IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Първа_цигулка Разгледай мнение

    Не вярвам да станем роби на банките. По мои изчисления вноската по ипотеката ще е някъде към 1500 лв/мес, а ние и в момента плащаме 1200 наем. С 300лв няма да обеднеем, но след години поне жилището ще си е наше, а няма да сме вечни наематели. Опитахме да живеем при моите родители, но не става, трябва ни собствено жилище.
    Лично мнение - като става въпрос за пари/кредит е добре човек да е умерен оптимист, а най добре песимист.
    По това което си написал имаш доста заблуди и пропуски.. Подред:
    С тези показатели / макс 20% самоучастие/ вероятно 1 на 10 ипотеки ще загубят имота От 9-те които ще са успешни 1 или 2 ще имат трудности с плащането в даден момент и съответно проблеми в семейните отношения. Т.е 7-8 от 10 ще са ок и всичко ще приключи добре.
    Относно аритметиката много пропуски. Вноска сега 1500 лева след 2-3 години ще бъде 2000-2500 поради покачването на лихвите. Вероятно става въпрос за купуване на имот в диапозана около 300К евро = на поне 15К такси и комисионни / официални, ипотеката ако няма брокери иначе още/,
    Ако няма брокери ще става въпрос за ново на замазка. Нещата не са правят на 1 път , но разход още 50-100К евро за довършване и обзавеждане - вероятно поне 6 месеца ще плащате наем докато довършвате и....кредита едновременно.
    Имота който ползвате на 1200 лева наем е 100% сигурно по-скъп от този който ще плащате 1500 ипотека сега. Т.е. взимате по-евтино нещо.... не че е фатално, но не са еднакви неща да се сравняват.
    Сравнявате 1200 наем срещу 1500 ипотека . Ами поддръжката и амортизацията , данъците и т.н. за имота който ще купите къде са ? Трябва поне 500 лева да се добавят месечно за това.... Винаги има вариант да живеете в кочина и нищо да не пипате като е своя де....
    И последно - тук ме броят за повишител, но за Варна не съм много оптимист за цените в близките няколко години защото там се строеше много над реалните нужди/население на града...., а руснаците се изнасят в същото време и освобождават....

    Ся да не остана грешно разбран - за първото жилище и аз го купих с ипотека / но имах целият кеш с по-добра доходност от ипотеката и я погасих веднага като се обърнаха нещата - вдигнаха ми лихвата по кредита/.
    Статистически най-вероятно всичко ще е ок с вас , но ми се струва че има рискове и разходи , които не сте обмислили или планирали...
    Принципно плана на база доходи трябва да е да можете за 10 години да изплатите ипотеката....пък иначе я взимайте за 30. По този начин има резерв за непредвидени гадости....Това би било = да имате семеен доход общо от поне 8К или перспективи за такъв
    Успех.
    Last edited by pesimist4o na kvadrat; 29.07.2023, 21:17.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Първа_цигулка Разгледай мнение

      Не вярвам да станем роби на банките. По мои изчисления вноската по ипотеката ще е някъде към 1500 лв/мес, а ние и в момента плащаме 1200 наем. С 300лв няма да обеднеем, но след години поне жилището ще си е наше, а няма да сме вечни наематели. Опитахме да живеем при моите родители, но не става, трябва ни собствено жилище.
      Ти си намерил кого да питаш. По на 40 и кусур години и са в ДеЦки стайчета и мекички от мама. и искат имоти по 1000€ в София и ако може 0,5% ГПР.
      Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
        Т.е искате да станете доброволни роби. Ми давайте, банкстерите и те деца хРанят.
        Брокеразки нов ник.Много лесно кълвеш
        Лъжлив брокераз също като клоуна


        Коментар


        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

          Т.е искате да станете доброволни роби. Ми давайте, банкстерите и те деца хРанят.
          Не вярвам да станем роби на банките. По мои изчисления вноската по ипотеката ще е някъде към 1500 лв/мес, а ние и в момента плащаме 1200 наем. С 300лв няма да обеднеем, но след години поне жилището ще си е наше, а няма да сме вечни наематели. Опитахме да живеем при моите родители, но не става, трябва ни собствено жилище.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Първа_цигулка Разгледай мнение

            Благодаря за отговора ви. Ние нямаме други имоти които евентуално да обитаваме или да продаваме, както и нямаме 50% от сумата. Дори 20% ще съберем трудно, но пък имаме добре платена работа. Ипотеката мислим да направим за 30 години за да може да са по-малки вноските, като в края на всяка година планувам да погасяваме предсрочно малка част от ипотеката ако финансово всичко е минало наред през годината.
            Т.е искате да станете доброволни роби. Ми давайте, банкстерите и те деца хРанят.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 6000 Разгледай мнение

