IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Мистерията с ниските лихвени проценти у нас не е никаква мистерия - при население, свикнало единствено да спестява в злато, депозити и имоти, банките са пълни с кеш. Ниските лихви пак са им дюшеш, а пък стимулират кредитирането. Аз не виждам кое ще спре процеса - банките печелят от обем кредитиране, населението печели от ниски лихви, правителството печели от растящ пазар и въртене на парите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от direkto4eto2 Разгледай мнение

      Благодаря за този пост, много е информативен (а и нямам fb).

      Има ли повече конкретика относно как се очаква да се получи прехода от левови на еврови кредити? Това, с много, е най-голямото ми притеснение в момента.

      Ясно ми е каква анормална ситуация е при нас, и че колкото и да се възползвам трябва да имам предвид че нещата бързо могат да се променят.
      Затова и някои от ипотеките върху имотите ги взех с фиксирана лихва за първите 5 години (лихвите така и не се качиха впоследствие). Ако реално наближи нашето влизане в ЕЗ, ще е добре превантивно да се реализират част от имотните активи и да се намали графата пасиви за да се намали лихвения риск занапред.

      Каква стратегия имате вие?
      С влизането в ЕЗ ставката остава същата, около (2.5%), но лихвената основа която в момента е 0% скача до нивата на 3-месечния еуробор, който е 3.9%, главницата се превалутира с 1.96 най вероятно с някоя друга таксичка от банакта. Тоест лихвите по ипотеките се очаква да скочат почти тройно от 2.5 на 6.4%, в зависимост от това къде е еуробора.

      Като човек с няколко ипотеки, може би е добре да помислиш да хеджираш риска и да продадеш имотите в които не живееш. Единствено мога да кажа, че всеки, който се колебае дали да продава сега, до края на годината много ще съжалява, ако не го е направил.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от direkto4eto2 Разгледай мнение

        Благодаря за този пост, много е информативен (а и нямам fb).

        Има ли повече конкретика относно как се очаква да се получи прехода от левови на еврови кредити? Това, с много, е най-голямото ми притеснение в момента.

        Ясно ми е каква анормална ситуация е при нас, и че колкото и да се възползвам трябва да имам предвид че нещата бързо могат да се променят.
        Затова и някои от ипотеките върху имотите ги взех с фиксирана лихва за първите 5 години (лихвите така и не се качиха впоследствие). Ако реално наближи нашето влизане в ЕЗ, ще е добре превантивно да се реализират част от имотните активи и да се намали графата пасиви за да се намали лихвения риск занапред.

        Каква стратегия имате вие?
        Доколкото е видно Манолов обясни че заради липсата на застраховка относно тази ниска цена ,изкустено занижена ,по примера с кредитите в швейцарски франкове се очаква левовите кредити да извърчат нагоре така както се е случило и със тези в швейцарските франкове .
        Постнах тази информация защото Бисер Манолов е работил дълго във Уникредит Булбанк и е наясно прекрасно какво се случва в банковите среди и защо се случва така .

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
          https://m.facebook.com/story.php?sto...&id=1103020539

          Гледам, че е станала хубава дискусия под поста ми, който прави сравнение между швейцарските и левовете ипотечни кредити. Явно трябва да направя и пояснение. Бил съм модератор между банка и нейните клиенти с “швейцарски” ипотечни кредити. Напълно наясно съм, че те гръмнаха от разменния курс. В самото начало на промоцията им съветвах мои клиенти , че задължително трябва да го застраховат. Идеята ми е, че те бяха агресивно промотирани като “евтини ипотечни кредити” от самите банки, точно както сега се промотират евтините левови кредити. Всички знаем защо са евтини, поради негласно картелно споразумение между банките. Не може при инфлация от 5,2% да не плащаш нищо върху левовия ресурс. Банките не ги интересува на каква лихва ще дават кредите, а какъв лихвен спред ще направят между активите и пасивите. Натискайки лихвата по пасивите до нулата, лихвата при левовите кредити става “евтина”. При липса на лихвен хедж върху левовите кредити е ясно какво ще стане. Сами знаете също какво ще стане с тях при превалутирането им в евро.

          Бисер Манолов
          Благодаря за този пост, много е информативен (а и нямам fb).

          Има ли повече конкретика относно как се очаква да се получи прехода от левови на еврови кредити? Това, с много, е най-голямото ми притеснение в момента.

          Ясно ми е каква анормална ситуация е при нас, и че колкото и да се възползвам трябва да имам предвид че нещата бързо могат да се променят.
          Затова и някои от ипотеките върху имотите ги взех с фиксирана лихва за първите 5 години (лихвите така и не се качиха впоследствие). Ако реално наближи нашето влизане в ЕЗ, ще е добре превантивно да се реализират част от имотните активи и да се намали графата пасиви за да се намали лихвения риск занапред.

          Каква стратегия имате вие?

