IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В сградите с добра изолация и дебел, масивен зид и дограма дори изобщо да не пускаш радиатора си поддържа едни 18-19 градуса в стаите, което е напълно достатъчно. Напълно ненужно е отоплението над тези температури - обличаш нещо по-дебело ако ти е студено.

    Вече студените зими с по минус 15 навън ги няма, съответно и нуждата от отопление.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

      Най доброто е ТЕЦ,а .
      Централен тец!
      Защото е субсидирано,топло.
      Няма нищо по хубаво от енергия която се субсидира от общия бюджет.
      ТЕЦ,а е и най евтин и на Запад.
      Не е много евтин този ТЕЦ, но топли хубаво, равномерно и не се занимаваш с глупсоти, да чистиш климатици или да поддържаш други системи.

      Като е топла есента, може и да не го пускаш в топлите дни.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

        с едни от плитко (14-15м) с 300вата е готов да не кажа и с 250. на него горе налягане не му трябва.
        айде инженерно 350 вата, но вадиш флуида на 12 градуса и постигаш максималния капацитет на машината.
        като стане минус 20 навън и въздух вода почват да виждат зор, а някой по смотани направо отказват, а в същото време ти си вадиш водата на 12-11 градуса и ти е все тази дали е минус 10-20-30. за къща е много добре, но иска хубава вода да имаш (чиста и с достатъчно дебит).
        ти колко дни си спомняш с -20. Аз за последните 20 години само 5-6 дена съм ги виждал. -15 да са 20 дена за 20 години. Тази година миналата седмица с най-ниските температури е -5-6 среднодневна. (-10-12 сутринта, до 0 следобед). Средна температура за София е над нулата (дек-ян-феб) а при такива температури коп-а на хубав климатик е твърдо над 4, колкото е макс на кое да е водно, даже и това е много. 10-12 е при охлаждане.
        Малко сметки - 1/12 от помпата с летния режим + 1/5 от термопомпата в най-ефективния режим да работи. 1/12+1/5=17/60=3,5 коп
        Отделно 10к по малко "инвестиция"
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

          За всяка къща или апартамент вентилацията може и с рекуперация има полза, чистия въздух е важен докато спиш даже, тогава няма как да отваряш за проветрение. Хубаво е да е с енталпиен топлообменник, че да ти задържа част от влагата вътре. Ако не искаш централизирана рекуперация, може и със стенни, типове много, доста по-евтино е. Може да пробваш с един и да прецениш. Бих се спрял на тези на Мицубиши, изглеждат като вътрешното тяло на климатик, но си шумят.
          Естествено че е важен, но реално рекуператори има в много малко къщи. Пасивни примерно, ако строя сега сигурно ще е нещо такова.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

            Така е, краде се от цял народ и се дава на приливигированите с ТЕЦ. От това по-хубаво няма, наистина. Ама да къртиш комина е по-лошо. Въпрос на гледна точка.
            +Tочно ,важно е на финала какво плащаш,това са разходи ,доволен съм от ТЕЦ,а най търсените апартаменти са с ТЕЦ .

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

              Най доброто е ТЕЦ,а .
              Централен тец!
              Защото е субсидирано,топло.
              Няма нищо по хубаво от енергия която се субсидира от общия бюджет.
              ТЕЦ,а е и най евтин и на Запад.
              Така е, краде се от цял народ и се дава на приливигированите с ТЕЦ. От това по-хубаво няма, наистина. Ама да къртиш комина е по-лошо. Въпрос на гледна точка.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