              При сегашните лихви не бих се обзаложил че вноската е по ниска но преди със сигурност е била

              нещата обаче не опират до месечната вноска, а до началната вноска и до отпускането на заема

              не съм гледал цените в Ню Йорк но в хубавите квартали където биха желали да живеят тези с високите доходи едва ли цените са под 1.5-2м за тази сума им трябват поне 300к начална вноска и да докажат добри доходи

              Там вероятно за прилична заплата се води 100к на година обаче тия пари колкото и да ти се виждат много на тях не им стигат за нищо
              Като плати 40-50к на година за квартира и като се стреми да поддържа стандарт накрая не му остава една стотинка камо ли да спести 300к за начална вноска
              Малка поправка, 100к отдавна не се води прилична заплата в NY, вече отива към 200

              ​​​​С данъците и повишените разходи за живот, ситуацията е точно както я описваш.

              В тези градове играят огромни фондове, местни и чуждестранни, без да броим индивидуални инвеститори от цял свят.

              ​​​​​​Средната класа няма шанс за приличен имот.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                Само дето вноската по ипотека е по-ниска, отколкото наемът.Това е Ню Йорк, не София със смешните наеми.
                Явно тия,които плащат наем наистина не им пука,щом вноската по наема им е по-висока от тази по ипотеката.
                При сегашните лихви не бих се обзаложил че вноската е по ниска но преди със сигурност е била

                нещата обаче не опират до месечната вноска, а до началната вноска и до отпускането на заема

                не съм гледал цените в Ню Йорк но в хубавите квартали където биха желали да живеят тези с високите доходи едва ли цените са под 1.5-2м за тази сума им трябват поне 300к начална вноска и да докажат добри доходи

                Там вероятно за прилична заплата се води 100к на година обаче тия пари колкото и да ти се виждат много на тях не им стигат за нищо
                Като плати 40-50к на година за квартира и като се стреми да поддържа стандарт накрая не му остава една стотинка камо ли да спести 300к за начална вноска

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 6000 Разгледай мнение

                  Пропускаш две важни неща

                  Първо - Не е важно колко харчиш на месец а колко ти остават щото банката иска да види поне 20% самоучастие
                  Второ - Това дето на тебе ти се струва много на месец не е нищо в сравнение с това което струват хубавите имоти в Ню Йорк
                  Само дето вноската по ипотека е по-ниска, отколкото наемът.Това е Ню Йорк, не София със смешните наеми.
                  Явно тия,които плащат наем наистина не им пука,щом вноската по наема им е по-висока от тази по ипотеката.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                    Има един ютубър,който интервюира случайни хора по улиците на Ню Йорк и ги пита колко пари харчат месечно.Някои хора казваха огромни суми и всички казаха,че живеят под наем. Единствено една туркиня каза,че изплаща ипотека като разходите й не бяха много високи.
                    Така че си е и до манталитет. Не е само до възможности,а явно хората в нашият регион предпочитат да живеят в собствено жилище, за разлика от част от западняците.
                    Пропускаш две важни неща

                    Първо - Не е важно колко харчиш на месец а колко ти остават щото банката иска да види поне 20% самоучастие
                    Второ - Това дето на тебе ти се струва много на месец не е нищо в сравнение с това което струват хубавите имоти в Ню Йорк
                    Last edited by 6000; 29.07.2023, 17:15.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      При всеки човек е различно и всеки ще ти каже обратното на другият в зависимост от приоритеттите му.
                      А забавното е че пък приоритетите са различни в различни етапи от живота.
                      С личен пример аз съм израснал в къща сега живея в апарт макар да имам къщи около София защото не мога да си представя да вися 2-3 4аса в кола всеки ден и да съм такси за децата, жената и т.н. , магазини, болници, всичко е по-добре в по-големият град.
                      Но след като изгоня децата / станат самостоятелни/ сигурно ще изкарвам повече време в къща.
                      Трябва да решиш кое е най-добре за вас самите / колата и загубеното време може да не са проблем/ .... и умната с ипотеките. Няма никакво съмнение, че лихвите ще се вдигнат сериозно в близките 1-2-3 години....ще минат реално 6% ГПР, така че ако нямате поне 50% от сумата...мислете...
                      Успех
                      Благодаря за отговора ви. Ние нямаме други имоти които евентуално да обитаваме или да продаваме, както и нямаме 50% от сумата. Дори 20% ще съберем трудно, но пък имаме добре платена работа. Ипотеката мислим да направим за 30 години за да може да са по-малки вноските, като в края на всяка година планувам да погасяваме предсрочно малка част от ипотеката ако финансово всичко е минало наред през годината.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                        Особено в столица и безбожни цени изобщо не трябва да се напъваш да купуваш лишавайки се години наред от добро качество на живот изплащайки огромен кредит. Под наем си е най-добре, а и нещата са доста динамични в наши дни откъм работа, кариера и т.н.
                        Всичко зависи какви са ти доходите и как ги получавш

