IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

    Сега погледнах лихвите по ипотеките в Рум и Унг са между 4 и 5 %.
    Мислиш ли че това ще спъне много хора?
    В Полша са 15%...

    Коментар


    • The Economist: София е един от най-лошите градове за живеене в Европа 20.09 | 15:15

      След нас са само Истанбул, Баку и Букурещ

      София е един от най-лошите градове за живеене в Европа. Това показва класация на The Economist. Българската столица попада в "топ 5", но от долу нагоре. Казано иначе - отново сме на дъното. Зад нас са единствено Истанбул, Баку и Букурещ, съобщава Frognews.bg.

      Класацията проследява как градовете в Европа се възстановяват след пандемията от COVID-19. Индексът сравнява 172 града по света в пет категории: култура и околна среда, образование, здравеопазване, инфраструктура и стабилност. Много от най-удобните за живеене градове в света в тазгодишното издание са в Западна Европа. На първо място е Виена. Австрийската столица за трети пореден път заема челното място. Копенхаген и Цюрих влизат в челната петица.

      Повторното отваряне на градовете в Западна Европа върна средните резултати в региона до нещо близко до нормите им преди пандемията. Това го прави и най-добрият за живеене регион в световен мащаб. Не всички краища на континента обаче се радват на подобни резултати.

      Градовете в Източна Европа се възстановяват с по-бавни темпове и средният резултат спрямо този в западната част на стария континент е по-нисък с около 20 пункта. Равносметката - задъхана здравна система заради бавно внедряване на ваксините, пропити с корупция градове.

      Истанбул, единственият град в Турция, включен в класацията, е с най-нисък резултат в Европа. Все по-авторитарното ръководство при турския президент Реджеп Ердоган и растящата инфлация все повече влошават качеството на живот. Баку, столицата на Азербайджан - една от най-корумпираните страни в Европа според Transparency International, е вторият най-малко предпочитан град за живеене в Европа.


      Ситуацията може би няма да се подобрява. Идва зима, а добре знаем, че Столичната община, макар и да не признава поражението си, не е направила особено много за борбата с мръсния въздух. Резултатът - всяка година сме свидетели на едно и също - София удря челните места в класациите за градовете с най-лош въздух.

      Политическата нестабилност също влияе върху начина на живот. Липсата на работещ парламент, който да взема навременни решения в състояние на икономическа криза и продължаваща месеци наред война в Украйна създават усещания за несигурност.

      Проблемите с корупцията също продължават да разтърсват страната ни. България все още е на челните места за корупция по високите етажи, а редица доклади на европейски институции посочват и липса на осъдителни присъди на лица по високите ешелони на властта. Проблем има и с прокуратурата, която отказва да започне разследвания за редица престъпления заради "липса на достатъчно доказателства”. Липсата на контрол върху главния прокурор също е проблем, който се отразява.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

        Мерси, че сподели.

        Сега се сетих. Лекар ли си?

        Покупките ти са хубави.

        Има някой хора дават луди пари за ремонт и обзавеждане (колкото за апарт в Люлин по старите цени), а тези неща се амортизират изцяло за 25-30г и то ако са от скъпите, иначе се скапват и за по-кратко време.


        НИ не са панацея и връх и дъно се улучват трудно.
        Кви 30 год? За 5~6 год повечето неща са амортизирани, особенно ако имаш малки деца.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

          Точно 2017 беше перфектна човек да си купи жилище. Цените бяха ниски, макар и не дъно, а лихвите по ипотеките станаха добри.
          На кредит - може, но с лични пари най-добре беше 2013 та. Аз тогава купих първия ми имот. Пазарът беше толкова замрял и майсторите толкова гладни, че ми правиха всякакви отстъпки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
            Не знам кой ,какво прогнозира ,но моята прогноза точно след като затвориха всичко и удариха световната търговия беше за война .
            Войната стана факт ,точно след това огромно за света събитие и още веднъж ще напомня че в последните месеци не спрях да Ви казвам че в момента основния риск си остава войната да прелее извън Украйна и да удари глобално целия свят въвличайки го в Световна война .
            Днес ,както виждате моя усет за нещата не ме предава и за жалост войната не само не отива към края си ами Путин я ескалира до ново още по рисково ниво ,така че мисля е крайно време да помислите и за кожите си .
            Мдаа и аз предупреждавах, че е вероятно войната да ескалира, но една част се смееха.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

              Сега погледнах лихвите по ипотеките в Рум и Унг са между 4 и 5 %.
              Мислиш ли че това ще спъне много хора?
              изчакай малко - интертен е, но виж тенденциите и къде е осовният им лихвен процент
              пак ви казвам няма как от днес за утре да има бум, но до края на годината ще иде над 6 според мен
              а догодина на 8-9

              тук все още сме остров на стабилност.

