IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fsck Разгледай мнение
    Много е забавно как са се формирали две групи спорещи в този форум - едната група привежда доводи, слага линкове от всякакви реномирани сайтове, сочи икономически теории а насреща си получава "група" (нямам съмнение, че са 1-2ма безработни брокера на надник) с език като мангал пред порутена панелка в кв. Слатина който някак си смята, че с обиди изглежда като голям "инвеститор". Макар че реално погледнато "инвестирането" в имоти в БГ идеално пасва на акъла на "инвеститорите" - вкарваш 150к евро и печелиш по 10к ЛЕВА на година, страхотната инвестиция... Лика прилика са си.
    повече са тия безпарични шматки
    4-5 са
    като някой са с по 2-3 действащи едновременно никове

    само забележете как няколко ника не са свършили
    днес нормална работа за 5 пари
    цял ден кибик тука и плямпане
    на глупости
    сутрин от 7:00
    до през ноща 23:00
    егати и работното време
    за 10 лева пикливи

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      На тебе кой ти каза че днеска са озвободени 217 апартамента?Не се излагай бе човек запри се
      217 пише https://www.mediapool.bg/217-dushi-s...ews320904.html
      Ти до колко броиш?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

        +1
        Семейство с 3500 лева доход е трудно да си позволи тристаен апартамент при цена от 1100-1200 на квадрат. Това е доход определено доста над средния за София. Следователно изникват въпросите:

        - Тази огромна достъпност на имотите в София не е ли огромен мит?
        - Щом 1200 Евро е висока цена за такова семейство, кой може да си позволи цени от 2500 Евро и нагоре?

        И изводите са:
        - Повишаването на доходите през последните години е изядено изцяло от инфлацията, а стандадртът на живот не се е покачил и грам спрямо 2008 година
        - Имотите са тотално надценени и недостъпни за огромна част от населението
        - Банките продължават с абсурдното раздаване на пари, което издува още и още балона. Вместо да се инвестира в производство, земеделие, технологии и инфраструктура, се наливат пари безразборно в ненужни жилища
        Не е доста над, а точно средния за София. Двама по 1700-1800 лв заплата.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

          Не не си заслужава.Човек не трябва да се бута там където не е за него.Разумния забравя думичката искам и работи с думичката необходимо ми е....Има голяма разлика между това което искаш и това което ти е необходимо...Купуваш това което можеш да си позволиш иначе рискуваш да си съсипеш семейството и да загубиш много пари.При теб има два варианта единия е да намериш някъде с по евтин наем докато децата са малки и да пестиш другото е да си купиш по евтино жилище или да работиш още повече.По добре под наем с две деца отколкото непосилни финансови разходи...и мизерия през целият ти живот.
          +1
          Семейство с 3500 лева доход е трудно да си позволи тристаен апартамент при цена от 1100-1200 на квадрат. Това е доход определено доста над средния за София. Следователно изникват въпросите:

          - Тази огромна достъпност на имотите в София не е ли огромен мит?
          - Щом 1200 Евро е висока цена за такова семейство, кой може да си позволи цени от 2500 Евро и нагоре?

          И изводите са:
          - Повишаването на доходите през последните години е изядено изцяло от инфлацията, а стандартът на живот не се е покачил и грам спрямо 2008 година
          - Имотите са тотално надценени и недостъпни за огромна част от населението
          - Банките продължават с абсурдното раздаване на пари, което издува още и още балона. Вместо да се инвестира в производство, земеделие, технологии и инфраструктура, се наливат пари безразборно в ненужни жилища
          Last edited by ejonny2376; 20.04.2021, 17:26.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vm20 Разгледай мнение