                        Ако имаш високи доходи минали по банка за които и така и така са ти одрали кужуха трябва да си луд да не купиш

                        Точно поради горната причина съм убеден че виртуалният Джони или няма доходите за които претендира или за тях не е плащал данъци в немско

                        Ако има въпросните кинти законни в Германия трябва да е луд да клечи по цял ден в имот.бг

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          В Англия има ли закон който ограничава сумата която родител може да дари на детето си ? Или поне без да плаща данък ?
                          Знам че на някои места в Европа го има....и с други думи дори родителите да имат кеш не могат да го прехвърлят към децата нещо като да платят данък наследство..., а ако им купят имот пак минават през него....
                          няма лимит но се плащат данъци за това там врътката е заем без определена лихва и без срок на връщане

                          Обаче това не им върши особено работа защото те трябва да докажат от къде имат парите като кажат мама и тате ми ги дадоха на заем този "заем" вече се приспада от общата сума която биха им отпуснали и ако според доходите са щели да им отпуснат да кажем 100к те им отпускат тези пари минус тези дето вече са им на заем

                          За това там най разпространено е bank of mum and dad - Мама и тате да станат съдлъжници

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Ще си позволя само да добавя, че Западняка живее под наем не за да е щастлив, а защото не може да си позволи да си купи собствено жилище.
                            Или поне собствено на място , което да го направи щастлив.
                            И се примирява и приема реалностите извличайки максимума от тях.
                            Иначе под наем не е лошо , има си и предимства в някои етапи от живота особено на фона на ипотечка и дори е много полезно всеки човек да мине през такъв период.... нещо като училище....
                            Аз съм бил под наем, ти също, Берти също, Купата предполагам също....никой не е умрял от това че е бил под наем някога...
                            Има един ютубър,който интервюира случайни хора по улиците на Ню Йорк и ги пита колко пари харчат месечно.Някои хора казваха огромни суми и всички казаха,че живеят под наем. Единствено една туркиня каза,че изплаща ипотека като разходите й не бяха много високи.
                            Така че си е и до манталитет. Не е само до възможности,а явно хората в нашият регион предпочитат да живеят в собствено жилище, за разлика от част от западняците.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение
                              Първоначално изпратено от Колчо Слепеца
                              Аз съм българче щастливо-
                              купих си апартамент!
                              Май стените са накриво,
                              но нали си е за мен!

                              Кредита е първа стъпка-
                              почваш с банката борба.
                              То си е голяма тръпка,
                              ако жив си след това.

                              Чакаш смело кота било.
                              с други думи- груб строеж.
                              И ти става много мило,
                              сякаш с болка ти растеш.

                              После идва дограмата-
                              пее твоето сърце.
                              Кондензира по стената,
                              но си имаш PVC.

                              Ето майсторите сръчно
                              ще шпакловат две стени.
                              Обясняват ти научно
                              всички нови кривини.

                              После плочки, гипс-картони,
                              майстор нов и нов късмет-
                              пренарежда без фасони
                              уж прекрасния паркет.

                              Иде шкаф, след него втори-
                              тук очукан, там сгрешен.
                              Но със майстор не се спори-
                              той е майстор, ти кретен.

                              И накрая, без съмнение,
                              си щастливец, ако ток,
                              след година закъснение,
                              има в новия ти блок...
                              Ех ти българче щастливо
                              пак си стъпило накриво.

                              Туй че майстор те люлее
                              в мрежата си и ти пее -
                              то е песен безобидна.
                              Виж кво става, рожбо свидна,
                              щом банкерът те налази.
                              Нека Господ да те пази
                              от горещия му дъх във къдриците ти черни!
                              Помислите му са скверни
                              и туй дето ти убива,
                              докат в скута му седиш,
                              не е на майстора теслата,
                              ни е кирка, ни лопата.
                              То е друг вид инструмент -
                              кредит за апартамент.
                              Прекрасна поема! Бравос!
                              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение

                                Това изказване заслужава адмирации.
                                Благодаря! Но искам Бетерчо да ме поФали!
                                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                                Коментар

                                Working...
                                X