                И защо да върви с херметизиране? Подовото е огромен буфер, по голямата част от зимата отоплението работи само нощем и после държи цял ден. Не е никакъв проблем да се проветрява, както на каквото и да е отопление, после веднага се затопля въздуха от загретите под и стени. Ако имаш рекуператор, супер, ама трябват и въздуховоди за всички стаи и става сериозна инвестиция. Може и да си струва за офис, за къща не мисля че има смисъл.
                За всяка къща или апартамент вентилацията може и с рекуперация има полза, чистия въздух е важен докато спиш даже, тогава няма как да отваряш за проветрение. Хубаво е да е с енталпиен топлообменник, че да ти задържа част от влагата вътре. Ако не искаш централизирана рекуперация, може и със стенни, типове много, доста по-евтино е. Може да пробваш с един и да прецениш. Бих се спрял на тези на Мицубиши, изглеждат като вътрешното тяло на климатик, но си шумят.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                  Най-доброто съчетание е термопома + подово. При добра топлоизолация Т на топлоносителя може да е 30-32 градуса и ТП работи в икономичен режим с висок COP. Супер преоразмерени радиатори също е вариант, но лично аз тогава препоръчвам водни конвектори. Пак може да се отопляваш с Т на топлоносителя 35 гр, но предимството е, че може и да се охлаждаш лятото с тях. В този случай да не се забравя изводи за отвеждане на конденза. Аз топля 300м2 с ТП вода-вода + подово + конвектори и лятото се охлаждам директно със сондажна вода, Т на която целогодишно е 14-15 градуса. ТП работи само на евтината нощна ел.енергия и отоплението + БГВ буквално струва стотинки.
                  Съгласен съм напълно. При такива температури на земната вода си е супер икономично. Зависи какъв е случая на човека - стара или нова инсталация и какъв е бюджетът. Може и с вентилаторни конвектори, и за топло и за студено, но те шумят, това не го обичам, може и така да направи Миродес. А иначе аз съм си направил и такава подготовка за всеки случай, имам дренажни тръби прокарани, отделна разводка с втори колектор и ток за ветилаторните конвектори, но след едно-две лета ще преценя дали да ги свързвам.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                    Миродес - ПЪРВО почваш с изолацията. Принципа е на мечо пух. Ама минимума е 10см под, 15 стени, 30 таван. Чак тогава си евентуално за термопомпа задължително с ПОДОВО. Понеже термопомпеното отопление върви с херметизиране, се налага и рекуператор за 5к за вентилиране с минимална загуба на топлина - 5-10%. Всичко това е минимум 30-40к лева. Търгашите са много нагли - само за инсталиране на подово искат повече от газаджиите дето включват и котела+узаконяване. Ако си го правиш САМ - бавно бавно може и на 10к да слезеш за материали и преправено оборудване 2-ра употреба. Водното излиза по скъпо от въздушна термопомпа - само 2 сондажа са ти 5к лева. Ако те хванат да ползваш канализацията за изхвърлената вода и да я плащаш по левче отива всякаква икономия
                    "инвестицията" няма избиване - има обаче голям КЕФ и удобство
                    И защо да върви с херметизиране? Подовото е огромен буфер, по голямата част от зимата отоплението работи само нощем и после държи цял ден. Не е никакъв проблем да се проветрява, както на каквото и да е отопление, после веднага се затопля въздуха от загретите под и стени. Ако имаш рекуператор, супер, ама трябват и въздуховоди за всички стаи и става сериозна инвестиция. Може и да си струва за офис, за къща не мисля че има смисъл.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                      От колко метра я теглиш водата. Че за 3м3 си трябва 1кват поне помпа или само за нея 100лв ток
                      с едни от плитко (14-15м) с 300вата е готов да не кажа и с 250. на него горе налягане не му трябва.
                      айде инженерно 350 вата, но вадиш флуида на 12 градуса и постигаш максималния капацитет на машината.
                      като стане минус 20 навън и въздух вода почват да виждат зор, а някой по смотани направо отказват, а в същото време ти си вадиш водата на 12-11 градуса и ти е все тази дали е минус 10-20-30. за къща е много добре, но иска хубава вода да имаш (чиста и с достатъчно дебит).
                      Last edited by bertram; 16.02.2023, 08:52.
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                        Най-доброто съчетание е термопома + подово. При добра топлоизолация Т на топлоносителя може да е 30-32 градуса и ТП работи в икономичен режим с висок COP. Супер преоразмерени радиатори също е вариант, но лично аз тогава препоръчвам водни конвектори. Пак може да се отопляваш с Т на топлоносителя 35 гр, но предимството е, че може и да се охлаждаш лятото с тях. В този случай да не се забравя изводи за отвеждане на конденза. Аз топля 300м2 с ТП вода-вода + подово + конвектори и лятото се охлаждам директно със сондажна вода, Т на която целогодишно е 14-15 градуса. ТП работи само на евтината нощна ел.енергия и отоплението + БГВ буквално струва стотинки.
                        Най доброто е ТЕЦ,а .
                        Централен тец!
                        Защото е субсидирано,топло.
                        Няма нищо по хубаво от енергия която се субсидира от общия бюджет.
                        ТЕЦ,а е и най евтин и на Запад.

