IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
    Как си представяш покупателната способност след още 22 год.
    На примера на момчето отпреди 2 дена - дето му искат 230 хил. евра:
    https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...npv&f1=1&fe7=1
    След 22 год. - виждаш ли го този апартамент да се дава под наем за 4194 евра/месец?
    За да са съотносими нещата?
    p.s.
    На мен лично ми е трудно да си го представя?
    Не знам...........
    Бая ще трябва да се е вдигнало средното ниво!
    p.p.s.
    Няма втори ЕС, където да предстои да влизаме.
    След 22 години ще сме 5 милиона, от които 2 милиона римляни и 2 милиона пенсионери. Останалите 1 милион дори да приемем, че ще са ИТ-та със западни заплати, на калпак ще има по 5 апартамента и никой няма да е луд да плаща наем. Същото ще е и с цените за покупка. Апартаментът в София не е актив, който да се търгува на световните пазари, съответно цената му зависи само от силно ограниченото локално търсене. Златото, акциите, ЕТF-ите- тях мога да продам кеф ти в Лондон, кеф ти в Сингапур.

    Въпросът е докога тези ИТ-та ще живеят с миража, че празният имот съхранява някаква стойност на парите. В момента имаме точно този феномен - дефакто тези коптори не струват нищо, но се търгуват на високо ниво, заради утвърденото мнение, че съхраняват стойност. Докога обаче може да продължи това? Цялото това доверие ще се срине един единствен път и тогава край на всичко. Когато нямаш фундамент, а градиш всичко на доверие, идва един единствен момент, в който доверието изчезва и следва най-лошото. През 2009 например изчезна доверието в междубанковата система и това предизвика реално кризата. Това доверие постепенно се възстанови и нещата тръгнаха отново.

    Тези с по няколкото апартамента изобщо не осъзнават демографията как жестоко ще ги опари. Държава без активно население, пропита с корупция, нискообразовани римляни, болни пенсионери - каква стойност може да имат имотите на подобно място? Сега все още сме над водата заради евтините пари, ниските лихви, някой и друг откраднат милиард от ЕС, все още високите трансфери от чужбина към БГ. Няма как вечно тази илюзия да продължава.
    Last edited by ejonny2376; 06.04.2022, 13:40.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
      Наистина ли виждаш наемни нива от порядъка на 4000 евра/мес. за обикновен 3-стаен в Бг след 22 год.?
      След 22 години, пак ще си говориме...