            Благодаря, за безплатната консултация.
            Не съм с висока финансова култура, ако бях нямаше да задавам тези въпроси.
            Какво означава "да го стегнете постепенно"(според теб), все пак сме с малко дете и желание за второ( евентуално, ако не го забранят със закон, или финансово, което е ОЧЕИЗВАДНО от увеличението на цените във ВСИЧКО) Някакви срокове в нормалния човешки живот.
            Дедо Поп чака увеличение, ти намаляш покупната(предполагам ми намаляш квадратурата)
            Ще ми бъде интересно да видя сметката дори и при твоите 90 000е, като добавиш липсващите пера.
            Мисля(сигурен съм), че доходите ми са по-добри от на 2 000 0000 българи(все още живи)
            Не Ви рзбрах, квадратурата ли е супер лукс, или цената на която се продават въпросните 108м2(98м2 чисто)
            Какво според вас е...... "нормално жилище може." Параметри ,ако може.
            Благодаря
            Ще ти излезе по-евтино, ако купиш тристаен панелен от 80-те години в Люлин до метро, хубав етаж.

            Те са по 80 000 евро в зависимост от състоянието, +/-. И са много просотрни.

            Трябва да отидеш при кредитен консултант в банка, с конкретна оферта.

            И ще ти трябва кредит за ремонт и обзавеждане, който понякога е към ипотечния или потребителски.

            И внимавай да не станеш жертва на некоректен строител или собственик на старо жилище, който представя неверни документи.

            Както се казва, бързай бавно.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vm20 Разгледай мнение
              ".........Отделно, младите двойки от провинцията искат новичко, в нов блок........"
              Искам и аз , Искам и аз.

              Извинявам се нов съм във форума, ама да питам.

              Заслужава ли си 35 годишна ипотека, с 10% самоучастие?? Семеен с едно дете в детска градина. Общ доход малко над 3500лв(чисто), но не се знае до кога (увеличение на дохода не се очаква, вероятността да намалее е по-голяма)Работя като шофьор, жена ми е фризьор.

              Мерак за второ дете имаме, но виждате какво е положението, ограничения, корони, морони.

              В момента сме на наем 900лв+около 200лв(консумативи), в подобен апартамент с подобна локация. При сегашната възраст за пенсиониране, ипотеката, ако не я погася предсрочно, ще продължи почти до пенсионирането.

              Тристаен апартамент 108м2 застроена площ, Чисто 92м2, Цена на апартамента 128 800е( под 120 000е продавача не е съгласен на сделка)
              отделно, такси, обзавеждане и други разходи. Месечната вноска по кредита(ако го взема) е малко над 900лв(за сега, ама знае ли се)
              Не не си заслужава.Човек не трябва да се бута там където не е за него.Разумния забравя думичката искам и работи с думичката необходимо ми е....Има голяма разлика между това което искаш и това което ти е необходимо...Купуваш това което можеш да си позволиш иначе рискуваш да си съсипеш семейството и да загубиш много пари.При теб има два варианта единия е да намериш някъде с по евтин наем докато децата са малки и да пестиш другото е да си купиш по евтино жилище или да работиш още повече.По добре под наем с две деца отколкото непосилни финансови разходи...и мизерия през целият ти живот.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                Аз съм финансист и мога да те консултирам безплатно,

                Възможно е, обаче трябва да сте с висока финансова култура. Апартаментът да го стегнете постепенно, много добре да си управлявате парите, ако имате ненужни имоти в провинцията, да ги продадете, но не на безценица.

                Има апартаменти старо строителство и по 90 000 евро. Доходът ви (така както си го описъл) не позволява да купувате супер лукс, но нормално жилище може.


                Поздрави
                Благодаря, за безплатната консултация.
                Не съм с висока финансова култура, ако бях нямаше да задавам тези въпроси.
                Какво означава "да го стегнете постепенно"(според теб), все пак сме с малко дете и желание за второ( евентуално, ако не го забранят със закон, или финансово, което е ОЧЕИЗВАДНО от увеличението на цените във ВСИЧКО) Някакви срокове в нормалния човешки живот.
                Дедо Поп чака увеличение, ти намаляш покупната(предполагам ми намаляш квадратурата)
                Ще ми бъде интересно да видя сметката дори и при твоите 90 000е, като добавиш липсващите пера.
                Мисля(сигурен съм), че доходите ми са по-добри от на 2 000 0000 българи(все още живи)
                Не Ви рзбрах, квадратурата ли е супер лукс, или цената на която се продават въпросните 108м2(98м2 чисто)
                Какво според вас е...... "нормално жилище може." Параметри ,ако може.
                Благодаря

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                  Хайде сега не се правете че сте над теорията. През ден снасяте някакви числа изсмукани от пръстите. 217 апартамента се освободиха днеска само от Ковид! Продължава да се трупа инвентар "за пенсия".