              ПП вижте тази статистика https://tradingeconomics.com/country...ntinent=europe

              сортирайте по ласт... Швейцария на балканите НАЙС А?

              нали не си правите илюзии къде трябва да бъдем и защо сме зад швейцария ... едни хора на държавна служба си пипат ушите докато едни други хора с парите на другите прелъжат едни други хора да се накълват с кредити и имоти от едни други хора, които перат пари и какво ли не и първите хора им правят гръб докато дребните хора се ушият....

              а после - после .. ами такава е пазарната конюнктура

              абе да сме живи и здрави - майната им на парите .. както беше казал един от ония хора, които трябваше контролират едни друи хора, които ползваха наприте на другите хора като техни..
              Last edited by bertram; 21.09.2022, 17:46.
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                Не Евго, нямам общо с медицината.

                Не са панацея, и аз не съм инвеститор в чистия смисъл на думата. Макар че единия апарт може и да отиде под наем, ако има финансов смисъл. Ще ми трябва за едното дете след време и ако трябва да правя пак обзавеждане/обновяване пак след 6-7 години ( на какви цени?) не знам дали ще излезе сметката. Т.е. знам че ще излезе с малко, и не си струва.
                Има евтини мебели и бяла техника и мисля, че има смисъл да го пуснеш под наем.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                  Сега погледнах лихвите по ипотеките в Рум и Унг са между 4 и 5 %.
                  Мислиш ли че това ще спъне много хора?
                  Ама недей така да проверяваш, става неудобно

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    ако лихвите по ипотеките станат сходни с тези в Румъния или Унгария - тогава пак ли ще е така?
                    Сега погледнах лихвите по ипотеките в Рум и Унг са между 4 и 5 %.
                    Мислиш ли че това ще спъне много хора?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                      Мерси, че сподели.

                      Сега се сетих. Лекар ли си?

                      Покупките ти са хубави.

                      Има някой хора дават луди пари за ремонт и обзавеждане (колкото за апарт в Люлин по старите цени), а тези неща се амортизират изцяло за 25-30г и то ако са от скъпите, иначе се скапват и за по-кратко време.


                      НИ не са панацея и връх и дъно се улучват трудно.
                      Не Евго, нямам общо с медицината.

                      Не са панацея, и аз не съм инвеститор в чистия смисъл на думата. Макар че единия апарт може и да отиде под наем, ако има финансов смисъл. Ще ми трябва за едното дете след време и ако трябва да правя пак обзавеждане/обновяване пак след 6-7 години ( на какви цени?) не знам дали ще излезе сметката. Т.е. знам че ще излезе с малко, и не си струва.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                        Точно 2017 беше перфектна човек да си купи жилище. Цените бяха ниски, макар и не дъно, а лихвите по ипотеките станаха добри.
                        ако лихвите по ипотеките станат сходни с тези в Румъния или Унгария - тогава пак ли ще е така?
                        Last edited by bertram; 21.09.2022, 16:23.
                        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                          Евго, мисля сме писали някои неща,

                          От града на левчо съм, живея в София.

                          Семеен с деца.
                          2013 купих първия имот, и мисля бях споменавал, че нищо читаво нямаше. Купих го със спестени пари и потребителски кредит на 8.5% лихва( тогава бяха на 13-14% масово). ( Не исках ипотека, точно от гледна точка сигурност,) Тогава не съм предполагам, че точно тази година 2013 г. е била идеална за закупуване на тристаен ( макар тогава да ми трябваше 2-стаен) стара тухла в Изток (да речем). Просто не поех риска да скоча там и купих на не толкова желано място. Нямаше как да знам че доходите ми ще нараснат 3 пъти, както и цените на имотите, а лихвите ще паднат 3 пъти. После го продадох 2017 и купих по-голям ( при тази покупка аха да се поведа по понижителите тук, добре че жената каза трябва ни по-голямо жилище СЕГА, не след n-години ;-) След това, 2021 купих пак.
                          Не се оплаквам :-) След спада може да купя пак.