      Коментар


      • На ул. Синанишко езеро 23 преди повече от 3 години започва изграждането на сграда от фирма Джи Ейч Инженеринг Груп ООД. Дружеството първоначално е на Пламен Димитров Хинчовски - собственик на ресторант Ориент гардън в Лозенец и бивша половинка на банкерката и бивша келнерка Петя Славова, нашумяла отново поради кандидатирането на изп.директор на банката й за шеф на БНБ, като в бизнессредите се говори, че след раздялата им тя започва да контролира част от този строителен почин.
        Този факт и това, че сградата се продава с посредничеството на една от големите агенции за недвижими имоти – Арко риъл естейт, спечелва доверието на невинните купувачи.
        Инвеститорът е представен, като сериозен бизнесмен с „много успешно реализирани проекти“, дори построил сграда на годината за 2018г.
        В процеса на строителството с 50% участие влиза и Албен Варадинов Галев. Когато имотите вече са разпродадени със сключени предварителни договори, на никой от клиентите-кредитори не му хрумва да провери този нов съдружник във фирмата.
        Месеците си текат, изтичат всички възможни крайни срокове по договорите за въвеждането на сградата в експлоатация, а на строежа се вихри истинска самодейност. През по-голяма част от времето няма правоспособно техническо лице. Сменят се всяка седмица различни бригади „строители“. Твърдят, че не им се плаща. Всичко се прави само по документи.
        И въпреки всичко в началото на 2022 година, като че ли всички мъки са към своя край. Строителството приближава заветния АКТ 15. Според предварителните договори на мнозина от клиентите, това е моментът за нотариално изповядване на сделките.
        Точно тогава упорито сред работниците започва да се коментира, че съдружник прави огледи с брокери и препродава имоти в сградата. А за всички имоти се знае, че има сключени предварителни договори още от самото начало.
        На въпроси, зададени от вложителите към отговорния брокер в Арко риъл естейт – Виля Вълкова и към юристконсулта на агенцията и пълномощник по предварителните договори на инвеститорите с техните клиенти – Боряна Савова, двете дами отговарят, че всичко е наред и проблеми няма.
        Докато в един момент от агенция Арко риъл естейт изпращат писмо, с което със ЗАДНА ДАТА се разграничават от Джи Ейч Инженеринг Груп ООД и съветват хората да си търсят правата. А те нямали нищо общо.
        Албен Галев и Пламен Хинчовски прехвърлят всички имоти, за които има предварителни договори на свързани с тях лица и фирми. Сред тях са приятелката на Пламен Хинчовски – Анна Панайотова, която се сдобива с един апартамент и едно ателие. Единият от работниците Димитър Чорбаджиев се сдобива с апартамент като физическо лице и с още два имот с гаражи като съдружник във фирма ДЖОЙ ТУР ЕООД, с която е в съдружие с дъщерята на Албен Галев – Елица Галева. Друг работник - Тахир Слим Сполу, се сдобива и той с ново жилище. Отделно Елица Галева, като собственик и управител на фирма Синдром ЕООД се сдобива с два апартамент и три гаража.
        За всеки случай, Елица Галева дава чрез фирмата си Синдром ЕООД на фирмата на баща си заем от 250 000 лева, като залог е строящата се сграда. Така и да остане нещо, за което да претендират измамените, то ще отиде за погасяването на този фиктивен заем.
        Интересен и за НАП би бил фактът, че имотите са продадени на данъчна оценка или близка до данъчната, което е парадокс при условие, че има сключени предварителни договори за много по-висока стойност. Сумите от сделките веднага са били прехвърлени на АЛВИ ИНВЕСТ ООД със съдружници Албен Галев и съпругата му ВИОЛЕТА МЕТОДИЕВА ГЕОРГИЕВА-ГАЛЕВА, – майка на Елица Галева с основание „заем“.
        Впечатляваща е и скоростта, с която са били изповядани сделките. Буквално за 2 дни са прехвърлени 15 имота и всички при нотариус Нели Лукова.

        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
          Не ! За този апартамент с тази локация не бих си дала парите в никакъв случай. На други локации и други апартамент обаче не съм сигурна, че няма да достигнат тези стойности.
          Наистина ли виждаш наемни нива от порядъка на 4000 евра/мес. за обикновен 3-стаен в Бг след 22 год.?
          Не говорим за търговски улици, пешеходни булеварди и прочее!
          Говорим за обикновено жилище.

          Аз лично - не го виждам!
          (не и при намаляващо население, не и при разширяващи се възможности за дистанционна работа, не и при тоя висок процент собственост, който по принцип имаме като наследствен манталитет...)

          p.s.
          Че те в покрайнините на Цюрих бяха по 2250 франка (преди пандемията).
          Ти как го виждаш да докараме сходен стандарт, че даже и по-висок??

          Коментар


          • Интересна новина и важна !!!!!!!!

            https://www.investor.bg/ikonomika-i-...otena--349619/

            Последната емисия се провали с гръм и трясък. Банките вече отказват да купуват държавни облигации. Това означава, че има тотално недоверие на финансовия сектор към финансовата стабилност на дадената държава и в политиката, която тя провежда. Казано иначе – финансовият сектор очаква повече трусове и заради това иска по-висока цена за дълга, който ще купи, от тази, която предлага правителството, а правителството вече предлага ценни книжа при годишна лихва от 1,5% и никой не ги иска, независимо, че има едни 8 млрд. лв. банков ресурс, който седи в БНБ на отрицателни лихви“, каза Петър Илиев.

            Милен Керемедчиев пък добави, че ни очакват тежки от икономическа гледна точка години, защото България има слаб търговски обмен с Русия, но е много силно обвързана с търговията с ЕС, а стагнацията, която започва в някои европейски страни, ще се отрази и на нас.

