IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

    Мерси, Песи. Не бой се. Чуват се само отвън. И то не силно. Защото тишината е пълна. Вътре не. А от втория и трети етаж на къщата имаш чувството че морето е досами къщата.
    Споко, Еж 1 започна да се оглежда да ти търси къще.
    Ох, дано да не намери подобно, че ще ми се наложи да го взема :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      Не знам къде работиш сега (беше писал за Пловдив и Плевен), но за уикендите ще ти е много път от Пловдив.

      Търси си работа във Варна и ще си екстра
      В Пловдив съм сега. Но да, ще видя занапред как ще се справя. София и самолета. Това е. Макар че и със самолет отиват часове. Докато идеш на летището по-рано, висиш и пр.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

        Поздравления за успешното завършване на сделката Доктор Еж !
        С радост да си ползваш къщичката... Да ти кажа аз не мога да спя на шума от морските вълни. Дано ти да го нямаш този проблем :-)
        Мерси, Песи. Не бой се. Чуват се само отвън. И то не силно. Защото тишината е пълна. Вътре не. А от втория и трети етаж на къщата имаш чувството че морето е досами къщата. От всички прозорци гледка.
        Споко, Еж 1 започна да се оглежда да ти търси къще.
        Две папки с документи прибрах. Удостоветение за търпимост, Конструктивно решение на Общината, къщата отговаря на всички стандарти и може безпроблемно да се ползва. Бая работа се свърши покрай тази къща. Сега всичко е шест. А цената и е по три.
        Last edited by два_таралежа; 29.08.2023, 13:16.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

          4,5% не са много, но не са и малко на фона на ситуацията преди година-две само. Хубавото е, че днес имаме алтернативи и пазарите се нормализираха, т.е. парите отново имат цена. Ако сега се подсигуриш средносрочно с ДЦК над 5% (да речем 5 до 10 годишни), когато инфлацията слезе на 2%-3% (yield curve-то сигнализира точно това) ще имаш реална лихва за дълъг период. Централните банки ще започнат да свалят лихвите от догодина, тогава и пазарната стойност на облигациите ще скочи и ще можеш да ги продадеш с капиталова, при положение че не ти се чака матуритета. Но може и да чакаш и да си прибираш по 5% за 10 години. При дългосрочния хоризонт вече акциите не могат да бъдат бити по никакъв начин - там трябва да стои и основната част от капитала. Вече класическите портфейли 60/40 или 80/20 са си напълно стабилни варианти - нищо общо със ситуацията преди 2 години.

          В ДЦК и депозити съм на този етап около 20% от всичко. Не смятам, че е много. Останалото ми е в акции. Ако има някакъв силен срив на борсите ще сложа и останалите 20% в акции. Всичко ми е супер ликвидно, буквално нулеви транзакционни разходи, преструктурирането става за минути при желание.
          Мерси за мнението, моето в голяма степен се припокрива с твоето за перспективите.
          Ще видим дали ЦБ няма да измислят нещо различно от аматьорските очаквания дето имаме...В тях е ножа....
          И тук идва разликата ми с теб, че имотите са по-слабо зависими от директивите които има някоя ЦБ....

          Коментар


          • https://money.bg/property/dobra-inve...H6d_MGvlyi_IGU

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

              1.Имоти
              2.Акции

              Така са подредени исторически ,но за имотите има много дребни неща и риска да влезеш някъде без да ти излезе сметката не е малък.
              Ликвдиността е важна ,ако ти трябват бързо парите ,в момента на цената на еди софийски гараж в хубав квартал Bank of America ти плаща около 130,140 долара месечно дивидент и това е след данъците ,които са ти удържани в Щатите ,да не говорим за 20%,те процента и повече потенциал за ръст защото купуваш акциите на all time down цена -примера е простичък но илюстрира добра алтернатива има няколко топ дивидентни компании които са без аналог
              Пуснах ти съобщение...Не знам дали работят....