                          Поздрави!
                          Мерси, че сподели.

                          Сега се сетих. Лекар ли си?

                          Покупките ти са хубави.

                          Има някой хора дават луди пари за ремонт и обзавеждане (колкото за апарт в Люлин по старите цени), а тези неща се амортизират изцяло за 25-30г и то ако са от скъпите, иначе се скапват и за по-кратко време.


                          НИ не са панацея и връх и дъно се улучват трудно.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            нищо не съм обещавал, а съм писал, че с това презастрояване няма да свършат нещата добре
                            стой и гледай

                            иначе в личен план ви казха вместо един апарт предпочитам да си купя ЗЗ, което е пак НИ актив, а не съм си седнал на ръцете

                            най-смешното е, че вероятно имам най-много сделки за покупка, а в същото време ме взехте на подбив. Да имотите качиха още, но надуването на един балон обикновено не е линейно и не е ясно точно кога ще се пукне. За мен лично момента за покупка беше 2014-2015 (след пук на КТБ) - обърни внимание ПОКУПКА - това не е защото очаквам по-ниски цени от тогава (всичко е възможно), а напротив защото съм счел, че народа ще се юрне да се бута с лакти... просто след 2016-та бутането не беше за мен, а след 2017-18 нещата отидоха на нездравословно залитане в НИ само да се купи и да стои, че вода и храна не иска. Факт, че ковида и по-скоро лечението на ЦБ надминаха очакванията ми - аз лично тогава очаквах възхода да приключи, но по непазарен начин напомпаха нещата още и ни докараха тази инфлация и напрежение на главите. Изпускането на въздуха сега ще е доста по-тегаво да не кажа драматично в случай, че се окаже, че големи компании и цели сектор са били на издръжка от евтино финансиране и пари от принтера...
                            Точно 2017 беше перфектна човек да си купи жилище. Цените бяха ниски, макар и не дъно, а лихвите по ипотеките станаха добри.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                              Ще ни дадеш ли малко инфо за теб, от София ли си, на колко години, семеен?

                              Пишеш хубаво, но не знаем нищо за теб.


                              През 2015г наистина имаше хубави имоти, дори в парк Заимов имаше един, за който можех да се преборя (но без асансьор).

                              Тогава имаше и безработица и разумен човек не се мята лесно в несигурна среда.

                              А 2008 г беше белязана с всеобща еуфория и благоденствие, почти до края на годината.

                              Една съученичка, живееща в ОК, каза: "Като се прибрах в България през 2008г, за първи път видях българите щастливи и доволни и богати." (сравнено с предишни периоди)
                              Евго, мисля сме писали някои неща,

                              От града на левчо съм, живея в София.

                              Семеен с деца.
                              2013 купих първия имот, и мисля бях споменавал, че нищо читаво нямаше. Купих го със спестени пари и потребителски кредит на 8.5% лихва( тогава бяха на 13-14% масово). ( Не исках ипотека, точно от гледна точка сигурност,) Тогава не съм предполагам, че точно тази година 2013 г. е била идеална за закупуване на тристаен ( макар тогава да ми трябваше 2-стаен) стара тухла в Изток (да речем). Просто не поех риска да скоча там и купих на не толкова желано място. Нямаше как да знам че доходите ми ще нараснат 3 пъти, както и цените на имотите, а лихвите ще паднат 3 пъти. После го продадох 2017 и купих по-голям ( при тази покупка аха да се поведа по понижителите тук, добре че жената каза трябва ни по-голямо жилище СЕГА, не след n-години ;-) След това, 2021 купих пак.
                              Не се оплаквам :-) След спада може да купя пак.

                              Поздрави!

                              Last edited by Zalmoxis; 21.09.2022, 15:48.

                              Коментар


                              • Наскоро (в неделя) даваха 3 серии по National Geographic за България:

                                даваха кадри от високо, от птичи поглед се виждат червените покриви на аристократичните сгради в центъра на София, личат и панелните комплекси - наследство от комунизма, а в полите на Витоша се издигат сградите на бъдещето,

                                и дават един строящ се небостъргач.


                                Казаха, че страната била чудесна, с хубави условия за живот и т.н.

                                След 20г като намалее население кой ще ходи под наем и дали няма да спаднат цените, както сега на селските имоти.

                                Коментар

                                Working...
                                X