                  И черешката на тортата е че точно защото вече свалки не стават с теория все по малко деца се раждат, а без демографията няма после кой да ти купува тухлената пенсия. Да не говорим че демографията която се развъжда в момента изобщо са поколението научено от централните банки да не работи ами да "инвестира" и да чака пари без работа.
                  На тебе кой ти каза че днеска са озвободени 217 апартамента?Не се излагай бе човек запри се

                  Коментар


                  • Честно казано, четейки последните мнения в отговор на vm20, си мисля, че на човека му е скучно и е решил да раздвижи темата.

                    Ако не е така се извинявам и съгласявам с мненията на Евго и Джони относно сметките.
                    Last edited by Zalmoxis; 20.04.2021, 16:55.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                      Евала джони. Ама едва ли набалбучко ще разбере сметките ти и ще те послуша.
                      1 месец без работа, разболяване и почват проблемите. Аз дадох 1000лв за ковид, че и ги подминах
                      Единствените сметки са СЕГА вноската да е колкото наема и увеличават годините да я докарат. Ако може и за 50г ще вземат ама пусто не дават банките
                      Забравят обаче началната инвестиция - това са си пари хвърлени на вятъра. Даваш 30к и плащаш същото, а като нищо и повече на месец, като поемаш и съществен финансов риск (а при наема риск реално няма). Никой не оценява риска. И при инвестициите в имоти рискът трябва да е поне 2-3 процентпункта, тогава и доходността на великите инвеститори ще падне под 0% и ще бъде дори по-ниска от държането на кеш в банката.

                      В техния случай не е лошо все пак да помислят за собствено жилище (защото им трябва такова за лично ползване), но конкретният имот е с набълбукана цена. Дадох им пример за Западен Парк - там е точно толкова мизерно, колкото и в Гоце Делчев, но цените са наполовина. Да търсят имот с раумна цена.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                        Приемам цена от 120.000 Евро.

                        10% Самоучастие = 12.000 Евро
                        Такси и комисионни (3,5% Норариус + 0 до 3% Брокер)=4200 до 7800
                        Ремонт и Обзавеждане: X. Трябва да се нанесете веднага, за да не плащате и наем, и кредит. Следователно ремонтът е трудно да се отложи. Приемам едни 10.000 Евро, но това е може би долна граница.

                        Излизат едни 30.000 Евро кеш, които трябва да приготвите на момента. Отделно 420 месеца по 900 лева вноска (за кредит от 108.000 Евро се получава лихва от 3,72%).

                        Излиза:
                        - 30.000 Евро Кеш в началото
                        - 27% погасителна част в началото на кредита (при разумни минимум 50%)
                        - 85.200 Евро лихви за целия период. Разделени на 420, излиза че средно 400 лева от вноската са лихви
                        - При скок на лихвата от 3,72% на 5% вноската скача на 1066 лева, а средномесечната лихва на 566 лева
                        - Достигне ли лихвата до 7,5%, вноската скача на 1420 лева, а средномесечната лихва на 920 лева (повече от наема ви)

                        Извод: Крайно неразумно и рисково решение. Като наематели може да си позволите дори по-скъпо жилище при нулев риск и без началната инвестиция от 30к.

                        Започва да става разумно при:
                        - 15 годишен срок
                        - 30.000 Евро капитал и 1500 лева месечна вноска или 75.000 Евро капитал и вноска 900 лева (вторият вариан е за предпочитане).

                        При капитал от 30.000 максималната допустима цена на имота, за да влезем в разумния сценарий е около 80.000 Евро.
                        Много хубаво смяташ и си умен.