              Коментар


              • https://www.jobs.bg/realestate

                Недостиг на брокери. (това сигурно е заради намалелите сделки)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                  1.Имоти
                  2.Акции

                  Така са подредени исторически ,но за имотите има много дребни неща и риска да влезеш някъде без да ти излезе сметката не е малък.
                  Ликвдиността е важна ,ако ти трябват бързо парите ,в момента на цената на еди софийски гараж в хубав квартал Bank of America ти плаща около 130,140 долара месечно дивидент и това е след данъците ,които са ти удържани в Щатите ,да не говорим за 20%,те процента и повече потенциал за ръст защото купуваш акциите на all time down цена -примера е простичък но илюстрира добра алтернатива има няколко топ дивидентни компании които са без аналог
                  Горе долу имотите и акциите са еднакви дългосрочно и може да има по-скоро малка разлика за момента на влизане...., но като гледаш периоди от десетилетия не е огромен проблем да си взел нещо с 10-20% по-скъпо от оптималното.
                  По-скоро въпроса към Жонката ми беше пречупен през това, че инфлацията в близките няколко години СРЕДНО за Западна Европа едва ли ще е над 5% , а по-скоро около толкова. Т.е. депозита му би трябвало да е ок. Имотите пак ТАМ поради много зависимият от ипотечки пазар отново едва ли ще бият депозита , също и акциите поне на теория би трябвало да се задъхат при висока основна лихва. А там пак макар и да мисля че сме около върха на основната лихва поне в близките да речем 3 години тя няма и да падне много....
                  Т.е. може би според мен нещо безрисково около 5% би било не идеално , но ок за няколко години напред. След това ще трябва да се действа бързо ...имотно....
                  Интересно ми Жони какво мисли.....

                  Коментар


                  • Специалисти в областта на имотите алармират, че се очаква те рязко да поскъпнат. Копирано от standartnews.com

                    https://www.standartnews.com/svyat/b...te-534255.html

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Жони , без ирония и сарказъм мислиш ли че тези 4.5% са ок за момента и може би 1-2-3 години напред ?
                      Това пречупено през перспективите за акциите и имотите в Германия и Западна Европа ?
                      У нас ситуацията с имотите е по-различна и допускам че ще бият този процент за период от 5 години примерно така че не ги включвам в сравнението....
                      4,5% не са много, но не са и малко на фона на ситуацията преди година-две само. Хубавото е, че днес имаме алтернативи и пазарите се нормализираха, т.е. парите отново имат цена. Ако сега се подсигуриш средносрочно с ДЦК над 5% (да речем 5 до 10 годишни), когато инфлацията слезе на 2%-3% (yield curve-то сигнализира точно това) ще имаш реална лихва за дълъг период. Централните банки ще започнат да свалят лихвите от догодина, тогава и пазарната стойност на облигациите ще скочи и ще можеш да ги продадеш с капиталова, при положение че не ти се чака матуритета. Но може и да чакаш и да си прибираш по 5% за 10 години. При дългосрочния хоризонт вече акциите не могат да бъдат бити по никакъв начин - там трябва да стои и основната част от капитала. Вече класическите портфейли 60/40 или 80/20 са си напълно стабилни варианти - нищо общо със ситуацията преди 2 години.

                      В ДЦК и депозити съм на този етап около 20% от всичко. Не смятам, че е много. Останалото ми е в акции. Ако има някакъв силен срив на борсите ще сложа и останалите 20% в акции. Всичко ми е супер ликвидно, буквално нулеви транзакционни разходи, преструктурирането става за минути при желание.
                      Last edited by ejonny2376; 29.08.2023, 12:52.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                        Жони , без ирония и сарказъм мислиш ли че тези 4.5% са ок за момента и може би 1-2-3 години напред ?
                        Това пречупено през перспективите за акциите и имотите в Германия и Западна Европа ?
                        У нас ситуацията с имотите е по-различна и допускам че ще бият този процент за период от 5 години примерно така че не ги включвам в сравнението....
                        1.Имоти
                        2.Акции