          Коментар


          • https://m.facebook.com/story.php?sto...&id=1103020539

            Гледам, че е станала хубава дискусия под поста ми, който прави сравнение между швейцарските и левовете ипотечни кредити. Явно трябва да направя и пояснение. Бил съм модератор между банка и нейните клиенти с “швейцарски” ипотечни кредити. Напълно наясно съм, че те гръмнаха от разменния курс. В самото начало на промоцията им съветвах мои клиенти , че задължително трябва да го застраховат. Идеята ми е, че те бяха агресивно промотирани като “евтини ипотечни кредити” от самите банки, точно както сега се промотират евтините левови кредити. Всички знаем защо са евтини, поради негласно картелно споразумение между банките. Не може при инфлация от 5,2% да не плащаш нищо върху левовия ресурс. Банките не ги интересува на каква лихва ще дават кредите, а какъв лихвен спред ще направят между активите и пасивите. Натискайки лихвата по пасивите до нулата, лихвата при левовите кредити става “евтина”. При липса на лихвен хедж върху левовите кредити е ясно какво ще стане. Сами знаете също какво ще стане с тях при превалутирането им в евро.

            Бисер Манолов

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение
              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=a9qpfn&f1=3

              Новият ми фаворит. Половин милион лева за една 74 кв панелка с подарък 22 кв боксониера в Хаджи Димитър.

              Логично, средната цена за района вече е 1700 евро.
              Ужас!!! Има ли още балъци да купуват панелки? На мен нова тухла от 2022-23 обзаведен в класи над този за 2200-2300Е ми се виждат надценени... При това без да ти прелитат самолетите на 500м над главата.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение
                https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=a9qpfn&f1=3

                Новият ми фаворит. Половин милион лева за една 74 кв панелка с подарък 22 кв боксониера в Хаджи Димитър.

                Логично, средната цена за района вече е 1700 евро.
                Това е непродаваемо.
                Дори най-големият идиот на света не би се излъгал да купи. Стара панелка в бг на по-висока цена, отколкото спретната двуетажна къща в Япония с място за паркиране. Смях в залата ! И ни убеждават, че нямало балон у бг-то...

                https://www.japan-property.jp/house-...hyogo-S0007623
                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                Коментар


                • https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=a9qpfn&f1=3

                  Новият ми фаворит. Половин милион лева за една 74 кв панелка с подарък 22 кв боксониера в Хаджи Димитър.

                  Логично, средната цена за района вече е 1700 евро.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                    Спомняте ли евтините ипотечни кредити в швейцарски франкове ?
                    Помните ли какво стана с тях е последствие?
                    Същата съдба ще последват и евтините ипотечни кредити в български левове..

                    Автор: Бисер Манолов.
                    Качено на стената му преди около 5 минути.
                    Само припомняме че Манолов е бивш главен дилър на Уникредит Булбанк и кандидат за гуверньор на БНБ в близкото минало
                    Ей не ги съборихте тия имотиш бе, колко години вече надничам тук, само се буха с кирката по основите, всичко се люлее, всеки миг ще падне вече, и ей на, пак не е паднало? Сизифеее остави я таз канара и си намери друго хоби?

                    Коментар


                    • Спомняте ли евтините ипотечни кредити в швейцарски франкове ?
                      Помните ли какво стана с тях е последствие?
                      Същата съдба ще последват и евтините ипотечни кредити в български левове..

                      Автор: Бисер Манолов.
                      Качено на стената му преди около 5 минути.
                      Само припомняме че Манолов е бивш главен дилър на Уникредит Булбанк и кандидат за гуверньор на БНБ в близкото минало

                      Коментар


                      • Идва ли срив в ИТ сектора?

                        Аутсорсингът беше много добър модел за последните 15 години, но моделът започна да се изчерпва

                        https://www.flagman.bg/article/313272

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                          Дрън-дрън...
                          Това, което си изпляскал въобще прочете ли го ?

                          ...Heтният пoтoĸ oт инвecтиции нa чyждecтpaнцитe в нeдвижими имoти e oтpицaтeлeн - в paзмep нa 15.5 млн. eвpo (в т.ч. oтpицaтeлeн пoтoĸ oт 15.7 млн. eвpo зa Pycия), пpи oтpицaтeлeн нeтeн пoтoĸ oт 24.5 млн. eвpo зa янyapи - oĸтoмвpи 2022 г.
                          хората набиха 15 милиарда лв . в имоти миналата година - вие за някакви мил . се хванахте

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение
                            Haй-виcoĸият pъcт нa чyждecтpaнни инвecтиции в Бългapия oт 15 гoдини

                            Това е фактор за нови поскъпвания на къщите и апартаментите

                            https://money.bg/deals/nay-visokiyat...partnyori.html
                            Дрън-дрън...
                            Това, което си изпляскал въобще прочете ли го ?

                            ...Heтният пoтoĸ oт инвecтиции нa чyждecтpaнцитe в нeдвижими имoти e oтpицaтeлeн - в paзмep нa 15.5 млн. eвpo (в т.ч. oтpицaтeлeн пoтoĸ oт 15.7 млн. eвpo зa Pycия), пpи oтpицaтeлeн нeтeн пoтoĸ oт 24.5 млн. eвpo зa янyapи - oĸтoмвpи 2022 г.
                            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                            Коментар


                            • Haй-виcoĸият pъcт нa чyждecтpaнни инвecтиции в Бългapия oт 15 гoдини

                              Това е фактор за нови поскъпвания на къщите и апартаментите

                              https://money.bg/deals/nay-visokiyat...partnyori.html

                              Коментар


                              • https://www.standartnews.com/biznes-...un-546152.html

                                Срив на германския имотен пазар, брокерите са в нокдаун Спадът е поредният знак за лошото състояние на имотния сектор в страната

                                Коментар

                                Working...
                                X