            Милен Керемедчиев пък добави, че ни очакват тежки от икономическа гледна точка години, защото България има слаб търговски обмен с Русия, но е много силно обвързана с търговията с ЕС, а стагнацията, която започва в някои европейски страни, ще се отрази и на нас.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

              През '90 г. не за всички положението беше бедно ,дори мога да напиша, че беше обратното Тогава с частен бизнес и търговия се правеха наистина много пари.
              Така е, защото бяхме почти 9 милиона. Отделно възрастното поколение беше с друг манталитет. Не се стискаха толкова.

              Имаше бум на частната инициатива, но не всички фирми печелеха. Имаше хора по селата (баби и дядовци), които произвеждаха.

              Аз съм бил ученик и студент и си спомням, че жените бяха по отзивчиви и можеше с думи и отношение да я свалиш. Това го казва и Емо Каменов.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                През 90-те години си беше бедно положението, сравнено със сега.

                То дори личи по ремонта и обзавеждането каква е била модата тогава (ако гледате обява на апарт, стяган тогава). Сега повече се изпипват нещата.

                Дори си спомням по ученически купони, че почерпката беше доста зле. Малко и икономично. Познавам хора работили в банки през 90-те години (не са били кредитни специалисти). Нито апартаменти са купували, нито нови коли, нито вили са строили, а са вземали хубави заплати, сравнено с учителите, да речем.
                През '90 г. не за всички положението беше бедно ,дори мога да напиша, че беше обратното Тогава с частен бизнес и търговия се правеха наистина много пари.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                  Как си представяш покупателната способност след още 22 год.
                  На примера на момчето отпреди 2 дена - дето му искат 230 хил. евра:
                  https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...npv&f1=1&fe7=1
                  След 22 год. - виждаш ли го този апартамент да се дава под наем за 4194 евра/месец?
                  За да са съотносими нещата?
                  p.s.
                  На мен лично ми е трудно да си го представя?
                  Не знам...........
                  Бая ще трябва да се е вдигнало средното ниво!
                  Не ! За този апартамент с тази локация не бих си дала парите в никакъв случай. На други локации и други апартамент обаче не съм сигурна, че няма да достигнат тези стойности.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                    Защо да не споделя, че става дума за мен и нито съм от комунистически род, а дори обратното, нито съм топ-мафиотка
                    Става дума за кв. Изток ,на много тъмно зелено още преди "дупка" ,цените на кв.м. бяха от 400 до 550 на тъмно, светло зелено и после малко преди акт 16, аз купих на най-тъмно зеленото. Нямаше никакви проблеми със строителство, срок и качество.
                    Поздравления.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                      А, написал си много верни неща особено за цените на парцелите Когато пишех за тези цени особено за началото на '90-те години и тук ме бяха вдигнали на "ура", че съм си измисляла. През '90 г. се правеха много пари с частен бизнес и търговия ама беше
                      През 90-те години си беше бедно положението, сравнено със сега.

                      То дори личи по ремонта и обзавеждането каква е била модата тогава (ако гледате обява на апарт, стяган тогава). Сега повече се изпипват нещата.

                      Дори си спомням по ученически купони, че почерпката беше доста зле. Малко и икономично. Познавам хора работили в банки през 90-те години (не са били кредитни специалисти). Нито апартаменти са купували, нито нови коли, нито вили са строили, а са вземали хубави заплати, сравнено с учителите, да речем.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                        Само си представи тогава след 22 г. колко ще ти се струва реалната покупателна способност.
                        Как си представяш покупателната способност след още 22 год.
                        На примера на момчето отпреди 2 дена - дето му искат 230 хил. евра:
                        https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...npv&f1=1&fe7=1
                        След 22 год. - виждаш ли го този апартамент да се дава под наем за 4194 евра/месец?
                        За да са съотносими нещата?
                        p.s.
                        На мен лично ми е трудно да си го представя?
                        Не знам...........
                        Бая ще трябва да се е вдигнало средното ниво!
                        p.p.s.
                        Няма втори ЕС, където да предстои да влизаме.
                        Last edited by Julius_BG; 06.04.2022, 11:30.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                          Чуден пример, Дури, ще споделиш ли профила на купувача от него?
                          - някое дърто комуне, назначено за милионер?
                          - някой топ-мафиот?


                          p.s.
                          Понеже на твоето условие доста малко локации отговарят към него време.