                        Така са подредени исторически ,но за имотите има много дребни неща и риска да влезеш някъде без да ти излезе сметката не е малък.
                        Ликвдиността е важна ,ако ти трябват бързо парите ,в момента на цената на еди софийски гараж в хубав квартал Bank of America ти плаща около 130,140 долара месечно дивидент и това е след данъците ,които са ти удържани в Щатите ,да не говорим за 20%,те процента и повече потенциал за ръст защото купуваш акциите на all time down цена -примера е простичък но илюстрира добра алтернатива има няколко топ дивидентни компании които са без аналог

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                          Най-силно затягане на условията по кредитите както за фирми, така и за домакинства се отчита по отношение на лихвените проценти. Това се казва в тримесечното издание на БНБ „Икономически преглед“, цитирано от Pariteni.bg.
                          БНБ я заеби,тя е десета глуха
                          ФЕД имат в момента най-рестриктивната си монетарна политика изобщо някога....

                          В същото време, БГ шимпанзета като шестака очаквали някакви повишения

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                            Но оборите в някакво си гето на Балканите щели да растат викат
                            Click image for larger version

Name:	11.JPG
Views:	1
Size:	70.2 КБ
ID:	4107905



                            https://nsi.bg/bg/content/20731/%D0%...B8%D0%BD%D0%B0

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Имам в момента депозит безсрочен с теглене и довнасяне без такси - 4,5%. Естествено не в БГ. ДЦК над 5%.

                              Намери ми апартамент в София с подобна доходност (и поне 2%-3% отгоре заради рисковете). А това с 30% ръст на наемите е тотална глупост и измислица на брокеразите. Има тотален глад за наематели. Инфото ми е от хора, на които вярвам и на които основната им дейност е това.да купуват и отдават под наем.
                              Жони , без ирония и сарказъм мислиш ли че тези 4.5% са ок за момента и може би 1-2-3 години напред ?
                              Това пречупено през перспективите за акциите и имотите и инфлацията в Германия и Западна Европа ?
                              У нас ситуацията с имотите е по-различна и допускам че ще бият този процент за период от 5 години примерно така че не ги включвам в сравнението....
                              Last edited by pesimist4o na kvadrat; 29.08.2023, 12:38.

                              Коментар


                              • Банките затягат кредитирането

                                Най-силно затягане на условията по заеми се отчита по отношение на лихвените проценти

                                През първото тримесечие на 2023 г. претеглените резултати от Анкетата за кредитната дейност на банките, провеждана от БНБ, показват затягане на стандартите за отпускане на дългосрочни кредити на големи предприятия и на потребителски и жилищни кредити и запазване без съществена промяна на стандартите за кредитиране на малки и средни предприятия.

                                Най-силно затягане на условията по кредитите както за фирми, така и за домакинства се отчита по отношение на лихвените проценти. Това се казва в тримесечното издание на БНБ „Икономически преглед“, цитирано от Pariteni.bg.

                                Освен това при кредитите за предприятия се отчита по-съществено затягане и по отношение на премията за по-рискови заеми, а при кредитите за домакинствата – също и относно начисляваните такси и комисиони, посочват от банката. Основно влияние за затягането на кредитната политика (кредитни стандарти и условия) на банките по отношение на корпоративните кредити е оказала цената на привлечения ресурс, а по отношение на потребителските и на жилищните заеми съответно повишената оценка на риска, за която най-много е допринесла оценката за общото състояние на макроикономическата среда.

                                През периода януари – май 2023 г. годишният растеж на кредита за нефинансови предприятия се забавя поради по-слабото търсене от фирмите на финансов ресурс за оборотни средства и натрупване на запаси, което повлия за по-ниския темп на нарастване на фирмения овърдрафт, посочват от БНБ.

                                Коментар

                                Working...
                                X