплатите, но стабилно наемане и безработица все още са на историческо дъно. От 1988 г. насам Федералният резерв е преминал през пет цикъла на повишаване на лихвените проценти, които са завършили с рецесия четири пъти, според Микеле. Единственият, който не доведе до икономическо свиване, беше цикълът от 1994-1995 г., който завърши с меко приземяване. Но той каза, че 2023 г. няма да бъде друга 1994 г.

                          „Забавеното и кумулативно въздействие на цялото затягане, което виждаме, в крайна сметка ще ухапе и ще създаде рецесия“, каза Микеле. „Невероятно е амбициозно да мислим, че ще ни се размине това.“

                          През декември Микеле купи активи с „качествена продължителност“ като държавни облигации, кредити с инвестиционен клас, както и обезпечени с ипотека ценни книжа и ценни книжа, обезпечени с активи

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Пловдив е приключил. Там ще има сериозен спад защото има най-лошото съотношение между разрешителни и население...Или ще има огромни драми с незавършване защото там и цените са по-ниски от София. Т.е. строителите имат по-малко печалба и ако не продадат всичко може да не могат да завършат....
                            Разбери, че няма толкова много необитаеми жилища в големите градове по начина който аз поне разбирам. Например и 3-та апарта на Бетерчо са обитаеми. Този в София го ползва месец в годината , но е обитаем. 11 месеца е тъмен. Иначе на хотел ли да ходи ?! Дури си ползва къщата и тя сигурно макс няколко седмици в годината , ама толкова време ползва и тази в Созопол. Те необитаеми ли са ? Да пусне ли тя наематели в къщата за да е изцяло обитаема и като се прибира тук да е на хотел ? Огромната част от т.н. необитаеми са такива.
                            А истинските необитаеми са само нови на замазка или наследствени коптори. И в двата случая трябва ремонт и довършителни работи които се изплащат за 4-5 години от наеми ако попаднеш на свестен наемател. Към момента с нашите нива на наеми мотивацията да се вкарат в обитаемата част тези е много ниска
                            Ами точно необитаем имот е щом се ползва един месец в годината. Бъди сигурен, че ако може да предвиди Бетер,че този имот след година ще струва наполовина по-малко веднага ще го пусне за продажба. Но основното си жилище няма да го продаде, щото го е взел,за да живее в него и не го бърка цената му.
                            Иначе естествено София винаги ще е най-привлекателният град за живеене ,но не трябва да се забравя ,че досега София засмукваше население от цяла България ,ама младите хора навсякъде вече много намаляха. Което ще се отрази и на миграцията към София. А пък и се построиха и строят много жилища.Няма как тия два фактора да не окажат влияние.
                            Last edited by Vergil1975; 18.01.2023, 12:39.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                              Доста вода ще изтече, докато пуснат печатницата! Към днешна дата се опитват да изсмучат излишните пари. Очаква ни десетилетие на високи лихви и много болка за кредитополучателите!
                              Всъщност ако погледнеш статистиката печатницата много рядко е спирала. Сега е такъв рядък момент. По-скоро въпросът е като я пуснат наново , а това ще е най-вероятно 2024 според мен с каква скорост ще бъде.
                              Назад колегата 6000 го описа добре. Социално-икономическите и дългови съотношения не могат да се балансират по друг начин . Или могат, но щетите ще бъдат по-големи и ВИДИМИ, а печатницата е тиха

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Пловдив е приключил. Там ще има сериозен спад защото има най-лошото съотношение между разрешителни и население...Или ще има огромни драми с незавършване защото там и цените са по-ниски от София. Т.е. строителите имат по-малко печалба и ако не продадат всичко може да не могат да завършат....
                                Разбери, че няма толкова много необитаеми жилища в големите градове по начина който аз поне разбирам. Например и 3-та апарта на Бетерчо са обитаеми. Този в София го ползва месец в годината , но е обитаем. 11 месеца е тъмен. Иначе на хотел ли да ходи ?! Дури си ползва къщата и тя сигурно макс няколко седмици в годината , ама толкова време ползва и тази в Созопол. Те необитаеми ли са ? Да пусне ли тя наематели в къщата за да е изцяло обитаема и като се прибира тук да е на хотел ? Огромната част от т.н. необитаеми са такива.
                                А истинските необитаеми са само нови на замазка или наследствени коптори. И в двата случая трябва ремонт и довършителни работи които се изплащат за 4-5 години от наеми ако попаднеш на свестен наемател. Към момента с нашите нива на наеми мотивацията да се вкарат в обитаемата част тези е много ниска
                                Точно така - наследствени кофтори и ново на шпакловка са празните имоти. Като и двата вида растат прогресивно като бройка, а не стават за живеене. Само виж възрастовата структура в София - след 10 години всеки 30 годишен ще има средно по 2 такива наследствени кофтора. Кога според теб същият би си купил ново при тези цени? Дори да реши да го направи, ще трябва да продаде наследствените. А тях кой ще купи? Покрай сухото гори и мокрото, знаеш.

                                Другият момент е, че довършителните и обзавеждането ще поскъпват тепърва много сериозно (тук спор няма). Скъпият ремонт ще трябва да се компенсира частично с по-ниска цена на самия имот. Ако някой иска по 3000 Евро на кофтор за тотално изриване - ами няма да има кой да му ги даде, сори. Ако трябва да налея още 1000 Евро на квадрат вътре, за да стане обитаемо, трябва цената да падне от 3000 на 2000, за да си струва.

                                Имотът е ценен, когато става за живеене и когато има кой да живее в него.

                                Коментар

                                Working...
                                X