                          1$ / края на 2000 год. = 2.37 лв. = 1.21 евро!
                          => тези 55 000$ = 65 800 евро!
                          Ако говорим за 3-стаем => Цена: ~ 500$ или 600 евро/кв.м. към 2000 год.
                          Ехааа...
                          При условие, че в Младостите тогава един тристаен вървеше към 17-18 000 $
                          (говоря от личен опит)
                          Лихвите по жил. кредити едва прохождаха - почваха от 15% за държ. служители с по 3 поръчители.
                          Упс...




                          Защо да не споделя, че става дума за мен и нито съм от комунистически род, а дори обратното, нито съм топ-мафиотка
                          Става дума за кв. Изток ,на много тъмно зелено още преди "дупка" ,цените на кв.м. бяха от 400 до 550 на тъмно, светло зелено и после малко преди акт 16, аз купих на най-тъмно зеленото. Нямаше никакви проблеми със строителство, срок и качество.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            99, 2009-10-11-12 си бяха времена след криза

                            98-99 беше след Голямо Мяу (локално за България) и който успя да съхрани парите си (долари под дюшека) имаше възможност да купи много хубави активи за без пари направо. Парцелите в южната дъга бяха по 15-25$ за м2 - парцели на които в момента има 7-8 етажни коооперации. Всеки може да си сметне за $20-25К вложени тогава в подобен парцел с декар площ и застрояване в момента поне 50%, че и повече на 8 етажа + 2 подземни... колко площ при средно обезщетение 20% може да се вземе. Познат взе тогава за 'без пари' направо декари в овча купел ( $6К на декар по памет)

                            2009-10-11-12 имаше много добри сделки, но нямаше Голямо Мяу и съотвентно нямаше промоции в стил 98-99-та.
                            А, написал си много верни неща особено за цените на парцелите Когато пишех за тези цени особено за началото на '90-те години и тук ме бяха вдигнали на "ура", че съм си измисляла. През '90 г. се правеха много пари с частен бизнес и търговия ама беше

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение
                              Само си представи тогава след 22 г. колко ще ти се струва реалната покупателна способност. Нямаше кредити, да така е или поне за много малко хора имаше. Винаги с наема се изплаща покупката и тогава 90% от хората ми казваха подобни неща ,но апартамента се изплати много бързо и сега хем наем ,хем висока капиталова.
                              Чуден пример, Дури, ще споделиш ли профила на купувача от него?
                              - някое дърто комуне, назначено за милионер?
                              - някой топ-мафиот?


                              p.s.
                              Понеже на твоето условие доста малко локации отговарят към него време.

                              1$ / края на 2000 год. = 2.37 лв. = 1.21 евро!
                              => тези 55 000$ = 65 800 евро!
                              Ако говорим за 3-стаем => Цена: ~ 500$ или 600 евро/кв.м. към 2000 год.
                              Ехааа...
                              При условие, че в Младостите тогава един тристаен вървеше към 17-18 000 $
                              (говоря от личен опит)
                              Лихвите по жил. кредити едва прохождаха - почваха от 15% за държ. служители с по 3 поръчители.
                              Упс...




                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                                Само си представи тогава след 22 г. колко ще ти се струва реалната покупателна способност. Нямаше кредити, да така е или поне за много малко хора имаше. Винаги с наема се изплаща покупката и тогава 90% от хората ми казваха подобни неща ,но апартамента се изплати много бързо и сега хем наем ,хем висока капиталова.
                                99, 2009-10-11-12 си бяха времена след криза

                                98-99 беше след Голямо Мяу (локално за България) и който успя да съхрани парите си (долари под дюшека) имаше възможност да купи много хубави активи за без пари направо. Парцелите в южната дъга бяха по 15-25$ за м2 - парцели на които в момента има 7-8 етажни коооперации. Всеки може да си сметне за $20-25К вложени тогава в подобен парцел с декар площ и застрояване в момента поне 50%, че и повече на 8 етажа + 2 подземни... колко площ при средно обезщетение 20% може да се вземе. Познат взе тогава за 'без пари' направо декари в овча купел ( $6К на декар по памет)

                                2009-10-11-12 имаше много добри сделки, но нямаше Голямо Мяу и съотвентно нямаше промоции в стил 98-99-та.
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X