                        Коментар


                        • Миродес - ПЪРВО почваш с изолацията. Принципа е на мечо пух. Ама минимума е 10см под, 15 стени, 30 таван. Чак тогава си евентуално за термопомпа задължително с ПОДОВО. Понеже термопомпеното отопление върви с херметизиране, се налага и рекуператор за 5к за вентилиране с минимална загуба на топлина - 5-10%. Всичко това е минимум 30-40к лева. Търгашите са много нагли - само за инсталиране на подово искат повече от газаджиите дето включват и котела+узаконяване. Ако си го правиш САМ - бавно бавно може и на 10к да слезеш за материали и преправено оборудване 2-ра употреба. Водното излиза по скъпо от въздушна термопомпа - само 2 сондажа са ти 5к лева. Ако те хванат да ползваш канализацията за изхвърлената вода и да я плащаш по левче отива всякаква икономия
                          "инвестицията" няма избиване - има обаче голям КЕФ и удобство
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                            Най-доброто съчетание е термопома + подово. При добра топлоизолация Т на топлоносителя може да е 30-32 градуса и ТП работи в икономичен режим с висок COP. Супер преоразмерени радиатори също е вариант, но лично аз тогава препоръчвам водни конвектори. Пак може да се отопляваш с Т на топлоносителя 35 гр, но предимството е, че може и да се охлаждаш лятото с тях. В този случай да не се забравя изводи за отвеждане на конденза. Аз топля 300м2 с ТП вода-вода + подово + конвектори и лятото се охлаждам директно със сондажна вода, Т на която целогодишно е 14-15 градуса. ТП работи само на евтината нощна ел.енергия и отоплението + БГВ буквално струва стотинки.
                            Конвекторите все пак имат някакъв шум. А и допълнителна инвестиция. Аз нямам и не се охлаждам, реално няма нужда при добра изолация.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                              Така е, изолацията е най-важна. 100-300лв ссметки са нищо, за налък апартамент съм давал за отопление на ток по 300лв. Нормално за нашия климат 15см. изолация. Ако има трайни минусови температури вечер през зимата в района му, - 15/-20, може и 20 см. да сложи. Гледах къща в Северна Европа с изолация 20 см. 250 м2 се отопляваха с 6 kW термопомпа. Аз имам термопомпа 8 kW на 100м2., апартамент, водно подово, изолация 10 см и когато е загрято при минусови температури и стигаше да подава около 2 kWh средно. Вместо термопомпа 8 kW можеше да инсталирам 6kW и пак шях да съм ОK.
                              ​​​
                              С изолацията принципа е колкото повече, толкова повече както е казал Мечо Пух. Ако днес строях щях да сложа поне 20 см, преди 15 години обаче дори 10 см беше доста над това което се слагаше масово тогава. Днеска на всички им увряха тиквите и масово се слагат 15-20. То разликата в дебелината е никаква като пари, повече даваш после за труд и мазилка.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                                От колко метра я теглиш водата. Че за 3м3 си трябва 1кват поне помпа или само за нея 100лв ток
                                14m, помпата е 550 вата, ама щото нямаше 370 вата, предишната ми беше такава. Нищо особено не е, то циркулационните помпи са толкова.

                                Коментар

                                Working...
                                X