                        Още един съвет към човека: вземи 30 годишен кредит, първите няколко години ще са по-трудни, но след това всяка година можеш предсрочно да погасяваш без наказателна лихва един път годишно по 5, 7 или 10 000 лв (това не винаги се казва на заемополучателя) и ще свиваш срока на кредита според дохода си. И накрая ще го изплатиш за 15-20 г.

                        Шофьори се търсят, така че не си толкова рисков.
                        И не е зле да спреш пиенето и цигарите,


                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                          Ето нещо като за тях. До входа на Северен Парк. Все е парк, не е задължително да е Южен. Това вече спокойно могат да си го позволят.

                          https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...ymj&f1=3&fe7=1
                          Да, добра цена, е разпределенията доста постни, ама за тия пари толкоз.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                            Аз съм финансист и мога да те консултирам безплатно,

                            Възможно е, обаче трябва да сте с висока финансова култура. Апартаментът да го стегнете постепенно, много добре да си управлявате парите, ако имате ненужни имоти в провинцията, да ги продадете, но не на безценица.

                            Има апартаменти старо строителство и по 90 000 евро. Доходът ви (така както си го описъл) не позволява да купувате супер лукс, но нормално жилище може.


                            Поздрави
                            Ето нещо като за тях. До входа на Северен Парк. Все е парк, не е задължително да е Южен. Това вече спокойно могат да си го позволят.

                            https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...ymj&f1=3&fe7=1

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Приемам цена от 120.000 Евро.

                              10% Самоучастие = 12.000 Евро
                              Такси и комисионни (3,5% Норариус + 0 до 3% Брокер)=4200 до 7800
                              Ремонт и Обзавеждане: X. Трябва да се нанесете веднага, за да не плащате и наем, и кредит. Следователно ремонтът е трудно да се отложи. Приемам едни 10.000 Евро, но това е може би долна граница.

                              Излизат едни 30.000 Евро кеш, които трябва да приготвите на момента. Отделно 420 месеца по 900 лева вноска (за кредит от 108.000 Евро се получава лихва от 3,72%).

                              Излиза:
                              - 30.000 Евро Кеш в началото
                              - 27% погасителна част в началото на кредита (при разумни минимум 50%)
                              - 85.200 Евро лихви за целия период. Разделени на 420, излиза че средно 400 лева от вноската са лихви
                              - При скок на лихвата от 3,72% на 5% вноската скача на 1066 лева, а средномесечната лихва на 566 лева
                              - Достигне ли лихвата до 7,5%, вноската скача на 1420 лева, а средномесечната лихва на 920 лева (повече от наема ви)

                              Извод: Крайно неразумно и рисково решение.

                              Започва да става разумно при:
                              - 15 годишен срок
                              - 30.000 Евро капитал и 1500 лева месечна вноска или 75.000 Евро капитал и вноска 900 лева (вторият вариан е за предпочитане).

                              При капитал от 30.000 максималната допустима цена на имота, за да влезем в разумния сценарий е около 80.000 Евро.
                              Евала джони. Ама едва ли набалбучко ще разбере сметките ти и ще те послуша.
                              1 месец без работа, разболяване и почват проблемите. Аз дадох 1000лв за ковид, че и ги подминах
                              Единствените сметки са СЕГА вноската да е колкото наема и увеличават годините да я докарат. Ако може и за 50г ще вземат ама пусто не дават банките
                              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Арменския пoп Разгледай мнение
                                СВИКВАНЕ, СВИКВАНЕ, СВИКВАНЕ........

                                [ATTACH=CONFIG]n3749148[/ATTACH]
                                Каза най-големият нулевак откъм имоти в София - няма дори боксониера в Обеля, а гледа цените във Вазов.
                                Аз дали ще свикна с подобни цени си е моя работа, ти обаче никога няма и да помиришеш имот на тези места (то и в Обеля няма да помиришеш, дори цяло Банско да разпродадеш пак няма да ти стигнат дори за панелка там).

                                Коментар

                                Working...
                                X